Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hazır Gıdaların Zararları

Dünya popülasyonu arttıkça standart gıda üretimi tüketim ihtiyacını karşılayamaz hale geldi. Bu nedenle çok daha hızlı ve çok daha fazla sayıda üretim yapmak için kimyasal ve genetik olarak katkı yapılmış, doğallığını kaybetmiş yapay besinler gıda sektöründe yer alır. Vitamin ve mineral içeriği azaltılarak sadece çokluk anlamında önem verildiği için gıdalar yarar vermeden zarar verir hale gelmiştir. Günümüzde pişirilerek dondurulmuş, ısıtılarak yemeye hazır yiyecekler, benzer hazır gıdalar insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturur. Bu yazımızda sizler için hazır gıdaların vücudumuza verdiği zararları ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız.

Hazır Gıdalar Nelerdir ve Nasıl Üretilirler ?

Pratik olması ve zaman kazandırması bakımından tercih edilen hazır gıdalar, bulundukları lezzeti aylarca yıllarca muhafaza etmeleri ve bayatlamadan çürümeden kalmaları için özel işlemlerden geçirilirler ve ek olarak kimyasal madde takviyesine maruz kalırlar. Bu kimyasal maddeler farklı ısıtma şekillerinde ve farklı bünyelerde değişik zararlı etkilere yol açmaktadır. Fast food ürünlerinin bu nedenle başta obezite ve şeker hastalığı olmak üzere birçok rahatsızlığa davetiye çıkardığı başlıca sebeplerindendir.

Raf ömrünü uzatmak için koruyucu maddelerle desteklenen bütün ürünler hazır gıda tanımına girer. Ürünlerin çürümesi, küflenmesi, bozulmasını engellemek için dışarıdan yapılan müdahaleler ile yalnızca besin ve besin üretiminde kullanılan canlılarda değil, tüketici olarak insanlarda da genetik kalıcı hastalıklara dahi yol açabilir.

Organik olarak evde üretilmeyen, ambalajı olan ve üretim tarihinden itibaren aylarca sonra dahi kullanılabilen ürünler hazır gıdalardır. Bu ürünlerin tamamında katkı maddeleri bulunur.

Hazır Gıdalar Neden Zararlıdır?

Hazır gıdalar içerdikleri kimyasal katkı maddeleri sebebiyle insan vücuduna kalıcı zararlar verirler. Bazı ürünlerde ise genetik yapısı ile oynanarak çok daha hızlı üretim sağlanır bu ürünlerde de vitamin ve mineral eksikliği olmaktadır. İnsan müdahalesi olan tüm besinler sağlığımız için zararlıdır.

Hazır gıdaların zararlarını anlamak ve bu alanda farkındalık oluşturmak için kar amacı gütmeyen birçok sivil toplum kuruluşu ve şahıslar deneyler yapmıştır.

Bu deneylerden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Örneğin çocuklarımızın çokça istediği ve severek yediği hamburger ve benzeri ürünler çok uzun süre bozulmadan çürümeden kalabilirler.

Hamburger alınarak açık bir ortamda bekletiliyor. Ne bir bozulma ne de bir çürüme gözlenmiyor.

Yukarıda görselde belirtilen ürün çocuklarınıza yedirdiğiniz kendiniz de tükettiği hazır gıdaların başında gelen fast food zincirinin en önemli üyesi hamburger. Aylarca yıllarca beklese dahi bozulma yaşanmayan hamburgerler sağlığımızı ciddi oranda tehdit ediyor.

Organik olan böcekler, kurtçuklar insanlardan daha iyi bir koku ve tat alma duyusuna sahiptir. Bu nedenle bizden daha iyi ayırt edici olurlar. Bu nedenle kurtlanan, çürüyen, bozulan ürünler organiktir ve vücudunuz için herhangi bir zararı olmaz.

Yapılan bir başka hazır gıda ürünleri testini size göstermek istiyoruz. Aşağıdaki görselde mutfaklarımızda mutlaka bulunan margarin ve tereyağ doğallıklarının karıncalar tarafından testini göreceksiniz.

Hayvanlar ve böcekler bizlerden daha iyi duyulara sahip oldukları için gıdalar içerisindeki insanı kandıran tatlandırıcıları önemsemez ve gıdanın içeriğine bakarlar. Görselde olduğu gibi karıncalar kimyasal işlem görmüş yağlara yaklaşmazken hakiki tereyağ etrafında toplanmışlardır. Bu canlılar tüketmiyorsa biz neden tüketiyoruz? Vücudumuzun dahi istemeyeceği kabul etmeyeceği ürünleri neden alıyoruz? Bu ürünlerin vücudumuza zararları nelerdir? Aşağıda sizlere hazır gıdaların vücudumuza verdiği zararları göstereceğiz.

Hazır Gıdaların Zararları Nelerdir?

Tok olduğumuzu hissetmemizden başka sadece tat alma duygumuzu tatmin eden bu hazır gıdaların vücudumuza çok büyük zararlar verdiğini bilmemiz gerekiyor.

1. Kansere Neden Olurlar

Günümüzde kanser vakalarının artmasının ana nedeni olarak beslenme alışkanlıklarımız ve beslendiğimiz ürünlerin yapısı görülür. Cilt kanserinden iç organ kanser çeşitlerine kadar birçok kanserin sebebi olarak hazır gıdalar tespit edilmiştir. Hazır gıdaları tüketmekten kaçınılmalı ve olabildiğince doğal ürünlere yönelmemiz gerekiyor. Kanser vakaları kısa bir zaman diliminde değil uzun bir süre sonrasında ortaya çıktığı için tespit edilemiyor.

2. Kalp Hastalığı Riski Oluştururlar

Hazır gıdalar içerdikleri doyurulmuş yağ ve benzeri yağlar ile kalp ve damar hastalıklarının başlıca tetikleyicisi konumundadır. Kalp ve kalp damarlarında tıkanıklığa sebep olan hazır gıdalar, uzun süreli tüketildiğinde tedavisi olmayan hastalıkları vücudunuza taşırlar.

3. Kan Şekerini Yükseltir

İçerisinde bulundurduğu yapay tatlandırıcı ve aromalar ile kan şekeri değerlerinizi olumsuz yönde etkiler ve vücudunuz kan şekeri dengesini kalıcı olarak bozarlar. Böyle bir durumda şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığı vücudunuzda başlar. Hazır gıdaların en büyük zararlarından birisi de diyabet hastalığıdır.

4. Obeziteyi Ortaya Çıkarır

Hazır gıdalar yapay ürünlerle doldurulduğu için devamlı olarak bir açlık hissi verir. İçerisindeki tatlandırıcılar ve aromalar ile tat alma duygunuzu etkileyerek daha fazla tüketme ihtiyacı hissettirir. Böylece doysanız dahi yemek istersiniz. Bunun sonucu olarak obezite yani aşırı kilo alma hastalığına yakalanırsınız. Günümüzde doğan her 10 çocuktan 3’ü obezite hastası olarak dünyaya geliyor. Hazır gıda tüketenler yalnızca kendilerine değil kendinden sonra gelecek olan nesillere de hastalık aktarmış oluyor. Bu zararları bertaraf etmek için yapılması gereken şey organik, doğal besinlerin tüketimini arttırmaktır. Özellikle gelişme çağında olan çocukların hazır gıda ürünlerinden uzak tutulması gerekiyor.

5. Depresyona Sebep Olur

Hazır gıda ürünlerinin yalnızca vücudumuza fiziksel bir zararı yoktur. Ayrıca psikolojik olarak insanları da etkiler. Araştırmalar hazır gıdaların insanları daha kasvetli ve depresif bir ruh haline götürdüğünü gösterir.

6. Diş Sağlığına Zarar Verir

Hazır gıdalar midemize ulaşmadan önce dişlerimizde parçalanır. Bu nedenle özellikle iyi bir ağız bakımı yapılmadığında diş ve diş etlerinde kalan hazır gıdalar hem dişlerimize zarar vermekte hemde ağız sağlığımız için bakteri oluşumu sağlayarak zarar oluşturur.

7. Sindirim Sistemi ve Mide Hastalıklarını Ortaya Çıkarır

Yukarıda vermiş olduğumuz her iki görselde de olduğu gibi canlıların uzak durduğu ve doğadaki organik ürünlerin bozulması gibi bir sürecin yaşanmadığı gıdalar vücudumuzdaki sindirim organları içinde tehdit oluşturur. Midemiz parçalayamadığı ürün için sürekli asit salgılar. Bu vücudumuzun hormonel yapısını bozduğu gibi midemizde reflü gibi hastalıklara sebebiyet verir. Ayrıca sindirim sistemimizde emilimi zor gerçekleştiği için bağırsaklarımızda dahil olmak üzere tüm sindirim sistemini zorlamakta ve kalıcı zararlar oluşmasına neden olur. Böbrek taşından bağırsak düğümlenmesine kadar birçok rahatsızlığa sebep olabilecek olan hazır yiyecek ve içeceklerden olabildiğince uzak durmamız gerekir.

8. Bağışıklık Sistemini Bozar

Vücudumuz ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri almadığında bağışıklık sisteminin mikroplara karşı savaşacak gücü azalır. Vücudumuz alması gereken bu organik takviyelerin olmadığı yapay besinlerle beslendiğinde çok daha çabuk hasta olmakta ve her türlü hastalık için kolay hedef olmaktadır. Hazır gıdaların özellikle çocuklardan uzak tutulması gerektiğini bilmeli ve hamilelerin de bu ürünlerden kaçınmaları gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.