Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hindiba Faydaları

Kumsal, taşlık ve nemli yerlerde kendiliğinden yetişen, kimi türleri sebze olarak da bilinen, dar ve uzun yapraklı mavi çiçekli bitkiye hindiba denir. Otsu bitkilerin içerisinde bulunan hindiba bir metreye kadar uzayabilmektedir. Hindiba otu Haziran ve Eylül aylarında yetişmektedir. Hindiba yetişirken döktüğü tohumlar ile yeniden yetişmeye başlar. Bu şekilde doğada varlığını sürdürür. Bazen mor gibi açan hindiba otu, sert yapılı bir gövdeye sahiptir. Alt kısmı tülü olmakla beraber kenarları dişlidir. En orta kısmında ise çok güzel renkte çiçeği açar.

Hindiba farklı yörelerde açabilmektedir. Bu nedenle farklı isimler alır. Güneğik, yabani hindiba, radika gibi farklı isimleri vardır. Hindiba Anadolunun hemen hemen her her yerinde yetiştirilmektedir. Doğada yetişen bu hindiba otunun sağlığa olan faydaları ise saymakla bitmez.

Hindiba Faydaları Nelerdir?

Hindiba doğada kendiliğinden oluşan bir bitki olmasına rağmen sağlık açısından çok faydalı bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen farklı tatlar sonucunda hindiba pek çok rahatsızlığın doğal tedavi yöntemlerinden biri olmaya başlamıştır.

1. Baharat Özelliği Taşıyan Bir Bitki

Hindiba, sindirim sistemine etki ederek hazmı kolaylaştırır. İlkbahar aylarında yeşermeye başlayan hindibabu dönemde toplanıp doğal tedavilerde kullanılabilir. Bu tedavi kullanımlarının yanında da ağrıları büyük oranda azaltmaktadır. Romatizma ağrılarını, kemik ağrılarını ve eklem ağrılarını azaltır. Ancak bu sonuçları elde edebilmek için çok uzun süre hindibayı kullanmamız gerekmektedir. Düzenli şekilde kullanıldıktan sonra hindiba vücuda etkilerini göstermeye başlar.

2. Cildin Genç Görünmesini Sağlar

Otuz beş yaş ve üzeri kişilerde orta yaşlılık durumu başlamış olur. Bu şekilde yaşlanmaya başlayan cilt için ve de diğer yaşlanma etkilerine çözüm için hindiba kullanılabilir. Yaşlılık etkenine karşı mücadele veren hindiba kırışık oluşmasını önler. Yaşlanmayı yavaşlatır. Cildi temizler ve de dış etkilere karşı korur. Bir de tüm bunların yanında daha temiz ve daha berrak bir cilde sahip olmamızı sağlar. Cilt temizliğini ve de cilt sağlığını korumak için de bizler hindiba tüketimini arttırmamız gerekir. Diğer cilt hastalıklarına karşı da müthiş bir savaş verir. Örneğin egzama bir cilt hastalığıdır. Bu egzama rahatsızlığını giderilmesi için gerçekleştirilen etkin çözümlerden biri de hindiba tüketimidir.

3. Saçları Güçlendirir

Saç dökülmesi ve saç yıpranmasıyla şikayet eden pek çok insan vardır. Artık doğal yöntemlerin saçları daha iyi şekilde koruduğu bilinmektedir. Dolayısıyla da hindiba şifalı bitkisi kullanılarak çok daha kolay ve de pratik şekiller de bizler saçlarımızı güçlendirebiliriz. Gün içerisinde dışarıda olan havayla maruz kalan saçlarımız çeşitli kokuları taşır. Kış aylarının gelmesiyle dışarıda oluşan kokular farklılaşır. Daha güçlü ve de şampuan kokusunu daha uzun süre tutmaya yardımcı olan hindibayı herkes kullanabilir.

4. Mide Rahatsızlığı Çekenlere Mucize

Bu şifalı bitki hindiba mide rahatsızlıkları içinde oldukça faydalıdır. Yemeklerden sonra görülen ağrı, midede şişkinlik ve ya ülser gibi rahatsızlıkları olan kişiler şifalı hindibayı tüketebilirler. Böylece mide rahatsızlıklarından kısa sürede kurtulabilir. Ve de olası bir mide rahatsızlığından kaçınabilirler.

5. Karaciğeri Korur

Hindiba yöresel isimleri ile bilinmesinin yanında her yörede yetişen hindibanın şifaları ortaktır. Karaciğerimizi korumak karaciğer sağlığını tetikleyen durumlardan kaçınmak içinde hindiba tüketimi önemlidir. Karaciğerimizin sağlıklı olmasını istiyorsak, karaciğerde oluşabilecek olan hastalıkların önüne geçmek istiyorsak bizler hindiba kullanımını arttırmalıyız. Geçmiş çok önce çağlarda yaşayan medeniyetler de bile karaciğer toksinlerinden arındırdığıı için ve de karaciğer hastalıklarından koruduğu için hindiba tavsiye edilir. Karaciğer yetmezliği çekenler, karaciğer sorunu ile karşılaşanlar hindiba tüketerek bu soruna en doğal şekilde çözüm bulabilirler.

6. Diyabet Hastalığı İle Mücadele

Şeker hastalığı her geçen gün daha da çok yayılmaktadır. Fazla şeker kullanımının sonucunda diyabet hastaları çeşitli zorluklar çeker. Hele küçük yaşlarda yaşamak zorunda bu diyabet rahatsızlığından dolayı çocuklar şeker tüketiminden de uzak kalmak zorunda olacaklardır. Şeker tüketmek isteyecekler ancak diyabet hastası oldukları için ne yazık ki buna izin verilmeyecektir. Bu nedenle diyabet hastalarının bu hastalığı kısa sürede yenmeleri gerekir. Son zamanlarda çocuklarda da oluşmaya başlayan bu diyabet rahatsızlığının önüne geçilmesi için de hindibayı kullanabilirler. Hindiba insülin oranında bulunan şeker oranını dengelediği için insanların şeker hastalığına olan dirençsizliğini arttırmaya yardım eder.

7. Sindirim Sistemini Düzenler

Sindirim sistemi yediğimiz besinlerin hızlı bir şekilde kana karışmasını sağlar. Kana karışması gereken bu besinlerin hızlı bir şekilde emilmesi gerekir. Tüketmiş olduğumuz besinler sayesinde sindirim sistemimizi hızlandırabiliriz. Sindirimi hızlandırıcı besinlerin tüketilmesi sayesinde insanlar sindirim sistemlerini daha hızlı şekilde çalıştırabilirler. Sindirimin düzenlenmesi için ise hindiba faydalarından yararlanılabilir. Özellikle de bebeklerde sindirim sorununu dünyaya ilk geldiklerinde çok yaşarlar. Yeni doğan bebekler süt ile beslendiklerinde vücutlarında gaz oluşumu olur ve bebekler bu gazı çıkarmakta oldukça zorlanırlar. Bu zorlanma sonucunda da ne yazık ki sindirim sorunu yaşarlar. Sindirim sisteminin düzenli şekilde oluşturulması için hindiba bitkisi kullanılabilir. Hindiba içerdiği zengin mineraller sayesinde vücudun daha kolay şekilde sindirim yapmasını sağlar. Bu nedenle sindirim kolaylaştırıcı olarak hindiba kullanılabilir.

8. Ateş Düşürücü

Her vücudun kendine özgü bir vücut ısısı vardır. Normalleştirilmiş değerlerin altında veya üzerinde olan ısı tehlikelidir. Ateş çıkması ya da ateş düşmesi gibi duyulan tabirler vardır. Ateş bu nedenle kontrol edilmesi çok önemli olan bir durumdur. Ateşin kontrolü sürekli olarak sağlanmalıdır. Aksi halde ateş düşüklüğü ve benzeri sorunlar ile karşılaşılabilir. Bu esnada sakin olup ateş düşük ise farklı çalışmalar ateş yüksek ise farklı çalışmalar yapılmalıdır. Ateş düşürücü etkisi ile bilinen hindiba bu noktada çok etkilidir. Doğada kendiliğinden oluşan hindiba kış hastalıklarına da iyi gelir. Nezle, grip, soğuk algınlığı gibi sorunlar yaşayan insanlar ateş düşürücü etkilerden korunabilirler. Çünkü kış hastalıklarında bu ateş çok sık görülmektedir. Ateş düşürücü etkisi ile bilinen hindiba tüketilerek vücut ısısı korunabilir. Dolayısıyla kış hastalıklarında hindiba tüketimi sağlanarak ateşten korunulabilir.

9. Kalp Rahatsızlığı Yaşayanların Dikkatine

Kalp rahatsızlığı olan insanların diğer hastalıklara sahip olan insanlara göre çok daha tedbirli olmaları gerekir. Çünkü aksi bir durumda kalp rahatsızlığı yaşayan insanlarda kalp ritminde çeşitli sorunlar yaşanabilir. Yaşamımızı devam ettirmek için sağlıklı bir kalbe sahip olmamız ilk şartlardan biridir. Sağlıklı bir kalbe sahip olabilmemiz için ise mutlaka yediğimiz besinlere dikkat etmeliyiz. Kalp hastalığını tetikleyen durumlardan sakınmalı, hayatımızı düzene oturtmamız gerekir. Kalp hastalığı olan insanların hayatları tek düzene kurulu şekilde olmalıdır. Çok fazla heyecanlar, inişler, çıkışlar, şaşırtıcı olaylar ve adrenalin yaşatan durumlar kalp hastalarına göre değildir. Bu nedenle kalp hastaları kalplerini korumak için şifalı bitkiler tüketebilirler. Düzenli olarak su da kaynatılarak yapılacak olan hindiba çayını günde bir bardak içebilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.