Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Her Sabah Sarımsak Çayı İçmenin Faydaları

Sabah uyandıktan sonra bütün bir diş sarımsak yemek sağlığımız için büyük bir şifa kaynağıdır. Herkes her sabah kalkıp da bir diş sarımsak yiyerek güne başlayacak kadar cesur olamayabilir. Bu yüzden sizlere sarımsağın daha farklı olan bir tüketim şeklini anlatacağız: Sarımsak Çayı.

Sarımsak ve Çayının Faydaları

1. Kilo Vermeye Yardımcı

Sarımsağın vücudu temizleme özelliği belki de en önemli faydasıdır. Çünkü bu temizleyici özelliği ile sarımsak, vücuttaki fazla yağın çözünmesine katkıda bulunur. Metabolik faaliyetlerin de hızlı çalışmasına katkı sağlayan sarımsak, her sabah tüketildiği taktirde zamanla size yeni bir görünüm kazandırır.

2. Kalp Dostu

Sarımsağın bir diğer önemli özelliği ise kalbimizin daha düzgün çalışmasında ve kalp sağlığımızın korunmasında büyük etkiye sahip olmasıdır. Her bütçeye uygun bir sağlıklı yaşam formülü olan sarımsak, kan dolaşım sistemini rahatlatarak kötü kolesterolün de en aza inmesinde etkendir. Ayrıca kan damarlarımızı büyük oranda temizleyerek damar sertliği oluşmasını da engeller.

3. Vitamin Kaynağı

Günlük ve düzenli tüketildiğinde vücut için için gerekli birçok vitamini takviye edebildiğimiz sarımsak çayı, içerdiği zengin A, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından bulunmaz bir şifa kaynağı. Antioksidan yönünden de zengin olan sarımsak, cilt sağlığı ve fiziki görünüm için de büyük oranda tercih edilen bir besin deposudur.

4. Doğal Bir Antibiyotik

Mevsim geçişleri olsun, soğuk algınlıkları olsun, baş ağrıları veya çeşitli enfeksiyonlar olsun doğal bir antibiyotik görevi gören sarımsağı hafife almayın. Geçmiş dönemlerde birçok kültürde de savaş zamanı askerleri iyileştirmede kullanılan sarımsak, mucize bir besin olarak hayatımızın her alanında olmalıdır.

10 Maddede Sarımsak Çayının Faydaları

 • Kalp sağlığı için bulunmaz bir doğal kaynaktır.
 • Gaz söktürücü etkiye sahiptir.
 • Kapalı sinüslerin açılmasında etkilidir.
 • Sindirimi rahatlatıcı etkiye sahiptir.
 • Midedeki parazitlerin atımında yardımcı görev üstlenir.
 • Zayıflamada olmazsa olmaz bir besin türüdür.
 • Yağ yakımını hızlandırır.
 • Çeşitli virüs ve enfeksiyonların oluşumunu ve vücuda yayılmasını engeller.
 • İçerdiği mineral ve vitaminler sağlığınız için tam bir hazinedir.
 • Metabolizmayı hızlandırır.

Sarımsak Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 diş sarımsak
 • 1 bardak su (200 ml)
 • Bir miktar rendelenmiş zencefil (3 gram)
 • 1 yemek kaşığı kadar limon suyu (15 ml)
 • 1 yemek kaşığı kadar bal (25 gram)

Hazırlanışı:

İlk olarak 1 bardak suyu kaynatıyoruz. Kaynamaya başlarken su bir yandan da sarımsağımızı küçük parçalar halinde kesiyoruz. Su kaynamaya başladıktan sonra ise zencefilimizi ve kestiğimiz sarımsakları ilave ediyoruz. 15-20 dk kadar pişmeye devam eden karışımı daha sonra yaklaşık 10 dk kadar demlenmeye bırakıyoruz. Daha sonra süzerek limon suyumuzu ve balımızı karışıma ekliyor bir güzel karıştırdıktan sonra afiyetle içiyoruz.

Not: Sarımsak kokarım diye sakın endişe etmeyin çünkü çaya attığımız zencefil sarımsağın kokusunu bastıracaktır. Her sabah aç karnına içmeye özen göstermeliyiz.

Sarımsağın Yan Etkileri

Özellikle kan ilacı kullanan kişilerin sarımsaktan kaçınması şiddetle önerilir. Çünkü çeşitli kan inceltici ilaçlar kişideki kan pıhtılaşma sorunu ile uğraşırken bir yandan da sarımsağın etken maddeleri ile savaşarak asıl görevini yerine getiremez. Bu yüzden bu türde ilaçlar kullanıyorsanız asla sarımsak tüketmemelisiniz. Tablet ilaç şeklinde alınan sarımsaklar da kusma, tansiyon bulantı ve ishal gibi çeşitli semptomlar açığa çıkarabilir.

Doktorunuza danışmadan sarımsak tableti veya sarımsak kullanmamalı, varsa bu tarzda kullandığınız ilaçlar özellikle uzman görüşüne başvurmanızı hatırlatırız.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.