Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

HEPATİT A BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hepatit A, ya da enfeksiyonlu hepatit, hepatit A virüslerinin karaciğere yerleşmesi sonucu, karaciğerde akut enfeksiyon meydana gelmesi ile oluşan bir hastalıktır. Hepatit A oluşumuna sebep olan virüsün adı ise hepatit A virüsü yani kısaca HAV şeklindedir. Bu hastalık karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesini önlemektedir. Hepatit A genellikle, yiyecekler ve içme suyu yolu ile bulaşmaktadır. Bu yiyecekler ve sular, hepatit A virüsü taşıyan birinin temasta bulunduğu gıdalardan oluşmaktadır.

Hafif hepatit A vakaları herhangi bir tedavi gerektirmez ve enfekte olmuş birçok kişinin karaciğerinde kalıcı bir hasar oluşturmadan iyileşir. Yeteri kadar hijyene özen göstermemek, elleri yıkamamak gibi bazı durumlar, hepatit A virüsü bulaşmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca, yeteri kadar iyi pişmemiş kabuklu deniz hayvanları da hepatit A virüsü bulaşmasına sebep olmaktadır. Hepatit A virüsü vücuda giriş yaptıktan yaklaşık iki ile altı hafta arasında, hastalık belirtileri ortaya çıkmaktadır. Belirtiler, genellikle çocuklarda yetişkinlere göre daha az gözlenmekte ya da hiç gözlenmemektedir.

Dünya çapında her yıl ortalama 1.5 milyon kişide hepatit A semptomlarına rastlanmaktadır. Yaygın olan düşünceye göre, yetersiz temizlik ve güvenli olmayan içme suları hepatit A virüsünün yayılmasına yardımcı olmaktadır. Dünya çapında, hepatit A virüsü bulaşmış olan çocukların % 90’ı 10 yaşındadır. Fazla gelişmemiş ya da az gelişmiş ülkelerde, henüz hepatit A aşısı kullanımı yaygınlaşmadığı için, ölümlü vakalara rastlanabilmektedir. 2010 yılında, akut hepatit A nedeni ile 102.000 kişi hayatını kaybetmiştir. Ayrıca her yılın, temmuz ayının 28’inde, Dünya Hepatit Günü, viral hepatit bilinci oluşturmak amacı ile anılmaktadır.

Oluşum Nedenleri

Hepatit A virüsü genellikle, kirlenmiş dışkı yoluyla bulaşmaktadır. Vücuda giriş yapan hepatit A virüsü karaciğere ulaşır ve burada iltihaplanmaya sebep olur. Bundan dolayı karaciğer fonksiyonlarını yitirmeye başlar ve hepatit A belirtileri ortaya çıkar. Hepatit A virüsü birkaç şekilde bulaşabilmektedir. Bu bulaşma şekilleri; hepatit A virüsü bulaşmış bir kişinin temas etmiş olduğu gıdadan, tuvaleti kullandıktan sonra ellerin yıkanmamasından, kirli içme sularından, iyi temizlenip yıkanmamış ya da çiğ kabuklu deniz ürünleri tüketmek, hepatit A virüslü biri yoluyla ve hepatit A virüslü biri ile cinsel ilişkide bulunulduğunda yaşanmaktadır.

Hepatit A Belirtileri

Hepatit A belirtileri, kişiye virüs bulaştıktan birkaç hafta sonra bile ortaya çıkmayabilmektedir. Fakat hastalığın belirtileri; halsizlik, mide bulantısı ve kusma, karın ağrısı (kaburgaların sağ alt tarafında), kil renkli dışkı, iştahsızlık, hafif ateş, koyu renkli idrar ve cilt ile gözlerde sarılık şeklinde kendini göstermektedir.

Bazen hepatit A belirtileri oldukça hafif geçebilmektedir ve sadece birkaç hafta sürebilmektedir. Fakat bazen de hastalık belirtileri oldukça şiddetli olarak aylarca etkisini gösterebilmektedir.

1.Halsizlik

L-Chronic-Fatigue

Karaciğerin iltihaplanmasına sebep olan hepatit A virüsü, karaciğerin işlevini kaybetmesine yol açmaktadır. Bu nedenle karaciğer olumsuz etkilenmekte, hatta diğer organlarda olumsuz etkilenebilmektedir. Bundan dolayı hepatit A hastası kişilerde halsizlik ve bitkinlik yaşanabilmektedir.

2.Bulantı ve Kusma

nausea

Vücudun sindirim organlarından biri olan karaciğer, hepatit A virüsü nedeni ile hasara uğramaktadır. Mide ise diğer bir sindirim organıdır. Bu durumda sindirim sistemi organlarından birinin hasara uğraması, sistemin diğerlerini de olumsuz etkileyecektir. Bundan dolayı hepatit A virüsü taşıyan kişilerde mide bulantısı ve kusma yaşanması olasıdır.

3.Karın Ağrısı

fft20_mf5378103

Hepatit A virüsü direkt olarak karaciğeri hedef alan bir virüstür. Karaciğer ise, karın boşluğunun sağ alt kısmında yer almaktadır. Dolayısı ile, karaciğerde yaşanan bir sağlık problemi, karın bölgesinde bazen çok şiddetli boyutlara ulaşabilen ağrılara sebep olabilmektedir.

4.Dışkıda Renk Değişimi

Woman in the toilet

Hepatit A virüsü, karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesini önlemektedir. Hali hazırda karaciğer, vücudun dezenfekte merkezi görevi yapmaktadır. Fonksiyonlarını kaybetmiş olan karaciğer ise, sindirim ve atık için bağırsaklara gönderilen besinlerin iyi şekilde ayrışmamasına neden olur. Böylece, kişinin dışkısında, virüsün de etkisi ile renk değişimi gözlenebilmektedir. Dışkı rengi genellikle kil renginde olmaktadır.

5.İştahsızlık

refusing+food

Bazen bazı kimselerde hepatit A virüsü, iştah kaybının yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bazı kimselerde ise, herhangi bir iştah kaybı yaşanmamaktadır.

6.Hafif Ateş

fever

Vücuda giriş yapmış olan hepatit A virüsü nedeni ile vücut bir tepki olarak, ısısını yükseltebilmektedir. Fakat bu ateşlenme durumu genellikle düşük derecelerde olmaktadır ve bu semptom her zaman ortaya çıkmayabilmektedir.

7.Koyu Renkli İdrar

hepatitis-c-cure-1092921-TwoByOne

Koyu renkli, özellikle koyu kırmızımsı sarı renkli idrar, hepatit A hastalığının ve diğer hepatit türlerinin en belirgin semptomlarından biridir. Ayrıca, idrar hem koyu renkli hem de oldukça yoğun bir kıvamda olacaktır.

8.Ciltte ve Gözlerde Sarılık

princ_rm_photo_of_person_with_jaundice

Ciltte ve gözlerin beyaz kısımlarında gözlenen sarılık, hepatit A hastalığının ve diğer hepatit türlerinin en belirgin ve yaygın semptomlarından biridir. Ciltte ve gözlerde oluşan bu sarılık, geçicidir ve hastalık sonlandığında iyileşmektedir.

Risk Faktörleri

Bazı durumlarda hepatit A virüsü bulaşması ve hepatit A hastalığının oluşması riski yüksektir. Bu risk faktörleri şu şekildedir;

  • Hepatit A virüsünün yaygın olarak görüldüğü bölgelere çalışmaya ya da seyahate gidenler,
  • Çocuk bakım merkezlerinde çalışanlar,
  • Diğer erkekler ile cinsel ilişkide bulunan erkekler,
  • HIV virüsü taşıyan kişiler,
  • Kan pıhtılaşması problemi yaşayanlar (hemofili gibi),
  • Yasa dışı ilaç ya da enjektörleri kullananlar,
  • Hepatit A hastalığı olan biriyle aynı yerde yaşayan kişiler,
  • Ağız ya da anüs yolu ile hepatit A virüsü taşıyan biriyle temas eden kişiler.

Komplikasyonlar

Diğer viral hepatitlerinin aksine hepatit A virüsü uzun süreli karaciğer hasarına sebep olmamaktadır ve kronik değildir. Fakat nadir olarak hepatit A, özellikle yaşlı kişilerde aniden gelişen kronik karaciğer hastalıklarına yol açabilmektedir. Akut karaciğer yetmezliğine yol açması halinde hasta, hastaneye yatırılarak tedavi edilir ve durumu izlenir. Bazı durumlarda ise karaciğer nakli işlemleri gerekebilmektedir.

Tanı ve Testler

Kan tahlili, hepatit A virüsünün tespit edilmesine yardımcı olan en yaygın yöntemlerden biridir. Aç karnına gidilen hastanede, koldan alınan bir tüp kanın, laboratuvara gönderilmesi şeklinde kan tahlili yapılmaktadır.

Tedavi ve İlaçlar

Hepatit A tedavisi için özel bir yöntem bulunmamaktadır. Vücut, bünyesinde bulunan hepatit A virüsünü kendisi temizleyebilmektedir. Çoğunlukla karaciğer kendisindeki sorunu 6 ay içinde hiçbir hasar kalmayacak şekilde onarabilmektedir. Fakat yine de, hepatit A hastalığının tedavisinde; dinlenmek, bulantı ile başa çıkmak ve karaciğeri dinlendirmek gibi yöntemler uygulanabilmektedir.

Dinlenme: Birçok kişi hepatit A nedeni ile halsiz ve yorgun düşmektedir. Bundan dolayı evde istirahat etmek faydalı olacaktır.

Bulantı ile baş etme: Bulantı yemek yemeyi zorlaştıran bir sorundur. Bundan dolayı gün içinde, ağır yemekler tüketmektense hafif atıştırmalıklar yemek daha faydalı olacaktır. Bu hastalıkta kalori almak önemlidir. Bundan dolayı, yüksek kalorili gıdalar tüketmek iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. Dolayısı ile, meyve suyu ya da süt tüketmek yararlı olacaktır.

Karaciğeri dinlendirme: Karaciğer ilaçlar ve alkol nedeni ile zor süreçler geçirebilmektedir. Bundan dolayı, hepatit A sürecinde alkol tüketiminden uzak durmak karaciğer sağlığı için önemli olacaktır.

Alınacak Önlemler

Hepatit A hastalığından korunmak için ya da risk faktörlerini önlemek için alınacak birtakım tedbirler bulunmaktadır. Bu önlemler; korunmasız cinsel ilişkiden uzak durmak, tuvaleti kullandıktan sonra elleri yıkamak, hepatit A virüslü kişinin yaptığı yiyeceklerden kaçınmak, laboratuvarda çalışan kişilerin dikkatli davranmaları, yasa dışı ilaç ve iğnelerden uzak durmak, hepatit A hastalığının yaygın olarak gözlendiği bölgelere gitmeden önce aşı yaptırmak gibi önlemlerdir.

Hepatit A aşısı, bir sene içinde iki doz uygulanmaktadır. İlk aşının yapılmasından 6 ay sonra ikinci doz aşı uygulanmaktadır. Bu aşı, tamamen korunma amaçlıdır.

Cinsel ilişkiden sakınmak: Cinsel ilişki birçok hastalığın bulaşmasına sebep olmaktadır. Hepatit A virüsü enfekte olmuş biri ile cinsel yakınlaşma yaşamak, virüsün bulaşması için yeterlidir. Ayrıca, kondom, virüsün bulaşmaması için yeterli koruma sağlamamaktadır.

Temizliğe özen göstermek: Tuvalet temizliğine özen göstermek, tuvaletten çıktıktan sonra elleri güzelce yıkamak ve kullanılan tuvaletin temizliğine dikkat etmek, hepatit A hastalığını önlemek için alınacak tedbirlerden biridir.

Besinlere dikkat etmek: Özellikle çiğ ya da kanalizasyon suyu karışmış olan kabuklu deniz ürünleri tüketmemek, hepatit A virüslü kişilerin yaptığı yiyecekleri yememek, bu hastalığın bulaşmasını önlemek adına önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.