Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

HER DERDE DEVA GOJİ BERRY’NİN 13 FAYDASI!

Goji üzümü (goji berry), goji çileği ya da kurt üzümü (wolf berry) olarak bilinen ama adını çok fazla da duymadığımız bu meyvenin son zamanlarda ünü aldı başını gitti desek yeridir. Peki bunun sebebi nedir? Goji berry nedir? Faydaları nelerdir? Ne işe yarar, içeriğinde neler barındırır? Nasıl etki gösterir, kimler için uygundur?

İsmi, Lycium barbarum ve Lycium chinense olarak adlandırılan birbirine benzer ve yakından bağlantılı bu iki türün isimlerinin birleşiminden gelir. İlk olarak Güneybatı Asya’da ortaya çıktığı düşünülür, bu nedenle aslında ilk olarak Türkiye’de yani Anadolu’da bulunduğu söylenmektedir. Günümüzde ise çoğunlukla, başta Tibet olmak üzere Nepal, Moğolistan ve Himalayalar gibi bölgelerde üretimine önem verilmektedir. Bu nedenle en çok bu bölgelerden ithalat yapılır. Ayrıca buralarda yaşayan insanların da günlük hayatlarında bu meyveye çok önem verdiği bilinmektedir. Bu bölgelerdeki halkın goji meyvesi sayesinde daha genç göründükleri ve daha uzun yaşadıkları gözlemlenmiştir. Çin’de çok uzun yıllardır tıpta ve genel anlamda her türlü tedavide büyük bir rol oynadığını unutmamak lazım. Birçok ilacın içeriğinde bulunduğu söylenir ve binlerce yıldır Çin halkı, kendilerini tedavi etme yöntemi olarak bu bitkiyi kullanırmış. Eski çağlardan beri büyük bir talep kaynağıdır. Genel olarak baktığımızda bitkisinin boyu yaklaşık 1 metre ile 3 metre arasında değişiklik gösteren gojinin meyvesi yani üzüm dediğimiz kısmı, parlak ve canlı kırmızı bir renktedir. Kimi zaman renginden dolayı goji çileği dendiği de olur. Genellikle tadan kişiler hem tatlı hem ekşi bir lezzeti olduğunu söylerler. Ağızda kızılcık, yaban mersini ve kiraz gibi meyvelerin karışımı gibi bir tat bırakır yani şifalı olduğu kadar lezzetli bir bitkidir.

Goji üzümü Çin’de pilav yapımından, çay olarak içilmesine kadar birçok farklı şekilde kullanılır. Bitkinin her parçası çok değerlidir, çünkü yapraklarından çay yapılabildiği gibi bitkinin bir bütün olarak kullanım alanı çok geniştir. Meyvesi ise suyu sıkılarak içilebildiği gibi kurutularak da tüketilebilir. Kuru meyve olarak satın almak en mantıklısıdır. Çünkü suyu sıkılan ve paketlenen meyve içine eklenen katkı maddeleri ve koruyucular nedeniyle bütün önemli özelliklerini kaybetmeye yüz tutmuş demektir ya da diğer işlenmiş yöntemler meyvenin şifalı özelliğini yitirmesine neden olur. Kuru meyve olarak hem çok yararlı hem de lezzetlidir. Bunların yanında çiğnenebilir, salatası yapılabilir ve müsliye katılabilir. Günlük en verimli etkiyi alabilmek için yaklaşık olarak 50 gr tüketilmesi tavsiye edilir.

Peki Goji Beryy’nin Faydaları Nelerdir?

İşlenmiş gıdalar tüketmemiz, her gün yediğimiz sebze ve meyvelerin üzerinden vücudumuza aldığımız tarım ilaçları gibi birçok şeyin etkisiyle, hücrelerimizde enerji üretimi gibi işlemlerin ardından atık olarak serbest radikallerin ortaya çıkmasına neden olmuş oluruz. Bu serbest radikaller birnevi hücreye saldırır diyebiliriz. Hücrenin kendini yenileme hızını yavaşlatır ve yaşlanmaya neden olurlar. Goji meyvesi ise içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde bu savaşta hücrenin yanındadır. Serbest radikallerin verdiği zararı en aza indirir, hücrelerin ve erken yaşlanmanın gecikmesine yardımcıdır yani bedenimizi hücrelerimize kadar korur.

Öneminden bahsettik ama ne için önemli olduğundan bahsetmedik. İşte goji bitkisinin en bilinen faydaları;

1. Kilo vermeye yardımcıdır.

goji meyvesi

Bu meyve uzun yıllardır Çin’de obeziteye karşı bir koruyucu olarak kullanılıyor. Yüzde % 21’lik bir lif içeriğine sahiptir, bu nedenle insanda tokluk hissi uyandırır. Az miktarda bir tüketiminde bile midede doluluk yarattığı hissedilir. Çünkü lifli yiyecekler midede şişer diyebiliriz. Bu da daha uzun süre tok kalmayı kolaylaştırır. Günümüzde birçok ülkede tercih edilen bir meyve olmasının en büyük nedenlerinden biri budur. Aynı zamanda tiroit bezleri olması gerektiği gibi çalışmayınca oluşan kiloların azalmasına yardımcıdır, çünkü içinde bulunan maddeler sayesinde tiroit bezini düzene soktuğu düşünülmektedir.

2. Kandaki şeker miktarını düzenler.

goji berry

Goji meyvesi içerisinde bulunan polisakkaritler ile özellikle tip2 diyabet hastalarında kandaki şeker miktarını kontrol etme amaçlı olarak kullanılır ve bu konu üzerine etkileri kanıtlanmıştır.

3. Kolesterole karşı etkilidir.

goji berry

Beta-sitosterol içeren goji meyvesi kötü kolesterol olarak bilinen damar hastalığına iyi gelmektedir. Damar içinde meydana gelen plaklara karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır. Damarların tıkanmasını önlemede etkileri vardır. Kalp sağlığı için önemlidir.

4. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır.

goji berry

İçeriğinde kanseri önleyen Germanium’u bulunduran goji meyvesi kansere yol açabilecek serbest radikalleri ve onların yol açtığı genetik değişimleri engeller. Vücudun en önemli parçalarından biri olan ve vücuttaki toksini atmakla görevli karaciğeri, kansere karşı büyük ölçüde koruduğu ve zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Yüksek miktarlarda toksine maruz kalmış karaciğerlerde bile etkilidir. Kansere karşı koruyucu etkisinin yanında, kanser hastaları için ise kimyasal tedavi ve radyasyon tedavilerinin kötü yan etkilerini azalttığını ve iyileştirici etkisini arttırdığını söyleyebiliriz. Bu nedenle kansere karşı olan savaşta goji meyvesi en önemli yardımcınız olabilir.

5. Tansiyon problemine iyi gelir.

tansiyon

 

Kan basıncının belirlenen standart değerleri dışına çıkmasına halk arasında verilen isim tansiyondur. Bu durum kontrol altında tutulmazsa çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Ayrıca çok sık görülen bir rahatsızlıktır. Goji meyvesinin bu konu üzerine olumlu etkileri de yapılan birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Aynı zamanda goji meyvesi kan dolaşımınız için de faydalıdır.

6. Enerji verir.

goji berry

Goji meyvesi vücudun yorulmasını engellemeye yardımcıdır. Hareket esnasında daha çok enerji üretilmesini sağlar. Aynı zamanda yorgunluk yaşadığınız zamanlarda bu halsiz halinizi geçirecektir ve size yeterli enerjiyi sağlamakla kalmayıp eğer kas ağrısı yaşıyorsanız bu konuda size yardımcı olacaktır. Egzersiz sürenizi uzatacak ve spor yapma isteğinizi artıracaktır. Kasların yenilenmesine de katkısı olduğu hatta hücre yenilenmesini hızlandırarak kasları ve kemikleri daha güçlü yaptığı düşünülmektedir. Eklem iltihabı gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldığında ciddi iyileşmeler sağladığına inanılır.

7. Gençliğinizi korur.

goji berry

Hipofiz bezinden salgılanan hCG hormonunun salgılanmasını yardımcı olan goji meyvesi sadece bununla kalmaz gençlik hormonu olarak bilinen bu hCG hormonun salınımını da artırır. Bu hormon sayesinde yağ oranı azalır. Sadece bu da değil, daha verimli ve düzenli uyunan uykular da sizi bekler. Yaraların iyileşmesini de hızlandırır ayrıca hafızayı da geliştirir. Bütün bunlarla beraber daha genç bir insana dönüşürsünüz. Yaşam süresi artar ve daha zinde, sağlıklı bir yaşam sürme ihtimaliniz artar. Hem koruyucu hem de bazı konularda tedavi edici özelliği sayesinde vücudunuz daha güçlü olacaktır.

8. Baş ağrısında etkilidir.

goji berry

Zihinsel yorgunluktan oluşan baş ağrılarında da goji meyvesinin etkisi görülmektedir. Zorlu geçen iş veya okul günlerinde yeterli miktarda yenecek bu meyve hem stresinizi azaltacak hem yorgunluğunuzu dindirip size enerji sağlayacak hem de baş ağrınızı hafifletecektir.

9. Genetiğinizin bozulmasını önlemeye yardımcıdır.

goji berry

Serbest radikallerin DNA’ya verdiği zararlar bilinmektedir. Bunun dışında çevre koşulları nedeni ile günlük hayatta farkında olmadan maruz kaldığımız birçok zararlı madde genetik kodumuzu zarara uğratabilir. Goji meyvesi burada da koruyucu özelliğini gösterir.

10. Bağışıklık sistemini destekler.

goji berry

Goji meyvesi içinde bulundurduğu polisakkaritlerle vücudun doğal korunma mekanizmasını güçlendirir. Beyaz kan hücrelerinin (lenfositlerin) yani vücudu koruyan hücrelerin sayılarını artırır. Böylece hastalıklara karşı daha dayanıklı bir insan olmanızı sağlar. Bunun yanında böbrekle ilgili hastalıklarda da gojinin çok faydalı olduğuna inanılır.

11. Cinsel güç sağlar.

goji berry

Bu meyvenin aynı zamanda erkeklerde testosteron hormonunun salınımını yükselttiği ve bu nedenle cinsel gücü arttırdığı kanıtlanmıştır. Sperm hücrelerini daha canlı yaptığı ve verimli sperm sayısını çoğalttığı düşünüldüğü için çocuk sahibi olma ihtimalini yükselttiğini söyleyebiliriz. Uzun yıllar boyunca Çin’de kısırlık tedavisi için de kullanıldığı ortaya konmuştur. Hamilelik sırasında goji çayı içilir ise gebelik nedeniyle oluşan bulantıların azaldığı düşünülmektedir. Kadınların zorlu dönemlerinden biri olan menopozda da goji meyvesi kadınların imdadına yetişiyor. Bu meyvenin düzenli olarak tüketildiği Çin gibi ülkelerde, menopoza giren kadınların diğer ülkelerin kadınlarına göre daha rahat bir dönem geçirdiği görülmüştür.

12. Göz sağlığınız için önemlidir.

goji berry

Bunlarla beraber gözleri de unutmayalım. Goji meyvesinin aynı zamanda gözlerde oluşan bazı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Gözün hareketine bağlı ya da katarakt gibi rahatsızlıklarda önemi büyüktür. Düzenli olarak goji meyvesini tüketen insanların daha sağlıklı gözlere sahip oldukları düşünülmektedir.

13. Psikoloji üzerinde etkileri vardır.

goji berry

Yaşam enerjisini arttırdığı bu nedenle daha berrak bir zihne yol açtığı düşünülmektedir. Depresyon ve endişe atakları geçiren insanlar için sakinleştirici ve zihni temizleyici özelliği vardır. Bu tarz zihinsel rahatsızlıklarda ilaç tedavisi yerine tercih edildiği görülmüştür. Son olarak kemikleri güçlendirdiği için diş ve diş eti sağlığında, sindirimin sorunlarında hatta boğazdaki hırıltılar ve öksürüklerde etkili olduğu da düşünülmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.