Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit B Tedavisinde En Faydalı 5 Yiyecek!

Hepatit B, vücudun fabrikası olarak çalışan, yiyeceklerle aldığımız zararlı atıkların vücuttan atılmasından sorumlu organımızı; yani karaciğeri etkileyen bir virüstür. Karaciğerdeki iltihaplanmanın yol açtığı hasar sonucu meydana gelen hepatit B, oldukça yaygın bir hastalıktır. Tüm dünyada 250 milyon hepatit B taşıyıcısı olduğu tahmin edilmektedir. Her yıl 500.000’i aşkın insan hepatit B ile ilgili karaciğer hastalıklarından hayatını kaybetmektedir. Bu rakamların büyüklüğü bize hepatit B’nin ne denli ciddi bir hastalık olduğunu gösteriyor!

Hepatit B tedavisinde etkili faydalar gösteren yiyeceklere geçmeden önce bu hastalıkla ilgili mutlaka bilmeniz gereken konulara değinelim:

Hepatit B belirtileri nelerdir?

Çoğu insan hepatit B’nin herhangi bir semptomunu hissetmez. Bununla birlikte, 5 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçı gözlemlenebilir:

 • Yorgunluk hissi
 • Kas ağrıları
 • Mide yanması
 • Mide ağrısı
 • Ateş
 • İştah kaybı
 • İshal
 • Koyu sarı idrar
 • Açık renk dışkı
 • Sarımsı gözler ve cilt tonunda sararmalar

Bu belirtiler gözlenmeye başlandığında virüs bulaşmasının üzerinden 2-5 ay kadar geçmiş olabilir. Bu semptomlardan bazılarını kendinizde veya çocuğunuzda görüyorsanız vakit kaybetmeden muayene olmalısınız.

Hepatit B nasıl bulaşır?

Hepatit B nasıl bulaşır

 • Hepatit B virüsü taşıyan anneden doğmak
 • Hepatit B virüsü taşıyan birinin kullandığı enjektöre temas etmek
 • Hepatit B virüsü taşıyan biri ile korunmasız cinsel ilişkiye girmek
 • Hepatit B virüsü taşıyan birinin açık yarasından kan veya vücut sıvısına temas etmek
 • Hepatit B virüsü taşıyan birinin kullandığı uyuşturucu enjektörü ya da başka herhangi bir materyali kullanmak
 • Dövme ya da piercing yapmak için kullanılan araçların sterilize edilmeden başka biri için kullanılması
 • Hepatit B virüsü taşıyan birine ait jilet, diş fırçası ya da tırnak makasını kullanmak

Hepatit B nasıl bulaşmaz?

Hepatit B nasıl bulaşmaz

 • Tokalaşmak ya da hepatit B taşıyan biri ile el ele tutuşmak
 • Hepatit B virüsü taşıyan birinin hapşırması ya da öksürmesine maruz kalmak
 • Enfekte birine sarılmak
 • Enfekte birinin yanında oturmak
 • Enfekte biriyle çatal, kaşık ya da tabak gibi diğer mutfak gereçlerini paylaşmak
 • Anne sütünden bebeğe

Akut hepatit B nedir?

Akut hepatit B; hepatit B virüsü ile kısa bir süre enfekte olmak demektir. Belirtiler genellikle hastalık seyrinin son birkaç haftası gözlemlenir. Ancak bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda süreç 6 ayı bulabilir. Akut hepatit B’de çoğunlukla vücut virüsle savaşarak kendini temizler. Özellikle 5 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde genellikle tedaviye gerek kalmadan akut hepatit B atlatılır.

Kronik hepatit B nedir?

Kronik hepatit B nedir

Kronik hepatit B; hepatit B virüsü ile uzun süre enfekte olmak demektir. Vücut hepatit B virüsü ile mücadele edecek kadar güçlü olmadığında ve bunun sonucunda virüsten kurtulamadığında ortaya çıkar. Çocuklar ve özellikle bebekler kronik hepatit B’ye daha yatkındır. Bununla birlikte çoğunlukla karaciğer hasarı ortaya çıkana kadar hiçbir belirti görülmez.

Kronik hepatit B tedavi edilmediğinde uzun vadede karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği ya da başka ciddi karaciğer hasarlarına neden olabilir. Karaciğer yetmezliği, karaciğerin düzgün çalışmadığı durumlarda ortaya çıkar.

Hepatit B tedavisi

Hepatit B tedavisi

Hepatit B, kronikleşmediği sürece genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Kronik hepatit B’nin ilaçlarla tedavisi virüsü yavaşlatmaya ve karaciğere verdiği hasarı durdurmaya yöneliktir.

Doktorunuzun yapacağı testler sonucunda durumun seyrine göre kombine ederek önereceği ilaçlar: interferon, peginterferon, adefovir, entecavir, lamivudin, telbivudin ve tenofovir’dir. İlaçla tedaviye cevap alınmayan durumlarda karaciğer nakli söz konusu olabilir.

Hepatit B için yardımcı tedavi yöntemleri

Hepatit B tedavisinde yalnızca ilaç alımı çoğu zaman yeterli değildir. Bu nedenle doktorunuz size hayatınızda bazı değişiklikler yapmanızı önerir. Bunların başında beslenme düzeninde uzak durmanız gereken ve mutlaka tüketmeniz gereken yiyeceklerle egzersiz gelmektedir. Nasıl ki diyabette beslenmenin özel bir önemi varsa hepatit B için de aynı durum geçerlidir.

Hepatit B hastalarının uzak durması gereken yiyecekler

Hepatit B hastalarının uzak durması gereken yiyecekler

Sağlıksız bir diyet, karaciğer hasarını arttırabilir. Özellikle çok yağlı, şekerli ve yüksek kalorili yiyecekler tüketmek karaciğerde yağlanmaya neden olacağından, zaten hepatit B virüsü ile mücadele etmekte zorlanan karaciğerin yükünü daha da arttırır. Yağlanan karaciğer, siroza daha yatkın hale geleceğinden hepatit B hastalarının şu besinlerden uzak durması gerekir:

 • Doymuş yağ içeren margarinler, krema gibi bol miktarda yağ içeren süt ürünleri, yağlı et, kızartılmış yiyecekler
 • Kurabiye ve kek gibi şekerli yiyecekler, gazlı içecekler ve işlenmiş gıdalar
 • Aşırı tuzlu besinler
 • Alkol ve sigara
 • Virüs ve bakteri bulundurma ihtimali yüksek olduğundan az pişmiş kabuklu deniz mahsulleri

Hepatit B tedavisinde en faydalı 5 yiyecek

Hepatit B tedavisinde dengeli ve düzenli beslenmenin, bol bol su içmenin önemi büyüktür. Uzak durmanız gereken yiyecekler olduğu gibi karaciğerinizi güçlendirerek hepatit B ile mücadele etmenizi kolaylaştıracak yiyecekler de bulunmaktadır. İşte hepatit B tedavisinde en etkili 5 yiyecek:

1. Enginar

1. Enginar

Hepatit B tedavisinde enginar en faydalı besinlerin başında gelir. Enginarın özellikle yaprakları içerdiği A, C, E, K vitaminlerinin yanı sıra ‘sinarin’ organik asidiyle karaciğer kimyasını dengelemek konusunda oldukça faydalıdır. Ayrıca kandaki kolesterol miktarını baskılayan enginar karaciğerin yükünü azaltır. Safra akışını uyaran enginar, vücudun toksinlerden kolayca arınmasını sağlar.

2. Deve dikeni

2. Deve dikeni

İçerdiği ‘silymarin’ antioksidanıyla tam bir karaciğer dostu olan deve dikeni, karaciğerdeki toksinlerin parçalanmasına ve vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur. Deve dikeni bitkisinin tohumu içerdiği silikristin, silidanin ve slibin maddeleriyle safra miktarını arttırarak hem karaciğer hem de böbrek fonksiyonlarını düzenler. Bu özellikleriyle deve dikeni hepatit B ve siroz hastalarının mutlaka kullanması gereken bitkilerdendir. Yurtdışında kapsül ticari formuyla da satışa sunulmaktadır.

3. Civanperçemi

3. Civanperçemi

Civanperçemi özellikle regl düzensizlikleri ve mide problemlerine iyi gelmesiyle bilinir. Ancak civanperçemi içerdiği değerli uçucu yağlarla bunlardan çok daha fazla fayda sağlamaktadır. Vücuttaki iltihaplanmaları, safra miktarını arttırarak vücuttan hızla uzaklaştırmayı sağlayan civanperçemi, hepatit B tedavisinde oldukça etkilidir.

4. Karahindiba

4. Karahindiba

Hormon düzenleyici etkisinin yanı sıra karahindiba, safra üretimini tetikleyen karaciğer dostu bir bitkidir. Toksinlerin karaciğeri yormasını önleyen karahindiba çayı düzenli olarak tüketilmelidir.

5. Şahtere

5. Şahtere

Sarılık otu olarak da bilinen şahtere, hepatit B tedavisinde en yaygın kullanılan bitkidir. Karaciğeri temizleyen şahterenin böbrek fonksiyonları üzerinde de olumlu etkileri vardır. Şahtere çayı etkili bir detokstur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.