Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

HAVUCUN FAYDALARI NELERDİR?

Havuç denilince akla ilk gelen ve küçük yaştan itibaren havucu sevdiren isim elbette ki Bugs Bunny’dir. Çocuk yaştan itibaren havucun yararlı bir sebze olduğunu bilen bir nesil yetişmiştir. Bizde bu yazıda siz okurlarımıza havuç hakkında bildiğiniz veya bilmediğiniz bilgiler vererek tüketim gıdalarınız hakkında daha bilinçli birer birey olmanızda yardımcı olmaya çalışacağız. İlk olarak havucun faydaları hakkında genel bir bilgi verip hemen ardından alt başlıklar altında havucun faydaları ve fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedeceğiz. Son olarak da havuca ait bir besin değerleri tablosunu siz okurlarımız ile paylaşıp yazımızı noktalayacağız.

Havuç ferahlatıcı ve en iyi aromalara sahip olan sebzelerden biri olup, sağlık açısından da pek çok faydası bulunmaktadır. Genel olarak yaz ve sonbahar aylarında yetiştirilmektedir. Havucun kökü hafif acımsı bir tada, gövdesi de tatlı ve mentollü aromatik bir tada sahiptir. Havucu ayrıca bir atıştırmalık olarak tüketebilir ve sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Şimdi de genel itibari ile havucun özelliklerinden bahsedelim. Herkes tarafından bilinen en büyük faydası göz sağlığına olan etkisidir. Bu konuyu özel olarak inceleyeceğiz. Ancak havucun tüketilmesinde iyi geldiği durumlar arasında cilt sağlığınızı koruması, vücut direncinizi arttırması, sindirim sisteminizi geliştirmesi, kardiyovasküler yani kalp sağlığınızı koruması, içerisinde yer alan yüksek miktardaki çözünür lifler sayesinde kanınızdaki kolesterol seviyenizi düşürmesi ve aynı zamanda düzenlemesi, yaşlanmayı azaltması, kanser riskini azaltması, diş sağlığınızı koruması ve kalp krizini önlemesi havucun faydaları arasında sayılabilir. Şimdi bu faydaların ne şekilde gerçekleştiğini daha detaylı inceleyebilmek için hemen alt kısımda maddeler halinde verilen kısımlardan faydalanabilirsiniz.

1.Kalp

Cardiographer check up for healthy heart

Kalp rahatsızlıklarını önlemede havucun direk bağlantılı bir etkisi vardır. Antioksidanların kalp üzerinde olumsuz ve çalışmasını engelleyici yönde etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden antioksidanları kalpten ve vücuttan uzak tutmak gerekmektedir. Aynı zamanda yüksek miktardaki kolesterol de kalp için oldukça zararlıdır. Havucun içerisinde sadece beta-karoten değil aynı zamanda alfa-karoten ve lutein de bulunmaktadır. Ayrıca barındırdığı çözünür lif sayesinde de düzenli havuç tüketiminde kolesterol seviyenizin düşmesine sebep olacak ve bu durumda kalp rahatsızlığı riskinizi azaltacaktır.

2.Göz Sağlığı

1396310400-64f48bb1b9f7057bad13e170acd62ad2

Havucun göz sağlığına iyi geldiği ilk olarak batılılar tarafından söylenmeye başlamıştır. Havuç, karaciğer tarafından A vitaminine dönüştürülen ve vücuda inanılmaz faydalar katan beta-karoten bakımından oldukça zengindir. A vitamini ayrıca gözün retina kısmında rodopsine dönüştürülür. Bu da göz sağlığı ile alakalı gece görüşünü geliştirmede gerekli olan mor pigmenti elde etmek için kullanılır. Makula dejenerasyonunu engellemek için de havuçta bulunan beta-karotene ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılan araştırmalara göre çok miktarda beta-karoten alan bir tüketicinin az miktarda alana göre makula dejenerasyonu oluşma olasılığı yüzde 40 oranında daha azdır.

3.Kanser

hucresi1

Yapılan araştırmalara göre havucun faydaları arasında kolon, akciğer ve göğüs kanserini önleyici etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırmalar sonucu havucun içerisinde yer alan falkarinol ve falkarindiol maddelerinin, az önce saydığımız 3 kanser türünü önlemede etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Akciğer kanseri üzerine yapılan araştırmalara göre, sigara içen kişilerin düzenli olarak havuç tüketmesinin bu kanser türünü 3 kat daha az riskli bir hale getirdiği ortaya çıkmıştır.

Japon popülasyonu üzerindeki araştırmalar sonucu havuçta da bol miktarda bulunan beta-karoten tüketiminin kolon kanserini önleyici etki yaptığı ortaya çıkmıştır.

4.Yaşlanma

Woman stretching by ocean

Havuçta bulunan yüksek miktardaki beta-karoten maddesi, antioksidan görevi görerek vücut hücrelerinin hasar görmesini engeller. Böylece hücreleriniz daha genç ve işler halde çalışmalarına devam ederler.

5.Cilt Sağlığı

Face cream woman applying skin cream under eyes. Beauty eye contour cream, wrinkle cream or anti-aging skin care cream. Beautiful young mixed race Asian Chinese / Caucasian female beauty model in her 20s isolated on white background.

Genel özellikleri ile A vitamini ve antioksidanlar güneşin zararlı etkilerinden cildinizi korumaktadır. A vitamini ve bileşenleri cildinize, saçlarınıza ve tırnaklarınıza kuruluk verecektir. Bu durumda kırışıklık, pigmentasyon ve dengesiz cilt tonu oluşumunu engeller.

6.Anti-Oksidan

bağışıklık1

Sürekli bahsedilen anti-oksidanlar hakkında genel bir bilgi vermek adına bu başlık altında özellikleri okumanız faydalı olacaktır. Anti-oksidanlar vücutta bulunan ve başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara sebep olan serbest radikallerin durdurulmasında hayati bir rol oynamaktadırlar. Bu serbest radikaller reaktif etkiler göstermektedir. Yani tümör oluşumu, hücre yıkımı, hücrelerde anormalleşme ve yaşlılık yapıcı özellikleri bulunmaktadır. Bu yüzden anti-oksidan alımına özen göstermeniz gerekmektedir.

Havuç her çeşit anti-oksidan türünü zengin miktarlarda barındırmaktadır. Bu anti-oksidanların başında C vitamini ve neta-karoten maddeleri yer almaktadır. Kırmızı ve turuncu havuçlar, anti-oksidan bakımından en zengin türlerdir.

7.Beyin

stroke12

Havuç tüketiminde, bilişsel bozuklukların yani bilinç sorunlarının azaldığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca hafıza güçlendirici ve kolesterol düşürücü yapısı ile ön plana çıkan havuç düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken bir sebze özelliği taşımaktadır.

8.Akciğer

akciğerler

Yediğimiz ve içtiğimiz tüm hazır gıdaların içerisinde belirli miktarda koruyucu maddeler bulunmaktadır. Bu koruyucu maddeler tüketim maddelerinin daha uzun ömürlü ve taze kalmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu maddeler kimyasal özellik göstermektedir. Bu durumda tükettiğimiz gıdaların içerisinde yer alan kimyasallar vücudunuza zararlı etkiler bırakmaktadır. Düzenli olarak havuç tüketir iseniz bu kimyasalların toksik etkilerini akciğerinizden ve vücudunuzdan uzak tutmuş olacaksınız.

9.Kan Basıncı

kalp 1

Havuç, potasyum bakımından zengin olup, bu potasyum da vücut damarlarınızdaki ve arterlerinizdeki kan basıncını düzenler. Ayrıca kan akışınızın ve sirkülasyonunun, organlarınızın düzgün çalışmasını ve kardiyovasküler yani kalp dolaşım sisteminizdeki stresi ve gerilimi de azaltmaktadır.

10.Sindirim Sistemi

colon-cleansing-1024x768

Havuç çoğu meyve ve sebzede olduğu gibi önemli miktarda lif içermektedir. Bu lif, sindirim sisteminizin sağlığı ve işlevi için en önemli elementlerden biridir. Vücuda fiber ilavesi dışkınız daha toplu ve düzenli olmasını yani sindirim sisteminizden daha kolay bir şekilde dışarıya atılımı, peristaltik hareket uyarımını ve mide suyu salgısı oluşumunu sağlar. Tam anlamı ile havuç tüketimi, kabızlığı önler ve midenizde oluşabilecek çeşitli hastalıkların da önüne geçer.

Havucun vücut için yararlı etkilerini 10 maddede sıraladıktan sonra şimdi de yan etkileri hakkında genel bir bilgi verdikten sonra siz okurlarımız ile havucun besin değerleri tablosunu paylaşım yazımızı sonlandıracağız.

Fazla Havuç Tüketiminin Bir Zararı Var Mıdır?

Öncelikle bebeklerde havuç tüketimine dikkat edilmelidir. Bebeğinizin boğazına takılmadığına emin olacak şekilde ufak parçacıklar haline ayırdığınız havucu sağlıklı bir şekilde besleyebilirsiniz. Bir diğer yan etki ise alerjik reaksiyonlardır. Kimi insanlar bazı besinlere karşı ekstra duyarlı olabilmektedirler. Havucun insanlar üzerinde oluşturduğu yan etkiler arasında ishal ve deri döküntüsü oluşumu yer almaktadır. Bu yüzden alerjisi olan kişilerin havuç tüketiminden uzak durması ve doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Ayrıca havuç tüketiminde aşırı miktarlara gitmemeye özen gösteriniz. İçerisinde yer alan yüksek miktardaki şeker içeriği diyabet oluşumuna sebep olabilir. Bir diğer yan etki ise havucun gaz yapıcı bir gıda olmasıdır. Bir adet havuç 12 gram karbonhidrat ve 4 gram lif içermektedir. Lif ve karbonhidrat direk olarak sindirime katılmazlar. Bunun sonucu olarak midenizde gaz sıkışması ve mide krampı oluşabilir.

Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 41
 • Toplam yağ: 0,2 g
 • Trans yağ: 0 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 69 mg
 • Potasyum: 320 mg
 • Karbonhidrat: 10 g
 • Diyet lifi: 2,8 g
 • Şeker: 4,7 g
 • Protein: 0,9 g
 • A vitamini: 16.706 IU
 • C vitamini: 5,9 mg
 • Kalsiyum: 33 mg
 • Demir: 0,3 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,1 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 12 mg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.