Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit C Belirtileri Nelerdir?

Hepatit C, karaciğerde enfeksiyon yaşanmasına sebep olan bulaşıcı bir iç hastalıktır. Karaciğerde enfeksiyon oluşmasına sebep olan virüs ise hepatit C virüsüdür ve kısaca HCV adı ile bilinmektedir. Hepatit C virüsü kronik bir şekilde yaşandığı takdirde, yıllar sonra siroz hastalığına sebep olabilmektedir. Diğer yandan hepatit C, tedavi edilmediği takdirde karaciğer yetmezliğine ve karaciğer kanserine yol açabilmektedir. Bunların dışında, tedavisi mümkün bir hastalık olan hepatit C, bazı durumlarda yemek borusunu etkileyebilmekte ve hayati tehlike oluşturarak mide varislerinin oluşmasına da yol açabilmektedir.

Hepatit C virüsü yani HCV, ilk önce kandan, kana bulaşarak vücuda giriş yapmaktadır. Bunların dışında, damar içi ilaçlar ve iyi dezenfekte edilmemiş medikal ekipmanlar yolu ile ya da kan transferi sırasında hepatit C virüsünün bulaşması gerçekleşebilmektedir. Dünya çapında yaklaşık 150-200 milyon kişiye hepatit C virüsünün bulaştığı düşünülmektedir.

Hepatit C hastalığının ortaya çıkışı, 1970’li yıllarda ön görülmüş, 1989 yılında ise kanıtlanmıştır. Hepatit C sadece insanlar ve şempanzelere bulaşmaktadır ve hepatit virüsleri, A, B, C, D ve E şeklinde beş gruba ayrılmaktadır. Hepatit virüsü bulaşmış olan kişilerin yaklaşık % 85’inde virüs karaciğerde yayılmaya devam etmektedir. Bu hastalık ilaç yardımı ile tedavi edilebilmektedir. Fakat, aşı hepatit C virüslerine karşı etkili değildir.

Hepatit C, virüslerin karaciğere bulaşıp karaciğere saldırmaları sonucu, karaciğerin iltihaplanması ile gelişen bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit C virüsü enfekte olmuş çoğu insanda herhangi bir belirti yaşanmayabilir. Aslında bu kişiler, birtakım testleri yaptırıp, karaciğer hasarından kaynaklanan bazı durumları yaşayana kadar, hepatit C hastası olduklarını anlamamaktadır.

Oluşum Nedenleri

Hepatit C, hepatit C virüsünün yani HCV’nin bulaşması sonucu oluşmaktadır. HCV vücuda giriş yapıp yayıldıktan sonra, kana bulaşır ve kan yoluyla da karaciğere taşınır. Karaciğere taşınan virüs, belli bir zaman sonra karaciğerde iltihap oluşmasına sebep olur ve bu organa zarar vermeye başlar. Hepatit C virüsü, kan yolu ile bulaştığı gibi, diğer vücut sıvıları ile de bulaşabilmektedir.

Hepatit C’nin Belirtileri

Hepatit C genellikle belli bir semptom ya da belirti göstermez, ta ki, kronik enfeksiyon oluşumu sürecine geçene kadar. Erken evresinde, hepatit C virüsünün ortaya çıkmasından yaklaşık bir ile üç ay sonrasında, belirti ve semptomlar görülmeye başlamaktadır.

Hepatit C hastalığının belirtileri; halsizlik, iştahsızlık ve mide bulantısı, karın ağrısı, koyu renkli idrar, ciltte ve gözlerde sarılık, ateş, kas ve eklem ağrıları şeklinde kendini göstermektedir. Bu belirtiler, virüsün karaciğere hasar vermesinden yıllar sonra, kronik enfeksiyon şeklinde belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Hastalığın üzerinden fazla zaman geçmesi ve tedavi edilmemesi durumunda ise belirtiler biraz daha değişmektedir ve kolayca kanama yaşanması, ciltte kolayca morarma, ciltte kaşıntı, karıntı sıvı (asit) birikmesi, kilo kaybı, dalgınlık, kan damarlarının cilt üzerinde örümcek benzeri şekilde olması, uyuşukluk ve konuşma bozuklukları (hepatik ensefalopati) şeklinde gözlenmektedir.

1.Halsizlik

Chronic-Fatigue

Halsizlik, bitkinlik ve yorgunluk, hepatit C hastalığının belirtilerinden biridir. Hepatit C (HCV) virüsünün vücuda savaş açması sonucu, bedende belirgin bir şekilde halsizlik ve bitkinlik meydana gelebilmektedir.

2.İştahsızlık

Close-up of a girl pushing a plate of soup on the table...A2NA8P Close-up of a girl pushing a plate of soup on the table

Keyifsizlik ve bir şeyler yiyip içmede isteksizlik, karaciğerde meydana gelen HCV virüslerinin faaliyetlerinden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı, sürekli olarak yaşanan iştahsızlık durumu, hepatit C belirtisi olarak yaşanabilmektedir.

3.Mide Bulantısı

woman-hand-over-mouth-hand-on-stomach

İştahsızlık durumunun oluşmasının ve devam etmesinin nedenlerinden biri olan mide bulantısı, HCV virüslerinin vücut ve kan içindeki faaliyetlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Çünkü vücuda giriş yapmış olan her yabancı maddeye karşı, vücut tepki olarak mide bulantısı yaşanmasını oluşturmaktadır.

4.Karın Ağrısı

Stomach-Pain-You-Could-Have-IBS

Hepatit C virüsü kan ile taşınarak karaciğere ulaşan bir virüstür. Yani HCV virüsü doğrudan karaciğeri etkileyen bir virüs olduğu için ve burada iltihaplanma oluşturduğu için karın ağrısına sebep olmaktadır. Bundan dolayı, hepatit C hastalığı bazen çok şiddetli boyutlara ulaşabilen karın ağrılarının yaşanmasına neden olabilmektedir.

5.Koyu Renkli İdrar

hepatitis-c-cure-1092921-TwoByOne

Karaciğer vücudun bir nevi dezenfekte merkezidir. Bundan dolayı vücuda giriş yapmış olan hemen her mikro-organizma ile ilk olarak burada bir mücadele verilmektedir. Bunun sonucunda ise ortaya çıkan ve atık madde olan üre, içerik bakımından bu mikroorganizmaları içerebilmektedir. Hepatit C virüsü de karaciğerde aktif olduğu için, bu virüsü taşıyan kişinin idrarı bir miktar koyu renkli olacaktır. Hepatit C’de meydana gelen idrar rengi, koyu sarımsı kırmızımsı renklerde olabilmektedir.

6.Cilt ve Gözlerde Sarılık

File photo dated 29/11/01 of a mother holding the hand of her jaundiced baby. New guidance on caring for babies with jaundice was published today by health watchdog the National Institute for Health and Clinical Excellence (Nice). Doctors and nurses are being told not to solely rely on how a baby looks but to take a blood test within two hours of birth for those with suspected or obvious jaundice. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Wednesday May 19, 2010. The condition - which leads to a yellowing of the skin - is common in babies, affecting more than half of all newborns and 80% of premature infants. See PA story HEALTH Jaundice. Photo credit should read: David Jones/PA Wire

Karaciğer iltihaplanmasına sebep olan hepatit C virüsü, cilt üzerinde de bir takım etkiler göstermektedir. HCV virüslerinin karaciğere vermiş olduğu hasardan dolayı kan bir miktar kirlenmektedir. Bu durum ise, cildin renginde solgunluk ve sarılık, hatta gözlerin beyaz kısımlarında sarılık oluşmasına sebep olmaktadır.

7.Ateş

fever-healthmeup

Vücutta dolaşım yapan kan, HCV virüsleri ile mücadele ettiği için, vücutta ısı artışı yaşanması sonucu ateşlenme yaşanmaktadır. Hepatit C hastalığı da, virüslerin sebep olduğu bir hastalık olduğu için, kişide ateş yükselmesine yol açabilmektedir.

8.Kas ve Eklem Ağrıları

GettyImages-5483013111

Hastalık genel olarak tüm vücudu etkilediği için, hasta olan kişide kas ve eklem ağrılarının yaşanması durumu gözlenecektir. Kol, bacak ve eklemlerde yaşanan ağrı ve sızılar, hepatit C hastalığının belirtilerinden bazılarını oluşturmaktadır.

Risk Faktörleri

Bazı durumlarda hepatit C riski artmaktadır. Bu etmenler şu şekildedir;

  • Hepatit C kan yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu için, hijyenik olmayan yerlerde piercing ya da dövme yaptırmak riskli olacaktır.
  • Yasa dışı olarak uyuşturucu ilaç, uyuşturucu madde ya da uyuşturucu enjekte kullanmak,
  • HIV virüsü taşımak,
  • 1992 yılından önce kan ya da organ nakli yaşamış olmak,
  • 1987 yılından önce, pıhtılaşma faktörü konsantreleri almış olmak,
  • Uzun bir süre hemodiyaliz tedavisi görmüş olmak,
  • Hepatit C virüsü taşıyan bir anneden doğmuş olmak,
  • Cezaevine girmiş olmak,
  • Hepatit C virüsünün çok yaygın olduğu, 1945 ile 1965 yılları arasında doğanlar.

Komplikasyonlar

Hepatit C virüsünün bulaşma süreci yıllar boyu sürebilmektedir ve bu süreç içerisinde ciddi komplikasyonların yaşanmasına sebep olmaktadır. Hepatit C hastalığının komplikasyonları; siroz, karaciğer kanseri ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıklardır.

Siroz: Hepatit C virüsünün bulaşmasından 20 ile 30 yıl sonrasında siroz hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalık karaciğerde yaralar oluşturarak karaciğerin fonksiyonlarını önlemektedir.

Karaciğer kanseri: Hepatit C virüsünün bulaşmış olduğu çok az kişide karaciğer kanseri yaşanma riski vardır. Fakat bu risk çok düşük ihtimaldir.

Karaciğer yetmezliği: Hepatit C virüsü karaciğere ciddi boyutta zarar vererek, yeterli şekilde görevini yapmasını önlemektedir.

Tanı ve Analizler

Hepatit C tanısının konulabilmesi için doktorlar birtakım tahlil ve analizler yaptırmaktadır. Bu analizler; hepatit C taraması, kan tahlili, karaciğerden doku örneği alınması gibi yöntemlerdir.

Hepatit C taraması: Bu yöntem ile kişinin risk grubunda olup olmadığı anlaşılmaya çalışılır. Bu nedenle kişiye, organ ya da nakli yaşayıp yaşamadığı, cinsel ilişki yaşadığı partnerinin HCV virüsü taşıyıp taşımadığı, yaşı (1945-1965 yılları arasında doğanlar risk grubudur), dövme ya da piercing gibi aksesuarının olup olmadığı ve cezaevi deneyiminin olup olmadığı gibi sorular sorulmaktadır.

Kan tahlili: Kan tahlili yapılarak, hepatit C virüsünün varlığı saptanabilmektedir. Ayrıca, bu virüsün kan içindeki yoğunluğu ve virüsün genotipi bu kan testleri yardımı ile belirlenebilmektedir.

Karaciğer doku örneği: Doktor eğer gerekli görürse, karaciğerden bir parça alınarak, laboratuvarda araştırılmasına karar verebilir. Karaciğer biyopsisi, hastalığın seyri ve şiddeti hakkında bilgi verdiği için, tedavi sürecinin nasıl olması gerektiğinin karar verilmesini sağlamaktadır. Doktor, oldukça ince bir iğne yardımı ile deri yoluyla karaciğerden doku örneği alabilmektedir.

Tedavi ve İlaçlar

Hepatit C tedavisi için birtakım ilaçlar kullanılmaktadır. Fakat hastalık çok ilerlemiş ise ve karaciğer çok fazla hasar görmüş ise, karaciğer nakli tek tedavi yöntemi olacaktır. Hepatit C tedavisinde kullanılan ilaçlar; anti-viral ilaçlar ile, peginterferon, ribavirin, boseprevir ve telaprevirin gibi ilaçlardır. Bunların yanı sıra bir de aşılar bulunmaktadır.

Anti-viral ilaçlar: Vücudu hepatit C virüsünden arındırmayı amaçlayan bu ilaçlar, 12 hafta boyunca kullanılarak tedavinin tamamlanmasını hedeflemektedir. Fakat bu tedavinin 24 ile 72 hafta boyunca devam etmesi gerekmektedir. Bu ilaçlar hepatit C virüsünü temizlemesinin yanı sıra bazı yan etkilerde göstermektedir. Bu yan etkiler, depresyon, gribe benzer etkiler ve beyaz ya da kırmızı kan hücrelerinin miktarında azalması gibi yan etkilerdir. Bundan dolayı birçok insan tedaviyi yarıda bırakmaktadır. Son zamanlarda yapılan bazı araştırmalar, yeni anti-viral ilaçların üretildiğini göstermektedir.

Karaciğer nakli: Eğer hastalık sürecinde karaciğer şiddetli bir şekilde hasar görmüş ise, doktor karaciğer naklinin yapılmasına karar verebilmektedir. Bunun için ise uygun dönor bulunması gerekmektedir.

Aşı: Henüz hepatit C virüsü için herhangi bir ilaç geliştirilmemiştir. Fakat doktor, hepatit A ve hepatit B virüsleri için hazırlanmış olan aşıların kullanılmasını uygun görebilmektedir.

Alınacak Önlemler

Hepatit C hastalığını tetiklememek için alınacak olan bazı önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler; alkol tüketimini azaltmak hatta durdurmak, kullanılan ilaçları, eğer karaciğere zarar veriyorsa doktora danışarak azaltmak ya da bırakmak, açık yaralar bulunuyorsa direkt olarak başkasının kanı ile temas etmesini önlemek, yasadışı ilaç kullanımını bırakmak, dövme ve piercing yaptırırken çok dikkatli olmak ve cinsel ilişkide kondom kullanmak gibi tedbirlerden oluşmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.