Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit B Tedavisi

Hepatit B ciddi bir karaciğer fonksiyonudur ve hepatit B virüsünden dolayı oluşmaktadır. Bazı kişiler için hepatit B enfeksiyonu kronik olabilmektedir. Bu da hastalığın etkilerinin en azından 6 ay süreceği anlamına gelmektedir. Kronik hepatit B hastalığına sahip olmak karaciğer yetmezliği, karaciğer kanseri veya siroz gibi karaciğerde kalıcı olan hasarlara sebep olur.

Hepatit B’ye yakalanan yetişkinlerin, belirtileri ve işaretleri her ne kadar ciddi olsa da, tam olarak iyileşirler. Bebekler ve çocuklarda ise durum hepatit B’ye yakalanmak için çok daha uygundur. Çünkü bağışıklık sistemleri oldukça zayıftır. Yapılan aşılar hepatit B oluşmasını önleyebilir, ancak hastalığa sahip olmanız durumunda pek bir çözümü yoktur. Ayrıca birtakım ilaçlar alarak hastalığın yayılmasını önleyebilirsiniz.

Hepatit B genellikle kan yolu ile, açık yaralardan veya vücut sıvılarında hepatit B bulunan bir kişiden bulaşabilir. İyi haber ise çoğu durumda hastalık etkileri çok uzun sürmez. Hastalık bir kez bulaştığında vücut birkaç ay içerisinde hastalığa karşı bağışıklık kazanır ve bu ömür boyu sürer. Böylece hepatit B’ye tekrar yakalanma ihtimaliniz ortadan kalkar.

Hepatit B Sebepleri Nelerdir?

Hepatit B hastalığı hepatit B virüsü tarafından meydana gelen bir hastalıktır. Hastalığın virüsü insandan insana kan yolu ile, sperm yolu ile veya vücut sıvıları yolu ile geçer. Hepatit B virüsünün en yaygın olarak bulaşma alanları ise;

 • Cinsel temas: Korunmasız olarak cinsel ilişki içerisinde bulunan kişilere kan, sperm, vajinal yollarla veya tükürük ile hepatit B virüsü bulaşabilir.
 • İğne: Hepatit B, iğne veya şırıngaların ortak olarak kullanılması durumunda enfeksiyonlu kandan diğer kişiye bulaşabilir.
 • Kazalı iğne: Hepatit B hastalığı insan kanı ile temas haline geçen sağlık personeli için de büyük bir risk taşımaktadır. Bu yüzden tüm koruyucu tedbirler alınarak işlem yapılmalıdır.
 • Anneden çocuğa: Kanında hepatit B virüsü bulunan hamile bir bayanın, doğacak çocuğunda da bu virüs bulunur. Ancak tüm ihtimallere karşı yeni doğan bebeğe, enfeksiyon olmaması için aşı yapılmalıdır. Eğer hamilelik durumu söz konusu ise hepatit B testi olma konusunda doktorunuz ile konuşunuz.

2 tür hepatit B çeşidi bulunmaktadır. Bunlar kronik ve akut hepatit B’dir. Akut hepatit B’nin etkileri 6 aydan daha az sürer. Bağışıklık sisteminiz, vücudunuzdan hastalığın etkilerini kaldıracaktır. Birkaç ay içerisinde tamamen normale dönebilirsiniz. Hepatit B olan yetişkinlerin çoğu akut enfeksiyona sahip olurlar. Ancak ilerleyen durumlarda kronik enfeksiyona dönüşebilir. Kronik enfeksiyon ise 6 aydan daha fazla sürmektedir. Bağışıklık sisteminiz akut enfeksiyon ile savaşamadığında enfeksiyon, ömür boyu sürebilir. Siroz ve karaciğer kanseri gibi ciddi hastalıklara sebep olabilir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B belirtileri hastalığın hafif veya ciddi olması durumlarına göre değişiklik göstermekle birlikte, enfeksiyonun bulaşmasından sonra 1-4 ay arası bir süre varlığını sürdürür. Hepatit B’nin işaretleri ve belirtileri mide ağrısı, koyu renkli idrar, yüksek ateş, eklem ağrısı, iştah kaybı, mide bulantısı, kusma, halsizlik, bitkinlik, cildin sarıya ve gözlerin beyaza dönmesidir.

Eğer hepatit B riski taşıyorsanız acilen doktorunuz ile temas haline geçiniz. Önleyici tedavi işlemi, virüse maruz kalındıktan sonra 24 saat içerisinde gerçekleştirilir ve enfeksiyon riskini azaltmaktadır.

Hepatit B Risk Faktörleri Nelerdir?

Hepatit B kan, sperm veya vücut sıvıları ile yayılmaktadır. Eğer aşağıda saymış olduğumuz durumlara sahipseniz, hepatit B riskiniz de artışa geçmektedir.

 • Hepatit B virüsüne sahip pek çok partner ile korunmasız cinsel ilişki yaşamanız,
 • Uyuşturucu kullanımı sırasında aynı şırıngayı kullanmak,
 • Bir erkeğin bir başka erkek ile cinsel ilişkiye girmesi,
 • Kronik hepatit B enfeksiyonuna sahip biri ile birlikte yaşamak,
 • Enfeksiyonlu bir anneden doğan bir bebek,
 • İnsan kanı ile temasa girmek durumunda kalacağınız bir işe sahip olmak,
 • Afrika ve Doğu Avrupa gibi bölgelere yapacağınız seyahatlerde yüksek bir hepatit B enfeksiyonuna yakalanma riskine sahipsiniz.

Hepatit B Komplikasyonları Nelerdir?

Hepatit B enfeksiyonuna sahip olmak ciddi komplikasyonlara sebep olmaktadır.

 1. Siroz: Hepatit B enfeksiyonu ile alakalı tahrişler, yoğun karaciğer yaralarına sebep olmakla birlikte karaciğerin fonksiyon kabiliyetini kısıtlar. Bu durumda siroza neden olur.
 2. Karaciğer kanseri: Kronik hepatit B enfeksiyonuna sahip olan insanlarda karaciğer kanseri gelişme riski de artar.
 3. Karaciğer yetmezliği: Akut karaciğer yetmezliği, karaciğerin fonksiyonlarını kaybetmesi ile meydana gelen bir durumdur.
 4. Diğer durumlar: Hepatit B’ye sahip olan hastalarda böbrek hastalığı, kan damarlarında iltihap olma veya anemi olma riskleri de artmaktadır.

Hepatit B Teşhisi Nasıl Yapılır?

Eğer doktorunuz hepatit B olduğunuzdan şüpheleniyor ise, sizi kan testi gibi birtakım testlere tabi tutacaktır. Eğer sisteminizde virüs bulunmakta ise kan testi ile belirlenebilmektedir. Ayrıca hastalığın akut veya kronik olması da bu test ile ortaya çıkmaktadır. Ayrıca doktorunuz tarafından incelenmek ve karaciğer hasarının olup olmadığını belirlemek üzere bir karaciğer örneği alınabilir. Bu test sırasında ince bir iğne derinize batırılır ve alınan doku örnekleri laboratuvar ortamında incelenir.

Doktorlar bazı durumda karaciğer hasarını belirlemek için sağlıklı kişilere de hepatit B teşhis işlemlerini yapabilmektedir. Görüntüleme metodu hakkında doktorunuzla bazı şüpheli durumları konuşmalısınız. Bunlar;

 • Hepatit B hastalığına sahip biri ile yaşamanız,
 • Hepatit B’ye sahip biri ile cinsel ilişkiye girmeniz,
 • Karaciğer enzim testi ile açıklanamayan anormal sonuçların çıkması,
 • Aids veya hepatit C’ye sahip olmak,
 • Hepatit B’nin yaygın olduğu bir yerden göç etmiş olmak,
 • Yasal olmayan uyuşturucuları enjekte etmiş olmak,
 • Bir erkek ile erkeğin cinsel ilişkiye girmesi,
 • Böbrek diyalizi yaptırmak,
 • Hamile olmak,
 • Bağışıklık sistemini zayıflatıcı ilaçlar almış olmak, kesinlikle doktorunuz ile paylaşmanız gereken durumlar arasında yer almaktadır.

Hepatit B Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hepatit B tedavisinde genel olarak 3 farklı tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bunlar hastalığı önlemeye yönelik tedavi yöntemleri, akut hepatit B’ye yönelik tedavi yöntemleri ve kronik hepatit B’ye yönelik tedavi yöntemleridir.

1.Önleyici Yöntemler

Eğer hepatit B virüsüne maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, derhal doktorunuz ile temasa geçiniz. Eğer aşı olmadıysanız veya olup olmadığını hatırlamıyorsanız doktorunuzdan bilgi alınız. Çünkü virüsle etkileşime geçtikten sonraki 12 saat, gelişmekte olan hastalığa karşı büyük bir öneme sahiptir.

2.Akut Enfeksiyon Tedavisi

h2

Eğer akut hepatit B’ye sahip olduğunuz belirlenmiş ise bu kısa süreli bir durumdur ve kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Tedaviye ihtiyaç duymayabilirsiniz. Evde tedavi yöntemi ile yeterli miktarda beslenme ile bağışıklık sistemi güçlenerek hastalığın belirtileri ortadan kalkar.

3.Kronik Enfeksiyon Tedavisi

h3

Eğer kronik hepatit B teşhisi konuldu ise karaciğer hastalıkları riskini azaltmak ve hastalığın başkalarına bulaşmasını önlemek için tedaviye ihtiyaç duyacaksınız. Tedavi yöntemleri ise antivirüs ilaç kullanımı ile virüslerle savaşmak ve karaciğere hasar verme kabiliyetini azaltmak, uzun zaman gitmeyecek olan hepatit B için vücudun salgıladığı sentetik bir madde olan interferon kullanılarak genç insanların enfeksiyon ile savaşma kabiliyeti kazanmaları gibi yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca ciddi bir şekilde karaciğer hasarı oluşmuş ise karaciğer nakli gerekmektedir. Ameliyat esnasında zarar görmüş karaciğer ile sağlıklı karaciğer yer değiştirir. Sağlıklı karaciğerler ise donörlerden sağlanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.