Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

HEPATİT B BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hepatit B, günümüzde en riskli sağlık sorunlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple birçok kişi bu hastalık hakkında birçok konuyu merak etmektedir. Bizde sizler için, kafanızdaki soru işaretlerini gidermek adına bu yazımızı hazırladık. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu bilgiler ile birlikte kafanıza takılan, hepatit B nedir, belirtileri nelerdir, nedenleri nelerdir ve tedavi yöntemleri nelerdir gibi soruların cevaplarına da ulaşabilirsiniz.

İlk olarak Hepatit B hastalığını tanımlayacak olursak, hepatit B virüsünün (HBV) neden olduğu ciddi bir karaciğer enfeksiyonudur. Bazı insanlar için Hepatit B rahatsızlığı kronikleşmektedir. Yani 6 ay gibi bir süreden daha uzun sürmektedir. Kronikleşen hepatit B, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri veya siroza (karaciğer kalıcı yara izi neden olan bir hastalığa) yakalanma riskini artırmaktadır.

Yetişkin bireyler hepatit B ile enfekte olmuş olsalar dahi, çoğu kendi belirti ve semptomları şiddetli olsa bile, tamamen iyileşme gösterebilmektedirler. Ancak bebeklerde ve çocuklarda kronik hepatit B enfeksiyonu geliştirme oranları, yetişkinlere oranla daha fazladır.

Hepatit B’den korunmanın yollarının bilgisini ise yazımızın devamında sizlere vereceğiz. Ancak eğer hepatit B virüsüne sahipseniz bunu aşılar ve tedavi yöntemleri ile yok edebilirsiniz ancak başka insanlara enfekte ediyor iseniz, bazı önlemler alarak başkalarına HBV yayılmasını önleyebilirsiniz.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Peki Hepatit B sağlık sorununda kimler risk altındadır ve hastalık hakkındaki risk faktörleri nelerdir? Sizlere maddeler halinde verecek olduğumuz bu bilgiler sayesinde, risk altında olan kişilerin daha bilinçli bir şekilde hareket etmeleri gerekmektedir.

Hepatit B, diğer kişilere sperm, kan ve diğer vücut sıvıları ile yayılmaktadır. Bu kapsamda;

 • HBV ile enfekte biri ile birden fazla seks yapmanız veya korunmadan cinsel ilişkiye girmeniz HBV virüsü kapma riskinizi artırır.
 • Intravenöz (IV) ilaç kullanımı sırasında paylaşan iğneler
 • Erkeklerin hemcinsleri ile ilişki yaşamaları
 • Kronik HBV enfeksiyonu olan biriyle yaşamak
 • HBV virüsüne sahip anneden doğmuş olan çocuklar. Ancak, yenidoğanlar için, hemen hemen tüm olgularda enfekte önlemek için aşı yapılabilmektedir.
 • İnsan kanı ile temas halinde olmanızı gerektiren bir işte çalışıyor olmanız
 • Afrika, Orta ve Güneydoğu Asya ve Doğu Avrupa gibi yüksek HBV enfeksiyon oranlarına sahip olan bölgelere seyahat etmeniz sizin HBV enfeksiyonu kapmanızı artıran risk unsurlarıdır.

Hepatit B Nedenleri Nelerdir?

Hepatit B ve enfeksiyona, hepatit B virüsü (HBV) neden olur.

 • Cinsel temas
 • İğne paylaşımı
 • Kazara yapılan iğneler ve insan kanıyla olan temas
 • Virüs taşıyan annelerden doğan çocuklar

Hepatit B enfeksiyonu olabilmesinin yanı sıra, kısa süreli (akut) veya uzun süreli (kronik) olarak adlandırılmaktadır.

 • Akut hepatit B enfeksiyonu: Bu enfeksiyon çeşidi, 6 aydan daha kısa sürmektedir. Bağışıklık sisteminiz büyük bir olasılıkla hepatit B virüsüne açık bir konumda olmaktadır. Birçok yetişkin insan akut rahatsızlığını geçirmektedir. Eğer bu konuda gerekli önlemler alınmaz ise, akut hepatit B, kronikleşebilmektedir.
 • Kronik hepatit B enfeksiyonu: Bu enfeksiyon ise, 6 aydan daha uzun sürmektedir. Bağışıklık sisteminiz akut hepatit ile mücadele edemediği zaman, hastalığın kronikleşmesi ile birlikte siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Kronik hepaptit B sorununda, çocuklar (özellikle 5 yaşından küçük olanlar) daha risk altında olmaktadırlar.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B ile ilgili belirtiler, virüsün bedeninize girmesinin sürecinde, 1 ile 4 ay arasında kendini belli etmektedir. Belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Karın Ağrısı

regl

En belirgin özelliği şiddetli ve devamlı olan karın ağrılarıdır. Bu ağrılar kimi zaman o kadar şiddetli olmaktadırlar ki, uyku uyumanızda bile zorluk çekebilirsiniz.

2.İdrar

fft99_mf5220232

Hepatit B virüsüne sahip iseniz idarınızın renginde değişmeler meydana gelecektir. İdrarınız normalinde daha koyu olmaktadır.

3.Yüksek Ateş

fever

Hepatit B ile bireylerde yüksek ateş belirtisi meydana gelmektedir. Ateşiniz belirli bir dereceyi geçerse, vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.

4.Eklem Ağrıları

chronicpain

Bir diğer belirtisi ise vücudunuzda oluşan eklem ağrılarıdır. Ağrıların şiddeti sizin günlük yaşantınızda sahip olduğunuz aktiviteleri yapmanızı engelleyebilir.

5.İştah Kaybı

girl-at-table-near-sandwich-not-eating

İştah kaybı ile birlikte ayrıca kusma ve mide bulantısı sorunları ile karşı karşıya olmaktasınız. Bu sebeple hemen hemen yemiş olduğunuz her yemek sonrası mide bulantısı yaşayabilir ve bazen bunlar kusma ile sonuçlanabilmektedir. Bu da sizlerde kilo kaybına neden olmaktadır.

6.Halsizlik ve Yorgunluk

maladie-fatigue-chronique

Hepatit B belirtilerinden eklem ağrılarınızın olmasının yanı sıra diğer ağrılara sahip olmanız, sizlerde yorgunluk ve halsizliğe neden olabilmektedir. Bunların yanı sıra yemek yeme bozukluğunuzun olması da bunlara neden olmaktadır.

7.Sarılık

70394

Son olarak, HBV ile cildinizin bazı bölümlerinde özellikle gözünüzün akında sararmalar meydana gelmektedir.

Eğer yukarıda sizlere vermiş olduğumuz belirtilere sahip iseniz, hemen tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir. Eğer virüse maruz kalırsanız, 24 saat içerinde bir tedavi yöntemini uygulamanız gerekmektedir.

Hepatit B Komplikasyonları Nelerdir?

Kronik HBV enfeksiyonu ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunlar ise şöyledir;

 • Karaciğer (siroz) rahatsızlığı
 • Karaciğer kanseri
 • Karaciğer yetmezliği
 • Diğer rahatsızlıklar; Kronik hepatit B olan kişiler böbrek hastalığı, anemi veya kan damarlarında iltihap sorunu ile karşı karşıya kalabilirler.

Hepatit B Teşhisi

Bunun için doktorunuz sizlere belirtiler hakkında sorular soracak ve ayrıca sizi muayene edecektir. Doktorunuz, sizin tıbbi geçmişiniz hakkında bilgi isteyebilir. Ayrıca, yerel cinsel sağlık kliniğinde hepatit B için test talep edebilir.

Hepatit B kan testi ile saptanabilir. Kanınızdan alınacak olan bir örnek, hepatit B virüsü ile enfekte olup olmadığını öğrenmek için bir laboratuvara gönderilir ve orada test edilir. Son zamanlarda (akut hepatit B) enfekte olmuş ise, kan testi ile bunu belirleyebilirsiniz.

Eğer sonuçlar Hepatit B ile enfekte olduğunuzu gösteriyorsa, doktorunuz bir hepatoloğa (karaciğeri etkileyen durumların tedavisinde uzmanlaşmış bir doktora) sevk edecektir. Bunlara ek olarak, doktorunuz sizden karaciğer biyopsisi isteyecektir.

Ayrıca Akut hepatit B virüsüne sahip iseniz, doktorunuz bunu Sağlık Koruma Ajansı bilgilendirmek zorundadır.

Hepatit B Tedavisi

Eğer hepatit B virüsüne maruz kaldığınızı biliyor iseniz, doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bu durumda 12 saat içerisinde gerekli aşıları olmanız gerekmektedir.

Akut hepatit B enfeksiyonu tedavisi: Doktorunuz sizde hepatit B belirler ise, ciddi tedavi yöntemlerine ihtiyacınız olmayacaktır. Bu kapsamda doktorunuz, vücudunuz enfeksiyonla mücadele ederken sizlere dinlenmenizi ve yeterli sıvı tüketiminizin yanı sıra düzenli beslenmenizi önerebilir.

Kronik hepatit B enfeksiyonu tedavisi: Doktorunuz tarafından kronik hepatit B enfeksiyonu tanısı konulduysa eğer, karaciğer hastalığı riskini azaltmak ve diğer bireylere enfeksiyon geçmesini önlemek için tedavi olmanız gerekmektedir. Tedavi yöntemleri ise şöyledir;

 1. Antiviral ilaçlar
 2. İnterferon ilaçlar
 3. Karaciğer nakli (karaciğerin fazla hasar gördüğü zamanlarda bu tedavi biçimine başvurulur.)

Peki bu hastalık ile başa çıkmak için yapmanız gereken şeyler nelerdir? Yazımızın devamında sizlere vermiş olduğumuz tavsiyeleri uygulamanızı öneririz.

 • Güvenli seks yapın. Cinsel olarak aktif iseniz, varsa eşinize, HBV hakkında bilgiler verin ve virüsün varlığı söz konusu ise, virüsün bulaşma riski hakkında konuşun. Ayrıca prezervatif kullanmaya özen gösterin. Ancak unutmayın ki, prezervatif sadece riski azaltmak içindir, riski ortadan kaldırmak için değildir.
 • Eşya paylaşımında dikkatli olun. Bu konuda, iğne, şırınga, diş fırçası gibi edavatlarınızı başka bireyler ile paylaşmamanız gerekmektedir.
 • Arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantıda kalınBu durum sizi psikolojik olarak olumlu etkileyecektir.
 • Kendinize iyi bakın. Meyve ve sebze dolu sağlıklı bir diyet yapmalı, düzenli egzersizler yapmalı ve yeterli uyku alımınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Karaciğerinize özen gösterin. Alkol tüketiminize dikkat edin, mümkünse içmeyin. Doktorunuza danışmadan herhangi bir ilaç almayın.
 • Uyuşturucu kullanımını bırakın.
 • Vücut piercingleri ve dövmeler konusunda dikkatli olun.
 • Seyahatlara çıkmadan önce gideceğiniz ülke için bilgi edinin.
 • Aşılarınızı düzenli olarak yaptırın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.