Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hemoroid Tedavisi, Nasıl Geçer?

Hemoroid, alt rektumda ve anüste bulunan damarların genişlemesidir. Damarların genişlemesinin sebepleri ise hamilelik sırasında rahmin büyümesi, bol ishal ve kabızlıktan dolayı basıncın artması sonucu damarların tıkanmasıdır.

İç hemoroid rektumun iç tabakasında yer almakta ve hissedilememektedir. Genellikle acısızdır ve oluşmasının sebebi bağırsak hareketleri sırasında gelen kandır. İç hemoroid sarkma veya anüs yoluyla çıkıntı oluşturabilir.

Dış hemoroid ise anüsün etrafındaki derinin alt tabakasında konumlanmıştır. Kabardığında hissedilebilir ve bağırsak hareketleri ile kaşıntıya, acıya veya kanamaya sebep olabilir. Dış hemoroid, damarların içindeki kan pıhtı oluşturduğunda ve belirgin bir acıya sebep olduğunda meydana gelir.

Hemoroid oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. 50 yaşına ulaşan yetişkinlerin yarısı kaşıntı, rahatsızlık ve kanama gibi hemoroidin varlığına işaret eden belirtiler ile uğraşmaktadır. Ancak hemoroid tedavisi için oldukça etkili seçenekler mevcuttur. Çoğu kişi evde tedavi yöntemleri veya yaşam tarzında yapılacak birtakım değişiklikler ile hemoroid belirtilerinden kurtulmaktadır.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroid, kabızlık ve bağırsak hareketlerindeki süzmeden kaynaklanmaktadır. Hamilelik de ayrıca hemoroid ile alakalı bir durumdur. Tüm bu saymış olduğumuz durumlar hemoroidal damarların üzerindeki basıncı arttırarak şişmelerine neden olur. Kronik karaciğer rahatsızlığı gibi diğer durumlar, toplar damarlardaki basıncın artmasına ve hemoroide sebep olmaktadır. Hemoroid oldukça yaygın bir rahatsızlık olup, 50 yaşın üzerindeki her iki kişiden birinde görülmektedir.

Hemoroidin asıl sebebi damarlarda oluşan basınç sonucu, damarlarda şişme meydana gelmesidir. Bu basınç genel olarak obezite, hamilelik, uzun süre oturmak veya ayakta durmak, öksürme, hapşırma, kusma ve uzun bir süre nefes tutmaktır.

Diyet, hemoroidi önlemede alınabilecek ana önlemlerden biridir. Özellikle yüksek fiber içerikli bir yeme alışkanlığına sahip olan insanların hemoroide yakalanma ihtimalleri daha azdır. Tam tersi bir durumda ise işlenmiş yiyecekler tüketen kişilerin hemoroid riskleri artmaktadır.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroidin en yaygın olarak görülen belirtisi ve işareti, ağrısız bir kanamadır. Dışkı üzerinde veya tuvalet kağıdı üzerinde parlak kırmızı renkte bir kan görülebilir. Bu kanama genellikle sınırlı bir kanamadır. Bağırsak hareketleri sırasında meydana gelen bu kanama, hiçbir zaman normal değildir ve bir profesyonele danışılması gerekmektedir. Ayrıca kanamalara sebep olan farklı etmenler de olabilir. Bunların arasında enfeksiyon, tümör ve iltihaplı bağırsak hastalığı yer almaktadır. Hemoroidin diğer belirtileri ise;

 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanama oluşması
 • Anal bölgede kaşıntı veya tahriş
 • Acı veya rahatsızlık
 • Anüs çevresinde şişme
 • Anüs kenarında hassas veya acı veren bir yumru oluşumu
 • Dışkı sızıntısı gibi belirtiler hemoroid sırasında meydana gelebilen belirtiler arasında yer almaktadır.

Belirtiler hemoroidin yerine göre değişiklik göstermektedir. İç ve dış hemoroid olmak üzere 2 farklı çeşit hemoroid vardır. İç hemoroid, rektumun içerisinde meydana gelirken, dış hemoroid, anüsün etrafındaki derinin altında meydana gelir.

Hemoroid Risk Faktörleri Nelerdir?

Yaşam tarzındaki tercihler ve birtakım durumlar hemoroidin gelişme riskini arttırır niteliktedir. Bunlar arasında;

 • Alkolik olmak
 • Anal ilişki
 • Kronik ishal veya kabızlık
 • Yağ bakımından yüksek, lif bakımından düşük bir diyete sahip olmak
 • Obezite
 • Uzun süre oturmayı veya ayakta durmayı gerektiren bir işe sahip olmak
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Hamilelik, doğurma veya ameliyat sırasında pelvik kaslarının güçlerinin azalması
 • Ciddi karaciğer veya kalp rahatsızlıkları gibi durumlar hemoroid riskini arttırma özelliklerine sahiptirler.

Yeterli miktarda lif alımı hemoroid riskini azaltmaktadır. Günlük olarak alınması gereken lif miktarı 20-30 gram arasında değişiklik göstermektedir. Sıradan bir diyet içerisinde alınan lif miktarı olması gerekenin yarısı kadardır. Lif ise tam buğday ekmeklerinde, kahvaltılık gevreklerde, taze veya kurutulmuş meyvelerde ve taze sebzelerde bolca bulunmaktadır.

Hemoroid Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid teşhisi, sağlık uzmanınız tarafından sorulan birtakım sorular ve fiziksel bir test incelemesi ile tespit edilmektedir. Duruma göre geçmiş zamanda alınmış tedaviler, ilaçlar ve hastanın kararlılığına göre birtakım tedavi yöntemleri izlenecektir.

Anüsün incelenmesi ve dijital rektal inceleme, sıklıkla yapılmaktadır. Bazen de anoskopi denilen bir işlem ile küçük, ışıklı bir çubuk, anüsten içeriye sokularak, anüs ve rektumun iç tabakalarında inceleme yapılır. Bu işlem doktorunuzun ofisinde herhangi bir sakinleştirici kullanılmadan rahatlıkla yapılabilir. Eğer rektumun üzerinde konumlanmış bir kanama merkezi bulunmakta ise kolonun diğer kısımlarından sigmoidoskopi veya kolonoskopi gibi testlerin yapılması da tavsiye edilebilir. Ayrıca belirli bir kanama durumu mevcut ise kanınızda bulunan hemoglobin ve diğer değerleri tespit etmek için kan testi yapılır.

Hemoroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemoroid tedavisi genellikle rahatsızlığa sahip olan kişinin alacağı birtakım önlemleri içermektedir. Kimi zaman bir doktor müdahalesi veya ilaç kullanılması da gerekebilir.

1.İlaç Tedavisi

Chickens-treated-with-antibiotics-will-be-worth-less-professor-says-McDonald-s-move-is-game-changing-for-entire-animal-protein-industry_strict_xxl

Hemoroid tedavisi sırasında oluşan orta seviye ve üzerindeki rahatsızlıklara çeşitli kremler, merhemler, fitiller veya ped kullanılması gerekebilir. Bu tip ilaçların kullanılmasının amacı ise kaşıntı ve acı hissi ile birlikte gelen rahatsızlığı bir nebze de olsa geçici bir süre önleyebilir özelliğe sahip olmasıdır. Ancak ilaçların kullanım sıklığına dikkat edilmelidir çünkü ciltte birtakım incelemelere ve tahrişe sebep olabilmektedir.

2.Lastik Bant Ligasyonu

1

Genellikle iç hemoroidi önlemek için yapılan bu tedavi yöntemindeki amaç doktorunuz tarafından rahatsızlığın olduğu kısma lastik bir bant yapıştırarak, sirkülasyonu önlemektir. Bazı durumlarda bu yöntem kanamaya ve 2-4 gün arasında rahatsızlık hissinin oluşmasına neden olabilir.

3.Pıhtılaşma

Lazer, infrared ışık veya ısı enerjisi kullanılarak gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Kanama gerçekleşebilir ve ayrıca tedavi tamamlandıktan sonra hastalığın tekrar etme riski bulunmaktadır.

4.Aşı

testosterone-injection-benefits

Lastik bant ligasyonuna göre çok daha etkisiz olan bu yöntemde, kimyasal bir sıvı hemoroid dokusunu ortadan kaldırmak üzere enjekte edilmektedir. Böylece rahatsızlığa sebep olan dokular ortadan kaldırılmaya başlanacaktır.

5.Ameliyat

Breast-Lift-Surgery

Bu tedavi yöntemi genel olarak hemoroidin alınması veya zımbalanması gibi 2 farklı opsiyonu içermektedir. İlaç ve diğer tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı zamanlarda başvurulan bir yöntemdir. Hemoroidin alınması, lokal anestezi kullanılarak, hemoroidde kanamaya sebep olan dokuların alınmasını kapsamaktadır. Zımbalama işleminde ise kan akışını kesmek amaçlanır. Çok daha az bir acı oluşumu meydana gelir ve gündelik hayata daha çabuk geri dönüşler amaçlanır.

Hemoroid oluşmasını önlemek için yüksek lif içerikli besinlerin tüketilmesi, bol bol su içilerek vücudun susuz kalmasının önlenmesi, düzenli olarak egzersiz yapmak ve olabildiğince çok bağırsak hareketi yapılması gerekmektedir. Ortaya çıkan hemoroid belirtileri bir an alevlenerek inanılmaz bir rahatsızlık ve acı verebilir. Ancak çok uzun sürmez ve etkileri çabucak ortadan kaybolur. Alabileceğiniz ev ortamındaki önlemler ile bu belirtilerin çok hafif şiddette oluşmasını veya hiç oluşmamasını sağlayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.