Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Havuz Sonrası Göz Kızarması Yanması Ve Sulanması Nasıl Geçer?

Yaz günlerinde serinlemek için, kış aylarında ise denize girilemediği için tercih edilen havuzlar yediden yetmişe birçok insan tarafından kullanılmakta. Çocuklar için büyük bir eğlence olan havuzlar, yetişkinler için de denize bir başka alternatif oluşturuyor. Ancak hijyen kurallarına dikkat edilmeyen havuzlar sağlık açısından ciddi tehditler içeriyor. Bu tehditlerden bazıları da gözde yaşanan sorunlardır.

Havuz Sonrası Gözde Oluşan Sorunların Nedeni Nedir?

http://gama.icerikmatik.com/posts/files/52/TfmcyhInGXETfaa7lkjEMRm9WcXhCHjuke8UKcVI.jpeg

Havuza girdikten sonra gözlerde kızarma, yanma ve sulanma gibi şikayetler oluşabilir. Havuzların dezenfektesi için kullanılan klor gözlerde hassasiyet yaratabilir. Havuz suyunun temizliği için tek başına klor yeterli değildir. Havuz doğru ve yeterli seviyede temizlenmediği için suda bakteri ve mikroplar üremiş olabilir.

Gözle teması halinde ise havuzda üreyen mikroorganizmalar gözlerin zarar görmesine neden olabilir. Açık havuzlarda havada uçuşan polenlerin havuz suyuna karışması durumunda, polen alerjisi riski ortaya çıkabilir. Ayrıca havuzlar onlarca insan tarafından aynı anda kullanılır. Havuzu kullananlarının tamamının temizlik kurallarına uyduğunu söylemek zordur. Su ne kadar ilaçlarla temizlenmeye çalışılsa da, sonuç başarılı olmayabilir.

Havuzda Gözleri Hangi Riskler Bekliyor?

Havuz temizliğinde kullanılan klor ve dezenfektan maddeler gözde hassasiyet ve alerjik reaksiyonlar yaratabilir. Bu maddeler, konjonktivit adı verilen göz iltihabına neden olur. Gözlerin dış yüzeyinde bulunan ince tabaka, kimyasallardan dolayı zarar görebilir ve bu zarar göz yüzeyinde kurumayı da beraberinde getirebilir. Gözde oluşan şikayetlere dikkat etmek ve takip etmek önemlidir, aksi halde tedavisi çok kısa sürebilecek rahatsızlıklar daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Gözlerde Oluşan Kızarıklık Yanma ve Sulanma İçin Doğal Çözümler

çay

Tabii ki gözde herhangi bir sorun olduğunda yapılacak en doğru hareket, uzman bir göz doktoruna gitmektir. Ancak doktora erişimin uzak olduğu noktalarda çay pansumanı yapılabilir. Demlenmiş ve beklemiş çayın içerisinde oluşan antiseptik maddeler gözlerde oluşan şikayetlere iyi gelir.

Bir parça pamuk çaya batırılır ve göz kapakları üzerinde bir süre bekletilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise çayın sıcak olmamasıdır. Pansuman sırasında kullanılacak çay, göz kapağını yakmayacak şekilde ılıtılmalıdır.

Gül suyu da gözleri temizlemek için kullanılabilir. Gözler gül suyu ile nazikçe silinir. Böylece birikmiş tozlar gözlerden uzaklaştırılır. Enfeksiyon tedavisine destek olur.

Yanma hissinde ise bir parça patates dilimi gözler üzerinde bekletilir. Göz temizliği için kullanılabilecek diğer doğal ürünler ise salatalık ve süttür. Dilimlenmiş salatalık göz üzerinde bekletildiğinde yatıştırıcı etki sağlar. Süt ise göz ve çevresini temizler.

Havuza Girmeden Önce ve Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Girilecek havuzun suyu berrak ve açık renkte olmalıdır.
  • Önce ve sonrasında mutlaka duş alınmalıdır.
  • Havuza girdikten sonra özellikle gözler duru su ile iyice temizlenmelidir, gerek duyulursa göz yaşartıcı damla ve solüsyonlar kullanılabilir.
  • Havuza girmeden önce varsa lensler mutlaka çıkarılmalıdır.
  • Havuz suyundan gözlerin daha az etkilenmesi için havuz gözlüğü kullanılabilir. Kullanılacak gözlüğün su geçirmemesine dikkat edilmelidir.
  • Eğer gözde hassasiyet ve alerji oluşmuşsa bu sorun ortadan kalkana kadar havuza girilmemelidir.
  • Havuz kullanımı sonrası gözlerde oluşan enfeksiyonlar bulaşığı olabileceği için; kişi havlu, yastık gibi kullanım malzemelerini ayırmalıdır. Şikayetlerin iki günden fazla devam etmesi halinde göz doktoruna danışılmalıdır.
  • Vücudunda mantar, enfeksiyon gibi bulaşıcı hastalık taşıyan kişiler hastalığı başkalarına bulaştırma ihtimalleri olduğu için havuzları kullanmamalıdırlar. Havuz işletmecileri ise havuz bakımlarını periyodik olarak yaptırıp, aldıkları su numunesini analiz ettirmelidirler.
  • Çocukların kullandıkları havuzlarda ise ebeveynler için ekstra sorumluluklar yüklenir. Tuvalet eğitimi olmayan çocukların havuz ve deniz kullanımı için özel olarak üretilmiş, sızdırmayan bezler kullanması diğer çocukların da havuzu rahat kullanabilmesi için önemlidir. Ayrıca bulaşıcı hastalık riski taşıyan çocukların havuza sokulmaları sakıncalıdır.
  • Havuz denilince enfeksiyon kapılacak noktaların sadece yüzmek için kullanılan su olduğu düşünülmemelidir. Havuz çevresi, soyunma odaları ve duşlar da en az havuzun kendisi kadar önemlidir. Ortak kullanılan bu alanların da temizliğine dikkat edilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.