Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hepatit C Tedavisi, Nasıl Geçer?

Hepatit C karaciğerin iltihaplanmasına ve enfeksiyon oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Bu durum Hepatit C virüsünün (HCV) vücuda girmesinden sonra oluşmaktadır. Hepatit C hastalığının akut ve kronik olmak üzere iki formu bulunmaktadır.

Akut hepatit C hastalığında semptomlar aniden yaşanmaktadır. Kronik hepatit C ise, ilk başta belli olmamaktadır ve semptomları aylarca süren bir zaman diliminde ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünya genelinde 130 ile 170 milyon kişinin kronik hepatit C olduğu tahmin edilmektedir.

Hepatit A ve B hastalığının aksine, hepatit C’nin aşısı bulunmamaktadır, fakat çalışmaları sürmektedir. Hepatit C oldukça bulaşıcıdır ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ne göre, dünya genelinde kronik hepatit C’nin en yaygın olarak görüldüğü ülke Mısır’dır.

Oluşum Nedenleri ve Bulaşması

Hepatit C, Hepatit C virüsünün (HCV) kan yolu ile bulaşması ile yayılmaktadır. Bundan dolayı hepatit C aşağıdaki gibi bulaşabilmektedir;

 • Organ nakli,
 • Kan nakli,
 • Paylaşılan kişisel eşyalar (tıraş makinesi ve diş fırçası gibi),
 • Hepatit C virüsü bulaşmış olan kana temas edilmesi,
 • Hepatit C virüsü bulaşmış olan enjektörler ve şırıngalar,
 • Doğum sırasında anneden bebeğe bulaşma yoluyla,

Ayrıca, hepatit C enfeksiyonunun diğer hepatit virüsleri arasında cinsel yol ile bulaşma riski daha düşüktür.

Tanı ve Testler

Doktorun, sadece belirti ve semptomlara bağlı kalınarak teşhisini koymak yetersiz olacaktır. Eğer kişide hastalık belirtileri zaten yaşanıyor ise, doktora gitmek en doğrusu olacaktır.

Doktor eğer hepatit virüsünden şüphelenirse, hastadan kan testi yaptırmasını isteyebilir. Kan testi yardımı ile kanda  Hepatit C virüsünün olup olmadığı kontrol edilmektedir. Eğer kan testi sonucu hepatit enfektesi tespit edilmiş ise, ne tür bir tedavi yönteminin yapılacağının karar verilmesi açısından genotipleme testi yapılabilmektedir.

Bunun dışında doktor hastanın karaciğerinin hasar görmüş olacağından şüphelenirse, bir karaciğer testi yapılmasını uygun görebilir. Bu test yardımı ile, karaciğerden çoğalan enzimlerin, idrar ve kandaki miktarı kontrol edilmektedir. Böylece doktor karaciğerde herhangi bir hasarın olup olmadığını tespit edebilmektedir.

Hepatit C tanısında kullanılan bir diğer test ise, karaciğer biyopsi işlemidir. Doktor, ince bir iğne yardımı ile hastanın karaciğer dokusundan bir parça örnek alarak, laboratuvara gönderir ve bu test sonucunda karaciğer doku hücrelerindeki anormallikleri tespit eder.

Hepatit C Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hepatit C tedavisi, birkaç farklı şekilde yapılmaktadır, fakat tedavi seçenekleri genellikle, karaciğerinde herhangi bir hasar ya da yara bulunmayan hastalar baz alınarak geliştirilmiştir. Anti-viral tedaviye ise, doktor hastanın durumuna bağlı olarak karar vermektedir. Ayrıca doktor, hastanın dinlenmesi ve gereken enerjiyi sağlaması için yatak istirahati önerebilmektedir. Bu hastalığın tedavisinde sağlıklı ve yeterli beslenme ile yeterli su içmek de önemlidir. Bu doğrultuda, hepatit C tedavisi aşağıdaki gibidir;

1.Antiviral İlaçlar

The-Top-5-High-Risk-Medications-in-Geriatrics-and-Long-Term-Care

Hepatit C tedavisinde kullanılan antiviral ilaçlar, vücuttan virüsün atılmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı, antiviral ilaç tedavisinde amaç, en az 12 haftalık bir tedavi süreci sonrasında, vücutta herhangi bir Hepatit C virüsü kalmamasıdır.

Antiviral ilaçlar her ne kadar yıllardır mevcut olsalar ve geliştirilmiş ilaçlar olsalar dahi, birtakım yan etkilerin yaşanmasına neden olabilmektedir ve 24 ile 72 hafta boyunca kullanmayı gerektirmektedir. Antiviral ilaçların yan etkileri ise, depresyon, grip benzeri belirtiler, kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin işlevlerinde azalma (anemi ya da nötropeni) gibi sorunlardır. Bundan dolayı birçok insan tedaviye son vermektedir.

Araştırmacılar son zamanlarda mevcut olan antiviral ilaçlar ile yeni üretilen anti-viral ilaçları birleştirerek, hepatit C tedavisinde önemli ilerlemeler kaydetmişlerdir. Sonuç olarak, 12 hafta gibi kısa bir süreliğine devam eden antiviral ilaç tedavisinde, yan etkiler de daha az oranda yaşanmaktadır.

Antiviral ilaç tedavisinde, hepatit C genotipine, mevcut karaciğer hasarına, başka tıbbi durumlara ve önceki tedavilerin varlığına bağlı olarak gidişat belirlenmektedir.

2.Karaciğer Nakli

56554f9c6dba0.image

Eğer hepatit C sonucu karaciğer şiddetli şekilde hasar görmüş ise, karaciğer nakli tek tedavi seçeneği olacaktır. Karaciğer nakli ameliyatı sırasında, hasar görmüş karaciğer çıkarılır ve onun yerine sağlıklı karaciğer nakledilir. Sağlıklı karaciğer ise, hayatta olan bir bağışçının (donör) karaciğerinden bir parça alınarak ya da hayatını kaybetmiş organ bağışçılarından sağlanmaktadır. Hepatit C enfeksiyonu olan kişiler için, karaciğer nakli bir tedavi seçeneği değildir. Çünkü, hepatit C enfeksiyonunun sağlıklı karaciğere bulaşma riski vardır. Bundan dolayı, nakil sonrasında antiviral ilaç tedavisi devam etmektedir.

3.Aşılama Tedavisi

immunotherapy1

Hepatit C aşısı bulunmamasına rağmen doktor, Hepatit A ve B virüslerine karşı hepatit aşısı vurulmasını uygun görebilmektedir. Çünkü, hepatit A ve hepatit B enfeksiyonları, hepatit C hastalığının şiddetlenmesine, komplikasyonlar oluşmasına ve karaciğerin hasar görmesine yol açabilmektedir.

Risk Faktörleri

Hepatit C enfeksiyonu, Hepatit C virüsünün vücuda girmesinden sonra oluşmaktadır. Bundan dolayı, aşağıda belirtilen kişiler ve durumlar risk faktörlerini oluşturmaktadır;

 • 1992 yılından önce kan nakli geçirmiş olan kişiler,
 • Organ nakli operasyonu geçirmiş olan kişiler,
 • Pıhtılaşma faktörü konsantreleri alan kişiler ya da 1987 öncesi diğer kan bileşenlerini alan kişiler,
 • Uzun bir süre boyunca hemodiyaliz tedavisi görmüş olan kişiler,
 • Hepatit C hastası bir anneden doğan çocuklar,
 • Enfekte olmuş enjektörlerin kullanılması,
 • Yasadışı uyuşturucu enjekte etmiş olan kişiler.

Belirtiler

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC)’nin verilerine göre, hepatit C hastalarının % 80’inde herhangi bir hastalık belirtisi görülmemektedir. Bu bilgi doğru olsa dahi, bazı hafif ve şiddetli hastalık belirtileri aşağıdaki gibidir;

 • Ateş,
 • Koyu idrar,
 • İştahsızlık,
 • Karın bölgesinde rahatsızlık ve ağrı,
 • Eklem ağrıları,
 • Ciltte sarılık.

Bu belirti ve şikayetler hemen ortaya çıkmayabilir ve ortaya çıkması altı-yedi hafta arasında gerçekleşebilir.

Yaşam Stili ve Evsel Çareler

Eğer hepatit C hastalığı tanısı konulmuş ise doktor tedavinin yanı sıra, hastanın yaşam stilinde bazı değişiklikler yapmasını da uygun görecektir. Doktorun tavsiye edeceği ve hastalığın iyileşmesini hızlandırabilecek olan değişimler aşağıdaki gibidir;

 • Alkol tüketimine bir son vermek,
 • Karaciğere hasar veren ilaçları kullanmaktan kaçınmak,
 • Eğer, ciltte herhangi bir yara ya da kesik var ise, bu yaraların virüsler ile temasını önlemek için bunları bir yara bandı ile kapatmak ve sarmak.

Komplikasyonlar

Hepatit C enfeksiyonunun yol açabildiği komplikasyonlar aşağıdaki gibidir;

 • Karaciğerde yara oluşması,
 • Karaciğer kanseri,
 • Karaciğer naklinin gerekli olması.

Ayrıca bu gibi komplikasyonlar genellikle, kronik hepatit C enfeksiyonu olan kişilerde yaşanmaktadır.

Alınacak Önlemler

Hepatit C enfeksiyonuna yakalanmamak ve bu hastalığı yaşamamak için alınacak birtakım önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler temelde Hepatit C virüsünden kaçınma ve bulaşmasını önleme şeklindedir;

 • İnsanlar ile tokalaştıktan ya da herhangi bir yere temas ettikten sonra elleri su ve sabun ile iyice yıkamaya özen göstermek,
 • Korunmasız cinsel ilişkiden uzak durmak ve partner ile birlikte hepatit C testi yaptırmak ve eğer partnerlerden biri hepatit C enfeksiyonunun kendinde olduğunu biliyorsa bu durumu partnerine iletmek,
 • Yasadışı ilaç ve haplardan uzak durmak,
 • Tıraş makinesi, diş fırçası, ve jilet gibi kişisel eşyaları başka kişiler ile paylaşmamaya özen göstermek,
 • Enjektör, şırınga ve iğneleri hiç kimse ile paylaşmamak ve bunların yeni açılmış daha önce kullanılmamış olmasına dikkat etmek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.