Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit B’ye İyi Gelen Yiyecekler

Halk arasında sarılık olarak bilinen Hepatit B karaciğeri tutan, tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Sebebi, karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit virüsünün bir çeşidi olan hepatit B virüsüdür. Virüs karaciğere yerleşir. Burada giderek çoğalarak, karaciğere zarar verir ve zaman içinde çok ağır tablolara sebep olur. Ülkemizde çok yaygın olan Hepatit B, yaklaşık her 3 kişiden birinde görülür. Her 10 kişiden biri de Hepatit B virüsü taşımakta ve bulaştırmaktadır. Hastalık çoğu hastada herhangi bir belirti vermeden gelişir. Tesadüfen kan bağışlarında ya da başka bir hastalık için yapılan taramalarda ortaya çıkar. Belirtiler, virüs vücuda girdikten 2 ila 6 ay sonra görülmeye başlar. Başlıca belirtileri; aşırı halsizlik ve yorgunluk, gözün beyazında ve derisinde sararma, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma, karın bölgesinde ağrı, karaciğer bölgesinde hassasiyet, koyu renkli idrar ve normalden açık renkte dışkılamadır. Bağışıklık sistemi kuvvetli kişilerde, virüsle mücadele edecek yeterli miktarda antikor üretilir ve kişi hastalığa karşı doğal bağışıklık kazanır. Eğer yeterli miktarda antikor üretimi olmazsa, kişi belirtileri göstermez ama taşıyıcı durumundadır. Taşıyıcıların yıllar içinde karaciğer tahribatı ile karaciğer kanserine kadar gidebilecek bir risk durumları mevcuttur. Bir de vücutta hiç antikor gelişmemesi durumu vardır ki bu durumda hastalık hızla yayılır, karaciğer yetmezliğine hatta yavaşça yayılarak karaciğer kanserine doğru yol alır. Hepatit B virüsünün en yaygın bulaşma yöntemi cinsel yolladır. Bunun yanı sıra sterilize edilmeyen makas, enjektör, tıraş bıçağı gibi aletlerle, kan yoluyla da bulaşabilir. Hastalığın seyrinde, bağışıklık sisteminin güçlü olması çok önemlidir. Vücudumuzun hastalığa direnç göstermesi için sağlıklı, düzenli ve dengeli bir beslenme biçimini, alışkanlık haline getirmiş olmamız gerekir. Hepatit tanısı konduğunda, ilaç tedavisine başlanır. Tedaviye doğal besinlerle destek olmak da mümkündür. Çocukluk çağında ve henüz virüsle bulaşmayan kişilerde aşılama, hepatit B’den korunmanın en etkili yoludur.

Hepatit B’ye İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Yumurta

yumurta

Hepatit hastalarının, sağlıklı kişilerden 1,5 kat daha fazla proteine ihtiyacı vardır. Protein grubu besinler içinde bulunan yumurta, et ve peynire göre daha iyi bir protein kaynağıdır. Sarılıklı hastada bir rahatsızlık yaratmıyorsa, yenmesinde hiç bir sakınca yoktur. 1 yumurta 6 gram protein demektir ve eğer hasta yumurta yemek istiyorsa, diyetindeki etten 6 gram eksiltilerek yumurta yiyebilir. Çiğ ya da az pişmiş değil, haşlanmış, katı şekilde tüketilmesi gerekir.

2- Enginar

enginar-dolmasi-tarifi

Hemen her gün enginarın faydaları hakkında bir yazı okuyoruz son yıllarda. En çok ilgi çeken faydası ise, antioksidan özelliği. Kronik hepatitli veya sirozlu hastalarda yapılan tetkiklerde, normalden daha fazla oksidasyon olduğu görülmektedir. Oksidasyonun önüne geçmek, hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. Güçlü bir antioksidan olan enginarı taze olarak tüketmek mümkün değilse, tablet halinde de kullanılabilir. İlaç tedavisine destek amacıyla kullanılan hiç bir besin maddesi ya da takviyesinden, hastalığı tamamen iyileştireceği beklenmemelidir. Bu tür takviyelerin amacı, vücut direncini artırmak, belirtileri azaltmak ve hastalığın ilerlemesini biraz olsun yavaşlatmaktır.

3- Kırmızı Pancar

kırmızı pancar

Kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyuculuğu bilinen kırmızı renkli sebzelerin bu özelliği, antioksidan olmalarından kaynaklanmaktadır. Antioksidan olması, kırmızı pancarı, hepatitle mücadelede de önemli bir kaynak haline getirir. Sidirim sorunu yoksa, haşlanmış ve rendelenmiş olarak tüketilebilir. Suyunu içmek de faydalıdır. İltihap engelleyen betalain adlı bir madde içeren nadir bitkilerdendir. Bağışıklık sistemi için gerekli C vitamini ve kansızlığa karşı koruyuculuk sağlayan folik asit bakımından da hepatit hastalarına fayda sağlar.

4- Kara Turp

siyah-turpun-faydalari5

İçeriğindeki yüksek oranda folik asit ve demir sayesinde bağışıklık sistemi için çok faydalıdır. Kansızlığa iyi gelir. Kükürt molekülleri sayesinde, bağırsakta safra üretimini artırarak, karaciğerden atıkları dışkılama yoluyla uzaklaştırmaya yardımcı olur.

5- Kara Lahana

karalahana

C , A, B, E vitaminleriyle birlikte magnezyum, bakır ve demir minerallerini de bol miktarda içerir. Kalsiyum, potasyum, kükürt bakımından da zengindir. C vitamini en iyi antioksidandır ve hepatit hastalarında görülen oksitlenmenin en iyi ilacıdır. Kükürt bakımından zengin olması da kara lahananın bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yapmasını sağlar. E vitamini, antioksidan etkisi yanı sıra, toksiklerin atılmasına da yardımcı olur ve karaciğerin yükünü hafifletir.

6- Civanperçem Çayı

Civanperçemi-Faydaları

Papatya ailesinden olan  civanperçemi, soğuk algınlığı, iştahsızlık, mide krampları, gastrit gibi şikayetlerle birlikte, karaciğer rahatsızlıklarında ve iltihaplanmayı önlemek için kullanılır. Alerjiniz yoksa, günde 1-2 bardak civanperçemi çayı içebilirsiniz. Bitkiyi taze olarak, kurutulmuş haliyle ya da tohumlarını kullanabilirsiniz. 1 bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı kuru civanperçem atarak, 5 dakika demlenir. Cildi güneş ışıklarına karşı daha duyarlı hale getireceği için, yaz aylarında kullanılması tavsiye edilmez. Bütün hastalıklarda, tedavi şeklimizi belirleyecek olan, doktorumuzun tavsiyeleridir. Her hastalık, kişiye göre değişik belirtiler gösterebilir ve buna bağlı olarak değişik şekillerde tedavi edilmeleri gerekebilir. İlaçla ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilen bir hastalıkta, şikayetleri azaltmaya, vücut direncini artırmaya yönelik olarak doğal yollardan, bitkisel takviyeler yapılabilir. Her bitkinin, herkeste aynı etkileri göstermeyeceği, hatta bazı bünyelerde zararlı bile olabileceğini asla aklınızdan çıkarmayın. Hastalıklardan korunmak, tedavi olmaktan daha iyidir. Dengeli ve doğal beslenme, aktif bir hayat tarzı, düzenli doktor kontrolleriyle hastalıklardan korunmak mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.