Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hipertansiyon İçin Sarımsak Tedavisi

Günümüzde birçok insanın en önemli sağlık sorunlarından biri hipertansiyondur. Damarların içerisinde yer alan kanın damar duvarına yapmış olduğu basınca hipertansiyon denir. Uzun süre içerisinde kanın damar duvarına yapmış olduğu basınç nedeniyle damarın iç kısmında belirli bir oranda hasara neden olur. Yüksek tansiyon sebebiyle insan vücudunun her organı besleme işlevine sahip olan damarlarda tıkanma, genişleme ya da yırtılma gibi ciddi durumlar meydana gelebilir. Hipertansiyon hastalığı genel olarak birçok sebebe bağlı olarak meydana gelen kan basıncının yükselmesi durumudur.

Hipertansiyon Hastalığında Kullanılan İlaçların Zararları

Hipertansiyon günümüzde birçok insanda bulunan bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi için düzenli ilaç kullanımı gerekir. Hipertansiyon hastalığında en çok kullanılan ilaçlardan birkaçı diüretikler ve beta blokerlerdir. Kanda yer alan fazla orandaki suyu ve tuzu atma görevini diüretik ilaçlar yapar. İnsan vücudunda buna bağlı olarak meydana gelen su kaybıyla birlikte, çok sık bir şekilde tuvalete çıkma bu tür ilaçların en çok görülen yan etkilerinden biridir. Ayrıca diüretik ilaçlar yüzünden insan vücudunda elektrolit dengesizliği de çok sık görülür. Elektrolit, insan vücudundan idrar yoluyla atılan tuzların bir çeşididir. İnsan vücudunda görülen elektrolit dengesizliğini diyetinize birebir uyum sağlayarak normal dengede tutabilirsiniz. Aynı zamanda elektrolit dengesizliği durumunda kas krampları güçsüzlük, iştah kaybı ve mide bulantısı gibi yan etkileri meydana gelir. Hipertansiyon hastalığı için doktorların tavsiye ettiği, reçete yazdığı bir diğer ilaç ise beta blokerdir. Beta bloker türü ilaçlar kalbin yapmakla görevli olduğu bazı iş yükünü azaltır. Böylece henüz yorulmamış olan kalbiniz sayesinde hipertansiyonunuzda buna bağlı olarak düşer. Hipertansiyon hastalığının tedavisinde kullanılan beta bloker ilaçlarının baş dönmesi, sersemlik, kalp atışlarında yavaşlama olması, cinsel performans ve aynı zamanda iktidarda sorunların oluşması gibi bazı yan etkileri bulunur.

Hipertansiyon İçin Sarımsaklı 4 Bitkisel Tedavi

Hipertansiyon hastalığının tedavisi için ilk olarak yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Mesela, tuz, şeker, doymuş yağ tüketimine dikkat etmek gibi. Bunun yanı sıra aynı zamanda her gün kendinizi yormadan egzersiz yapmanız gerekir. Sarımsak birçok araştırmaya göre kalp sağlığını koruyan çok güçlü bir kaynaktır. Sarımsak sayesinde yüksek kolesterol seviyesi kontrol altına alınır ve kan basıncı da normal bir seviyeye gelir. Hipertansiyon için sarımsak tedavisini uygulamak istiyorsanız bazı uygulamalar yapmanız gerekir. Hipertansiyonu sarımsak ile normal bir seviyede tutmak için işinize yarayacak 4 yöntemi sizlerle buluşturacağız.

1. Yiyecekleriniz için sarımsak tuzu kullanın

Sarımsağın içeriğinde yer alan Alisin çok güçlü ve faydalı bir enzimdir. Bu enzim kalp sağlığı için çok önemlidir ve çok faydalıdır. Sarımsak hastalıkları iyileştirmek ve kalbi güçlendirmek için eski zamanlardan beri kullanılır. Tuz yerine sarımsak tuzu kullanmanız hipertansiyon için çok faydalı olacaktır. Evde kendi sarımsak tuzunu yapmanız için gerekli olan malzemeler 6 tane sarımsak ve 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağıdır. Evde yapabileceğiniz sarımsak tuzu yapılışı çok basittir. İlk olarak sarımsağı kabuklarından ayırın ve bir tavada zeytinyağıyla soteleyin. Yanmamasına çok dikkat ederek altın rengine dönüştüğünde ocaktan alın. Daha sonra zeytinyağını süzün. Zeytinyağını süzdüğünüz için nem tutmaz ayrıca kıtır bir tadı muhafaza eder. Sarımsağı bir cam kavanoza alın. Yemeklerinizi tatlandırmak için tuz yerine sarımsak tuzu kullanın.

2. Aç karnına sarımsak yiyin

Hipertansiyonu düzenlemenin ve ayrıca diğer hastalıklardan korunmanın en iyi yolu sarımsak tüketmektir. Bunun için aç karnına sarımsak yemeniz gerekir. Karaciğeri toksinlerden temizler ve enfeksiyonların oluşmasını engeller. Hipertansiyonu normal seviyede tutmak ve tedavi etmek için sarımsağı nasıl kullanmanız gerektiği hakkında biraz bilgi verelim.

İlk olarak sabah, hiçbir şey yemeden önce iki diş sarımsağı bir bardak suyla yiyebilirsiniz. Bu yöntem ilk olarak herkesi zorlayabilir, çünkü sarımsağın acı bir tadı vardır. Ancak 20 gün gibi kısa bir süre içerisinde büyük bir fark olduğunu hissedebileceksiniz. Ağız kokusundan endişe ediyorsanız, limon suyu içebilir ya da bir nane yaprağı çiğneyebilirsiniz. Sarımsak kokusu kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.

3. Zeytinyağında marine edilmiş sarımsak yiyin

Zeytinyağıyla marine edilmiş sarımsak hipertansiyonu düşürmenize büyük oranda yardımcı olacaktır. Bu çok etkili ve çok eski bir yöntemdir. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler ise, 20 baş kabukları soyulmuş sarımsak, 1 litre sızma zeytinyağı ve cam kavanoz. Bu tarifi hazırlamak için, sarımsakları soyun ve ortadan ikiye bölün. Kavanozun içine bir litre zeytinyağı ve 20 adet sarımsağı ekleyin. Daha sonra bu karışım için en az üç hafta dinlendirmeniz gerekir. Hazırlamış olduğumuz bu karışımı her gün iki dilim ekmeğin üzerine sürüp yiyebilirsiniz. Her gün iki diş sarımsak yemeniz de özellikle tavsiye edilmektedir.

4. Sarımsak çayı için

Hipertansiyonu dengeden tutmak ve düşmesini sağlamak için sarımsak çayı da çok etkili bir yöntemdir. Sarımsağın içeriğinde yer alan yüksek oranda vitamin, mineral ve antioksidan sayesinde kalp sağlığınızı koruyabilir, enfeksiyonları engelleyebilirsiniz. Aynı zamanda erken yaşlanmayı da yavaşlatır. Sarımsak çayını genel olarak aç karnına ve öğle yemeğinden 20 dakika önce içmeniz gerekir. Aç karnına iki tane sarımsak yemek isterseniz, sarımsak çayını öğleden sonra içmeniz daha doğru olur. Sarımsak çayını hazırlamak için bazı malzemelere ihtiyacımız var. Bu malzemeler, bir diş sarımsak, bir bardak su, biraz rendelenmiş zencefil, bir yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı bal gibidir. Sarımsak çayını hazırlamak için bir bardak suyu ısıtın. Kaynamaya başladığı zaman bir diş sarımsağı, zencefili ve balı ilave edin. Sarımsak çayını yaklaşık olarak 20 dakika pişirin. Daha sonra çayı süzün ve üzerine limon suyu ilave ederek içebilirsiniz. Sarımsak çayı hipertansiyonunuzun düşmesinde yardımcı olacaktır.

Sarımsağın Faydaları

Sarımsağın faydalarıyla ilgili son zamanlarda çok sayıda araştırma yapıldı. Daha önceki zamanlarda birçok alanda tedavi yöntemi olarak kullanılıyordu. Sarımsağın günümüzde tespit edilmiş olan çok fazla sayıda faydası bulunur ancak sarımsağın en önemli faydası hipertansiyonu düşürmesi, kalp-damar sağlığını koruması ve tansiyonu belirli bir seviyede tutmasıdır. Sarımsağın içeriğinde yer alan mineraller de insan vücuduna büyük oranda fayda sağlamaktadır. Sarımsağın faydalarını sayacak olursak,

1. Kalp ve Damar Sağlığı

Sarımsak insan vücudunun en önemli organlarından biri olan kalp ve damar sağlığı üzerinde çok etkisi vardır. Özellikle insan vücudundaki en önemli dokulardan olan damarların enflamatuar ve aynı zamanda oksidatif gibi stresten korunmasında çok büyük fayda sağlar. Oksidatif stres bir hastalık gibi algılanmamalıdır, aksine insan vücudunda yer alan antioksidanların ya da serbest radikallerin oranının az olması durumu olarak tanımlanır. Aynı zamanda oksidatif stresin artması durumunda, damarın yüzeyinde plak birikimi oluşabilir. Böyle bir durumda sarımsağın içeriğinde yer alan sülfür, oksidatif stresi büyük bir oranda azaltır ve serbest radikallerin insan vücuduna zarar vermemesi için damarları korur. Sarımsak kalbe giden kanın pıhtılaşmasını engeller. Sarımsak belirli bir oranda kanın pıhtılaşmasını engelleyen alojene içerir. Alojene, kanda yer alan hücrelerin yapışkan bir hale gelmesini engeller.

2. Tansiyon

Sarımsağın içeriğinde yer alan ve aynı zamanda ona kokusunu veren alliin adlı bileşen peptid hormonunun belirli bir oranda kalmasını sağlar. Peptit hormonu damarların daralmasına ve buna bağlı olarak kan basıncının yükselmesine neden olur. Sarımsak aynı zamanda kan inceltici bir özelliğe sahip olmasıyla kan dolaşımını kolaylaştırır. Böylece tansiyonun normal bir değerde olmasını sağlar. Tansiyonu düşürmek ya da yükseltmek için sarımsak yerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunur. Mesela, eğer adet dönemi gibi bir kanamanız varsa ya da ameliyat olacaksanız sarımsak tüketmemeniz gerekir. Eğer kan basıncı seviyeniz düşükse bu durumda da sarımsak yememeniz gerekir. Çünkü sarımsak kan seviyenizi daha çok düşürecek ve sizi halsiz bırakacaktır. Bu tür durumlara sahipseniz sarımsak yememeniz daha doğru olacaktır.

3. Kanser

Günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan biri kanserdir. Kanserin son zamanlarda büyük oranda artış göstermesinin birçok sebebi bulunur. Sarımsak, kolon ve mide kanseri ilk sırada olmak üzere, diğer kanser çeşidine yakalanma oranı ciddi oranda azalmıştır. Sarımsak kanser hücresinin meydana gelmesi ve aynı zamanda çoğalması alanında yapılan yedi farklı çalışma sonucunda, sarımsağın kolorektal kanser riskini yaklaşık olarak %30 oranında azalttığını kanıtlanmıştır.

4. Demir

Sarımsak ferroportin adı verilen protein oranının artmasına büyük oranda yardımcı olur. Ferroportin adı verilen protein, hücrede yer alan demirin hücreden ayrılıp, daha sonra dolaşıma yeniden dönmesi için bir köprü görevi görür. Ferroportin portein oranını arttırmak için, düzenli olarak sarımsak tüketmeniz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.