Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hayıt Tohumu Zararları

Günümüzde çok fazla insan tarafından bilinmiyor olsa da hayıt tohumu aslında çok eski dönemlerden beri tıbbi amaçlar için kullanılmış bir ürün. Ağırlıklı olarak Akdeniz’de yetişen hayıt tohumunu pek çok kişi farklı ve mucizevi faydaları için kullanıyor. Ancak hayıt tohumu dikkatli tüketilmesi gereken bir besin maddesi. Çünkü hiç de tahmin edemeyeceğiniz çeşitli zararları da var. Aynı zamanda tedavi gerektiren ciddi bir rahatsızlığı olan kişilerin, düzenli ilaç kullanan kişilerin, alerjisi olan kişilerin, çocukların ve hamilelerin hayıt tohumu tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları ve doktorlarının onayı olmadan kullanmamaları gerekiyor. Belirtilen zararlarının dışında da hayıt tohumunu tüketecek olan kişilerin aşırı kullanımdan kaçınması gerekiyor. Yetişkin bireyler için günlük tüketim miktarının 20 mg ile 40 mg arasında olması gerekiyor. Aynı şekilde hayıt otu çayı tüketecek kişilerin de bu çayı düzenli olarak 6 ya da 8 aydan fazla tüketmemesinde yarar var.

Hayıt Tohumu Zararları Nelerdir?

1. Gebelikte ve Emzirme Döneminde Tüketilmemeli

Hayıt tohumu özellikle hamile kadınlara ve emziren kadınlara tavsiye edilmiyor. Çünkü hayıt tohumunun hormonlara etki edebilme gibi bir özelliği var. Bu da hem anne için hem de bebek için hiç de hoş olmayan sonuçlara neden olabilir. Anne ve bebek sağlığı için bu dönemlerde hayıt tohumu tüketiminden uzak durmakta fayda var.

2. Östrojen Düzeylerini Etkileyebilir

Miyom, rahim kanseri, yumurtalık kanseri ya da meme kanseri gibi hormona duyarlı rahatsızlıklarda hayıt tohumu tüketilmesinin östrojen düzeyleri üzerinde doğrudan etkisi var. Bu yüzden hormona duyarlılık durumlarında hayıt tohumu tüketilmesi uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Hatta bütünüyle kanser hastalığında hayıt tohumunu tüketmemek gerekebilir.

3. İçindeki Kimyasallar İlaçlarla Etkileşime Girebilir

Hayıt tohumunun içerisinde beyni de etkileyebilecek olan bazı kimyasallar yer alıyor. Bu sebeple özellikle parkinson hastalarının hayıt tohumunu kesinlikle tüketmemesi gerekiyor. Çünkü hayıt tohumu, parkinson hastalığının tedavisi için kullanılan ilaçlar ile etkileşime geçip beklenmeyen bazı zararlar ortaya çıkartabiliyor.

4. İlaçlı Psikolojik Tedavi Sürecini Aksatabilir

Hayıt tohumu yalnızca parkinson hastaları için değil şizofreni ya da başka herhangi bir psikotik bozukluğu olan ve bunun için ilaçlı tedavi gören hastaların da uzak durması gereken yiyecekler arasında yer alıyor. Çünkü hayıt tohumu vücutta dopamin adı verilen kimyasal bir etki yaratabiliyor. Ancak ilaçlı psikolojik tedavilerde ruhsal bozuklukları azaltmak için kullanılan ilaçlar vücuttaki dopaminin azaltılması amacını taşır. O nedenle böyle bir durumda eğer hayıt tohumu tüketirseniz tedavinizde bir dengesizlik ortaya çıkabilir. Kullanmamanızı öneririz.

5. Erkeklerde Cinsel Zayıflamaya Neden Olabilir

Hayıt tohumu özellikle kadınlara isteği arttırdığı için önerilebiliyor. Ancak bu durum erkeklerde tam tersi bir etki gösteriyor. Yani hayıt tohumu tüketen erkeklerde cinsel istek azalabiliyor. Bu sebeple çok ihtiyaç duymadıkları müddetçe erkeklerin hayıt tohumu tüketmesi tavsiye edilmez. Çünkü pek çok erkek hayıt tohumu tüketimi ile cinsel yaşamlarının zarar görmesinden dolayı rahatsızlık duyabiliyor.

6. Mide Sorunlara Ortaya Çıkabilir

Çok yaygın olmasa da fazla miktarda hayıt tohumu tüketilmesi halinde kişide çeşitli mide rahatsızlıkları meydana gelebiliyor. Özellikle hastalarda mide bulantısı şikayetinde bir artışa neden olabiliyor. Aynı şekilde hali hazırda gastrit ya da ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişilerin de hayıt tohumu tüketmeden önce dikkatli olmasında fayda var.

7. Uyku Problemleri Baş Gösterebilir

Eğer düzenli uykuya herkesten çok ihtiyacı olan bir yaşantınız var ise hayıt tohumu tüketmeden önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü hayıt tohumu uyku problemlerini de beraberinde getiriyor. Aynı zamanda düzenli uyuyamayan kişilerin vücutlarında zaman içinde başka rahatsızlıklar da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle dikkatli olmakta ve kontrollü şekilde hayıt tohumunu tüketmekte fayda var.

8. Kilo Artışı Yaratabilir

Çok yaygın görülen bir etki olmasa da düzenli olarak hayıt tohumu tüketilmesi halinde kişide kilo artışı gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Özellikle kilo vermek ya da formunuzu korumak gibi bir endişeniz var ise hayıt tohumu tüketirken dikkatli olmanızda ve tavsiye edilen miktarları aşmamanızda yarar var.

9. Tüp Bebek Tedavisini Deneyenlere Tavsiye Edilmez

Hamileler ve emziren kadınlar kadar tüp bebek tedavi yöntemini deneyen kişilerin de bu süreçte hayıt tohumu tüketmemesi öneriliyor. Çünkü hayıt tohumu tüketimi tüp bebek tedavi yöntemini engelleyen etkilerde bulunabiliyor. Yine de her zaman kullanmadan önce bir doktora danışmakta ve onayını almakta fayda var.

10. Karıncalanmalara Neden Olabilir

Çok fazla miktarda hayıt tohumu tüketilmesi halinde meydana gelebilecek rahatsızlıkların başında vücutta karıncalanma görülmesi geliyor. Bununla beraber kaşıntı, vücutta döküntüler, şiddetli ve ara ara gelen baş ağrısı ve sivilce görülme ihtimali de oluyor. O sebeple hayıt tohumunu kesinlikle çok fazla miktarda tüketmemek ve bu etkilerden herhangi bir tanesi görüldüğünde hemen tüketimi sonlandırıp bir doktora ya da hastaneye başvurmak gerekiyor. Düzenli kullanılacağı zaman da mutlaka bir doktorun ya da uzmanın tüketim tavsiyesine uyarak tüketilmesi gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.