Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hayatımızı Kolaylaştıracak Püf Noktalar

Hayatınızda bazı kolaylıkların olmasını istersiniz. Özellikle ev hanımlarının temizlik ve mutfak alanlarında hayatlarını kolaylaştıracak olan pratik bilgilere ihtiyacı vardır. Çalışan biriyseniz, bu pratik bilgiler hayat kurtarıcı öneme sahip olabilir. İşte sizler için derlediğimiz birkaç pratik püf nokta….

Hayatımızı Kolaylaştıracak Püf Noktalar Nelerdir?

1. Sigara Dumanına Çözüm

Eğer evlerinizdeki sigara dumanını gidermek istiyorsanız, odanızın birkaç bölümüne mumlar yerleştirmeniz yeterli olur. Özellikle evde misafirleriniz varsa ve herkes sigara içiyorsa, dumandan rahatsız olabilirsiniz. Böyle bir durumda mumlar, sigara dumanını biraz da olsa çekecektir.

2. Baş Ağrısı Çekiyorsanız

Kronik olarak baş ağrısı çekiyorsanız ve ilaç kullanmak istemiyorsanız, bir fincanın içine kahve çekirdeği koyabilir ve üzerine birkaç damla limon suyu damlatabilirsiniz. Bu işlem için 3 ya da 4 adet kahve çekirdeği ve 4 damla limon suyu yeterli olur. Fincanın içine koyduğunuz kahve çekirdeklerini ezin ve limonla birlikte 5 dakika bekletin. Ardından bu karışımı yavaş yavaş için, baş ağrınızın azaldığını göreceksiniz.

3. Taze Ekmeği Parçalanmadan Kesmek İstiyorsanız

Taze ekmekler çok kolay bir şekilde parçalanır. Yemekte misafirleriniz varsa ve taze olan ekmeğinizi parçalanmadan kesmek istiyorsanız, ekmek bıçağınızı sıcak suya batırıp bir iki dakika bekletin. Ardından bıçağı kurulayın ve ekmeğinizi kesin. Bıçağınız soğuduğunda bu işlemi tekrarlayarak, ekmeklerinizi dağılmadan ve parçalanmadan kolaylıkla kesebilirsiniz.

4. Ellerinizdeki Balık Kokusunu Gidermek İçin

Balık yemeyi seviyorsanız ancak kokusundan nefret ediyorsanız, ellerinize basit olan bir iki işlem uygulayabilirsiniz. Limon kabuğu balık kokusunu almak için birebirdir. Ellerinizi iki ya da üç dakika limon kabuğu ile ovarsanız balık kokusu yok olur. Aynı şekilde ellerinizi çelik olan kaşık ile ovarsanız, yine balık kokusundan kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz.

5. Fırında Izgara Yapmak İstiyorsanız

Fırında ızgara köfte ya da mangal tadında kanat veya pirzola pişirmek istiyorsanız, en alt kısmına bir tepsinin içinde su koyun. Bu sayede etlerde damlayan yap suya gidecektir ve kötü kokuya engel olur.

6. Fırın Temizlemenin Kolay Yolu

Fırınınız çok kirlendiyse ve içinde bir sürü yemek kokusu varsa, temizlemek içi yaptığınız suyun içine bir yemek kaşığı karbonat atın. Karbonatın temizleme ve parlatma etkisi vardır bu sayede fırınlarınızı kimyasalla temizlemekten kurtulabilir ve kötü kokular ile birlikte tüm kirleri, çok kolay bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

7. Buzdolabındaki Kokuları Gidermek İçin

Buzdolabınızda kötü kokular oluşuyorsa, bunlardan kurtulmanın basit yolları vardır. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz;

• Buzdolabınıza kesilmiş olan 4 parça limon koyun ve iki güde bir bu limonları değiştirin. Limonları kesinlikle kullanmadan atın.

• Buzdolabınızdaki kötü kokuyu gidermenin en pratik yollarından biri de süt koymaktır. Bir bardak sütü iki gün buzdolabınızda bekletin ve değiştirin. Değiştirdiğiniz sütü kesinlikle kullanmayın. Kokular kalıcı şekilde yok olur.

• Buzdolabınızın kokmaması için almış olduğunuz sebzeleri poşetleri ile ağzı kapalı bir şekilde yerleştirin. Yalnızca kullanacağınız zaman yıkayın ve tekrar poşetlerin ağzını kapatın.

• Buzdolabınızda kötü kokular oluştuysa, temizlemek için karbonat kullanın. 3 yemek kaşığı karbonatı 3 litre su ile karıştırın ve buzdolabınızın içini bu su ile temizleyin. Kötü kokular anında yok olur.

8. Daha Fazla Portakal Suyu Elde Etmek İçin

Sabahları taze sıkılmış portakal suyunu seviyorsanız, onları soğuk suda yarım saat bekletin. Yarım saat sonra sıkın ve bir portakaldan iki katı meyve suyu elde edin. Soğuk su, portakal suyunun artmasını sağlar.

9. Mangal Izgarasını Temizlemek İçin

Mangal yemeyi seviyorsanız ancak kirlerini temizlemekte zorlanıyorsanız, sizlere birkaç pratik öneri sunalım;

Izgara ılıkken camsil ile temizlemeniz, üzerindeki kirlerin yumuşamasını ve kolay çıkmasını sağlar.

Izgara ılıkken nemli bir gazete kağıdına ızgarayı sarın ve bekletin. Tüm yağın ve kirin gazete kağıdında kaldığını göreceksiniz. Ardından ıslak bir bezle silin ve kurulayın. Izgaranız tertemiz olur.

Izgaranın kolay temizlenmesi için soğukken ya da ılıkken soğan ile temizleyin. Yarım soğanı kabuğu ile birlikte ızgaraya iyice sürün. Lekeler kolaylıkla çıkar. Bu işlemin ardından nemli bir bezle silebilir ya da bulaşık deterjanı ile kolayca yıkayabilirsiniz. Soğan, ızgaranın üzerindeki bakteri ve mikropları da temizler.

10. Bitkileri Canlandırmak İçin

Camlarınızın önünde canlılığını yitirmiş çiçekleriniz varsa, onları basit yöntemler ile eski neşesine kavuşturabilirsiniz. Haşladığınız yumurtanın suyunu çiçeklerinizin dibine dökerek canlandırabilirsiniz. Kullanmadığınız ve tarihi geçmemiş C vitamini haplarınız varsa, bunların 1 ya da 2 tanesini ezerek suya karıştırıp çiçeklerinizin dibine dökebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.