Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit C İyi Gelen Bitkiler

Hepatit c bilindiği üzere karaciğer ile ilgili ciddi ve dikkat edilmediği sürece de bulaşıcı bir hastalık olmaktadır. Dünya üzerinde pek çok insanın vücudunda hali hazırda hepatit c hastalığına yol açan virüsler bulunmaktadır. Buna karşılık hepatit c virüsleri her bulaştıkları kişiyi hasta etmeyebilir. Yine de hepatit c virüsünü taşıyan kişilerin bu hastalığı başkalarına bulaştırmamak adına bir hayli dikkatli olmaları gerekmektedir. Hepatit c hastalığı konusunda erken teşhis ve tedavi çok mühimdir. Çünkü hastalık ilerlediği takdirde hastada çok daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Hepatit c hastalığı muhakkak bir doktor tarafından tedavi edilmelidir ancak hastalığın tedavi sürecine katkıda bulunacak bazı bitkiler de mevcuttur.

Hepatit C İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

1- Lavanta

Screenshot_1

Hepatit C her ne kadar doktorlar tarafından uygulanan yöntemler ile iyileştirilebilse de bazı bitkiler de bu hastalığın iyileşme süresini kısaltmakta ve tedaviye bir hayli yardımcı olmaktadır. Bu bitkilerden bir tanesi de lavantadır. Özellikle lavanta sayesinde hepatit c nedeni ile vücutta bulunan virüslerin vücuttan kolaylıkla atılabileceği bilinmektedir. Bu bitkinin faydalarından yararlanmak için bir lavanta kürü uygulamak gerekmektedir. Lavantanın tavsiye edilen tüketim biçimi ise şöyledir: Yaklaşık bir su bardağı suyun içerisine takriben yarım yemek kaşığı kadar lavanta eklenmelidir. Ardından bu lavantalı su küçük bir tencereye alınarak ocakta yaklaşık beş dakika boyunca kaynatılmalıdır. Lavantalı su tam anlamıyla kaynadıktan sonra ocaktan alınmalı ve beş dakika boyunca bir kenarda dinlendirilmelidir. Sonrasında lavantalı su iyice süzülmeli ve bu yapılan kür her gece hiç aksatmadan yatmadan evvel içilmelidir. Bazı alternatif tıp uzmanları bu yöntemin yani lavanta kürünün otuz gün boyunca aralıksız olarak sürdürülmesi gerektiğini belirtmektedirler. Elbette yine de en doğru ve en etkili yöntem için, aynı zamanda vücuda başka bir zararı da dokunmaması için yöntemi bir doktora danışmakta fayda vardır.

2- Deve Dikeni

Screenshot_4

Deve dikeni ve deve dikeninin tohumu herkesin bildiği üzere karaciğere çok iyi gelen bir bitkidir. Uzmanlar karaciğer ile alakalı çeşitli rahatsızlıklar yaşayan kişilerin deve dikeni tohumu tüketmeleri gerektiğini belirtmektedirler. Üstelik karaciğer için büyük yararları olan bir bitki olan deve dikeni tohumu ülkemizde çok rahat bir şekilde hemen hemen her yerde bulunabilmektedir. Ancak her bitkinin farklı tüketim şekilleri ve tüketilmesi gereken dozları vardır. Bu nedenle deve dikeni tohumu için de bu bazı kurallara bilhassa uymak gerekmektedir. Deve dikeni tohumu günde iki kez tüketilen yemeklerin ya da çorbaların içerisine yaklaşık bir tatlı kaşığı miktarında ilave edilebilir. Alternatif olarak deve dikeni tohumu direkt olarak da alınabilmektedir. Deve dikeni tohumunun içerisinde silymarin isminde bir madde vardır. Bu madde, karaciğer için pek çok farklı faydası bulunan bir maddedir. Bu nedenle bu kür uygulandıktan yaklaşık bir ay kadar sonra karaciğer de ciddi anlamda iyileşmeler ve rahatlamalar görülebilmektedir. Aynı şekilde karaciğerin normalin üstüne çıkmış değerleri de normal seviyelere gelebilmektedir. Aynı şekilde bazı uzmanlar da bu uygulamaya yaklaşık altı ay boyunca hiç ara vermeden devam edilmesi halinde karaciğerdeki olumsuzluklardan tamamen kurtulunabileceğini ve karaciğerdeki hastalıkların yol açtığı olumsuz etkilerin ortadan kalkabileceğini belirtmektedirler. Yine de deve dikeninin sizin vücudunuza zarar vermeyeceğinden emin olmak ve kullanımı hakkında detaylı bilgi almak için bir doktora başvurmakta fayda vardır.

3- Çörek Otu

Screenshot_1

Uzmanlar tarafından yapılmış bazı araştırmaların neticesinde hepatit c hastalığına karşı tüketilebilecek ve virüslerin etkisini azaltabilecek bitkilerden bir tanesinin de çörek otu olduğu ortaya konmuştur. Bu yüzden de çörek otunun hepatit c hastalığı üzerinde çok fazla iyileştirici bir etkisinin olduğu belirtilmektedir. Uzmanlar çörek otunun hepatit c hastalarına iyi gelmesi için günde iki gram kadar düzenli olarak tüketmelerini önermektedirler. Hatta en uygun tüketim şeklinin de çiğneyerek tüketmek olduğu aktarılmıştır. Ancak yine de her koşulda bir doktora başvurarak bu bitkiyi tüketmekte fayda vardır. Çünkü bazı yiyecekler bazı hastalarda başka etkiler de gösterebilmektedir. Bu nedenle hem dozunu ayarlamak hem de vücudun uygunluğunu görmek açısından bu yöntem çok daha etkili olacaktır. Ayrıca hiçbir şekilde hiçbir gıdanın tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Çünkü her gıdanın fazla tüketimi vücudun genel işleyişine hiç de beklenmeyen zararlar verebilmektedir.

4- Enginar

Screenshot_4

Enginar her ne kadar bir yiyecek olsa da aslında bir bitki çeşididir. Özellikle enginarın hepatit c gibi hastalıklara çok iyi geldiği de bilinmektedir. Çünkü enginar karaciğerin çok daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkıda bulunmaktadır. Benzer şekilde uzmanlar enginarın haftada iki defa bir porsiyon halinde tüketilmesi gerektiğini ısrarla belirtmektedirler. Fakat enginar tüketimi olurken yine hepatit c hastalığına iyi gelecek lavanta gibi bir başka kürün aynı anda kullanılmaması gerekmektedir. Bu süreçte bir düzen gözetilmelidir. Enginarın yemek olarak tüketiminin haricinde bir süre yağsız ve tuzsuz şekilde haşlanmış olan enginarın suyu da düzenli olarak içilmelidir. Enginar suyu hem yağ kullanılmadığı için hem de tuzsuz olduğu için içimi biraz çok bir içecek olabilir. Ancak sağlık için bu tip detayları göz ardı etmek gerekecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.