Halk arasında basur adıyla da bilinen hemoroid, dışkı kontrolünü sağlayan bir organdır. Bir takım sebeplerden ötürü iltihaplanması veya şişkinlik yapması durumunda sakıncalı hale gelir ve rahatsızlık hissettirir. Hemoroid hastalıklarının bir çok farklı belirtisi, şikayeti mevcuttur. Hemoroid memesi denen yapı hastalığın tipine göre içte ya da dışta mevcut bulunabilir. Anüs adı verilen bölgede şiddetli ağrılar, oturma güçlüklerine dahi yol açabilecek olan şişlikler mevcut olabilir. Bazı hemoroid rahatsızlıklarında iltihaplanan dış dokunun kanaması da görülebilmektedir. Fakat bazen anüs bölgesinde yer alabilen başka türlü şişlikler, rahatsızlıklar ya da kanamalar hemoroidle karıştırılabilmektedir. Tıp dünyası hala hemoroide gerçekte sebep olan nedeni bulamamıştır. Kabızlık başta olmak üzere bağırsaklardan anüse çıkan yolda artan basıncın en önemli etkenlerden olduğu düşünülmektedir. Ayrıca çok uzun süre oturmak ve çok uzun süre ayakta kalmak, fazla acı ve alkol tüketmek de hemoroide neden olabilmekte veya hemoroid sahibi kimselerin ağrı ve acılarını artırabilmektedir. Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi hemoroidde de bol su tüketimi önemli bir katkı olarak gösterilmektedir. Hemoroidin kesin tedavisi cerrahi operasyondan geçmektedir fakat her ne kadar tıp ilerlemiş olsa da kesin sebebi bulunamayan hemoroid hastalığında buna rağmen sıkça tekrar eden hemoroid memesi adı verilen oluşumlar da görülebilmektedir. Hemen hemen her iki insandan birinde hemoroid rahatsızlığı görülmektedir. Erkeklerde görülme sıklığı kadınlara oranla daha yüksektir. Cerrahi müdahelenin dışında bazı yiyecekleri tüketerek hem hemoroid rahatsızlığınızı artıran bağırsak baskısını azaltabilir ya da hemoroidden uzak kalmayı sağlayabilirsiniz.

Hemoroide İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Tahıllı Gıdalar

Özellikle kepek ihtiva eden tahıllar, içerdikleri oldukça zengin yararlı besinler haricinde aynı zamanda protein ve lifler bakımından da çok faydalıdır. Bilhassa liflerin hemoroidde yaşanan ve kabusa dönüşebilen sindirim sorunlarına adeta deva niteliğindedir. Normal bir sindirim sistemi için ve düzenli bir tuvalet alışkanlığı için her gün ortalama 25 – 30 gram lif tüketmenin faydalarına değinen doktorlar, hemoroid rahatsızlığı olan insanların sindirim sistemlerinin daha iyi çalışmasını sağlamak amacıyla yulaf ezmeleri, esmer pirinçten yapılan pilav, tam tahıllı buğday ekmeği, ruşeym ekmeği, çekirdekli ekmek ve mısır gibi gıdaları tüketmelerini tavsiye etmektedirler.

2. Yoğurt

Yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Hemen her sindirim sistemi kaynaklı rahatsızlığa iyi gelen yoğurt, hemoroide de iyi gelen yiyeceklerden biri. Bağırsaklarda yer alan ve orada bulunmaları insanın faydasına olan bir takım bakteri oluşumları vardır. Yoğurt ve benzeri gıdalar da içerdikleri yoğun prebiyotik miktarıyla bu bakterilerin daha iyi çalışmalarına yardımcı olarak sindirim sistemine yardımcı olur ve hemoroid rahatsızlığı olan insanların kabız kabusuna bir çözüm sağlamaktadır.

3. Lifli Meyve ve Sebzeler

Hemoroid rahatsızlığı olan insanların en büyük sıkıntılarından biri de kabızlık çekmektir. Hemoroid sebebiyle yaşanan acıları iyice artıran kabızlık, genellikle sindirim sisteminin iyi çalışmaması ve sağlıksız beslenme sonucu ortaya çıkan bir tuvalet problemidir. Lifli meyve ve sebzeler, sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak insanların tükettiği besinlerin daha iyi öğütülmesini sağlar. Daha iyi sindirilen besinler boşaltım sisteminde daha az yük bindirecek ve dışkının daha normal bir kıvamda üretilmesine yardımcı olacaktır. İşte özellikle bu sebepten dolayı özellikle erik, armut, portakal, mandalina, greyfurt gibi lifli meyveler ve brokoli, lahana, havuç, mısır, bezelye, domates, kabak, patates gibi lifli sebzelerin tüketiminin hemoroide oldukça iyi geldiği aktarılmaktadır.

4. Keçi Boynuzu

Baklagiller ailesine mensup olan ve bazı yörelerde harnup adı da verilen keçi boynuzu Türkiye’de özellikle Akdeniz Bölgesi’nde görülmektedir. Keçi boynuzu bitkisinin meyvesi hemoroid ağrılarına karşı adeta ağrı kesici niteliğindedir. Ayrıca dilerseniz keçi boynuzu pekmezi de en az meyvesi kadar faydalı ve hem ağrı kesici etkisiyle hem de bünyeyi kuvvetlendirici özellikleriyle hemoroide bir hayli iyi gelen yiyeceklerdendir.

5. Havuç

Havuç da pek bilinmese de özellikle yaprakları sayesinde hemoroid için etkili bir ağrı kesicidir. İnce doğranmış havuç yapraklarının üzerine kaynar su dökerek 1 – 1.5 saat demleme yöntemiyle içeceğiniz bu karışımı daha sonra süzerek içebilirsiniz. Bu karışım hem ağrı kesici etkisi gösterecek, hem de varsa şişkinliklerinizi bir nebze de olsun azaltacaktır.

6. Papatya Çayı

Hemoroidin en büyük şikayet kaynaklarından biri şüphesiz yol açtığı ağrılardır. Bu hemoroid ağrısını dindirebilmek için bilhassa günün ilk saatlerinde uyanır uyanmaz bir bardak papatya çayı içilmesini öneren uzmanlar, hazır poşet çay olarak satılan papatya çaylarını kaynar suyla beş dakika süreyle demleyerek içilmesini tavsiye ediyorlar. Bu şekilde elde edeceğiniz papatya çayı hemoroid ağrınızı kesecek, uzun vadede yaralarınızın iyileşmesine yardımcı olacak ve olası yeni hemoroid oluşumlarını engelleyecektir. Daha etkili bir yöntem olması adına papatya çayını şekersiz içmeniz tavsiye edilmektedir.

7. Çeşitli Meyveler

Meyvelerin birçok sağlık sorununa iyi geldiği, sağlıklı yaşama adına da en önemli yiyeceklerinden biri olduğu hemen herkes tarafından bilinmekte. Özellikle elma, kiraz, kayısı, vişne gibi meyveler hem sindirim sistemine hem de bağışıklık sistemine faydası çok olan meyvelerin başlıcalarındandır. Hemoroid rahatsızlığı olan kişiler de bu meyvelerden tükettiklerinde hem bağışıklık sistemlerini geliştirmiş, hem de posalı ve lifli meyve tüketiminden dolayı sindirim sistemleri daha iyi çalışacağından olası kabızlık problemlerine karşı etkili bir önlem olacaktır.