Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Haydari Tarifi

Süzme yoğurt, yoğurdun bez torbalara konulmasının ardından süzülerek, geri kalan koyu ve katı kıvama sahip yoğurda denir. Süzme yoğurt kalsiyum, riboflavin, B12 vitamini, protein, fosfor ve aynı zamanda potasyum minerali açısından çok önemli bir besin kaynağıdır. Süzme yoğurdun, normal yoğurda göre daha besleyici bir özelliği bulunmaktadır. Süzme yoğurt aynı zamanda, normal yoğurdun göre iki katı proteine sahiptir. Bir su bardağı normal yoğurdun protein oranı on üç gram iken, süzme yoğurttaki protein oranı yirmi beş gram olmaktadır. İki bin kalorilik bir diyetin yapılması durumunda insan vücudunun protein ihtiyacının yüzde ellisini karşılamaktadır. Protein insan vücudu için gerekli olan çok önemli bir bileşendir. Protein aynı zamanda hücreleri onarır, insan vücuduna farklı sebeplerle giren enfeksiyonla savaşmak için birtakım antikorları üretir, ayrıca sinir ve kasların çalışmasını düzenlemektedir. Uzmanların yapmış olduğu birtakım araştırmalar sonucunda, yüksek protein oranına sahip olan besinlerin düzenli olarak tüketilmesi, bireyi uzun bir süre tok tutar, acıkmayı engeller ve ayrıca kilo vermeyi de kolaylaştırır.

Süzme yoğurt aynı zamanda normal yoğurda göre, daha ekşi bir tada sahiptir. Bu nedenle daha çok katı formda yapılması gereken yayla çorbası ya da diğer yoğurdun ana malzemesi olan çorbalara da ilave edilmektedir. Ege Bölgesi’ne ait olan birtakım mezelerin yapımında da kullanılmaktadır.

Süzme yoğurdun sindirimi, normal yoğurda göre daha kolaydır. Aynı zamanda süzme yoğurt, normal yoğurda göre daha az karbonhidrat oranına sahiptir. Bazı insanlar düşük karbonhidrat diyeti uygulamaktadırlar, bu tür diyet çeşidinde karbonhidrat hassasiyeti bulunuyorsa, süzme yoğurt çok ideal bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda diyabet hastalığı olan bireyler de süzme yoğurdu güvenle tüketebilir. Normal yoğurt bir su bardağı ölçüsünde on beş ya da on yedi gram karbonhidrat içerir, süzme yoğurdun karbonhidrat oranı ise sadece dokuz gram olmaktadır. Bir su bardağı süzme yoğurtta iki yüz altmış dört mg oranında kalsiyum minerali bulunmaktadır. Kalsiyum minerali kemik ve dişlerin en önemli bileşenlerinden biridir.

Haydari Nasıl Yapılır?

Haydari

Malzemeler

 • 6 yemek kaşığı süzme yoğurt
 • 1 tutam dereotu
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı nane
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • 1 dilim beyaz peynir
 • 1 diş sarımsak

Hazırlanışı

 1. Haydari yapımında ilk olarak beyaz peyniri bir çatal yardımı ile ezin.
 2. Daha sonra naneyi küçük bir tavada tereyağı ile kısa bir süre kızdırın. Ocağın altının çok açık olmamasına dikkat edin. Ocağın altının çok açık olması durumunda naneler hemen yanabilir.
 3. Naneyi kızdırdıktan sonra belirli bir süre ılımasını bekleyin.
 4. Daha sonra dereotunu ince ince doğrayın. Sarımsağı ezici yardımı ile ezin.
 5. Ardından karıştırma kabına süzme yoğurdu dökün.
 6. Süzme yoğurdun üzerine peynir, dereotu, nane, sarımsak ve tuz ekleyin, ardından iyice karıştırın.
 7. Hazırladığınız haydariyi servis tabağına alarak, üzerini dereotu ile süsleyin.

Süzme Yoğurt Nelere İyi Gelir?

Süzme Yoğurt

Süzme yoğurt normal yoğurdun bir bez torbanın içerisine konularak, birkaç gün bekletilmesi sonucunda katı bir formda elde edilmesidir. Süzme yoğurdun aynı zamanda normal yoğurda göre formu daha katıdır ve yoğunluğu çok daha fazladır.

 • Süzme yoğurdun kalsiyum bakımından çok zengin bir besin olması düzenli olarak her gün tüketilmesini gerektirir. Süzme yoğurt diyet yapan bireylerin de en çok tercih ettiği bir yoğurt çeşididir. Çünkü süzme yoğurt yaklaşık olarak iki yüz gr ağırlığındadır ve yüz yirmi beş oranında bir kaloriye sahiptir. Süzme yoğurdun yaklaşık olarak yüz gramında, on gram protein, üç gram yağ, beş mg kolesterol, otuz beş mg sodyum, üç gram karbonhidrat ve üç gram şeker bulunmaktadır.
 • Süzme yoğurdun insanlarda ilerleyen yaşlarda meydana gelen insülin dengesini dengeleme gibi önemli bir faydası bulunmaktadır. Diyet yapan bireylerin göbek yağlarının erimesi ve aynı zamanda yağ yakımını hızlandırması açısından çok büyük bir faydası bulunmaktadır. Süzme yoğurdun yapılan araştırmalar sonucunda insanların psikolojilerini olumlu bir şekilde etkilediği kanıtlanmıştır. Bir günde iki kere süzme yoğurt tüketen bireylerin beyin ve zihinsel fonksiyonunu daha sağlıklı bir hale gelir. Süzme yoğurdun zihinsel ve beyin fonksiyonlarına direkt etki etmesinin haricinde, duygusal olarak da insanları olumlu bir şekilde etkilemektedir. İnsanların düzenli olarak her gün süzme yoğurt tüketmesi sonucunda, depresyonu azaltma gibi bir etkisi bulunmaktadır.
 • Süzme yoğurt insan metabolizmasına olumlu bir şekilde etki ederek, sindirimi kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda süzme yoğurt amiplerin çoğalmasına engel olmaktadır. Süzme yoğurdun tifo ve ishale de çok faydası bulunmaktadır. Bazı insanlarda farklı nedenlerle ortaya çıkan karaciğer hastalıklarına da büyük katkısı bulunmaktadır. Uyku sorunu yaşayan bireylerin uykuya daha rahat ve daha kolay dalmasına da yardımcı olmaktadır.
  süzme yoğurt
 • Süzme yoğurt yoğurt formda tüketildiği gibi ayran, cacık, keş, yoğurtlu çorba ve ayran aşı, yayla çorbası gibi birçok formda tüketilebilir. Bu nedenle yoğurt tüketimi her gün, düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Süzme yoğurt tüketen bireylerin kas sistemi de aynı zamanda korunmaktadır. Özellikle zor eriyen göbek bölgesindeki yağlardan, düzenli olarak süzme yoğurt tüketerek daha kolay kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda süzme yoğurt kalsiyum, protein minerallerini, B2, B12 vitaminlerini de yüksek oranda bulundurmaktadır. Özellikle süzme yoğurt kadınların menopoz dönemlerinde ortaya çıkan kemik erimesi hastalığını riskini de azaltabilir.
 • Süzme yoğurtta daha konsantre şeklinde olması açısından probiyotik diye isimlendirilen yararlı bakterilerin oranı daha fazladır. Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda probiyotikler bağışıklık sistemini çok güçlü hale getirmektedir. Süzme yoğurt aynı zamanda belirli bir oranda vitamin ve mineral içermektedir. Süzme yoğurt riboflavin, B12, B6 gibi vitaminlerden, pantetenik ve tiamin gibi asitlerden meydana gelmektedir. Süzme yoğurdun içeriğinde bulunan B grubu vitaminler, insan vücudunun bağışıklık, kardiyovasküler sisteminde ve nörolojik durumlarda çok önemli bir rol oynamaktadır. Süzme yoğurdun içeriğinde aynı zamanda yararlı ve zararlı olmak üzere iki çeşit bakteri yer almaktadır. Süzme yoğurt ne kadar çok tüketilirse, insan vücuduna sağlayacağı yarar o kadar çok olmaktadır. Mesela süzme yoğurdun çok tüketilmesi sonucunda insan vücudundaki iyi bakterilerin oranını ciddi bir şekilde artmasına yardımcı olur. İnsan vücudunda çok fazla oranda iyi bakterilerin olması, bağışıklık sisteminin o kadar çok sağlıklı olduğu anlamına gelmektedir.
 • Süzme yoğurt magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi birçok önemli mineralleri içermektedir. İnsanlarda belirli bir yaşta ortaya çıkan tansiyonu kontrol altına almaktadır ve aynı zamanda insan vücuduna yüksek tansiyona karşı koruma sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.