Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hazımsızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Genellikle ağır yemekler tüketildiğinde, sürekli fast food yenildiğinde, mideye haddinden fazla gıda alındığında ve midenin sindirmesinin zor olduğu yiyecekler ile mide doldurulduğunda, kişilerde hazımsızlık problemi ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu problem ile karşılaşmamak için elbette beslenme alışkanlıklarına çok dikkat edilmelidir. Beslenme uzmanlarının daima önerdiği şekilde az az ancak sık aralıklarla bir şeyler yemek midenin rahatlatması için çok önemlidir. Yine de hazımsızlık problemi ile karşılaşıldığında bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilmek için uygulanabilecek yöntemler ve tüketilebilecek gıdalar da mevcuttur. Özellikle hazımsızlığa iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi ile bu problemden kurtulmak mümkündür. Fakat bu yiyeceklerin de aşırı miktarda tüketilmesinden kaçınmak gerekmektedir.

Hazımsızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Karnabahar

Screenshot_6

Hazımsızlığa iyi gelen besinlerin başında karnabahar bulunmaktadır. Özellikle haşlanmış karnabahar mideyi yoğun asitten korumaktadır. Ancak aşırı miktarda tüketmekten kaçınmak gerekmektedir. Çünkü aşırı miktarda tüketildiğinde midede ciddi anlamda şişkinlik yaratabilmektedir. Fakat buna rağmen yeteri miktarda tüketilen karnabahar, hazım problemi için birebir olmaktadır.

2- Lahana

Screenshot_8

Lahana da hazımsızlık problemine oldukça iyi gelen besinlerden bir tanesidir. Bununla birlikte lahananın ülser ve gastrit gibi rahatsızlıklara da tam anlamıyla doğal ilaç gibi geldiği de bilinmektedir. Mideyi rahatlatmaya yardımcı olan bu yiyecek, pek çok farklı şekilde tüketilebilmektedir. Özellikle lahananın ince şeritler olarak doğranıp salata yapılması en çok tercih edilen tüketim şekillerindendir. Bunun haricinde lahananın suyunun sıkılarak elma suyu ile karıştırılıp içilmesi de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Benzer şekilde lahana, kereviz ve havucun karıştırılıp suyunun sıkılması ve bu suyun her gün içilmesi de önerilen bir yöntem olmaktadır.

3- Elma sirkesi

Screenshot_9

Elma sirkesi de midede özellikle fazla miktarda yemek yeme nedeniyle ortaya çıkması muhtemel olan hazımsızlığa iyi gelmektedir. Hatta uzmanlar da salatalarda ve mezelerde elma sirkesi kullanılmasını tavsiye etmektedirler. Bunun dışında elma sirkesinin suya az miktar eklenerek içilmesi de mideyi rahatlatmak için etkili yöntemlerden bir tanesi olmaktadır. Eğer bu şekilde içmek zorlayıcı olursa içerisine bal ilave ederek de tüketilebilmesi mümkün olmaktadır. Bununla birlikte elma sirkesinin antibiyotik özelliğe sahip olması da midede meydana gelen hazımsızlık ve benzer rahatsızlıkları tedavi etmeye yardımcı olabilmektedir.

4- Ispanak

Screenshot_10

Biz her ne kadar içeriğinde bulunan demir ile tanımış olsak da, ıspanak midede oluşan ve çok rahatsız edici olan hazımsızlık problemine de çok iyi gelmektedir. Özellikle ıspanağın buharda pişirilmesi ya da haşlanarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte ıspanak yaprakları yemeklerde salata içerisine ilave edilerek de tüketilebilir. Bu sayede yenilen yemeğin de hazımsızlığa neden olabilecek etkisi azaltılabilir.

5- Zeytinyağı

Screenshot_11

Kabızlık gibi problemlerde en çok tercih edilen besinlerden olan zeytinyağı, çiğ ve tek olarak tüketildiğinde yiyeceklerin midede kalma zamanını kısaltmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yağların sindirilebilmesi için de vücuttaki safra salgısını arttırmaktadır. Bu nedenle hazımsızlık problemine karşı bol miktarda zeytinyağı tüketilmesi önerilmektedir. Fakat zeytinyağının da doğal zeytinyağı olması insan sağlığı için en önemli koşullardan bir tanesidir.

6- Muz

Screenshot_12

Muz mideye iyi gelen meyveler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Özellikle midede ortaya çıkan sürekli yanma hissini ortadan kaldırmak için gün içindeki ara öğünlerde muz yemek önerilmektedir. Bununla birlikte midedeki enzimlerini ve hücrelerin üretimini de arttırmaktadır.

7- Meyan Kökü

Screenshot_14

Meyan kökü çok fazla tüketilen ve bilinen bir besin olmasa da, mideyi korumak adına en güçlü yiyeceklerden bir tanesidir. Özellikle bilimadamları tarafından yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki meyankökünün vücuda alınması ile midede oluşan fazla asit azaltılabilmektedir.

8- Zencefil

Screenshot_15

Yüzyıllar boyunca mide problemlerine çare olmak için tüketilen zencefil, elbette hazımsızlık problemi yaşandığında da ilk başvurulan yiyeceklerden bir tanesidir. Bu nedenle hazımsızlık rahatsızlığına karşı zencefil tüketmek çok büyük bir önem teşkil etmektedir. Özellikle her gün zencefil çayı içmek midenin çalışma fonksiyonlarını düzeltmektedir. Bununla birlikte midedeki yanma hissini ve gerginlik hissini de gözle görülür bir biçimde azaltabilmektedir. Yine her besinin fazla miktarda tüketilmesi başka sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle zencefili ve zencefil çayını da vücudun ihtiyaç duyduğu miktarda tüketmenin önemi bir hayli büyüktür.

9- Kişniş

Screenshot_16

Baharat olarak yemeklerde sık sık kullanılan ve yemeklere bir hayli lezzet veren kişniş de mideyi rahatlatmak ve hazımsızlık problemini sona erdirmek için tercih edilmesi gereken yiyeceklerden bir tanesi olmaktadır. Kişnişin elbette vücuda yararlı olacak pek çok farklı tüketim şekli mevcuttur. Bunlardan bir tanesi; kişniş tohumunun kavrularak ayranın içine ilave edilmesi ve bu karışımın hazımsızlık problemi yaşanıldığı anlarda tüketilmesidir. Ayrıca kişniş tohumu yine kavrularak karanfil, zencefil ve kakule tohumu ile karıştırıldığında da çok etkili bir ilaç işlevi görebilmektedir. Bu nedenle her daim aşırıya kaçmadan kişniş tüketmek ve kişnişten kürler oluşturarak bunları içmek, midede oluşan hazımsızlığı yok edebilmek için çok etkili bir yöntem olmaktadır. Bunların yanı sıra kişnişin uygun olan yemeklere ilave edilmesi de ihmal edilmemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.