Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hint Yağının Faydaları

Hint yağının faydaları yıllar yılı bilinen bir gerçek artık. Tüm dünyada olsun ülkemizde olsun popülerliğini koruyan doğal ve mucizevi bir bitki özüdür Hint yağı. Özellikle Hindistan ve Afrika bölgelerinde yoğun olarak bulunan ve tüketilen Hin yağı, tıp alanında da kullanılmış önemli bir sağlık kaynağıdır. Hint bitkisinin tohumlarının ezilmesi ile elde edilen Hint yağı özü, cilt sağlığından tekstile, kozmetikten güzelliğe kadar birçok alanda kullanılan tadı pek de hoş olmayan güçlü ve keskin bir bitki özüdür.

Şimdi sizlere Hint yağının nelere iyi geldiği, hangi faydalarının bulunduğu, çeşitli kullanım önerileri ile birlikte olası zararlı etkilerinin bilgisini vereceğiz.

Hint Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Karaciğer ve Lenflere Etkisi

Hint yağı, karaciğer ve lenf bezleri üzerinde faydası büyük önemli bir bitki özüdür. Öyle ki, lenflerin rahatlamasında ve kasılmasını engellemede birebirdir. Karaciğer için ise yatıştırıcı etki yayan keskin bir yağdır. Tabi bu etkileri görebilmek için rahat ve dinlenme pozisyonunda olmanız önemlidir.

2. Belli Başlı Tümörlerle Savaşır

Hint yağı bazı klinik araştırmalar sonucu özellikle T hücrelerini hedef alarak hücre seviyesindeki artışı desteklediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hatta ünlü cerrah Edgar Cayce bazı hastalarının ‘tehlike boyutu yüksek olmayan’ tümörlerinin tedavisinde mucizevi bir şifa kaynağı olan Hint yağını kullanmaktadır.

3. Bağışıklığı Güçlendirir

Kimi araştırmacılara göre Hint yağı bağışıklığı güçlendiren önemli bir takviyedir. Hatta ünlü araştırmacı Harvey Grady Sedona yaptığı bir laboratuvar çalışmasında Hint yağının 24 saat gibi kısa bir süre içinde kanda bulunan ve bağışıklığımız için son derece önemli olan T-11 hücrelerinin ve lenfositlerin sayısını arttırdığını kanıtlamıştır. Bu da özellikle enfeksiyonel rahatsızlıkların önüne geçilmesinde önemli bir kilit olarak karşımıza çıkar.

4. Saçların Sağlıklı Olmasını Sağlar

Hint yağının diğer önemli faydalarından birisi de saçlara ve saç köklerine iyi gelmesidir. Özellikle saç tellerinin uzamasında etkili olan Hint yağı, daha kalın ve güçlü saçlar için de doğal bir etki yayıyor. Yaklaşık 5-6 dakika kadar saç diplerinizde beklettiğiniz Hint yağı, kepeklenme oluşumunuzu da yavaşlatıp zamanla ortadan kaldıracaktır. Kaşlarınız da zamanla daha güçlenirken eskisine göre daha güçlü ve kalın gözükür.

5. Tırnakların Güçlenmesini Sağlar

Hint yağı deyim yerindeyse tırnaklar için bulunmaz bir Hint kumaşı. Özellikle kadınların karşılaştığı ve en önemli istenmeyen durumlardan biri olan tırnak kırılmasının tekrarlanmaması Hint yağının mucizevi gücü ile mümkün. İçeriğinde barındırdığı E vitamini sayesinde tırnak oluşumu daha hızlı gerçekleşirken eskisine göre de daha sağlam çıkmaktadır. Verimli sonuçlar için 2-3 ay kadar Hint yağı uygulanması yeterli olacaktır.

6. Eklem Ağrılarına İyi Gelir, Romatizmaya İyi Gelir

Zaman zaman vücudumuz belli sebepler veya bilinmeyen sebeplerden dolayı kasılır, gerilir ve ağırır. Eklem ve kaslı bölgelerde yoğun yaşanan bu gibi durumlarda Hint yağı tam bir ilaç görevi görüyor. Diz ve bacaklarda ağırlıklı olarak görülen bu yakınmalardan kurtulmanın tek yolu ise ağrılı bölgenize Hint yağına batırılmış bir parça bezi kompres şeklinde uygulamak ve üzerine de sıcak su torbası koyup dinlenmektir. Kan dolaşımını hızlandıracak olan bu yöntemle daha rahat bir vücudun hafifliği ile daha genç hissedeceksiniz kendinizi.

7. Kabızlığa İyi Gelir

Kabızlık her insan için en sıkıntılı rahatsızlık durumlarından birisidir. Eğer bir an önce giderilmezse de sindirim sistemi ile alakalı birçok başka soruna sebebiyet verebilecek kadar da önemlidir. Belirli bir hastalığa sahip değilseniz veya düzenli olarak ilaç kullanmıyorsanız günde (en fazla 3 gün kullanılması önerilir) bir çay kaşığı kadar Hint yağı kabızlık sorununuzu hafifletecektir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde içmeyi bırakmalı ve en yakın doktordan randevu almayı unutmayın deriz.

8. Gözlere İyi Gelir

Doğal ve katkısız bir göz damlası görevi gören Hint yağı, çeşitli göz rahatsızlıklarında büyük fayda sağlayan önemli bir doğal bitki özüdür. Arpacık gibi çeşitli yağ bezeciklerinden göze kaçan ve zamanla tahribat oluşturan çeşitli maddelerin temizlenmesinde de önemli bir görevi bulunan Hint yağı, kızarıklık, iltihaplanma ve diğer enfeksiyon hallerinde birkaç damla göze damlatılarak uygulanabilir.

9. Cildi Korur ve Güzelleştirir

İstenmeyen sivilceleri yok etmede, akneleri ve yağ bezelerini ortadan kaldırmada etkili olan Hint yağı, özellikle kuru ciltler için doğal bir nemlendirici görevi gören cildinizi pürüzsüzleştiren önemli bir bitki özüdür. Ayrıca el ve ayak bölgenizde meydana gelen çeşitli deri rahatsızlıklarını da gidermede etkili olan Hint yağı, siğilleri de yok edebilme mucizesine sahip olduğu gibi cilt çatlaklarını da kapatır.

Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

Saçkıran Tedavisi İçin Hint Yağı

Saçkıran gibi sıkıntılı sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlığınız varsa Hint yağı tam size göre. Saçkıran oluşumunu engellemede ve mevcut saçkıran tedavisinde bir seçenek olarak karşımıza çıkan Hint yağı, düzenli kullanımda büyük fayda sağlayan mucizevi bir şifa kaynağı.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı Hint yağı özü
 • 4 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı

 1. Hint yağı özünü Hindistan cevizi yağı ile karıştırın
 2. Ortaya çıkan yeni karışımı da bir pamuk yardımı ile saçkıran oluşmuş bölgenize uygulayın.
 3. Geceden sabaha hiç yıkamadan, üzerini de bir bez ile örttüğünüz ilaçlı bölgeyi sabah ılık su ile yıkayarak verimli bir sonuç alana kadar devam ettirmeniz yeterli olacaktır.

Hint Yağının Zararları Nelerdir?

 • Hint yağı dikkatli kullanıldığında uygulandığı alana büyük yararlar sağlayan önemli ve mucizevi bir bitkidir. Özellikle düzenli ilaç kullanımı yapıyorsanız veya kronik bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmanızı önermemekteyiz.
 • Ayrıca hamilelik sürecindeki veya emzirme dönemindeki kadınlarında kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında büyük fayda var.
 • Aşırı kullanımı durumlarında ise ishal, kusma, mide ve karın ağrısı yaşatabilen Hint yağı, alerjik etki de yayabilme ihtimaline karşı ilk olarak küçük denemeler halinde vücudun belli yerlerine uygulanması ve test edilmesi de önerilir.
 • Apandisit ve bağırsak tıkanıklığı gibi çeşitli durumlarda da zarar boyutu yüksek olabilen Hint yağı, kişiden kişiye farklı etkiler yayabilen sırrı içeriğinde gizli bir bitkidir. Dikkat etmek de fayda var.
 • Yer yer deri döküntülerine de ortam oluşturabilen Hint yağı, kızarıklık ve kaşıntı ile yan etki yaydığını belli eden bir bitki özüdür.
 • Kramp hali, baş dönmesi, yüksek miktarda su kaybı ve dudak ve ciltte zamansız şişiklere de sebebiyet verebilen Hint yağı, bazı kişilerde de zamansız hızlı kalp atışı veya çarpıntıya sebep olabilmektedir.
 • Nefes darlığı da yaşatabilen Hint yağı, bu yan etkinin devamının gözlemlenmesi durumunda tüketilmemesi ve doktora danışılması gereken bir yağ türüdür.
 • Kişide halsizlik hali ile yorgunluk da yaşatabilen Hint yağı, daha önce hissetmediğiniz türde çeşitli reaksiyonları siz de yaşattığı takdirde hemen bırakılması gereken ciddi ve keskin bir bitki özü olduğundan son derece dikkatli kullanılmalıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.