Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Himalaya Tuzunun Zararları

Vücudun ihtiyaç duyduğu besin maddelerinden birisi de tuzdur. Her ne kadar insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bir besin olsa da tuzun fazla kullanılması bireylerin yaşamını olumsuz olarak etkiler. Özellikle marketlerde satılan sofra tuzunun (iyotlu tuz) normal seviyeden fazla tüketilmesi insan vücudu için zararlıdır. Bu zararı en az seviyeye indirmek isteyen bireyler ise himalaya tuzunu tercih ediliyor. Fakat himalaya tuzunun da bilinmeyen zararları bulunuyor. Bu yazımızda himalaya tuzunun zararlarından bahsettik.

Himalaya Tuzu Nedir?

Belirli iklim koşulları altında oluşabilen himalaya tuzu Pakistan topraklarında yetişir. İnsan vücudu için birçok faydası bulunan bu tuzun oluşabilmesi için ciddi bir sürenin geçmesi gerekir. 200 milyon yıl gibi bir zaman dilimi içerisinde oluştuğu bilinir. Himalaya tuzunu diğer tuzlardan ayıran en önemli özelliği ise içerisinde bulunan 84 mineralden dolayı insan vücuduna direkt etki etmesidir. Bu tuz doğru kullanıldığı sürece birçok rahatsızlığın önüne geçecektir. Ülkemizdeki kullanımı son zamanlarda oldukça fazladır.

Himalaya Tuzunun Zararları Nelerdir?

1. Tansiyon Problemleri Ortaya Çıkarır

Sodyum içeriği açısından oldukça zengin olan himalaya tuzunun kan basıncı ve hipertansiyon üzerinde etkileri vardır. Kullanım dışına çıkılması durumunda kan basıncı dengesizlikleri ile birlikte yüksek tansiyon da görülecektir. Bunun sebebi olarak sodyumun sıvı dengesini düzenleyici etkisi gösterilebilir. Himalaya tuzu ile fazla miktarda vücuda alınan sodyum vücutta suyu tutar bu durum kan hacminin artmasına sebep olarak hipertansiyonu tetikler. Herhangi bir erken belirtisi olmadığından dolayı hipertansiyonun yaratacağı sağlık problemlerinden habersiz kalabilirsiniz.

2. Vücutta Fazla Su Tutulmasına Sebep Olur

Sodyumun fazla tüketilmesi vücutta suyun tutulmasına neden olur. Bu durum hormonları etkilediği gibi bazı hastalıkların oluşmasına sebep olabilir. Vücudun fazla su tutması; el, ayak ve bileklerde terleme, eklemlerin sertleşmesi, hızlı kilo alma ya da verimine sebep olur. Ayrıca bu durumun sürekli olarak devam etmesi kalp yetmezliği, akciğer ve böbrek hastalıklarına sebep olur.

3. Doku Hasarı Ortaya Çıkar

Himalaya tuzunun yanlış kullanımı sonucunda doku hasarı, baş ağrısı, kalp krizi, felç gibi problemler ortaya çıkar. Bu problemlerin ortaya çıkmasında yine hipertansiyonun etkileri görülür.

4. Himalaya Tuzu Böbrekleri Yorar

Vücutta kullanılmayarak idrara karışan kalsiyum ve sodyum böbreklerden geçiş esnasında böbreklerin süzme yükünü arttırır. Böbrekleri yorarak kristal oluşmasına sebebiyet verir. Bu durum zaman içerisinde böbrek taşları da oluşturur.

5. Sıvı Kaybı Görülür

Su tüketiminizi bol miktarda gerçekleştirmeniz halinde bile himalaya tuzunun içerisinde bulunan sodyum nedeniyle su tutulması görülebilir. Ancak yeterli su tüketimi gerçekleşmediğinde idrarınıza çok fazla su geçer bu durumda vücut sıvı kaybına yani dehidrasyona sebep olur. Bu durum fazla susama, halsizlik, bulantı, mide krampları, ishale sebebiyet verir.

6. Damarlar Zarar Görebilir

Himalaya tuzunun kontrolsüz kullanımında böbrek, kalp ve kan damarları zarar görebilir. Bunun sebebi olarak kan basıncının değişmesi gösterilebilir.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Birbirinden farklı birçok şekilde kullanımı mevcut olan himalaya tuzu hiçbir farklı işlem yapmadan direkt olarak yenilebilir.

Bunun dışında banyo tuzu olarak da kullanımı mümkündür. Banyo yoluyla kullanımında himalaya tuzu ile birlikte yapılan masaj vücudun deri yoluyla himalaya tuzunun kristellerinden faydalanılmasını sağlar. Ayrıca banyo esnasında ılık suyla dolu küvetin içerisine bir bardak himalaya tuzu koyarak da kullanımı mümkündür.

Himalaya tuzunu selülitli bölgeye de uygulamanız mümkün. İlerlememiş selülit problemi yaşıyorsanız ihtiyaç duyulan bölgeye ıslattıktan sonra masaj yaparak uygulanır, bu bölgede peeling görevi görecektir.

Yukarıda bulunan kullanım şekillerinden farklı olarak 1 litre ılık suya 50-60 gram himalaya tuzu ekleyerek bir tuzlu su karışımı hazırlayıp bir bez ya da havluyu ıslatıp bu havluyla solunum sağlayarak da uygulayabilirsiniz. Bu uygulamanın birçok faydası olacaktır ancak herhangi bir yan etkiye karşın bir uzmana danışmalısınız.

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

  • Bireylerin depresyona girmesini içerisinde bulunan lityum elementi aracılığı ile engeller. Lityum eksikliğinden kaynaklanan ruh hastalıklarının oluşmasını engellemede önemli bir payı vardır.
  • İçerisinde bulunan birbirinden farklı 84 mineral sayesinde seretonin hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır bu hormon sayesinde bireylerin mutluluğu artar ve stresi azalır.
  • Tuz kemikler için zararlı olarak bilinir fakat himalaya tuzu kemiklerin gelişmesine büyük katkı sağlar. Himalaya tuzu sayesinde özellikle yaşlılarda ortaya çıkan kemik hastalıklarının önüne geçilir.
  • Romatizma ve kireçlenme gibi bol ağrılı hastalıkların etkilerinin daha az hissedilmesini sağlar.
  • Özellikle vücudun bağışıklık sistemini hedef haline getiren kanserli hücrelerin yaşamını engelleyerek himalaya tuzu adeta kansere karşı önlem alır ve kanser riskini en aza indirir.
  • Himalaya tuzu kullanan bireylerin yaşayacakları güç kaybı en aza iner.
  • Sedef, egzama, siğil gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan himalaya tuzunu su ile seyrelterek iltihaplı sivilce tedavisinde de kullanabilirsiniz. Himalaya tuzu içeriği sayesinde sivilceyi hemen kurutacaktır. Cilt hastalıklarında etkili olan himalaya tuzu cildin yenilenmesini de sağlar.
  • Bireylerin yaralarının oldukça hızlı iyileşmesini sağlar.
  • Özellikle şeker hastalarının sağlıklı tuz tüketimi için tercih etmesi gereken tuz himalaya tuzudur.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.