Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Her Gün Pirinç Suyu Tüketmeniz İçin 6 Neden

Pirinç dünya mutfağının yanı sıra Türk mutfağının da vazgeçilmez yemeği elbette. O yüzden neredeyse her gün içinde bir şekilde pirinç bulunduran yemekler hazırlıyoruz. Bazen pilav olarak, bazen dolmalarda kullanarak bazen de çorbalara ilave ederek pirinci düzenli olarak tüketiyoruz. Tabii tüm bu süreçlerde genelde pirinci suda ıslatarak hazırlıyoruz.

Hani pilav yapmadan önce pirinçleri yıkadıktan sonra içinde beklettiğiniz o su var ya… Siz o suyu muhtemelen pirinçleri yeteri kadar beklettikten sonra lavaboya döküyorsunuz. Ancak pirinç suyunun faydalarını öğrendikten sonra artık lavaboya dökmeyeceğinize eminiz. Ne de olsa doğal bir sağlık ürünü duyuyor elinizde ve onu boşa harcamanıza hiç gerek yok. Pirinç suyu sayesinde saçlarınızı uzatabilir, cildinizi güzelleştirebilir hatta isterseniz onu doğal deterjan olarak bile kullanabilirsiniz. O zaman isterseniz pirinç suyunun faydalarını hep birlikte detaylı bir şekilde inceleyelim.

1. Saç Dökülmeleri

Saç dökülmesi hem kadınların hem de erkeklerin en büyük sorunlarından bir tanesi elbette. Saç dökülmesini önlemek için insanlar pek çok pahalı ürüne tonlarca para ödüyorlar. Oysa çaresi mutfağımızda saklı duruyor. Yani evinizde lavaboya dökülmek üzere bekleyen pirinç suyunu kullanarak kendi doğal saç kürünüzü yapabilirsiniz. Üstelik içinde hiçbir kimyasal ürün olmayacağı için çok da sağlıklı olacak. O zaman bu mucizevi kürün tarifine geçebiliriz. İlk olarak kullanmanız gereken malzemeler; 1 yemek kaşığı kadar üzüm suyu, 1 yemek kaşığı kadar haşlanmış pirinç suyu, 1 yemek kaşığı kadar haşlanmış buğday suyu, 1 yemek kaşığı kadar yulaf suyu ve 1 yemek kaşığı kadar doğal zeytinyağı. Hazırlanışı için ise 1 kase alıyorsunuz ve içine bu saydığımız tüm malzemeleri döküp iyice karıştırıyorsunuz. Malzemeleri yeteri kadar karıştırdıktan sonra bu kürünüzü saçınızın diplerine masaj da yaparak uyguluyorsunuz. Ancak kürü uyguladıktan sonra saçınızda ortalama 1 saat boyunca bekletmenizi öneririz. Sonrasında yine normal şekilde saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

2. Cilt Beyazlatma

Pirinç suyu sayesinde kendinize doğal bir cilt beyazlama toniği bile hazırlayabileceğinizi hiç düşünmüş müydünüz. Çünkü pirincin içinde bulunan bazı maddeler ve de özellikle nişasta cildinizi güneşe karşın korumasının yanı sıra çok güzel bir onarım da yapıyor. Tabii pirinç suyunun cilt için faydaları bu kadarla sınırlı değil. Pirinç suyu ile hazırlayacağınız bu tonik hem cildinizi beyazlatıyor hem de cildinizdeki lekeleri ortadan kaldırıyor. Böylece renk değişimlerinin olmadığı bir cilde sahip olabilirsiniz. Cilt beyazlatma toniği için ihtiyacınız olan malzemeler ise 5 tatlı kaşığı kadar pirinç ve 1,5 çay bardağı kadar da ılık su. Yapılışı ise gerçekten de çok basit. Pirinçlerinizi ılık suyun içinde ortalama 3 dakika kadar bekletiyorsunuz. Ardından mümkünse sprey kapaklı olan ya da başka standart bir şişenin içine bu suyu döküyorsunuz ve satın aldığınız tonikler gibi kullanmaya başlıyorsunuz.

3. Daha Sıkı Bir Cilt

Yaşın ilerlemesiyle cildimizde de bazı değişimler yaşanıyor elbette. Yani bir yaştan sonra gençliğimizdeki gibi pürüzsüz bir cilde sahip olamıyoruz. Yukarıda tarifini verdiğimiz cilt toniğini kullanarak cildinizdeki kırışıklıkların ve sarkmaların önüne de geçebilirsiniz. Fakat elbette bu pirinç suyu da bozulabilecek bir şey. Bu yüzden o toniği hem buzdolabında saklamalısınız hem de 3 günden fazla kullanmamalısınız. Bu yüzden bir seferde çok miktarda yapmamanızı öneririz.

4. Sivilce ve Siyah Noktalar

Benzer şekilde pirinç suyu sayesinde sivilcelerden ve ciltteki baş etmesi zor siyah noktalardan kurtulmak da mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey 1 çay bardağı kadar pirinci alıp 2 çay bardağı kadar içme suyunun içerisinde ortalama 3 saat kadar bekletmeniz. Sonrasında tabii pirinci iyice süzmelisiniz. Hazırladığınız bu pirinç suyu ile cildinizi düzenli olarak yıkamanızı öneriyoruz.

5. İshal

Pirinç suyunun ishal üzerinde de büyük katkıları var. Özellikle ishal olduğunuz zaman bazı besin maddelerine ihtiyaç duyar vücudunuz. Bunun için nişasta ve pirincin içindeki diğer besin maddelerinin vücuda yeteri miktarda alımı çok önemli. Yani ishal olduğumuzda annelerimizin bize pirinç lapası yedirmesi tesadüf değil. Bunu pirinç suyu ile de başarabilirsiniz. Pirinç suyunu tüketerek ishal yüzünden kaybettiğiniz suyu geri kazanabilirsiniz. Üstelik bu durum sindirim sisteminizi de hiç ama hiç zorlamayacaktır.

6. Yağ Yakımı

Yaz yaklaşıyor ve yaza girmeden önce özellikle kadınların kilo verme ihtiyaçları da artıyor. Bunun için her şeyden önemlisi doğru bir şekilde yağ yakımını sağlamak. Yağ yakımını pirinç suyu ile de sağlamanız mümkün. Fakat bunun için bazı yardımcı besin maddelerine ihtiyacınız var. İlk önce ayrı bardaklar içinde bir miktar pirinç suyunu, bir miktar yeşil çayı ve bir miktar zeytin yaprağı çayını hazırlamalısınız. Ardından tüm bu malzemeleri başka bir bardağın içinde hepsinden eşit miktarda gelecek şekilde karıştırmalısınız. Bu karışımı yemekten önce bir bardak olacak biçimde içmenizi tavsiye ederiz. Böylece tüm malzemelerin birleşmesi ile beraber vücudunuzda yağ yakımı çok daha etkili bir şekilde gerçekleşecektir. Ancak tabii bir kez bunu yaptığınızda etkili bir sonuç alamayabilirsiniz. Tam olarak etki için bir süre düzenli olarak bu kürü uygulamanız gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.