Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hipoglisemi Hastalığı

Hipoglisemi hastalığı, insan vücudunun kan şekeri oranının olması gerektiğinden çok daha düşük bir değerde olmasıdır. Hipoglisemi hastalığının başlangıcında bulanık görme, baş ağrısı, baş dönmesi, terleme ve aynı zamanda baygınlık durumu meydana gelir. Uygun bir müdahalede bulunulmadığı zaman hatta bilinç kaybı bile görülür. Diyabetli olan hastaların çok sık bir şekilde karşılaştığı rahatsızlıktır. Özellikle Tip I Diyabet hastalığına sahip olan kişiler haftada bir ya da iki hipoglisemi atağı geçirirler. Tip II Diyabet hastalarında bu durum çok daha nadir bir şekilde görülür. İnsan vücudunda yer alan insülin alınan besin oranına, yenilen yemeğin çeşidine, ne kadar süre egzersiz yağıldığına, insülin enjekte edilen alana, insan vücudunda farklı bir hastalığın olup, olmadığına ve aynı zamanda içinde bulunulan stres oranına bağlı olarak farklılık gösterir. Hipoglisemi hastalığında genel olarak insülin etkisinin en üst seviyelerde olduğu saatlerde, özellikle yemeklerden önce ve aynı zamanda ağır bir şekilde yapılan egzersiz sonrasında değişiklik gösterir. Bazı zamanlarda ise uyku sırasında Hipoglisemi hastalığının atakları meydana gelebilir.

Hipoglisemi hastalığının meydana gelen ataklarda sinirlilik, aşırı terleme, uyuşukluk, çarpıntı, baş dönmesi, yüz ve aynı zamanda karıncalanma gibi belirtiler meydana gelir. Bilinç kaybına neden olan hipoglisemi hastalığına ağır hipoglisemi adı verilir. Bu durum insan vücudunun en önemli organlarından biri olan beynin şekersiz kalmasına bağlı olarak meydana gelir. Bu durumda glukagon enjekte edilmesi gereklidir. Glukagon aynı zamanda pankreas tarafından üretilen ve karaciğerden kana şeker salınımını uyarma işlevine sahip olan bir hormondur. Hipoglisemi hastalığına duyarlı olan kişilerde yeterli oranda karaciğer şeker deposu bulunmaz. Bu nedenle gerekli oranda olan glukagon dış takviye ile sağlanır. Hipoglisemi hastalığını kontrol altına almanın en önemli noktası ise bu belirtilerin görülmesi durumunda kan şekerinin ölçülmesi ya da hastanın hangi durumlarda hipoglisemi hastalığının atağa yatkın olduğunun bilincinde olunması gerekir. Hipoglisemi hastalığında meydana gelen ataklar, beynin sinir hücrelerinin hasarına ya da hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle geçirilmiş olan üç hipoglisemi hastalığında meydana gelen ataklar elli yaş üzerine sahip olan hastalarda bunama riskini daha çok arttırmaktadır. Hipoglisemi hastalığında meydana gelen atak belirtilerinin hastada hissedilmeye başladığı anda sindirim sistemi tarafından hızla emilerek, şekerlerin yenip, içilmesi gerekir. Mesela, şekerli su, bal vb. gibidir. Ancak şeker oranının çok yüksek tutulmaması gerekir, aksi durumda insan vücudunda yer alan kan şekeri değeri çok yüksek seviyeye gelir. Şeker takviyesinin yapılmasının ardından kan şekeri ölçülmesi gerekir. Hipoglisemi hastalığına sahip olan bireyler genel olarak fazla stres yapmamaları gerekir, mümkün olduğunca moralin çok yüksek olmalıdır. Bazı uzmanların yapmış olduğu araştırmalar sonucunda ağır atakların yaşanması hastanın stresli ve aynı zamanda üzgün olduğu durumlarda meydana gelir.

Hipoglisemi Hastalığı Neden Olur?

İnsan vücudunda yer alan kan şekerinin normal kabul edilen değerlerin altında olması durumuna hipoglisemi adı verilir. Hipoglisemi hastalığının kendisi bir hastalık değildir ama insan vücudunun başka bir hastalığının belirtisi olmaktadır. İnsan vücudunda belirli bir oranda olması gereken kan şekeri, yemekler sindirim sisteminde parçalandıktan sonra vücutta hücreler tarafından kullanılmak üzere meydana gelen, basit halde olan şekerdir. Bu şekerin bir diğer adı ise glikozdur. Hipoglisemi hastalığında, insan vücudunun karaciğerde depolanan glikozu salmaması ve aynı zamanda kan şekeri yükselmemesi anlamına gelir. İnsan vücudunda belirli bir oranda kan şekeri 70 mg/dl olarak kabul edilse bile, bu değer insandan insana göre farklılık gösterir. Bu durumda doktorunuzun sizinle görüşüp, metabolizmanın normal ya da düşük sayılan kan şekeri değerinin ne olacağını öğrenmenizdir.

Normal şartlarda insan vücudunda yer alan çeşitli organların, hormonların ve aynı zamanda salgı bezlerinin beraber çalışması sonucunda kan şekeri değerlerini dar bir aralıkta tutar. Fakat insanların kötü beslenme alışkanlıkları ya da bazı hastalıklar gibi sebeplerden dolayı, kan şekeri dengelenemez. Bu durum da insan vücudunda bazı sorunlar meydana gelebilir. İnsan vücudunda yer alan kanın şeker miktarı çok fazla arttığı zaman, diyabetin en önemli belirtilerinden biri olan hipoglisemi hastalığı meydana gelir. Diyabetli olan kişilerde hipoglisemi hastalığında meydana gelen ataklar çok daha yaygın bir şekildedir, çünkü çok fazla insülin kan şekeri seviyesinin düşmesine sebep olabilir. Buna insülin reaksiyonu adı verilir ve genel olarak insülin iğnesi kullanması gereken kişilerde çok daha sık bir şekilde görülür. İnsülin aynı zamanda kan şekerinin enerji olarak kullanması için insan vücuduna yardım eden bir hormon olmaktadır. İnsan vücudunda belirli bir oranda olması gereken glikoz çok hızlı tüketiliyorsa, kana çok fazla oranda insülin pompalanıyorsa, glikoz kana çok yavaş bir şekilde karışıyorsa hipoglisemi hastalığı meydana gelir. Hipoglisemi hastalığının meydana gelme sebepleri, çok fazla insülin almak, diyabet hastalarının kullandığı ilaçların yan etkisi, öğün atlamak, düzensiz ve sağlıksız yeme alışkanlığı, çok yorucu bir şekilde egzersiz yapılması, çok fazla oranda alkol içilmesi organ yetmezliği, hormon eksikliği, tümörler, kendini aç bırakmak, genetik sorunlar, düzenli ve sağlıklı beslenememe, mide bağırsağı ameliyatları sonrasındaki iyileşme süreci, bazı zayıflama ameliyatları, bazı ilaçlar, yani kinolonlar, pentamidin, kinin, beta engelleyiciler, metabolizmayı hızlandıran ilaçlar, otoimmün hastalıklar, yoğun stres ve kaygı durumu, aynı zamanda yeterince karbonhidrat alamama gibi durumlardır.

Hipoglisemi Hastalığının Belirtileri

Hipoglisemi hastalığının insan vücudunda meydana gelen birtakım belirtileri bulunur. Hipoglisemi hastalığının tedavi edilmemesi durumunda, insan vücudunda kalıcı nörolojik hasarlara ve hatta hastaların hayatını kaybetmesine bile neden olabilir. Hipoglisemi hastalığına sahip olup, olmadığınızın kontrolünü sağlamak için kan şekerinizi ölçtürmeniz gerekir. Kan şekeri, beynin önemli yakıtı olduğu için, kan şekerinin düşmesi, yani hipoglisemi hastalığı sırasında birtakım belirtiler meydana gelir. Bu belirtiler ise, baş ağrısı, aşırı terleme, bulanık görme, baş dönmesi, titreme, kaygı, kafa karışıklığı, konuşmada zorlanma ve aynı zamanda halsizlik gibidir. Bu belirtiler haricinde halsizlik, depresyon, unutkanlık, gece terlemeleri ve aynı zamanda çarpıntı gibi şikayetler de hipoglisemi hastalığının belirtileri arasında yer alır. Hipoglisemi hastalığı genel olarak aç kalma durumunda meydana gelir ama bazen tam tersi de olabilir. Yani yemeklerde sonra insan vücudu çok daha fazla oranda insülin salgıladığı için, yemeklerden sonra hipoglisemi hastalığı meydana gelebilir. Bu tür hipoglisemi hastalığına reaktif hipoglisemi adı verilir ve aynı zamanda gastrik bypass ameliyatı olan kişilerde daha sık görülür. Fakat bu ameliyatı geçirmemiş olan kişilerde de aynı şekilde reaktif hipoglisemi hastalığı görülür.

Hipoglisemi Hastalığının Tedavisi

Hipoglisemi hastalığına sahip olan kişilere uygulanması gereken iki farklı tedavi yöntemi bulunur. Biri insan vücudunun kan şekeri oranının düşmesi sonucunda hemen ilk müdahale, diğer tedavi yöntemi ise altta yatan gerçek sebebin tedavisidir. Kan şekeri oranının düşmesi durumunda, ilk müdahalenin yapılması gerekir. Bu müdahale hastalığın belirtilerine göre değişiklik gösterir. Hipoglisemi hastalığının basit belirtilerin meydana gelmesi durumunda, genel olarak şeker tüketilmesi, meyve suyu içilmesi ya da glikoz tabletlerinin alınmasıyla geçici bir çözüme kavuşur. Hipoglisemi hastalığı ciddi belirtiler göstermeye başladığı zaman, ağızdan şeker alınması mümkün olmuyorsa glukagon iğnesinin yapılması gerekir. Hipoglisemi hastalığına neden olan gerçek sebebin tedavisinde ise doktorunuzun belirlediği sebebe yönelik bir uygulama yapışır.

İlaç kullanılması ya da düzenli kullanılması gereken bir ilacın dozunun ayarlanması gerekir. Hipoglisemi hastalığına neden olan bir tümör ise, tümörün alınması gibi bazı tedavi yöntemi uygulanır. Fakat özel durumlar dışında çoğu zaman hipoglisemi hastalığı tam olarak tedavi edilemez. Bu nedenle hastaların hipoglisemi hastalığı ile baş etme ya da kan şekerini belirli bir seviyede tutma yöntemleri ile ilgili bilgilendirmenin yapılması gerekir. Böylece hipoglisemi hastalığına sahip olan kişilerin, hastalık sırasında meydana gelen atakları önlemek için bazı tedbirlerin alınması gerekir. Buna göre, beslenme düzeninde öğün atlamamaya dikkat edin ve kendinizi aç bırakmamaya çalışın. Her gün aynı saatler arasında yemek yemeye dikkat edin. Basit şeker ve unu çok fazla tüketmemeye özen gösterin. Unlu tatlılar, pirinç, beyaz ekmek, beyaz makarna, bal, reçel ya da pekmez tüketmemeye dikkat edin. Tam buğday ekmeği, bulgur, kepekli makarna ya da rafine özelliğe sahip olan tahılları tüketmeniz daha doğru bir tercih olacaktır. Yemek yedikten sonra hemen tatlı ya da meyve yemeyin. Ara öğünlerde meyve tüketirken yanında peynir, fındık gibi protein değeri yüksek olan besinlerden yiyin. Hazır meyve sularından uzak durun. Alkolden mümkün olduğu kadar uzak durun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.