Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hipertansiyon

Yüksek tansiyon, yani bir diğer adıyla hipertansiyon, insan vücudunun en önemli sistemlerinden biri olan kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normal değerlerin çok üzerinde olması durumunda ortaya çıkmaktadır. Yüksek tansiyon ülkemiz genelinde yapılan istatistiksel araştırmalara göre, her üç kişiden birinde mutlaka görülen bir sağlık problemi olmaktadır. Yüksek tansiyonun önemsenmediği ve aynı zamanda tedavi edilmediği durumlarda, kalp büyümesi, kalp yetmezliği, damarlarda daralma olması, böbrek yetmezliği, felç ve hatta görme kaybı gibi ciddi hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle yüksek tansiyonun erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Hipertansiyonda, yüz seksen mm Hg gibi yüksek değerlere ulaşmadığı sürece, herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Hipertansiyonda en çok rastlanan belirtiler ise, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift ya da az görme, düzensiz kalp atışları ve aynı zamanda burun kanamasıdır. Hipertansiyon, teşhisinin konulabilmesi için ilk olarak kan basıncının ölçülmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyon 120 mm Hg ve küçük tansiyon 80 mm Hg olmak üzere iki farklı değere bakılır. Yüksek tansiyon teşhisinin konulması için bu iki farklı değerlerden birinin normal değerlerden daha yüksek olması gerekmektedir.

Hipertansiyon yaş, cinsiyet, yaş ve fiziksel durum kan basıncını etkileyen birtakım değişken faktörlerden biridir. Ancak yaş ve cinsiyet ise yüksek tansiyonun oluşumunda en etkili faktörler arasında yer almaktadır. Tansiyonunuz bir kere, bir olaya bağlı olarak çıkması, yüksek tansiyon hastası olduğunuz anlamına gelmemektedir. İnsan vücudunda yer alan değere bağlı olarak tansiyon gün içerisinde düşük ya da yüksek değerlere sahip olabilir. Bu durum da yüksek tansiyon hastası olduğunuzu göstermemektedir. Hipertansiyon hastası olduğunuzu, genel olarak ayda bir kere yapılan tetkik ya da tahliller sonucunda anlayabilirsiniz.

Hipertansiyon Neden Olur?

Hipertansiyonun ortaya çıkmasının en önemli iki etkeni bulunmaktadır. Bunlardan biri genetik faktörler, diğeri ise çevresel faktörlerdir.

  1. Genetik faktörler : Bazı genetik kaynaklı olarak ortaya çıkan hastalıklarda olduğu gibi, belirli bir kromozomun genindeki bozukluk hipertansiyona neden olabilmektedir. Eğer birinci derece akrabanızda, yani aile bireylerinden anne, baba, kardeşte yüksek tansiyonun olması durumunda, sizde de olma ihtimali çok yüksektir.
  2. Çevresel faktörler : Hipertansiyonun ortaya çıkma nedenleri arasında özellikle yüksek oranda tuz tüketilmesi stres, obezite, hareketsiz bir yaşam şekli, kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi minerallerin insan vücudunda eksik oranda bulunmasıdır. Aynı zamanda tiroit hastalıkları, böbrek üstü bezi tümörleri, böbreğe giden damarların daralması nedeni ile de ortaya çıkmaktadır. Doğum kontrol hapları, bazı ağrı kesici türler insan vücudunda yer alan kan basıncının yükselmesine neden olarak hipertansiyonun ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Hipertansiyon hastalarında ortaya çıkan yüksek kan basıncı mutlaka kontrol altına alınmalı ve gerekli görülen tedavi şekli uygulanmalıdır.

Hipertansiyonun Belirtileri

Yüksek tansiyon değeri 180/110 mm Hg gibi çok yüksek seviyeye ulaşmadığı sürece normalde herhangi bir belirti görülmemektedir. Tansiyonunuzun normal seviyelerin üzerine çıkması durumunda görülen belirtiler ise, baş dönmesi, kalp ağrısı, nefes darlığı, bulanık görme, burun kanamaları ve baş ağrısıdır. Aynı zamanda yüksek tansiyon normal şartlarda herhangi bir belirti ortaya çıkarmadığı için, düzenli olarak tansiyon değerinizi kontrol ettirmeniz çok önemlidir. Siz farkında olmadan yüksek tansiyon vücudunuz birçok kısmına büyük zararlar verebilir. Hipertansiyon uzun süre boyunca herhangi bir belirti vermenden, böbrek, kalp, beyin ve aynı zamanda damar sistemine de zarar vermektedir. Bu nedenle kan basıncınızı düzenli olarak, belirli aralıklarla ölçtürmeniz gerekmektedir. Yüksek tansiyonun en sık görülen belirtileri arasında, baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı ve görme kaybıdır. Aynı zamanda yüksek tansiyonun halsizlik, yorgunluk, burun kanaması, kulaklarda çınlama, merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık olarak tuvalete çıkma ve bacaklarda şişme gibi belirtiler görülmektedir.

Yüksek tansiyonun belirtilerinden herhangi biri ortaya çıktığında mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir. Çoğu kişide bulunan hipertansiyon rahatsızlığında şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, görme bozukluğu, baş dönmesi ya da böbrek yetersizliği ortaya çıkabilir. Bu tür belirtiler acil bir durumu işaret etmektedir. Bu durumda organlarınızı korumak için mutlaka hastaneye gitmeniz gerekmektedir. Kan basıncının çok yüksek bir seviyeye gelmesi durumunda çift ya da bulanık görme, yüzde, vücutta uyuşma gibi durumlarla ortaya çıkabilir.

Hipertansiyon Tedavisi

Yüksek tansiyonun tedavisinde ilk olarak kan basıncının 140/90 mm hg değerinin altına düşürmek gerekmektedir. Hipertansiyon bulunan bireyde eğer şeker hastalığı, böbrek yetersizliği ya da organlarda ortaya çıkan hasar var ise, kan basıncının daha düşük olması gerekmektedir. Hipertansiyon hastalarında tedavi olarak ilk önce hayat tarzını değiştirmesi beklenir. Tedavinin diğer yarısını ise düzenli olarak ilaç kullanımı oluşturur. Hipertansiyon tedavisinde düzenli olarak egzersiz yapma, kilonun normal seviyede olması ve tuz kullanımının azaltılması gerekmektedir. Hipertansiyon tedavisinde böbrek atardamarlarına işlem yapılarak kan basıncının kontrol altına alınması hedeflenmektedir. Kalp krizi, inme ya da böbrek yetmezliği gibi yüksek tansiyonun neden olduğu hastalıklardan korunmak için bir an önce doktora başvurmak gerekmektedir. Erken tanısı konulan ve aynı zamanda kontrol altına alınan yüksek tansiyon insanların yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde etkilememektedir.

Diğer hastalıkların tedavisinde olduğu gibi yüksek tansiyon tedavisi de aynı zamanda kişiye özel olarak uygulanmalıdır. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan tansiyon ilaçlarının çok kullanımı durumunda bağımlılık yaptığı ve zararının olduğunu düşünerek, ilaç kullanımını kabul etmemek ciddi hastalıklara yol açmaktadır. Bazı ilaçlar yüksek tansiyonu kontrol altına alırken, aynı zamanda kalp ve damar sistemini de korumaktadır. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan ilaçların çoğunun amacı sadece tansiyonu kontrol altına almak değildir, aynı zamanda insan vücudunda yer alan diğer organlarında korunması amaçlanmaktadır. Doktorların hastaya uygun ilaç seçiminde bulunması çok önemlidir. Yüksek tansiyonun sürekli olarak kontrolü sağlandıktan sonra kullanılan ilaçlar, sadece doktor tavsiyesi ile bırakılabilir.

Hipertansiyon rahatsızlığında en etkili yöntemlerden birisi hipertansiyon ilaçlarıdır. Hipertansiyonun tedavisinde kullanılan ilaçlar, çok etkilidir ama insanların ilaçlara karşı bir önyargısı olması sebebi ile ilaç kullanımı yüzde ellinin altında yer almaktadır. Hipertansiyon ilaçları kullanan bireylerde kan basıncının kontrol altına alınması ancak her iki hastadan birinde sağlanmaktadır. Yüksek tansiyon ilaçlarının doktor tavsiyesi ve onun kontrolünde düzenli olarak kullanılması tedavinin en önemli aşamasıdır. Eğer hastalarda, kullanılan ilaçların yan etkisi olursa, bu durumda doktora başvurmaları gerekmektedir. Yüksek tansiyon ilaçları doktorunuzun haberi olmadan asla bırakılmamalı ve aynı zamanda farklı bir problem ortaya çıktığında da doktorunuzun bilgisi olmalıdır.

Hipertansiyon ve Beslenme

Kilosu fazla olan bireylerde yüksek tansiyonun ortaya çıkma ihtimali çok daha fazladır. Normal ve ideal kiloya sahip olan bireylerde yüksek tansiyon görülme ihtimali çok daha azdır. Bu durumda hipertansiyonun ortaya çıkması durumunda kilo vermeniz gerekmektedir. Vücut ağırlığı fazla olan bireylerde sadece hipertansiyon rahatsızlığı değil, aynı zamanda farklı birçok hastalık ortaya çıkmaktadır. Hipertansiyon tedavisinde ilk olarak kilo vermeniz gerekmektedir. Daha sonra ise eğer kullanıyorsanız alkol ve sigarayı bırakmalısınız. Daha çok sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenmeniz, tuzu, yağı azaltmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.