Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit B Hastalığı

Hepatit B hastalığı, daha çok karaciğerde iltihaba neden olur ve aynı zamanda Hepatit B virüsünün neden olduğu viral özellikli bir hastalıktır. Hepatit B, bu grupta yer alan virüs türleri arasında sadece biri olmaktadır. Kan, temas ve aynı zamanda cinsel yollarla bulaşma ihtimali olan Hepatit B hastalığı, herhangi bir belirti vermeden ilerleyebilir ancak ileri evrelerde karaciğer kanserine ya da sirozla sonuçlanan çok ciddi bir rahatsızlığa neden olabilir. Hepatit B akut belirtilerinin ani başlar ya da kısa sürede sonra erebilir. Hepatit B hastalığının kronik olması hastanın genel olarak yaşıyla bağlantılıdır. Ayrıca kronikleşme oranı, insanların yaşı arttıkça düşer, bebeklerde kronikleşme oranı genel olarak yüzde doksan iken, çocuklarda ise yüzde yirmi beş, elli arasında, yetişkin insanlarda ise yüzde beş oranında olmaktadır. Akut Hepatit B enfeksiyonu yaklaşık olarak altı aydan daha uzun bir sürede iyileşmezse, enfeksiyon kronikleşme özelliğine sahiptir ve bu durum ömür boyu devam edecektir.

Hepatit B Hastalığı Neden Olur?

Hepatit B hastalığı genel olarak virüs kaynaklı bir rahatsızlıktır. İnsan vücudunun kendi bağışıklık sisteminin neden olduğu hasarın bir sonucu olarak bağışıklık hepatiti olarak adlandırılır. Bazı ilaçların, kimyaların ya da diğer toksinlerin bir yan etkisi olarak meydana gelebilir. Çok fazla alkol içen bireylerin karaciğer yapısında yer alan hücreler için toksit oluşturmaktadır ve bu durum da karaciğer hasarının en yaygın nedeni arasındadır. İnsan vücudunda yer alan en önemli organlar arasında yer alan karaciğerin zarar görmesine neden olan çok sayıda virüs bulunur. Bu virüsler ise Hepatit A, B, C, D ve E olmaktadır. Bunların hepsi farklı yapıda olan virüslerdir. Bir virüs hattat kalmak ve aynı zamanda tekrar çoğalmak için konak vücuttaki hücreleri kontrol etmeye, bozmaya ihtiyaç duyan küçük bir partikül olmaktadır. Hepatit B hastalığı kanla taşınan bir virüs olma özelliğine sahiptir. Karaciğeri çok büyük oranda etkileyerek, karaciğeri tahrip eder. Hepatit B çok bulaşıcı bir hastalıktır. HIV hastalığından çok daha bulaşıcı olmaktadır. En az yedi gün boyunca insan vücudunun dışında bile canlı kalabilir.

Hepatit B hastalığının altı ay içerisinde herhangi bir iyileşme belirtisi göstermezse, hastalık kronikleşmiş bir hale gelir. Ayrıca kronik B çok ciddi bir hastalıktır. Uzun bir sürede karaciğer hastalığı, karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri ve hatta insanların hayatını kaybetmesi gibi çok ciddi sonuçlara neden olur. Hepatit B virüsüne sahip olan bir kişinin kan dolaşımında büyük oranda virüse sahip ise, büyük ihtimalle virüs bir başkasına da bulaşır. Hepatit B virüsü AIDS den yüz kat daha bulaşıcı bir güce sahiptir. Bu nedenle çok az bir oranı da hastalığı başkasına bulaştırmak için bile yeterli olmaktadır. Hepatit B hastalığına neden olan HBV ile enfekte olan bir kişinin kanı, semeni, vajina sıvısı ya da diğer vücut sıvıları başka bir kişinin vücuduna girmesi durumunda, hastalık bulaşmış olur.

Hepatit B hastalığı anneden bebeğe bulaşabilir. Anne adayının hamilelik sürecinde değil de, daha çok doğum aşamasında annenin kanıyla bebeğe bulaşır. Hepatit B virüsü aynı zamanda korunmasız seks sırasında bulaşır. Hepatit B virüsü cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanılmadan, seks yapılması durumunda partnere bulaşır. Dövme ya da vücudu delme de Hepatit B hastalığın oluşmasına neden olur. Akupuntur da azsa olsa bir risk bulunur. Kişisel eşyaların paylaşımı hastalığın bulaşmasında çok etkilidir.

Hepatit B Hastalığının Belirtileri

Hepatit B hastalığı bazı hastalarda herhangi bir belirti göstermez. Bazı kişilerin sadece grip hastalığında olduğu gibi bazı hafif belirtiler gösterir ve bu durumda hasta doktora gitmeyi düşünmez. Hastaların yüzde otuzu, Hepatit B hastalığına sahip olduğunun farkına varmaz ve hastalık virüsünü diğer insanlara da geçmesine neden olabilirler. Hepatit B hastalığına sahip olan kişilerin bir kısmında ciddi belirtiler meydana gelirken, bazılarında ise herhangi bir belirti meydana gelmez. Hepatit B hastalığına sahip olan kişilerde yorgunluk, ağrı, sızı ya da iştah kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. İnsan vücudunun en önemli organlarından biri olan karaciğer hafif hasarlara karşı bile çok dayanıklıdır. Karaciğerin bir kısmının zarar görmesi durumunda bile işlevini tam anlamıyla yerine getirmektedir. Karaciğeriniz hasar görmüş olsa bile, herhangi bir belirti gösteremeyebilir. Hepatit B hastalığının belirtileri genel olarak, hastalığa sebep olan virüsün bulaşmasından doksan gün sonra meydana gelir. Ancak hastalığın belirtilerinin meydana geldiği bu süre altı ya da altı ay arasında değişiklik gösterir. Bu belirtiler dışında hastadan görülen diğer belirtiler ise, yorgunluk, güçsüzlük, genel olarak iyi hissetmeme durumu, iştah kaybı, bulantı ya da kusma, kilo kaybı, karaciğer kısmında acı, rahatsızlık, kaşıntı, avuç içinde meydana gelen kırmızı lekeleri, vücutta meydana gelen ince kan damarları, idrarın koyu bir renge sahip olması, cinsel dürtü, bozulan uyku düzeni, karın boşluğunun şişmesi, ayak bileklerinin, bacaklarının ve aynı zamanda ayakların şişmesi, yüksek ateş, titreme, koyu siyah katran renginde dışkının olması, nefes darlığı, kan kusmak, sarılık, zihin bulanıklığı ve sersemlik durumu gibidir.

Hepatit B Hastalığının Tedavisi

Hepatit B hastalığında uygulanan tedavi yöntemi ilaç tedavisidir. Hasta doktor kontrolünde ilaçlarını düzenli olarak kullanır. Karaciğerin durumuna göre, işlevini yapıp, yapmadığına ya da hastalığın ilerleyip, ilerlemediğinin kontrolü sağlanır. Hepatit B virüsü tedavisinde hastaya verilen ilaçlardan biri interferondur. Bu ilaç karaciğer hasarının azalmasına yardımcı olur ve aynı zamanda hastalık virüsünün çoğalmasını önler. Bu hastaların yarısı ise tedaviye olumlu bir sonuç verir. Hastalığın şiddetli olması ve virüsün çok olması, ilaç kullanımında herhangi bir fayda sağlamaz. Aksine daha çok zararlı olmaktadır.

Hepatit B hastalığı belirtilerinin hafif olduğu durumlarda, iğneyle hastanın vücuduna ilaç verilir. Hastaların yüzde kırkında fayda sağlamaktadır. Bu ilacın ne kadar süre kullanılacağını doktor belirler. Aynı zamanda yan etkisi olan bir ilaçtır. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini harekete geçirmektedir. Kullanılan bir diğer ilaç ise lamivudinedir. Bu ilacın yan etkisi bulunmamaktadır. İnterferonla beraber uygulandığında daha etkili bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Bu ilacın bırakılması durumunda virüs daha çok çoğalmaya başlar. Çünkü virüs bu ilaca krşı direnç göstermektedir.

Hepatit B hastalığının tedavisinde birtakım yöntemler uygulanır. Bu yöntemler şöyledir:

İnterferonlar: İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi tarafından viral enfeksiyonla baş edebilmesi için doğal olarak üretilen bir protein olmaktadır. tedavi ya pegile interferon alfanın haftada bir kez ya da standart interferon alfanın haftada üç kere enjekte edilmesi gerekir. Diğer ilaçların aksine, direnç gelişimi standart interferon alfa ya da pegile interferon alfa ile bağlantılı bir sorun değildir. Tedaviye ek olarak alternatif ilaçlardan uzun süreli viral süpresyonuna yol açması daha imkanlı olmaktadır. Kesin hastalık belirtileri interferona diğerlerine göre daha duyarlıdır. İnterferon ile yapılan tedavinin olumsuz tarafı, enjeksiyon ihtiyacı olması ve yoğun yan etkilerinin olmasıdır.

Nükleosit/nükleoid analogları (NA’lar ya da NUC’Ier): Hepatit B virüsünün çoğalmasını engellemek için, virüsün DNA kopyalarını yaparken de kullandığı normal yapı taşlarının taklidini yapan sentetik kimyasalladır. Nükleosit ya da nükleoid analogları, önemli oranda kanda yer alan virüs miktarını düşürür. Bu grupta kullanılan birçok ilaç bulunur. İlaçların hepsi ağız yoluyla alınır. NA’ların en önemli sorunu direnç gösterebilmesidir. Bu nedenle Hepatit B virüsü ilaçtan etkilenmez. Virüs çok hızlı bir şekilde direnç geliştirir ve sonuç olarak tedavi artık etki etmez. Hasta tekrar aynı belirtilere geri döner.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.