Vücudumuzda bulunan kan, damarlarımızdan geçerek tüm vücudumuzda dolaşmaktadır. Kan vücutta dolaşması, organlarımızın görevlerini gerektiği gibi yerine getirmeleri için gereklidir. Dolayısı ile kanın vücudumuzda dolaşması, her yere ulaşması, hayati bir önem taşımaktadır. Kan dolaşımı sırasında, normal olarak, kan bulunduğu ve geçtiği damarlara bir çeşit basınç uygulamaktadır. Bu uygulanan basınca ise tansiyon adı verilmektedir. Yani tansiyon olarak bilinen ve adı geçtiğinde hastalık akla gelen bu kelime, aslında, kanın damarlarımıza yaptığı basıncı ifade etmektedir.

Zaman zaman bu basıncın miktarında değişiklikler olur. Kan basıncının insan sağlığı için, belli bir düzeyde durması gerekmektedir. Fakat zaman zaman, çeşitli nedenlere ve değişkenlere bağlı olarak, kanın damarlara uyguladığı basınç, yani tansiyon, azalıp artmaktadır. Böyle durumlarda ise çeşitli rahatsızlıklara yol açılır. Kan basıncının düşmesine, düşük tansiyon, yükselmesine ise yüksek tansiyon, yani hipertansiyon denmektedir. Bu yazımızda ise, hipertansiyonun ne olduğunu, belirtilerini ve nedenlerini inceleyeceğiz.

Hipertansiyon her üç kişiden birinde görülme olasılığı bulunan oldukça yaygın bir rahatsızlıktır. Her ne kadar basit gibi gözükse de, tansiyonun yani kan basıncının bu kadar yüksek olması, ciddi bir sağlık sorunudur. Hipertansiyon, mutlaka tıbbi bir yardım gerektiren bir durumdur. Bu nedenle yüksek tansiyona sahip olup olmadığını anlamanız, bu rahatsızlığa müdahale etmeniz açısından önemlidir. Bu rahatsızlığın belirtilerini anlayabilmek için, öncelikle vücutta oluşan bu düzensizliğin nedenlerini bilmemiz gerekmektedir. Bazı durumlar, hipertansiyona neden olur ve hipertansiyon görülme riskini arttırmaktadır. Bu durumların başında öncelikle yaş gelir. Kişinin yaşı arttıkça, kan basıncında düzensizlikle yaşama olasılığı da artmaktadır. İnsan vücudu zaman geçtikçe işlevini yavaş yavaş kaybeder ve hipertansiyon da bu nedenle yaş ilerledikçe ortaya çıkabilir. Bir diğer sebep ise, kişinin yeteri kadar fiziksel aktivitede bulunmuyor olmasıdır. Hareketsiz kalan ve hantallaşan bir vücutta, kan basıncı düzensizliklerine rastlamak işten bile değildir. Ayrıca fiziksel aktivitelerin eksikliği, bir diğer yüksek tansiyon sebebi olan aşırı kilo almaya da davetiye çıkarmaktadır. Üstünde durulması gereken önemli bir diğer sebep ise, sigara içmektir. Sigara içerken en başında tütünün yapısı gereği, bir süre boyunca tansiyon yükselmekte, etki geçince normale dönmektedir. Fakat sürekli bir şekilde sigara kullanımı, yüksek tansiyonun kronik bir hal almasına neden olur. Ayrıca sigara damarlara da zarar vererek, tansiyondan çok daha kötü bir şekilde etkilenmemize neden olur.

Bu saydığımız sebepler dışında hipertansiyona yol açabilecek birçok neden bulunur. Bu yüzden hepsini bilmek imkansız olacağı için, önemli olanları sıraladık. Bunların dışında, ayrıca yüksek tansiyonun belirtilerini de bilmek, hastalığa müdahale etmek açısından önemlidir. Hipertansiyonun birçok nedeni bulunabilir, bu nedenle belirtileri biraz yüzeysel kalabilir. Fakat buna rağmen, fark edilen belirtiler birleştirildiğinde, hipertansiyon olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. İşte hipertansiyon olup olmadığınızı anlamak için kontrol edebileceğiniz belirtiler:

1.Burun Kanaması

İnsanlar genelde hipertansiyona sahip olup olmadıklarını rutin doktor kontrollerinde öğrenmektedirler. Birçok kişi, kendi kendini kontrol etmediği için, haberi olmadan bu tehlikeli hastalıkla yaşamaktadır. Fakat bazı belirtiler, yüksek tansiyona işaret edebilmektedir. Bu belirtileri bilerek, hastalığı anlayabilirsiniz. Sık sık yaşanan burun kanamaları, hipertansiyonun bir belirtisi olarak ele alınabilir. Burun kanamalarının başka nedenleri de olabilir. Fakat burna direk fiziksel bir darbe gelmediği halde kanama var ise, bu durum burunda bulunan kılcal damarların bir sebepten ötürü zarar görmesinden dolayı oluşmaktadır. Yüksek kan basıncı, yani hipertansiyon da kılcal damarlarda böyle bir hasara neden olabilir. Kanın normalde olduğundan çok daha fazla basınç uygulaması, burunda bulunan bu kılcal damarların parçalanmasına ve burun kanamasına neden olmaktadır. Eğer siz de herhangi bir müdahale olmadan sık sık bu tür bir burun kanaması yaşıyorsanız, yüksek tansiyonunuz olup olmadığını kontrol ettirmek için, bir doktora başvurmalısınız.

2.Kalp Ağrısı

Kalp ağrısı, aslında direk olarak kalbin bulunduğu yerden ziyade, göğüs bölgesine yayılan bir ağrı olarak hissedilmektedir. Kalp ağrısı yaşayan kişiler, normal olarak ilk bu durumu kalp rahatsızlıklarına yorarlar. Aslında bu yaklaşım o kadar da yanlış sayılmaz. Birçok kalp rahatsızlığı, kalpte ve göğüs bölgesinde bu tür ağrılara neden olabilir. Bu durumun hipertansiyon riski altında olup olmadığına işaret etmesi için, hipertansiyonun vücudunuza neler yaptığını bilmeniz gerekebilir. Hipertansiyon, kan basıncı ile alakalı bir durumdur. Kalbimiz ise, bu kanı pompalayan organdır. Kan basıncındaki değişikliklerden normal olarak kalp de olumsuz yönde etkilenebilir. Bu nedenle yaşanan kalp ağrılarını yüksek tansiyona da yormak mantıklıdır. Zaten böyle bir ağrı yaşamışsanız, mutlaka doktora görünmeniz gerekir. Fakat göründüğünüz sırada, tansiyonu da kontrol ettirmeniz, sizin faydanıza olacaktır.

3.Baş Ağrısı

Baş ağrısı, bu saydıklarımız içerisinde yüksek tansiyon belirtileri arasında genel olanıdır. Baş ağrısına birçok şey sebep olabilir. Yüksek tansiyon bunlardan sadece biridir. Bu nedenle sadece baş ağrısına bakılarak tansiyon ile ilgili bir yargıya varmak oldukça güçtür. Fakat yüksek tansiyonun neden olduğu baş ağrısının bazı ikonik özellikleri bulunabilir. Örneğin, bu yaşanan baş ağrıları sık sık oluyor ise, yüksek tansiyondan şüphelenebilirsiniz. Kanın damarlara fazla basınç yapması olarak bildiğimiz hipertansiyon, beyne giden ve başımızda bulunan damarlarda bu basıncın değişmesi ile ağrıya neden olmaktadır. Herhangi başka bir hastalığınız yoksa ve baş ağrıları yaşıyorsanız, mutlaka tansiyonunuzu kontrol ettirin. Bu duruma hipertansiyon neden oluyor olabilir.

4.Baş Dönmesi ve Bulanık Görme

Tansiyon ile ilgili düzensizlik ve hastalıklarda en çok karşımıza çıkan belirti, baş dönmesidir. Düşük tansiyonun yaptığı gibi, yüksek tansiyon da baş dönmesine neden olabilmektedir. Eğer bu baş dönmeleri ile sık sık karşılaşmaya başlıyorsanız tansiyonunuzu ölçtürmelisiniz. Ayrıca bu baş dönmesi durumuna görme güçlüğü ya da bulanık görme gibi durumlar da ekleniyorsa, durumunuz yüksek tansiyona işaret ediyor olabilir.