Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hareketle Birlikte Ani Zonklama Neden Olur?

Günlük hayatına normal bir şekilde devam eden kişilerin birdenbire baş ve boyun bölgelerinde zonklama ya da ağrı gibi rahatsızlıkların meydana geldiği görülür. Bu tür durumlar genellikle kişilerin aniden yaptığı bir hareketin sonucu olarak kendini gösterir. Nadiren meydana gelen bu durum yaş ya da kişi grubu fark etmeksizin herhangi bir kişinin başına gelebilir. Bu duruma sebep olan şey geçmişte alınan bir hasar olabilir. Bu tür durumlarda zonklama ve ağrı gibi şikayetler artış gösterir. Bu nedenle kişinin fazla hareket etmemeye dikkat etmesi ve dinlenmesi gerekir.

Bölgesel travma etkenlerinin haricinde kan şekerinin düşmesi, kan basıncını yüksek olması ya da migren gibi sebeplerden kendini gösteren ve ani hareketle birlikte meydana gelen zonklama hissi kimi durumlarda akut halinden çıkarak kronik bir hale dönüşür. Bu durum kişinin sahip olduğu kronik bir hastalıktan dolayı kendini gösterebileceği gibi sürekli ortaya çıkan bir rahatsızlıktan dolayı da kendini gösterebilir. Bu nedenle ani zonklamanın altında yatan gerçek sebebi öğrenebilmek için bu kişilerin bir doktora başvurması gerekli tetkiklerden geçmesi büyük önem taşır.

Hareketle Birlikte Ani Zonklamanın Nedenleri Nelerdir?

1. Kan Basıncı Değişimi

Bir kişinin hareket ettiği anda birdenbire kendini gösteren ani zonklamaların altında yatan sebep genellikle kan basıncında meydana gelen bir değişim olur. Aniden yükselişe geçen kan basıncı, beyin damarlarının daralmasına neden olduğu için ani zonklamalar, baş dönmesi, baş ağrısı ya da göz kararması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Genellikle tansiyon ile ilgili bir hastalığa sahip olan kişilerde daha şiddetli seyreden bu durum bazı kişilerin hayatını dahi tehlikeye sokabilir. Bu tür sorunlar yaşayan kişilerin ani hareketlerden kaçınması ve düzenli bir şekilde kan basıncını ölçmesi gerekir. Aynı zamanda bu kişilerin doktora gitmesi gerekir.

2. Kan Şekeri Düşüklüğü

Hareket eden kişiler ATP yani enerji harcar. Vücut ATP kaynağı olarak glikoz kullanır. Birdenbire yapılan bir hareket normalden fazla enerji harcanmasına sebep olacağı için bu tür durumlarda ani şeker düşüşü görülür. Bu nedenle de aniden harcanan enerjiye bağlı olarak kan şekerinde düşüş yaşanır. Kan şekerinin düşmesi ile birlikte vücutta birdenbire bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtilerin ciddi boyutlara ulaşması halinde geriye dönüş neredeyse imkansız olur. Hızla değişkenlik gösteren soluk alıp verme, ani zonklamalar ve beyin fonksiyonlarının normal bir şekilde kullanılamayacak şekilde kayıplar vermesi ile birlikte vücut neye uğradığını şaşırır.

3. Travma Etkenleri

Baş ve boyun bölgesine alınan darbelerden dolayı özellikle aniden hareket yapan kişilerde ortaya çıkan ani zonklama belirtisi, gün içinde uzun süre boyunca yanlış bir şekilde durma,boyna doğru sert bir darbe alma ya da boyun fıtığı gibi durumların ardından yapılan ani hareket sonucunda kendini gösterebilir. Bu nedenlerden dolayı da ağrı ve zonklamaların ihmal edilmemesi ve daha ciddi bir soruna yol açmadan önce doktora gidilmesinde fayda vardır.

4. Migren

Herhangi bir hastalığa bağlı olarak meydana gelen birincil baş ağrılarının haricinde kalan migren hastalığı, beyinde yer alan damarların belirsiz sebeplerden dolayı genişleyip daralması sonucunda ortaya çıkan şiddetli baş ağrılarına denir. Migrenin sebepleri tam olarak bilinmiyor olsa da migreni tetikleyen birtakım unsurlar belirlenmiş bulunuyor;

  • Kaygı, endişe ve stres gibi psikolojik etkenler,
  • Açlık,
  • Aşırı uyumak ya da uykusuzluk çekmek,
  • Doğum kontrol hapı ya da hormon tedavisinde kullanılmakta olan bazı ilaçlar.

Ani hareketin sonucunda kendini gösteren zonklamalar vücudun o anda aldığı bir hasar ya da zarardan kaynaklı olabileceği için bu durumun hızlı bir şekilde düzelmemesi halinde hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna gidilmesi ve durumun gözlem altına alınması gerekir.

Hareketle Birlikte Ani Zonklama Nasıl Geçer?

Bu durumun üstesinden gelmek istiyorsanız öncelikle ani zonklamaya sebep olan etkeni bulmanız gerekir. Buna neden olan şey kan basıncı değişimi ya da kan değeri düşüklüğü ise bunun için mutlaka doktor tarafından tavsiye edilecek olan ilaç ya da ilaçları kullanabilirsiniz. Travma sebebiyle ani zonklama yaşamanız halinde ise zonklama sebep olan travmanın üstesinden gelmek için de doktora görünmenizde fayda var. Söz konusu migren olduğu zaman ise yapmanız gereken şey ışık ve sesten uzak durmak ve dinlenmek olur. Bununla birlikte ani hareketlerden kaçınmanız gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.