Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit A Hastalığı

Hepatit A virüsü insan vücudunun en değerli organları arasında yer alan karaciğerin oluşturduğu akut iltihaplı bir hastalıktır. Hepatit B ya da Hepatit C hastalıklarının aksine, kronik bir özelliği yoktur ve aynı zamanda yüz seksen yünden çok daha uzun süreli olmaktadır. Hepatit A hastalığı virüsü aynı zamanda karaciğer kanserine neden oluşturmaz. Bazı hastaların tedavisi için, hastaneye yatırılması gerekir ancak hastaların büyük birçoğu hastalığın daha farkına varmadan, ayakta geçirebilirler. Çok nadir olarak da Hepatit A hastalığından dolayı hayatını kaybeden insanlar bulunur. Hepatit A hastalığında, yaşın ilerlemesine bağlı olarak hayatını kaybetme riski çok daha fazla olmaktadır. Hepatit A hastalığı, kişiden kişiye fekal ya da oral yollarla bulaşabilir. Kişisel temizliğine dikkat etmeyen insanlarda ve kalabalık ortamlarda virüsün bulaşma ihtimali daha fazladır. Aynı zamanda hastalık cinsel yollarla da bulaşır. Hepatit A virüsünün bulaştığı kişiler, kendilerinde herhangi bir belirti meydana gelmeden yaklaşık olarak iki hafta önce ve hastalık belirtileri görülmeye başladıktan bir hafta sonra da çok bulaşıcı, aktif bir haldedir. Hepatit A virüsü bulaşmış su ya da gıdayla diğer insanlara bulaşabilir. Aynı zamanda Hepatit A hastalığına sahip olan kişilerin dışkısı ile temas, kirlenmiş su ve yiyeceklerle bulaşabilir. Virüs bulaşmış olan hamburger, et, süt, salata, midye gibi pişirilmeyen deniz ürünleri, iyi bir şekilde yıkanmayan sebze ve meyveler Hepatit A virüsün bulaşma şekilleri arasında yer alır.

Hepatit A Hastalığı Neden Olur?

Toplumda çok sık bir şekilde görülen hastalıklardan biri olan hepatit A virüsü, aynı zamanda karaciğerde iltihaplanmaya neden olan bir hastalıktır. Hepatit A hastalığı kaynağı virüs olmaktadır. Bu durumda kimyasal maddelerden, uyuşturucudan ya da birtakım viral enfeksiyonlardan da kaynaklanabilir. Hepatit A hastalığının tuttuğu organ sadece karaciğerdir. Viral hepatit adı verilen ve halk arasında sarılık denilen hepatitlerin en hafif belirtileri olan, aynı zamanda en az oranda insanların hayatını kaybetmesine neden olan Hepatit A virüsüdür. Hepatit A hastalığı çok hafif seyreden ve genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkan bir hastalıktır, aynı zamanda karaciğerde enfeksiyona ve sarılığa neden olur. Hepatit A hastalığının kronikleşme gibi bir özelliği bulunmaz ve aynı zamanda diğer hepatit çeşitlerine göre, daha hafif bir şekilde geçer. Daha önceki zamanlarda hepatit A hastalığı geçirmemiş olan herkes bu hastalığa çok kolay bir şekilde yakalanabilir. Hepatit A, Hepatit B ve Hepatit C gibi farklı virüslerin meydana getirdiği hastalıklardır. Bu tür virüslerin bir tanesi ile enfekte olma, diğer Hepatit hastalıklarına karşı bağışıklık oluşmasını sağlamaz. Hastalığın kuluçka dönemi on beş ya da elli gün gibi bir süredir. Genel olarak yirmi sekiz gün olmaktadır. Hepatit A virüsü olan kişiler hastalanmadan iki hafta önce ve sarılık olduktan sonraki ilk hafta içerisinde hastalığı bir başkasına bulaştırabilir.

Hepatit A hastalığına sahip olan kişiler tuvalete çıktıktan sonra ya da bebeklerin altını değiştirdikten sonra ellerin iyice yıkanmaması, hastalığa sahip olan kişinin yapmış olduğu ya da tuttuğu virüsün bulaştığı bir yiyecek, meyve gibi pişirilmeyen yiyeceklerin yenmesi durumunda, mikroplu sulardan yakalanan deniz ürünlerin tüketilmesi sonucunda Hepatit A virüsü çok kolay bir şekilde bulaşır. Aynı zamanda Hepatit A virüsü cinsel yolla, sevişme ve öpüşme gibi durumlarda hızla bulaşır. Virüs uygun bir ortam bulduğu zaman birkaç hafta aktif ve canlı kalabilir.

Hepatit A Hastalığının Belirtileri

Hepatit A çok hızlı ve kolay bir şekilde bulaşan bir virüs kaynaklı hastalıktır. Hepatit A hastalığı karaciğeri tutarak, hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Hepatit A virüsü insan vücuduna girdikten iki ya da altı hafta gibi bir sürede kuluçka dönemi bulunur. Her yıl dünyada bir milyon kişi Hepatit A hastalığına çeşitli sebeplerle yakalanır. Hepatit A hastalığı tifo hastalığından ve kolera hastalığına göre, çok daha sık bir şekilde görülme oranı bulunur. Hepatit A hastalığına sahip olan bireylerde belirtiler bazen görülmez, bazen iki haftalık hafif belirtiler ya da aylarca devam eden bazı belirtiler görülür. Bu belirtiler ise,

  • Hepatit A hastalığı altı yaşını doldurmamış olan çocuklarda genel olarak herhangi bir belirtisi bulunmaz. Yaşın ilerlemesi durumunda belirtiler çok daha sık bir şekilde ortaya çıkar. Hepatit A hastalığı bulaştıktan sonra dört hafta süresince kuluçka dönemi sonunda bazı belirtiler meydana gelir.
  • Yetişkinlerde yüzde seksen gibi yüksek bir oranda ilk başta sarılık olmak üzere, ani bir şekilde başlayan hafif şekilli ateş, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık ve aynı zamanda idrarda koyu bir rengin oluşması gibi belirtiler meydana gelir.
  • Hepatit A hastalığı yetişkin insanlarda çok nadir de olsa kolestatik bir şekilde devam edebilir. Yani sarılık gelişir ve aynı zamanda sekiz ay gibi uzun bir süre kadar devam edebilir. Bunun yanı sıra, ayrıca insan vücudunda kaşıntı da ortaya çıkabilir.
  • Hepatit A virüsü özellikle yetişkin olan insanlarda fulminan, yan, çok şiddetli bir şekilde geçmesi durumunda, karaciğer yetmezliğine ve en kötüsü insanların hayatını kaybetmesine sebep olmaktadır. Bazı durumlarda yetişkinlerde karaciğer hastalığı ile herhangi bir ilişkisi olmayan, Hepatit A virüsün sistemik etkisi ile bazı belirtiler meydana gelir. Bunlar eklemlerde ağrı ve şişme böbrek yetmezliği, vücutta oluşan döküntüler, diyabet ve safra kesesi hastalıklarıdır.
  • Hepatit A hastalığının diğer belirtileri ise ateş, titreme, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, gözlerin sararması, sarılık, idrarın renginin koyulaşması, karın ağrısı ve yorgunluk gibidir.

Hepatit A Hastalığının Tedavisi

Hepatit A hastalığı genel olarak hepatit hastalıkları arasında en hafif bir şekilde geçenidir. Ayrıca Hepatit A hastalığının kronikleşme gibi bir özelliği bulunmaz ancak nadir olarak da olsa insanlarda karaciğer yetmezliğine neden olur. Bazı durumlarda ise insanların hayatını kaybetmesine kadar ilerleyen bir hastalıktır. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemesi gereken çok ciddi bir hastalıktır. Hepatit A hastalığına sahip olan bireylerin hastaneye başvurmasından sonra yaşadıkları belirtiler göz önünde bulundurulur. Kesin bir şekilde teşhis edilebilmesi için kan testleri yapılır ve aynı zamanda gerekli görülürse karaciğer filmi çekilir. Karaciğerin bu hastalık sonucunda ne kadar zarar gördüğünün tespit edilmesi için bazı testlerin yapılması gerekir.

Hepatit A hastalığının spesifik bir tedavi yöntemi bulunmaz, ancak hastaya destek tedavisi uygulanarak, hastanın konforlu ve aynı zamanda sorunsuz bir şekilde atlatmasına yardımcı olunur. Hepatit A hastalığına sahip olan kişilerde, hastalığın ilk günlerinde iştahsızlık durumu ortaya çıkar. Bu durumda hastaya sindirimi çok kolay, yağ oranı düşük besinler, meyve suyu, açık çay, süt, çorba, püre, bal, reçel ve aynı zamanda yoğurt verilmesi gerekir. Hasta, yemesi için ısrar edilmemelidir. Hepatit A hastalığının tedavisinde kullanılan herhangi bir ilaç yoktur. Hastayı sadece B ve C vitamini açısından desteklemek amacıyla tavsiye edilir. Hepatit A hastalığına sahip olan kişilerde kaşıntı, kusma ve aynı zamanda bulantı gibi belirtiler bulunuyorsa hastaya serum ya da ilaç verilmesi gerekir. Hepatit A hastalığının tedavisinde, hastaya yapılması gereken testler ve bazı incelemeler sonrasında çıkan sonuca göre bir tedavi yöntemi doktor tarafından uygulanır. Yapılan testler sonucunda eğer hastada karaciğer yetmezliği rahatsızlığı meydana gelmişse, hastanın mutlaka hastaneye yatırılması gerekir. Eğer hastanın karaciğer yetmezliği tedavi ile iyileştirilemeyecek kadar kötü bir duruma gelmiş ise, bu durumda hastaya karaciğer naklinin yapılması gerekir hepatit A hastalığının tedavisi uzun bir süre takip gerektiren bir rahatsızlıktır.

Aynı zamanda Hepatit A hastalığına sahip olan kişilerin eşi ya da aile fertlerinin de vakit kaybetmeden Hepatit A aşısı olması gerekir. Hepatit A hastalığının iyileşmesini sağlayan güvenilir ve etkisi kabul edilmiş bir aşı vardır. Hepatit A aşısının korumayı sağlama süresi ortalama olarak iki haftadır. Hastalığa yakalanma konusunda riskli olan kişilerin aşıyı vakit kaybetmeden yaptırmaları gerekir. Hepatit A virüsünün çok yaygın bir şekilde görüldüğü ülkelere gitmek zorunda kalanlar, kırsal bölgelere daha sık gitmek zorunda olan kişiler, erkek ili cinsel ilişki yaşamayı tercih eden erkekler, günlük çocuk bakımı ya da anaokulu çalışanları, zihinsel engelliler ve onların bakıcıları, lağımda çalışan bireyler, su tesisatçıları, iğne ile uyuşturucu kullanan kişiler, kronik karaciğer hastaları ve vücuduna plazma konsantresi verilen hemofili hastaları gibi durumlarda olan kişilerin mutlaka Hepatit A aşısı yaptırmaları gerekir. Aynı zamanda Hepatit A hastalığından korunmanın en önemli yolu kişisel ve çevresel temizliğe çok dikkat etmektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.