Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit C Hastalığı

Hepatit C hastalığı bir RNA virüsüdür ve aynı zamanda bilinen en küçük virüsler arasında yer alır. Hepatit C hastalığı ayrıca siroz ve kanser gibi ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Ülkemizde oldukça yaygın olan hepatit C hastalığının yeni bulunan ilaçlar sayesinde, artık kesin bir tedavi yöntemi bulunur. Hepatit C hastalığı genel olarak kan ve aynı zamanda cinsel ilişki ile bulaşma yolları vardır. Hepatit C akut ya da kronik olarak gelişim gösterir. Akut Hepatit C hastalığı virüs bulaştıktan yaklaşık olarak altı ay kadar kısa süren bir hastalık olmaktadır. Hepatit C hastalığına sahip olan kişilerin yüzde yetmiş beş ya da yüzde seksen beş akut Hepatit C enfeksiyonu kronik bir hale gelir. Kronik Hepatit C hastalığı ömür boyu devam eden, siroz, karaciğer kanseri ve hatta insanların hayatını kaybetmesi kadar ciddi sonuçlara neden olur. Hepatit C hastalığının tedavisi için aşı henüz geliştirilmemiştir. Hepatit C hastalığı, genel olarak herhangi bir belirtiye sahip değildir ve bu nedenle kendini fark ettirmeden ilerleyerek, ölüme neden olabilir.

Hepatit C Hastalığı Neden Olur?

Hepatit C hastalığının bulaşma yollarının başında kan yolu ile bulaşma şekli gelir. Bu nedenle kan nakline ihtiyaç duyan hemofili, diyaliz hastaları, uyuşturucu bağımlıları, tarama yapılmamış olan kan alıcıları ve aynı zamanda gayri meşru cinsel ilişkiye giren insanlar genel olarak risk altında olmaktadır. Hepatit C hastaları, bu virüsü bir diğer kişiye bulaştırmamak için, kan nakli, iğne, şırınga, diş fırçası, tıraş bıçağı ve tırnak makası gibi malzemelerin kullanımında dikkatli olunması gerekir. Bu tür kişisel malzemeler ortak kullanım dışında tutulmalıdır. Cilt yüzeyinde kesik ve yaralanmalara karşı da çok dikkatli olmak gerekir.

Hepatit C hastalığı insanlara yiyecek, içeceklerden, yiyecek kaplarından, bardaklardan ya da hapşırmadan dolayı bulaşmaz. Cinsel ilişki ve anneden çocuğa bulaşma riski olmaktadır. Bu duruma çok sık rastlanılmaz. Hepatit C hastalığı akut ve aynı zamanda kronik olmak üzere iki şekilde diğer insanlara bulaşır. Akut enfeksiyonunda Hepatit C virüsü iki hafta ya da beş ay arasında herhangi bir belirti ortaya çıkmadan insan vücudunda yayılabilir. İlerleyen zamanlarda genel olarak yorgunluk, bulantı, kusma ve aynı zamanda iştahsızlık gibi belirtiler meydana gelir. Birkaç hafta sonra ise sarılık hastalığı meydana gelebilir. Hepatit C virüsü bulaşan insanların yüzde sekseninde kronik enfeksiyon gelişmektedir. Bu hastaların genel olarak yüzde on beşinde siroz ve aynı zamanda yüzde üçünde, on ya da otuz yıl sonra karaciğer kanseri de görülür. Hepatit C bulaşan hastaların genel olarak yüzde on beşinde hastalık kendi kendine ve tamamen iyileşebilir. Siroz oluşumda ise alkol kullanımının rolü çok büyük olmaktadır. Bu nedenle özellikle alkol ve sigaradan uzun süre uzak durmak gerekir. Hepatit C hastalığı damar içi ilaç kullanımı sonucunda meydana gelmektedir. Gelişen ülkelerde kan nakilleri ve güvenli olmayan tıbbi prosedürler sonucunda da Hepatit C hastalığı meydana gelir. Hepatit C hastalığının yüzde yirmisinin bulaşma sebebi bilinmemektedir.

Hepatit C Hastalığının Belirtileri

Hepatit C hastalığı çok nadir bir şekilde görülen otoimmün bozukluğu, normalde olması gerektiğinden çok daha düşük bir sayıda olan trombosit sayısı, kronik deri hastalığı, diyabet ve Hodgkin-dışı lenfomalarla ilişkilendirilir. Hepatit C hastalığı yüzde seksen oranındaki hastalar farkına varmadan geçirir. Genel olarak ise küçük çocuklarda herhangi bir belirti ortaya çıkmadan hastalık ilerler. Fakat büyük çocuklarda ya da yetişkin kişilerde ise birtakım belirtiler meydana gelir. Hepatit C hastalığı belirtileri ise, halsizlik, kaslarda ağrı, baş ağrısı, karın ağrısı, bulantı, idrarın koyu bir renkte olması, kilo kaybı, belirli bir yağ oranına sahip olan besinleri yiyememe, eklem ağrıları ve aynı zamanda nadir bir şekilde görülen sarılık gibidir.

Hepatit C hastalığının belirtileri arasında en önemli ve en sık görüleni ise sarılık olmaktadır. Hastaların gözlerinde yer alan sarılık geçici olma özelliğine sahiptir. Sarılık gibi bir belirti görüldüğü zaman sağlık kuruluşlarına giderek Hepatit hastalığı taraması yaptırılması gerekir. Hepatit C hastalığına bağlı olarak siroz oluşumunda, yemek borusunda varisler, varis kanamaları, karında su toplanması soncunda meydana gelen karın şişliği, dalak büyümesi ve aynı zamanda şuur kaybı atakları ortaya çıkar. Hepatit C hastalığına sahip olan bireyler, doktorlarından bir Hepatit C virüsü testi istemelidir. Hepatit C Virüsü testinin ilk yapımında pozitif çıkarsa, hastalığı teşhis etmek için ikinci bir test daha yapılması gerekir. Karaciğer fonksiyonun testlerinin de alınması gerekir. Günümüzde hala kullanılmakta olan testlerin kronik Hepatit C hastalığının yaklaşık olarak yüzde doksan beşinde anti-Hepatit C virüsü pozitiftir. Yani bu çok hassas bir testtir.

Hepatit C hastalığında yaptırılması gereken testler Hepatit C virüsü antikor, ELISA, Western blot ve niceliksel Hepatit C Virüsü RNA’dır. Polymerase chain reaction, HCV RNA yı enfeksiyonlardan bir ya da iki hafta sonra tespit edilirken insan vücudunda yer alan antikorların meydana gelmesi ve aynı zamanda kendilerini göstermeleri de çok uzun bir süre alabilir. Hepatit C hastalığının mevcut RNA sına göre altı aydan daha fazla bir zaman alabilir. Hepatit C hastalığı genel olarak herhangi bir belirti göstermeden meydana gelebilir. Karaciğer testleri ya da yüksek riskli grupta yer alan insanların rutin kontrolleri sonrasında tespit edilebilir.

Hepatit C Hastalığının Tedavisi

Hepatit C hastalığı enfeksiyonu karaciğer anomalileri olduğu kanıtlanmış olan kişilerin tedavi araması gerekir. Hepatit C hastalığı virüsünün çeşidine bakarak, mevcut tedavi yöntemi, pegile interferon ile anytiviral ilaç olan ribavirinin yirmi dört ile kırk sekiz hafta boyunca kullanılması gerekir. Hepatit C hastalığına sahip olan kişilerin tedavi görmesi durumunda yüzde elli ya da yüzde altmış gibi yüksek bir oranda iyileşme meydana gelir. Boceprevir ya da Telaprevinin peginterferon alfa ile kombine edilmesi sonucunda Hepatit C hastalığı genotip 1’e karşı olan antiviral tepkimenin artmasına neden olur. Hepatit C hastalığının yan etkileri yaygın bir şekilde görülür. Hepatit C hastalığı tedavisi gören insanların yarısına yakınında grip benzeri semptomlar meydana gelir, bazı hastalarda ise duygusal sorunlar oluşur. Hepatit C hastalığının ilk altı ayında başlanılan tedavide başarılı sonuçlar elde edilir. Eğer bir bireyde enfeksiyon durumu tekrar gelişir ve aynı zamanda sekiz ya da on iki hafta içerisinde tedaviye olumlu yanıt vermezse, yirmi dört haftalık pegile interferon tedavisi tavsiye edilir. Bir kan hastalığı olan Talasemi hastalığına sahip olan kişilerde ribavirinin faydalı olduğu tespit edilmiştir ama kan nakline olan ihtiyaç artmaktadır.

Günümüzde Hepatit C tedavisinde kullanılan iki yeni ilaç bulunur. Bu ilaçların kullanımı sonrasında iyileşme oranı yüzde seksen ve yüzde seksen beş arasında yer alır. Bu ilaçlardan biri telaprevir erken maddeli ilaç ve boceprevir içeren ilaçtır. Bu tür ilaçlar daha önce tedavi edilmiş ve aynı zamanda tedaviye olumlu bir cevap vermemiş olan hastalarda çok etkili olmaktadır. Hepatit C hastalığının tedavisinde kullanılan bu ilaçların iyileşme oranı yüzde seksen ve yüzde seksen beş gibi yüksek bir değerdedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.