Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Haşlanmış Yumurtayı Kolay Soymanın Püf Noktaları 

Sabah kahvaltılarında haşlanmış yumurta yemek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda diyetler için de oldukça önemlidir. Güzelce haşlanmış bir yumurta hem sabah kahvaltıları için lezzetli hem de günlük enerji ihtiyacı için etkili bir seçenek olur. Ancak bu kadar çok sevdiğiniz yumurtaları soymakta zorlanmak kahvaltı keyfinizi bölebilir. Özellikle yumurta kabuğunun parça parça çıkması, yumurtanın üzerinde kalması ve soyarken yumurtanın dağılması, kahvaltıda haşlanmış yumurta keyfinizi kaçırabilir. İşte bu konuda işinize yarayacak püf noktalar!

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Haşlanmış yumurtayı kolay soyabilmek için ilk olarak bilmeniz gereken yumurtanın nasıl haşlanması gerektiğidir. Tam kıvamında haşlanmış olan bir yumurta, çok daha kolay ve pratik soyulur. Yumurtayı rafadan seviyorsanız az pişirebilirsiniz ancak yerken yalnızca üst kısmını kırıp yediğiniz için soyma konusunda problem yaşamazsınız.

Yumurtanın normal olarak haşlanma süresi 8 ile 10 dakikadır. 10 dakikadan fazla haşlanan yumurtalar besin değerini kaybeder. Bu süreye uygun olarak derin ve küçük bir tencerenin içine su koyun. Ardından yumurtayı yavaşça yerleştirin. Yumurtayı ocağın üzerine alın ve kaynadıktan sonra 8 ya da 10 dakika bekleyin. Ardından yumurtanızı tencerenin içinden alın.

Haşlanmış Yumurtayı Kolay Soymanın Püf Noktaları Nelerdir?

Haşlanmış yumurtayı kolay bir şekilde soyabilmenin birkaç yöntemi mevcuttur. Kahvaltı keyfinizi bölmeden pratik bir şekilde yumurta soymayöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Karbonat Ekleme Yöntemi

Yumurtayı kaynatırken en sık karşılaştığınız sorunlardan biri de yumurtanın çatlamasıdır. Çatlayan yumurtanın beyazı ve sarısı suya çıkar. Bunun sonucunda ise hem kötü bir koku hem de kötü bir görüntü oluşur. Bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu yumurtayı düşük ateşte haşlamanızdır. Bunun için ocağın altını az açmanız yeterli olacaktır. Suyun içine ekleyeceğiniz karbonat sayesinde ise haşlanmış olan yumurtanın kabuklarının çok kolay bir şekilde soyulduğunu görürsünüz. Haşlama suyunun içine bir çay kaşığı karbonat atmanız yeterli olur.

2. Taze Yumurta İle Bayat Yumurtayı Ayırt Etme

Haşlanmış yumurtanın zor soyulması, taze olmasıyla ilgilidir. Taze yumurta, bayat olan yumurtaya göre daha zor soyulur. Bu iki yumurtayı ayırt etmenin basit bir yöntemi vardır. Soğuk suya taze yumurtayı bıraktığınızda yumurta yatık olarak dibe çöker. Yumurta suyun dibine dik olarak düşüyorsa hafif tazelikte demektir. Ancak yumurta dibe düşmekte zorlanıyorsa ve havada kalıyorsa bayat olduğu anlamına gelir.

3. Sallama Yöntemi

İyice haşlanmış olan yumurtanızı pratik bir şekilde soymak istiyorsanız, elinize bir su bardağı alın. İçine soğumuş olan yumurtanızı koyun. Üzerine soğuk su ekleyin. Elinizle ağzını kapatın ve sıkıca sallayın. Bardağın içindeki su tükeninceye kadar sallama işlemine devam edin. Yumurtanın kabuğunu elinize aldığınızda yumurta bardağın içinde kalacaktır. Bu pratik yöntem, zamandan çok fazla tasarruf sağlamanıza yardımcı olur. Aynı zamanda bu yöntemin uygulaması da oldukça eğlencelidir.

4. Şok Etkisi İle Yumurta Soyma Yöntemi

Şok etkisi, mutfakta kullanılan pek çok işlem için pratik bir yöntemdir. Haşlanmış olan yumurtanın daha kolay soyulabilmesi için sıcak sudan alır almaz soğuk suya tutulması gerekir. Bu şekilde yumurtaya şok etkisi uygularsınız. Böylece yumurtanın kabuğu kendini hemen bırakır. Yumurtanızı soğuk suya birkaç dakika tutmayı unutmayın.

5. Tuz ve Karbonat İkilisi

Haşlanmış yumurtayı karbonat ile kolay soyabileceğinizi artık biliyorsunuz. Bununla birlikte tuzla birlikte karbonat eklerseniz daha kolay bir şekilde yumurtanızı soyabilirsiniz. Kaynayan suya bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuz ekleyin. Yumurtanızı kaynadıktan sonra hemen sıcak sudan alın ve pratik bir şekilde soyamaya başlayın.

6. Üfleme Yöntemi

Haşlanmış yumurtanın kolay soyulması için kullanılan bir başka pratik yöntem de üfleme tekniğidir. Yumurtanızı elinize aldıktan sonra alt ve üst kısımlarından birer parça alın. Yukarıdan ve aşağıdan kuvvetlice üfleyin. Ardından yumurtanızın nasıl kolay bir şekilde soyulduğunu izleyin.

7. Avuç Yöntemi

Haşlanmış olan yumurtanızı tezgâhın üzerine birkaç kez tutun ve çatlamasını sağlayın. Ardından yumurtayı avucunuzun içine alın ve elinizde yuvarlayın. Bu işlemi yaparken biraz ezmeye özen gösterin. Bu işlemi yaptıktan sonra kabukları çok kolay bir şekilde soyabilirsiniz.

8. Kesme Yöntemi

Yumurtanızı kolaylıkla soyabilmenizin başka bir yöntemi ise bıçakla ortasından kesik atmanızdır. Kesik attığınız yerden iç ve dış tarafa çay kaşığı yardımıyla daireler çizin ve yumurtanın kabuklarının kendiliğinden çıktığını keyifle izleyin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.