Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hem Midenize Hem de Beyninize Söz Geçirmek için Uygulayabileceğiniz Yöntemler

Çoğu zaman beynimizden ve belki de midemizden gelen “bir şeyler ye” çağrılarına kayıtsız kalamayabiliriz. Bu gibi durumlarda eğer itaat edip hemen bir şeyler atıştırmaya başlarsak doğal olarak kilo artışı ve çeşitli sağlık sorunları başlayacaktır. Bu nedenle kesinlikle aniden gelen açlık krizleri ile mücadele etmek gerekir. Aslında açlık krizleri ile en iyi mücadele yöntemi midemizden önce beynimize hükmetmektir. Çünkü acıkmadığımız halde canımız sürekli bir şeyler yemek istiyorsa bu beynimizde yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu için meydana gelmektedir. O nedenle hem psikolojik anlamda rahat olmak hem de beynimizden gelen uyarıları kontrol altında tutmak çok önemli olmaktadır. Bunun için gerekirse kişinin yaşam tarzında da değişiklikler yapması gerekebilir. İşte aniden bastıran açlık krizlerini kontrol altına almanıza ve hem midenize hem de beyninize söz geçirmenize yardımcı olacak yöntemleri sizler için listeledik.

1. Daha az şeker tüketin

Kültürümüzden mi genetiğimizden mi tam olarak bilemiyoruz ama ülkece şekere düşkünlüğümüz had safhada. Bu da doğal olarak çeşitli sorunları beraberinden getiriyor. Ancak kesinlikle açlık krizlerini önlemek için günlük şeker tüketimini azaltmak gerekiyor. Çünkü şeker tüketimini bir kısır döngü gibi düşünebilirsiniz. Şeker tükettikçe daha fazlasını tüketmek isteyeceksiniz.

2. Daha çok su tüketin

Şekeri azaltırken su tüketimini de arttırmanız gerekiyor. Üstelik hiçbir şeye bağlı olmaksızın herkesin her gün en az 2,5 ya da 3 litre su içmesi de gerekiyor. Bu genel sağlığımız için çok önemli. Bunun yanı sıra su açlık hissini de bastıran bir etken. Düzenli olarak su içerek midenizin ve beyninizin sizi açlık ile meşgul etmesini önüne kolay bir şekilde geçebilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerin öncesinde de su içmek çok faydalı olacaktır.

3. Öğün sayısını arttırın

Elbette öğün sayısını arttırmak demek daha çok yemek yemek anlamına gelmiyor. Günlük aldığınız kalori miktarında bir değişiklik olmaması lazım. Fakat günde kesinlikle 3 öğün yemek yemeyi ihmal etmemelisiniz. Bunun yanı sıra yine günlük almanız gereken kalori miktarına uygun olarak aralara ara öğünler ilave edebilirsiniz. Bu ara öğünlerin de sağlıklı besinlerden oluşması gerekiyor pek tabii. Ara öğünler sayesinde açlık krizi yaşama oranınız bir hayli azalacaktır. Hatta bu ara öğünler sayesinde metabolizmanız bile daha etkili bir şekilde çalışmaya başlayabilir.

4. Düzenli olarak spor yapın

Sağlıklı yaşamın öncelikli kurallarından olan fiziksel egzersiz açlık krizleri sorununu yenmek için de çok etkili. Fiziksel aktiviteler ile hem vücudunuz hem de zihniniz çok daha sağlıklı bir hale gelecektir. Düzenli spor yapmaya başladıktan sonra farkı siz de hissedeceksiniz. Üstelik spor olarak illa bir fitness merkezine yazılmanız ya da voleybol, basketbol, tenis gibi sporlar yapmanıza gerek yok. Yürüyüş de oldukça sağlıklı fiziksel aktivitelerden bir tanesi.

5. Açlık krizi anlarında başka şeylere odaklanın

Öncelikle açlık krizi ile nasıl baş edeceğinizi bilmeniz gerekiyor. Bu konuda en önemli nokta bir şeyler yemek istediğiniz zamanlarda kendinizi başka şeylerle meşgul etmeniz. Aynı zamanda beyninize bir şeyler yeme ihtiyacınızın olmadığını da söylemeniz gerekiyor.

6. Protein tüketimine özen gösterin

Vücudun tokluk hissini sağlamak için günün ilk öğünlerinden olan kahvaltıda yeteri miktarda protein tüketmeniz gerekiyor. Böylece günün ilerleyen saatlerin yanlış zamanlarda bir şeyler tüketme isteği de ortadan kaldırılabiliyor.

7. Yaşamınızı tekrar gözden geçirin

Belki de gün içinde yaptığınız şeyler ya da alışkanlıklarınız sizi daha çok yemeye teşvik ediyor? O nedenle günlük hayatınızı yeniden bir gözden geçirmenizde fayda var. Böylece sorununuzun asıl kaynağını kendiniz bile keşfedip direkt olarak kolay yoldan tedavi edebilirsiniz.

8. Yemek yeme arzularınızı törpüleyin

Elbette pek çok kişi yemek yemeyi bir keyif olarak görüyor. Fakat iş sağlıksız olmaya başladığında artık bu bir keyif değil bu bir hata olur. O nedenle yemek yeme konusunda duyduğunuz arzuları törpülemeniz gerekiyor. Bunun için de market alışverişi yaparken yalnızca ihtiyacınız olan ürünleri satın alabilir ve kendinizi sağlıksız atıştırmalıklardan tamamen uzak tutabilirsiniz.

9. Kendinizi mutlu edin, mutlu hissedin

Tıpkı kahvaltının olduğu gibi sağlığın da mutlulukla bir ilgisi var. O nedenle ne kadar mutlu olursanız o kadar kötü alışkanlıklarınızdan kurtulur ve sağlıklı olursunuz. Bunun için mutluluğunuzu arttıracak anlık ve sahte yiyeceklere değil de gerçek hislere ve anlara ihtiyacınız var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.