Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hemoroide Ne İyi Gelir?

Hemoroid bir diğer bilinen adıyla basurdur. Anal kanaldaki dışkı kontrolüne yardımcı olan vasküler yapıların şişmesi veya iltihaplanması sonucunda bu sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır.

Hemoroid bağırsak hareketleri sırasında veya hamilelik sırasında damarlar üzerinde artırmış olan basınç ve diğer sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. Hemoroid rektum (iç hemoroid) içinde yer alabilir ya da anüs (dış hemoroid) çevresindeki deri altında gelişebilir.

Hemoroidin ortak rahatsızlıkları bulunmaktadır. 50 yaş ve çevresindeki yetişkinlerin yaklaşık yarısı hemoroid sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Belirtileri ise; kaşıntı, rahatsızlık ve kanama gibi sorunlardır.

Neyse ki, birçok etkili seçenek hemoroid tedavisinde kullanılabilir. Çoğu kişi evde yapılan tedavileri kullanarak ve yaşam tarzı değişiklikleri yaparak belirtileri yok etmektedir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid belirtileri ve semptomları şunları içerebilir;

 • Bağırsak hareketleri sırasında ağrısız kanamalar. Tuvaletinizi yaparken bu kanamaları farkedebilirsiniz.
 • Anal bölgede kaşıntı ya da tahriş
 • Ağrı veya rahatsızlık
 • Anüs etrafında şişlik
 • Hassas veya ağrılı olan anüs
 • Dışkıların tutumunda zorluk

Hemoroid belirtileri genellikle hemoroidin konumuna bağlıdır.

Hemoroid Nedenleri Nelerdir?

Anüs etrafındaki damarlar basınç altında streç eğilimi gösterebilir ve şişebilir. Şişmiş venler (hemoroid) alt rektumda basıncın artmasına neden olabilmektedir. Basıncın artmasına neden olabilen faktörler şunlardır;

 • Bağırsak hareketleri sırasında ıkınma
 • Tuvalette uzun süre oturma
 • Kronik ishal veya kabızlık
 • Şişmanlık
 • Gebelik
 • Anal ilişki
 • Düşük lifli diyet

Komplikasyonları Nelerdir?

Hemoroid komplikasyonlar nadir olmakla birlikte şöyle sıralanmaktadır;

 • Anemi
 • Strangüle hemoroid

Hemoroide Ne İyi Gelir?

1.Buz

eriyen-buz

İlk ev tedavisinin buz olduğunu söyleyebiliriz. Bu tedavi şeklini sizlere şiddetle tavsiye etmekteyiz. Buz, kan damarlarındaki şişliği azaltmaya yardımcı olacaktır ve ayrıca anında sahip olunan ağrının yok olmasına neden olacaktır.

 • Bir buz torbası alın ve yaklaşık 10 dakika boyunca etkilenmiş alana doğrudan bir beze sarılmış şekilde bu buz kalıbını uygulayınız. Hemoroid yok olana kadar gün içerisinde buz torbası tedavisini birkaç kez uygulayınız.
 • Hatta bu tür bezelye veya mısır gibi dondurulmuş sebze küçük bir paket kullanabilirsiniz. Bir havluya paketi sarın ve daha sonra hemoroid bölgesinin üzerine uygulayın. Bir seferde 20 dakika süreyle yapılmak kaydı ile günde üç kere bu tedaviyi uygulayınız.

2.Aloe Vera

Aloe-Vera_red-bowl_pic

Aloe vera, hemoroid tedavisi için doğanın bizlere sunmuş olduğu en iyi malzemelerinden birisidir. Aloe vera, anti-inflamatuara sahip olması ile birlikte tedavi edici özellikleri ile hemoroitin oluşturduğu tahrişi azaltır. Aloe vera, iç ve dış hemoroid için de kullanılabilir.

 • Dış hemoroid tedavisi için, aloe vera jelini yavaş yavaş bölgeyi masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Bu basit tedavi yöntemi ile birlikte ağrıyı rahatlatabilir ve yanma hissini yok edebilirsiniz.
 • İç hemoroid tedavisi için, aloe verayı şeritler halinde kesiniz. Bitkinin diken benzeri parçalarını kestiğinizden emin olun. Bir kaba kestiğiniz dilimleri yerleştirin ve bu dilimleri dondurunuz. Ağrı, yanma ve kaşıntı hissini rahatlatmak için buz gibi soğuk su ile aloe vera şeritlerini uygulayın.

3.Limon Suyu

limonlu-su-icmek-icin-20-sebep-5433142

Limon suyu, kılcal ve kan damarı duvarlarının güçlendirilmesine yardım ederek sizlere hemoroid rahatsızlıkları konusunda rahatlama sağlamaktadır.

 • Taze sıkılmış limon suyunu bir pamuğa dökün ve hemoroid üzerine uygulayın. Başlangıçta hafif karıncalanma, yanma hissi veya kabartma gibi durumlar söz konusu olabilmektedir, ancak ağrılarınız zamanla yok olacaktır.
 • Alternatif olarak, bir fincan sıcak sütün içine, yarım limon sıkınız ve içiniz. En iyi sonuçları elde etmek için bu karışımı her gün üç saatte bir yapın.
 • Her biri yarım çay kaşığı limon suyu, zencefil suyu, nane suyu ve balı karıştırınız. Bu karışımı günde bir kere içiniz.

4.Badem Yağı

Badem-yağı-üzerinde-yapılan-bir-çok-bilimsel-araştırma-badem-yapının-sinir-sistemi-ve-bellek-üzerinde-çok-etkili-olduğunu-ortaya-koymuştur.

Badem yağının yumuşatıcı ve derin doku emme özellikleri sayesinde, özellikle dış hemoroid tedavisinde ağırlıklı olarak kullanılır. Saf badem yağını bir pamuğa batırın ve etkilenen alan üzerine uygulayın. Bu tedavi nemlendirir ve inflamasyonu kolaylaştırır, ayrıca anüs çevresindeki yanma ve kaşıntı hissini rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Bir gün içerisinde birkaç kez bu tedaviyi uygulayınız.

5.Zeytinyağı

3. zeytinyağı

Zeytinyağı, anti-enflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve dış hemoroidi tedavi etmek için kullanılır. Bu da inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Anal kanalda şişmiş kan damarlarının boyutunu küçültmeye ve aynı zamanda kan damarlarının esnekliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

 • Günde bir tatlı kaşığı zeytinyağı tüketin. Bu inflamasyonu azaltmaya yardımcı olarak tekli doymamış yağlar boşaltım sisteminin işlevselliğini artıracaktır.
 • Bazı erik yapraklarının suyu dışarı atması ile birlikte bunu zeytinyağı ile karıştırınız. Hemoroitiniz için bu karışımı uygulayın. Bu sayede ağrı ve şişlikleriniz yok olacaktır.

6.Tüm Tahıllar

Various_grains

Eğer hemoroit sağlık sorunundan muzdaripseniz tedavinize tam tahıl ürünleri yemekten başlayabilirsiniz. Tam tahıl ürünleri, hemoroid belirtileri gidericidir ve kanamalara karşı oldukça etkileyici miktarda iyi lifleri içerir.

Bu besinler aynı zamanda kabızlık önlenmesine ve kolonların daha verimli çalışmasını sağlayan, mide-bağırsak sistemi temizlemeye yardımcı olur. Lif yönünden zengin besinler dışkılarınızı yumuşatır ve bağırsak hareketleri sırasında zorlanmaları azaltmaya yardımcı olur . En iyi tam tahıllı ürünlerden bazıları yulaf, arpa, mısır, kahverengi pirinç, darı ve karabuğdaydır.

7.Hamamelis

Hamamelis_Flower

Hamamelis hafif sıkılaştırıcı ve iyileştirici özellikleri sayesinde hemoroid ile ilişkili rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olacaktır. Büzücü özelliği ile iltihaplı kan damarları, ağrı, kaşıntı giderici ve şişmelerin küçülmesine yardımcı olacaktır.

 • Damıtılmamış olan hamamelisi bir pamuğa batırın ve hemoroidli olan bölgeye uygulayınız. bu tedaviyi günde en az üç kez uygulayın.
 • Alternatif olarak, hamamelis ihtiva ilaçlı pedlerini satın alabilirsiniz. Islak silme pedleri veya tuvalet kağıdı ile kombinasyon halinde olan peçeteler kullanılabilmektedir. Bunlar tahrişleri ve anüsü mikroorganizmalardan korumak için iyi bir yoldur.

8.Elma Sirkesi

apples-and-vinegar

Elma sirkesi sıkılaştırıcı özellikleri sayesinde, şişmiş kan damarlarını küçültmeye yardımcı olmaktadır. Elma sirkesi hem iç hem de dış hemoroitin tahrişlerini rahatlatmaya yardımcı olur. Daha hızlı sonuçlar için filtresiz ve pastörize edilmemiş sirke kullandığınızdan emin olun.

 • Dış hemoroid durumunda, nazikçe iltihaplı alana elma sirkesi ile ıslatılmış bir pamuk basın. Başlangıçta bir batma hissi olacaktır, ancak kısa bir süre içerisinde kaşıntı ve tahrişleriniz yok olmaya başlayacaktır. Şişme azalana kadar her gün bu tedaviyi birkaç kez yapın.
 • İç hemoroid durumunda, bir bardak suya, bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin ve günde en az iki kez içiniz. Daha iyi bir tat elde etmek için balda ekleyebilirsiniz.

9.Siyah Çay Poşetleri

poset-cayin-zararlari

Çayda tanik asit mevcut bulunmaktadır ve hemoroid ile ilişkili olan şişlikleri ve ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Siyah çaylar doğal sıkılaştırıcıların bir türüdür.

 • Sıcak suda bir siyah çay poşeti ıslatın. Sudan çıkarın ve biraz soğumasını bekleyin. Yaklaşık 10 dakika boyunca şişmiş damarlar üzerinde sıcak, ıslak çay poşetini uygulayın. Bir gün içerisinde bu çayı iki ya da üç kez yapın.
 • Alternatif olarak, beş ile 10 dakika süreyle soğuk ve kullanılan çay poşetlerini hemoroid bölgelerine uygulayabilirsiniz.

10.Su

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2014-08-10 21:53:05Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com‘±

İç veya dış hemoroid muzdarip zamanlarınızda su alımını arttırmanız gerekmektedir. Gün içerisinde 8 ile 10 bardak su içmeye çalışın. Yeterli su alımı, dahili sistemi temizlemeye yardımcı olur ve tüm vücudunuzu nemlendirir. Aynı zamanda bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve süzme ihtiyacını azaltarak, dışkılarınızın yumuşak olmasını sağlar.

Eğer yeteri kadar su ve diğer sıvıları içmediğiniz zaman vücut dışına atık atma işlemi yavaşlar ve bağırsaklarınızda birikim olabilir. Sonuçta kötü hemoroid sorunu sert dışkılamaya neden olmaktadır.

Eğer kalıcı hemoroid varsa, şiddetli kanamaya yol açabilir ya da sık sık tekrarlayabilir. Bunun için bir doktora başvurun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.