Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit B Kanser Yapar Mı?

Hepatit B Nedir?

Hepatit B virüsü hepatit hastalığına sebep olur. Bu hastalık karaciğer iltihabı yapar. Karaciğer iltihabı yani hepatit, çok ağır tablolara sebep olabilir. Hepatit B virüsü vücuda girdikten sonra karaciğere yerleşip karaciğerde çoğalır ve gün geçtikçe karaciğeri tahrip eder. Bu tahribat çok ağır durumlara sebep olabilir.

Türkiye’de hepatite yakalanma oranı çok yüksektir. Her 3 kişiden yaklaşık 1’i Hepatit B virüsü ile karşı karşıya gelir. Her 10 kişiden 1’i ise Hepatit B virüsünü taşır ve bulaştırır. Hepatit B virüsü yüzde seksenler kadar oranlarda hastalarda hiçbir belirti vermeden gelişir. Genellikle tarama ve kan bağışı için olan testlerde tesadüfen tespiti yapılır.

Hepatit B virüsünün kuluçka süresi iki ile altı ay arasında değişir. Bu süreler sonunda hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastalık belirtileri aşağıdaki maddeler gibidir.

  1. Halsizlik ve yorgunluk
  2. İştahsızlık
  3. Mide bulantıları
  4. Kusma
  5. Vücutta ve gözlerde sarılık
  6. İdrarın renginin koyulaşması
  7. Karında ağrı
  8. Karaciğer bölgesinde hassasiyet

Hepatit B virüsü bulaşmasının ardından çeşitli reaksiyonlara yol açar. Bu reaksiyonlar kişinin bağışıklık sistemine göre değişir.

Eğer kişinin bağışıklık sistemi yeterince güçlü ise, doğal immün sistem ile adaptif immün sistem birlikte çalışarak bu virüsün antijenlerine karşı antikorlar üretir. Doğal immün sistemdeki antijen sunucu hücreler (APC), adaptif immün sisteme virüsün antijenlerini sunarlar ve bu antijenlere karşılık özel spesifik antikorlar oluşturulur. Oluşturulan bu antikorlar B hafıza hücreleri ile kişide ömür boyu saklanır. Bu şekilde kişi ölene dek Hepatit B virüsünden korunmuş olur.

İkinci seçenek ise, eğer kişi Hepatit B virüsünü tam olarak yenemeden başka insanlarla etkileşime geçerek bu virüsü çevresine yaymak olur. Kişi potansiyel olarak taşıyıcı konumunda olduğu için tehlikelidir. Taşıyıcı kişiler için risk çok uzun süre sonra ortaya çıkabilir. Kişi karaciğer kanserine yakalanabilir veya organ hasarı görülüp karaciğer yetmezliği sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

Üçüncü bir ihtimal ise Hepatit B virüsü ile karşı karşıya kalan kişinin bağışıklık sisteminin yeterince iyi çalışmamasından dolayı yeterli miktarda antikor oluşturamaması ve virüsü yenememesi şeklinde gerçekleşir. Virüs vücutta güçlü konumda bulunur ve hastalığı başlatır. Zamanla karaciğer fonksiyonları yitirilir. Kişi aktif hasta konumundadır. Hastalık yıllara yayılır ve zamanla karaciğer kanseri veya karaciğer yetmezliği görülür.

Hepatit B Kanser Yapar Mı?

Hepatit B virüs hastalığı çok tehlikelidir ve ülkemizde de yaygın olarak görülür. Bu hastalığa yakalanmadan önce yapılması gereken en önemli şey Hepatit B aşısı vurulması olur. Aşılanma ile bu çok tehlikeli hastalığın önüne geçilir.

Hepatit B virüsü, karaciğerde hepatit hastalığına sebep olur. Hepatit hastalığı ilerleyen zamanlarda kişilerde karaciğer yetmezliği ve karaciğer kanserine yol açabilir. Bu nedenle hepatit virüsü hiç bulaşmadan kişilerde aşılama yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.