Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinde yani alyuvarlarda bulunan kompleks proteinlerdir. Hemoglobin içeriğinde demir molekülleri içerir. Hemoglobinin başlıca işlevi olarak akciğerlerden vücut dokularına oksijen taşımak olarak belirtilebilir. Ve bu oksijen, karbondioksitle değiştirilerek, oradan tekrar oksijenin alındığı yer olan akciğerlere taşınır ve burada da getirilmiş olan karbondioksit, oksijenle değiştirilir. Hemoglobinde bulunan demir molekülü, kırmızı kan hücrelerinin yani alyuvarların normal biçimini korumasına yardımcı olur.

Hemoglobin, kan testi sonucu ölçülebilen bir şeydir. Tam kan sayısı, doktorların hastalardan en yaygın olarak istedikleri testtir. Kan örneği kullanılarak yapılır. Kimyasal olarak kırmızı kan hücrelerinden hemoglobinler serbest bırakılır. Ardından serbest kalmış olan hemoglobin, ışığı absorbe eden bileşim formu olan siyanür ile kimyasal olarak bağlanır. Emilmiş olan ışık miktarı, ölçülür ve bu ölçüm direkt olarak kanda mevcut olan hemoglobin sayısı ile alakalıdır.

Hemoglobin Eksikliği Neden Olur?

Hemoglobin düşüklüğü ya da eksikliği ya da kısaltması ile HGB, birçok hastalığın işareti olarak ortaya çıkabilir ve tedavi gerektirebilir. Çünkü, hemoglobin, bireylerin vücutları açısından oldukça önem arz eden bir bileşimdir. Ve eksikliği durumunda, bireyin kanında bulunan hemoglobinler, bireyin vücudundaki hayati önemde olan organlara yeteri kadar oksijen taşıyamaz ve sorunlar meydana gelir. Bu sorunlar hayati olabilecek kadar büyük olabilirler. Yeterince oksijen alımı yapamayan vücut değişim gösterir. Bireylerin cildinde soluk durumlar, anemi gibi hastalıkların göstergelerinden olan hızlı şekilde çarpan bir kalp bu değişimlerden bazıları olabilir.

Kırmızı kan hücreleri olarak bilinen alyuvarlar, bu hemoglobine sahiptirler. Hemoglobin, alyuvarların içinde bulunan bir proteindir. Bu protein, bireylerin akciğerlerinden vücutlarında bulunan değişik bölgelere oksijen iletimini sağlayan moleküllerdir. Normal hemoglobin seviyeleri kadın ve erkeklerde değişiklik gösterebilmektedir. 14 ile 17 gm/dL arasındaki değerler, erkeklerde, 12 ile 15 gm/dL arasındaki değerler ise kadınlarda normal hemoglobin değerleri olarak belirtilebilir.

Kanda bulunan hemoglobinin düşük olup olmadığı genellikle kan testleri ölçümü sonucu ortaya çıkarılır. Erkeklerde 13 gm/dL ve kadınlarda ise, 12 gm/dL altındaki hemoglobin değerleri eksiklik ya da düşüklük anlamına gelir. Ancak genelde yapılan kan testleri sonucunda değerlerin bu belirtilen değerlerin altında olduğunu gösterebilir. Bu direkt olarak bir hastalığın belirtisi olarak kabul görmez. Eğer ki, hemoglobin düşüşü çok fazla ise, o zaman önlem almak için harekete geçilmelidir. Bu durumda diğer hastalıkların habercisi olma durumu meydana gelmiş olabilir. Hemoglobinin düşüklüğü ya da eksikliği durumuna kansızlık ya da diğer adıyla anemi de denir.

Hemoglobin sayısında meydana gelen her eksilme, azalma direkt olarak bir hastalığın göstergesi olmayabilir. Örneğin, hamile kadınlar ve adet dönemlerinde olan kadınlar, düşük hemoglobin seviyelerine sahip olabilirler.

Ancak hemoglobinin aşırı şekilde düşük olması sorunların meydana gelmesine işaret olabilir. Kanda bulunan alyuvarların azalışı ve dolayısı ile de hemoglobin düşüşü hastalıkların belirtisi olabilir. Bu durumun genel olarak nedenleri ise, bireylerin vücutları yeterli derecede kırmızı kan hücresi yani alyuvar üretmiyorsa ortaya çıkabilir. Ya da üretilen alyuvarlar, üretildikleri miktardan daha hızlı olarak yok ediliyorlarsa veya birey kan kaybı yaşıyorsa hemoglobin sayısında azalma ortaya çıkar.

1.Hemoglobinin Düşük Üretimi

hamilelikte-anemi

Bazı diğer durumlarda vücutta normal seviyelerinden daha az miktarda kırmızı kan hücresi üretimine neden olabilir. Bunlar;

 • Folik asit eksikliği
 • B12 eksikliği
 • Demir eksikliği
 • Lösemi
 • Kanser
 • Siroz
 • Hipokondri
 • Non-Hodgkin lenfoma
 • Kurşun zehirlenmesi
 • Kemoterapi gibi durumlar olarak sıralanabilir.

Demir Eksikliği

Demir Eksikliğine Ne İyi Gelir?

Demir eksikliği düşük hemoglobinin en yaygın nedenidir. Demir hemoglobin bileşimi için oldukça önemli bir bileşimdir ve demir alımı olmadan vücut yeterince hemoglobin üretimi yapamaz. Demir eksikliği, dünyadaki en yaygın besin eksikliğidir aynı zamanda. Ve bu sebeple de anemi oluşumu meydana gelmektedir.

2.Hemoglobinin Yok Edilmesi

Mucize_protein-1764x700

Eğer vücut ürettiği kırmızı kan hücresi miktarından daha hızlı şekilde yok ediyorsa, yine hemoglobin seviyesinde düşüş görülebilir. Artan alyuvar yok edimi, düşük hemoglobinin ve aneminin ortaya çıkmasına neden olur. Hemolitik anemi, bir otoimmün durumdur ve vücut kendi kırmızı kan hücrelerine, bunların birer yabancı olarak tanımlayarak, karıştırır ve saldırır. Genetik olarak bu duruma sahip insanlarda, talasemi gibi, kırmızı kan hücreleri yıkımı artar, çünkü bu gibi hastalıklar kırmızı kan hücrelerinin görünümünü değiştirir ve onları daha kırılgan yapar. Genel olarak durumlar ise;

 • Dalağın büyümesi
 • Orak hücre anemisi
 • Damarda meydana gelen iltihap
 • Talasemi gibi durumların neden olduğu söylenebilir.

3.Kan Kaybı Nedeniyle Anemi

kansizlik-anemi

Ya da sürekli bir şekilde bir kan kaybı yaşıyorsa birey, yine hemoglobin sayısında düşüş meydana geldiği söylenebilir. Kan kaybı sebebiyle oluşan anemi kronik ya da akut olabilir. Ani kan kaybı gibi durumlar, travma, iç kanama ya da cerrahi müdahale hayatı tehdit eden anemi ortaya çıkabilir. Bu durumda acil olarak kan nakli gerekebilir. Kronik kan kaybı ise, ağır adet dönemi geçiren kadınlarda meydana gelebilir. Genel olarak durumlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Cerrahi müdahale
 • Sık sık kan bağışlama
 • Çok adet kanaması
 • Sık şekilde meydana gelen burun kanaması
 • İç kanama gibi durumlar sayılabilir. Bu sebeple iç kanama belirtleri hakkında bilgi sahibi olmak önemli.

Hemoglobin Düşüklüğü Semptomları

s-36c26412319603929d8f91a67aad004be8c3d6e6

Hemoglobin seviyesi küçük miktarlarda bir düşüş yaşamış bireyler fazla bir şey hissetmemiş olabilirler. Daha fazla hemoglobin düşüşü yaşayan bireylerde, baş dönmesi gibi bazı standart belirtiler meydana gelirken, biraz daha ağır olarak eksikliğe sahip olan bireyler, sürekli olarak yorgunluk, tekrarlayan baş ağrısı, odaklanamama gibi belirtilere sahip olabilirler.

Çok fazla şekilde hemoglobin eksikliğine sahip olan bireylerde daha büyük belirtilerin ortaya çıktığı söylenebilir. Hayati organlara yeterince oksijen taşınamaması sonucu, nefes darlığı, nabızda artış gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Çarpıntı ve göğüste ağrıların meydana gelmesi de bunun sonuçlarından olarak sayılabilir. Gözle görülen bazı belirtiler de vardır. Bunlar, diş etleri, ciltte ve tırnaklarda meydana gelen solukluktur. Daha aşırı durumlarda kol ve ayaklarda şişlik oluşumu, terleme, mide de ekşime, kusma, dışkıda kan görülmesi gibi durumlara neden olabilir. Çocuklarda ise, beyin gelişiminin gerilemesi ve davranış bozuklukları gibi durumlar gün yüzüne çıkabilir.