Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hipermetropi

İnsanın çevresini algılayabilmesi, diğer insanları görerek iletişim kurabilmesi, karşısına çıkacak tehlikelerden korunabilmesi ve hayatını rahatça sürdürebilmesi için ilk ve en önemli duyu organı gözleridir. Göz sağlığı bebeklikten itibaren düzenli olarak takip edilmeli, olası sorunlar ortaya çıkmadan ve mevcut sorunlar da vakit kaybetmeden tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen göz hastalıkları, ilerleyen zamanlarda kronik hastalıklara sebep olabilirler. Çocukluk çağında tedavi edilmeyen görme kusurları, çocukların çevrelerine adapte olmalarında, ruhsal sağlıklarında ve okul başarılarında olumsuz etkiler yapar. Günümüzde tıp alanında edinilen bilgiler ışığında ve kullanılan gelişmiş teknolojiler sayesinde, tüm göz kusurlarının tedavisinde çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Tüm hastalıklarda olduğu gibi göz hastalıklarında erken teşhis ve uygun tedaviler uygulanması hayat kurtarır.

Gözün Yapısı

Basit bir tanımlama yapmamız gerekirse göz, sert tabaka, damar tabaka ve ağ tabaka olmak üzere 3 kısımdan meydana gelir. Sert tabaka göze gelen ışığın ilk kırıldığı yerdir ve saydam tabaka da korneayı oluşturur. Dış dünyadan gelen ışık ilk kez burada kırıldığı için gözün iç kısımları korunmuş olur. Damar tabaka ise, göz bebeği, iris ve göz merceğinin bulunduğu kısımdır. Görme sinirlerinin bulunduğu ağ tabakada ise, göz merceğinden gelen ışınların, cisimlerin ters olarak görüntüsünün oluştuğu sarı benek ve bu görüntüyü beyne ulaştıran sinirlerin bulunduğu kör nokta bulunur. İnsan gözü bir fotoğraf makinesi gibidir. 17 cm.’den itibaren sonsuza kadar odaklanabilir. Gözün, cisimleri net olarak görebildiği en uzak noktayla en yakın nokta arasındaki mesafeye, uyum aralığı denir. hipermetrop

Hipermetropi Nedir?

Kısaca hipermetropi, yakındaki cisimleri net olarak görememe durumudur. gözünde hipermetropi olan kişilere de hipermetrop denir. Sağlıklı bir göz, uyum aralığındaki görüntüleri odaklamak yani net bir biçimde görebilmek için, merceğin şeklini değiştirme kabiliyetine sahiptir. Yakındaki bir cisme bakarken merceğin kalınlığı artar, uzaktaki bir cisme bakarken ise kalınlık azalır. Böylece bakılan cisimden yansıyan ışık mercekte kırıldıktan sonra ağ tabakanın üstünde odaklanır. Hipermetrop olan bir gözde ise, göz yuvarlağının ön-arka çapı olması gerekenden kısadır. Bu yüzden, cisimlerden yansıyan ışınlar mercekte kırıldıktan sonra ağ tabakanın üstünde değil, daha arkadaki bir noktada birleşirler. Eğimini artırması ve kalınlaşması gereken mercek bunu yapamaz ve bu yüzden yakındaki cisimler net olarak görülemezler. Örneğin hipermetrop kişiler kitap okuyabilmek için kitabı gözlerinden uzaklaştırmak zorunda kalırlar. Bu da, merceğin şekil değiştirmesini sağlayan kirpiksi kasın hep gergin kalmasına, tam olarak gevşeyememesine sebep olur ve baş ağrısı gibi şikayetleri ortaya çıkar. Hipermetropluk küçük çocuklarda göz tembelliğine ve buna bağlı olarak gelişen şaşılığa sebep olabilir. Erken teşhis ve uygun camlarla tedavi edildiğinde şaşılık ortadan kalkar. Yakın mesafeye uzun süre bakmayı gerektiren işlerde, göz çevresinde ve başta ağrı, göz yorulması, bulanık görme, dikkat dağınıklığı gibi şikayetler ortaya çıkar.

Hipermetrop Neden Olur?

Gözün yapısına bağlı olarak doğuştan gelen hipermetropiler çoğunlukla genetik faktörlere bağlıdır. Annesi ya da babasında erken yaşlarda teşhis edilmiş hipermetropi sorunu olan çocuklar da hipermetrop olabilirler. Fakat bu bir kural değildir. Anne babasında hipermetropi olmayan çocuklarda da, doğuştan hipermetropi gelişebilir. Gözün gelen ışığı kırma gücünün yetersiz olması, hipermetropi oluşumundaki en önemli sebeptir. Gözün olması gerekenden küçük olması, kırma gücünün yetersiz olmasına sebep olabilir. Kırma gücü yetersiz ve gözdeki hipermetropi seviyesi de yüksekse, kişi sadece yakını değil, uzağı görmekte de sıkıntı yaşar. Sorun sadece yakını görmekte yaşanıyorsa, uygun camlı bir gözlükle bu görme kusuru giderilebilir.

Gözün yapısıyla ilgili bir sorun yoksa, yakını görme şikayetleri 40’lı yaşlarda doğal olarak başlar. Yaşın ilerlemesiyle uyum aralığı daha da artar. Yakındaki cisimleri rahat görmek için kullanılan gözlükler de zaman içinde hipermetropi seviyesini artırır. Çünkü göz, yakını görmek için efor sarf etmeyi bırakır, bu işi gözlük üstlenir ve göz giderek tembelleşir. Fakat bir yerden sonra gözlük kullanmak kaçınılmazdır. Bu da hipermetropi seviyesinin artmasından ve daha büyük numaralı gözlük kullanmaktan başka bir şeye sebep olmaz.

Hipermetrop Tedavisi

hipermetrop1

Gözlük Ve Lens Kullanımı

Kırma kusurlarının ortadan kaldırılması için tercih edilen en yaygın yöntem, gözlük kullanımıdır. Göz merceğin hiç olmayan ya da yaşla birlikte azalan ışığı kırma fonksiyonu, ışığın retinada toplanmasını sağlayan ve gözün kırma gücünü artıran ince kenarlı, dışbükey merceklerle yerine getirilir. Burada unutulmaması gereken, gözlüğün hipermetropiyi iyileştirme gibi bir fonksiyonu olmadığıdır. Gözlük sadece, göz merceği kusurundan kaynaklanan yakını görememe sorununu ortadan kaldırır fakat hipermetropiyi iyileştirmez.

Yine aynı özelliklere sahip, dışbükey kontak lensler de kırma kusurunu düzeltmek için kullanılabilir. Lensler de gözlük gibi, sadece görme kusurunu ortadan kaldırır, hipermetropiyi tedavi etmezler.

Lazer

Miyop ve astigmat gibi gözün ışığı kırma kusurlarında lazer tedavisi uygulanmakta ve çok iyi sonuçlar alınarak hastalar gözlük ya da lens kullanmadan sağlıklı görüşe sahip olabilmektedirler. Fakat henüz hipermetropinin tedavisindeki lazer tedavisi sonuçları, istenen düzeyde değildir. Özellikle ileri derecede hipermetropi hastalarında lazer tedavisi, miyopi tedavisi kadar iyi sonuçlar vermez. Göz hastalıklarında kornea üzerinde uygulanan lazer destekli cerrahi işlemler; Fotorefraktif Keratektomi (PRK), Lazer eşlikli in Situ Keratomileusis (LASİK) ve Kondüktif Keratoplasti (Conductive keratoplasty) olarak sayılabilir.

Gözlük ve kontak lens kullanımıyla net bir görüntü sağlanabileceği gibi yukarıda sayılan Excimer Lazer yöntemleriyle hipermetropi tedavi edilebilir. Lazerle tedavi için hastanın bazı şartlara sahip olması gerekir. Bunlar;

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Göz numarası hipermetroplarda 4 numaraya kadar olmak. Bazı özel durumlarda 6 numaraya kadar çıkabilir.
  • Son 1 yıl içerisinde göz numaraları değişmemiş veya çok az değişmiş olmak,
  • Gözlerde keratokonus, retina ve benzeri başka bir hastalık bulunmamak,
  • Diyabet ya da romatizma gibi kronik hastalıklara sahibi olmamaktır.

Lazer tedavisine karar vermeden önce mutlaka pek çok tetkik yapılarak, hastanın ve gözün durumunun tedaviye uygun olup olmadığına bakılır. Lazer ameliyatı ile tedavi için hekime başvuran hastaların ancak yarısı bu yöntem için uygun bulunmaktadır.

Fakik Lens Uygulaması

hipermetrop2

Lazer cerrahisi için uygun olmayan gözlerde, Fakik lens denen göz içi mercek cerrahileri uygulanabilir. Göz merceğinin ön tarafına yerleştirilen yapay mercek sayesinde, gözlük kullanma ihtiyacı ortadan kalkar. Kontak lensler gibi özel bakım ve gün içinde çıkarıp yeniden takmayı gerektirmez. Hasta tarafından varlığı hissedilmez ve hayat boyu güvenli bir şekilde gözde kalabilir. İlk kez 1977 yılında geliştirilen Fakik lensler günümüzde çok daha gelişmiş ve hem uygulaması kolaylaşmış hem de sağladığı fayda artırılmıştır. Diğer lazer uygulamalarıyla kıyaslandığında, çok daha etkili, güvenli ve sağlıklı bir yöntemdir.

Hipermetropi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Küçük çocuklarda hipermetropi, mutlaka erken teşhis ve tedavi edilmesi gereken bir görme kusurudur. Teşhiste geç kalındığı durumlarda göz tembelliği ortaya çıkar. Derdini anlatamayacak kadar küçük olan çocuklarda göz hareketleri ve genel davranışlar çok dikkatli takip edilmelidir. Herhangi bir sorun fark edilmese bile çocukların 2 yaşından itibaren düzenli göz muayeneleri yapılmalıdır. Ailede bilinen bir göz hastalığı, anne-babada yüksek derecede göz bozukluğu varsa, bu muayeneler daha erken yaşlarda başlamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.