Ana sayfa Hastalıklar Kanser Yapar mı Hemoroid Kanser Yapar Mı?

Hemoroid Kanser Yapar Mı?

411
0
PAYLAŞ
Hemoroid ve Kanser İlişkisi

Hemoroid Nedir?

Hemoroid halk dilindeki adıyla basur; makat çevresindeki damarların gevşemesiyle birlikte makat dışında ve içinde anal kısımdaki yastıkçık veya meme denilen damarın sarkması, bununla birlikte sıkışarak kanamasıdır.

Makattaki kanama, basur yani hemoroid hastalığının habercisi olabileceği gibi kolon kanseri denilen ve hayati önem taşıyan pek çok hastalığın habercisi olabilir. Hemoroid hastalığının asıl nedeni uzun süren kabızlıktır. Yanlış tuvalet alışkanlığı ve ıkınmalar da başlıca nedenlerdendir.

Hemoroid iç ve dış olarak iki kısma ayrılır. Uzmanların yaptıkları araştırmalar da iç basurun genelde ağrısız, dış basurun ise ağrılı olduğu gözlenmiştir. Hemoroidin teşhisi yapılan muayene sonuçlarına göre belrleniyor. Başka hastalıkların belirtilerini taşıdığından dolayı uzman bir doktorun teşhisi önemlidir. İhmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır, kişinin kendi kendine teşhis koyması olası bir kanser riskinin tedavisini geciktirdiği gibi bağırsakların da daralmasına, kapanacak seviyeye gelmesine sebep olabilir.

Hemoroid hastalığı ile karıştırılabilen bazı hastalıklar ise, makat halkasının yırtığı adı verilen fissür, makat kenarındaki iltihaplanan ve iltihap akan delik yani fistül, kalın bağırsak yani kolon kanseri, basur hastalığı ile karıştırılabilen hastalıklardan sadece birkaçıdır.

Kişilerin kendi kendine teşhis koyması ve basur hastalığından utanılması sonucu doktora gitmek istenmediğinden, istenmeyen sonuçlar hastayı zor durumda bırakabilir. Erken teşhis ve tedavi basur hastalığının ilerlemeden tedavisini mümkün kılar.

Hemoroid Kanser Oluşumuna Neden Olur Mu?

Hemoroid ya da bu hastalık ile karıştırılan diğer hastalıklar, kanser riski olan hastalıklar gibi tedavi edilmedikleri zaman her ne kadar çeşitli kötü sonuçlara yol açsa da kansere dönüşmez.

Hemoroid hastalığından korunabilmek adına bazı alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekir. Bunlardan en önemlisi düzenli olarak tuvalete çıkmak yani tuvaletinizi tutmamak olacaktır. Özellikle sıklıkla çay tüketen kişilerin sahip olmadığı su tüketme alışkanlığı kazanılmalıdır. Zira su içmek vücut için olmazsa olmazlardandır. Kabız olmamaya dikkat etmek ve büyük tuvalet yapılırken çok fazla ıkınmamak, vücudu zorlayacak şekilde ağır yükler kaldırmamak, baharatlı gıdalar ve alkol gibi tahriş edici gıdaları fazla tüketmeyip ardından bol su içmek, kilo almamaya özen göstererek ideal kiloda vücut ağırlığın korumaya dikkat etmek kazanılması gereken alışkanlıklar arasında yer alıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here