Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

HDL Kolesterol Nedir? HDL Düşüklüğü veya Yüksekliği Neyi Gösterir?

Kolesterol vücuttaki tüm hücrelerde bulunan yağ benzeri bir maddedir. Kolesterol yüksekliği, vücut için bir tehlikedir çünkü kalp damar rahatsızlıkların neden olan etkenlerin başında gelmektedir. Aynı zamanda kolesterol, vücut için gerekli bir yapı taşı ve önemli bir maddedir. Hormonları, D vitaminini ve bazı besinleri sindirmek için vücudun kolesterole ihtiyacı vardır. Eksikliği çocuklarda gelişim bozukluklarına bile neden olabilir. Sağlıklı bir şekilde yaşayabilmek için kolesterol seviyesini dengede tutmak gerekir.

Kolesterol, HDL kolesterol ve LDL kolesterol olmak üzere iki şekilde sınıflandırılır. HDL, “iyi kolesterol” olarak da bilinir ve sağlık açısından fazla zararı olmayan bir kolesterol tipidir. Vücuda zararı olan ve kötü kolesterol olarak bilineni ise LDL kolesteroldür. Damarların duvarlarına yapışır ve buralarda plaklar oluşturur. Bunun sonucunda damarlarda tıkanmaya ve damar yapısının bozulmasına neden olur. Bu tıkanıklık damar sertliği olarak da adlandırılır. Koroner kalp rahatsızlığı, kalp krizi, kanda pıhtılaşma gibi kalp damar hastalıklarının en önemli nedenlerinden biri de LDL kolesteroldür.

HDL Kolesterol Nedir?

HDL yazısı.

HDL (High Density Lipoprotein) kolesterol, bir diğer adıyla iyi kolesterol, vücuda çok zararı olmayan kolesterol türüdür. Bu kolesterol insan vücudunda birçok görevi yapmakla sorumludur. HDL, değerleri arttıkça kişinin kalp damar hastalıklarıyla mücadele etmesine yardımcı bile olabilir. Atardamarlarda biriken plakları ortadan kaldırır ve karaciğere gönderir. Karaciğer de bu plakları vücuttan atar ve böylece kalp hastalığı riski düşürülmüş olur. Sağlıklı bir yaşam sürmek için HDL seviyesinin düşmemesi sağlanmalıdır. Hastanelerde yapılan HDL testi sonucunda kalp damar hastalığı riskinizin olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz.

HDL Kolesterol Değerleri Kaç Olmalı?

Kan aldıran insan.

HDL kolesterol, damarların plaklardan temizlenmesini sağlayan en önemli unsurlardan biridir. Bu yüzden de HDL, iyi kolesterol olarak bilinir. Vücut için faydalı olan HDL, vücutta belli seviyelerde bulunmalıdır. Bir sağlık kuruluşunda kal tahlili yaptırarak HDL değerlerinizi öğrenebilirsiniz.

HDL normal değerleri kadınlar ve erkekler için farklıdır. Değerlerin, kadınlarda 60 mg/dl, erkeklerde ise 50 mg/dl üzerinde olması gerekir. Trigliserid oranı HDL kolesterolün düşmesine sebep olabilir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için trigliserid seviyesi düşürülmeli ve HDL seviyesi artırılmalıdır.

HDL Kolesterol Yüksekliği

Kan damarlarında bulunan kolesterol molekülleri bağımsız olarak dolaşmazlar. Lipoproteinler kolesterolün kanda dolaşmasını sağlar. Kolesterolü kanda taşıyan iki lipoprotein vardır. Bunlar HDL ve LDL olarak adlandırılır. Bu lipit taşıyıcılardan sağlık için iyi olarak nitelendirilen HDL’dir. Vücutta HDL kolesterolün yüksek çıkması birçok uzmana göre sağlıklı bir yaşam için gereklidir. Ancak HDL yüksekliği diğer maddelerde de olduğu gibi her zaman iyi değildir. Kandaki her türlü aşırı madde yoğunluğunun sebebi vücutta bir aksaklık veya olumsuzluk olduğunun göstergesidir. Bu nedenle HDL seviyesinin vücutta belirli oranlarda bulunması gerekir.

HDL Kolesterol Düşüklüğü

HDL kolesterol vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Kanda pıhtılaşma ve tıkanma gibi kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde en büyük etkendir. Birçok nedenden dolayı HDL vücudumuzda düşük bir seviyede bulunabilir. Bu durum sağlıklı bir yaşam sürmeye engel olur.

HDL kolesterol düşüklüğü belirtileri genelde kanda pıhtılaşma, damar duvarlarında plaklar, kalp krizi gibi kalp ve damar rahatsızlıklarıdır.

HDL kolesterol düşüklüğü genellikle genetik kaynaklıdır.

 • Ailesinde diyabet hastalığı bulunanlar
 • İnsülin direnci problemi yaşayanlar
 • Aşırı kilolu kişiler (özellikle göbek bölgesinde yağ biriktirenler),
 • Ürik asit değerleri yüksek olanlar
 • Tansiyonu yüksek kişiler ve
 • Trigliserit değerleri çok yüksek hastalarda HDL düşüklüğü görülmektedir.

Aynı zamanda uzun süre hareketsiz kalan, sigara ve alkol tüketen, yanlış beslenme programı uygulayan insanlarda ve aşırı doymuş yağ tüketen kişilerde de HDL kolesterol değerleri düşük çıkabilmektedir.

HDL Kolesterol Seviyesini Yükseltmek İçin Ne Yapabiliriz?

Spor yapan kadın.

HDL seviyesini yükseltmek için kişinin yaşam tarzını değiştirmesi gerekebilir.

 • Spor yapmayan birinin bu kolesterol değerlerini yükseltmesi için günlük spor ve bazı egzersizler yapması gerekir. Spor sonucunda vücutta bulunan fazla yağ oranını düşürülebilir.
 • Yağlı yiyecek tüketiminin azaltılması hatta yağlı besinlerin hiç tüketilmemesi, HDL kolesterol seviyenizin artmasını sağlayacaktır.
 • Yumurta sarısında yüksek oranda yağ bulunmaktadır. Bu da HDL seviyenizin düşmesine sebep olur.
 • Çay tüketiminde şeker kullanılmamalıdır. Şeker tüketimi diğer besinlerde de en aza indirilmelidir.
 • İşi gereği sürekli oturan kişiler, iş dışında bol bol hareket etmeli ve spor yapmalıdır.
 • Sigara ve alkolün kesinlikle tüketilmemelidir.

HDL Kolesterolü Yükselten Besinler

Sağlıklı besinler.

İyi kolesterolün, vücutta yüksek değerlerde bulunması ve düşmemesi için birçok şey yapılabilir. Bunlardan bir tanesi de sağlıklı bir beslenme programı oluşturmaktır. Bu programda HDL yükselmesine yardımcı olabilecek besinlerin bulunması önemlidir.

1. Somon

Somon kalp sağlığı için oldukça önemli bir besindir. İçerisinde bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde HDL kolesterol seviyesi artar. Uzmanlar haftada 2-3 porsiyon somon tüketimini tavsiye etmektedir. Besin emiliminin düzgün bir şekilde olabilmesi için porsiyonların 3’er gün aralıklarla tüketilmesi gerekir.

2. Uskumru

Somonda olduğu gibi uskumruda da omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Bu sebeple beslenme programında uskumru da bulunmalıdır. Haftada 2-3 kez tüketilmesi kalp krizi gibi rahatsızlıkların önlenmesini sağlamaktadır. Uskumru ayrıca kandaki yağ oranını da düşürür ve kalbin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

3. Ceviz

Cevizde bulunan yağ asitleri damarların temizlenmesini ve tıkanıklığın giderilmesini sağlamaktadır. Ancak ceviz yüksek kalorili bir yiyecek olduğu için fazla tüketilmemelidir. Hızlı bir şekilde kilo alınmasına neden olduğu için belli bir oranda tüketilmelidir.

4. Badem

Günde yaklaşık olarak bir avuç badem tüketimi HDL kolesterol yükselmesi için önemli bir çözümdür. Günlük olarak badem tüketilmesi, kalp damar rahatsızlıklarını önlemektedir. Sağlıklı bir diyette badem mutlaka bulunmalıdır. Badem ayrıca E vitamini bakımından da oldukça zengindir.

5. Fındık

Omega-3 bakımından oldukça zengin olan fındık damar tıkanıklığına neden olan yağların yıkımını sağlar. Yüksek oranda lif bulundurduğu için yemeğin yerini tutabilir. Böylece kilo vermenizde de yardımcı olur. Ayrıca fındık, doymamış yağ oranı sayesinde kalbe gereken enerjiyi sağlar.

HDL Kolesterol Düşüklüğü Nelere Yol Açar?

Kalp krizi geçiren adam.

Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için HDL değerleri çok önemlidir. Yüksekliğinde vücuda pek zararı olmayan HDL, düşüklüğünde vücutta ciddi tehlikelere neden olabilmektedir. HDL düşüklüğünde kalp damarlarında yağ birikir ve damar duvarlarında kanın akışını engelleyen plaklar oluşur. Bunun sonucunda kalp krizi, koroner kalp rahatsızlığı, kanda pıhtılaşma ve felç gibi hayati tehlikeler taşıyan rahatsızlıklar meydana gelmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.