Ana sayfa Hastalıklar Hemoroid İçin Vicks Kullanımı Doğru mu?

Hemoroid İçin Vicks Kullanımı Doğru mu?

224
0
PAYLAŞ

Hemoroid, bağırsak bitiminde makat başlangıcında bulunan ve damarsal yapının adıdır. Bu bölgede kasılma yaparak dışkı ve gaz çıkışını engeller. Bir nevi kapakçık görevi görür. Bu yapı kas dokusu, mukoza, damar ve elastik bağ dokularının birleşiminden oluşur. Hemoroidin büyümesi, sarkması halk arasında basur adı verilen rahatsızlığa neden olur. Bu rahatsızlığın tedavi edilmesi için birçok yöntem tercih edilir, bu yöntemlerden bir tanesi de vicks kullanımıdır. Peki, bilimsel bir yeterliliği olmayan hemoroid için vicks kullanımı doğru mudur?

Hemoroid Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

İç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılan bu rahatsızlık, zamanla kanama, dışkılama sırasında sorun yaşama, ağrı, ele gelen şişlikler ve kaşıntı olarak kendini gösterir. Çok sık rastlanan bir durumdur. Nedenleri kişiye bağlı olarak değişir. Hemoroid oluşumunun nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kronik kabızlık durumunda uzun süre ıkınmak.
 • İshalde hemoroid yapan bir başka faktördür.
 • Gebelikte hormonal değişikliklere bağlı olarak damarların genişlemesi.
 • Hareketsiz yaşam.
 • Aşırı kilo bu bölgede bulunan damarlara uygulanan basıncı artırır ve hemoroid hastalığını tetikler.
 • At binmek gibi bazı spor türleri.
 • Sürekli oturarak çalışmak.
 • Dengesiz ve yanlış beslenme.
 • Genetik özellikler de hemoroid oluşumunun nedenlerindendir. Aile geçmişinde hemoroid rahatsızlığı olanların, bu sorunu yaşama ihtimalleri daha yüksektir.
 • Kalın bağırsak kanseri de hemoroid oluşumunu tetikleyebilir.

Hemoroid Tedavisi ve Vicks Kullanımı

Hastalığın tanısı, hastanın şikayetlerini dinledikten sonra anal inceleme ile yapılır. Bazı durumlarda rektoskopiye ihtiyaç duyulabilir. Oldukça rahatsızlık veren bu hastalık, ilk etapta ilaç kullanımı, sıcak su banyosu, beslenme düzeninde yapılacak değişiklikler ile kontrol altına alınmaya çalışılır. İlerleyen vakalarda ise cerrahi müdahale yöntemine gidilir. Halk arasında hemoroid tedavisi için çeşitli yöntemler olduğu bilinmekte. Son dönemlerde kulaktan kulağa yayılan bir bilgi ise vicks kullanmak.

Vicks kremin sertleşen hemoroid yapısını yumuşatma etkisi gösterdiği iddia ediliyor. Hemoroid için vicks kullanmak doğru mu sorusunun yanıtı ise, doktorların tahriş edici özelliği bulunan bu kremin anal bölgede kullanılmasının sakıncalı olduğunu belirttiklerini söyleyebiliriz. Rahatlama hissi için bu rahatsızlıkta vicks krem kullanmak isteyenler, mutlaka doktora danışmalıdırlar. Ayrıca yapılan araştırmalar, küçük çocuklarda vicks kullanımının ve solumanın solunum yolu rahatsızlıklarına yol açtığını ortaya koydu.

Hemoroid Hastalarının Yapması Gerekenler Nelerdir?

Hemoroid, hastaları için aşağıda yer alan öneriler, bir parça rahatlatıcı olacaktır;

 • Kabızlığın Giderilmesi: Kabızlığa iyi gelen yiyecekler, ıkınmayı azaltacağı için hemoroid ile ilgili yaşanan problemlerin hafiflemesini sağlar. Posa yönünden zengin yiyecekler yemek, bol bol sıvı almak gerekir. Prebiyotik yönünden zengin yoğurt, kefir, tarhana gibi yiyecekler bağırsak hareketlerini düzenler. Tam tahıllı gıdalar ile beslenmek de dışkıyı yumuşatır. Kayısı, incir, erik meyvelerinden komposto yapılabilir. Mevsim dışında ise bu meyvelerin kuruları kullanılabilir.
 • İshale Çözüm Bulunması: Dışkının ishalden kaynaklı tazyikini azaltmak için, ishal önleyici beslenme tercih edilebilir. Pirinç, muz, limon bu konuda oldukça etkilidir.
 • Egzersiz Yapmak: Özellikle plates gibi, karın ve pelvik kasları üzerinde etkili olan sporlar seçilebilir.
 • Oturarak Çalışırken Ayağa Kalmak: Sürekli oturarak çalışanların her iki saatte bir beş ya da on dakika aralığında ayağa kalkması önerilir.
 • Tuvalet Sonrası Temizlik: Dışkılama ardından sıcağa yakın ılık su ile hemoroid olan bölgeye duş yapmak, memelerin yumuşamasını sağlayacağı için, hastayı rahatlatır.
 • Badem Yağı: Bir parça pamuğa batırılmış badem yağı, sorunlu bölgeye sürülürse ağrı, yanma ve kaçıntı hissini azaltır.
 • Çobançantası Çayı: Bir litre suya atılacak bir tutam çobançantası otu 20 dakika kadar kaynatılır. Demlenmesi beklendikten sonra süzülür. Bu çay günde 3 fincan kadar içilebilir. Aynı çay ile hemoroidli bölgenin silinmesi tedaviyi hızlandırır.
 • Aloe Vera: Bitkinin içinden çıkan jelimsi sıvı hemoroidin üzerine sürüldüğü zaman ağrı, yanma ve kaşıntı hissini azaltır.
 • Siyah Çay: Çayın içeriğinde bulunan tanik asit, hemoroid ile ilgili yaşanan sıkıntıları hafifletir. Bunun için çay poşetleri veya pamuğa batırılmış demlenmiş çay kullanılır. Çay ile 10 dakika boyunca hemoroidli bölgeye baskı uygulanır.

Bu basit yöntemlerin çoğu evde rahatlıkla uygulanabilir. Beslenme ve hayat biçiminde yapılacak değişiklikler tanıyı koyan doktor tarafından hastaya önerilecektir. Ancak hemoroid sorunu aşırı ağrılı ve kanamalı bir hale gelmiş ise mutlaka tekrar bir genel cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here