Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

HIV’İN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Günümüzün en tehlikeli rahatsızlıkların biri olarak HIV sağlık sorunu olarak görülmektedir. Bu yazımızda sizlere HIV sağlık sorununun belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında size verecek olduğumuz bu bilgiler sayesinde sizlerde bu sağlık sorunu ile karşı karşıya iseniz, konu ile bilinçli bir şekilde hareket etme imkanına sahip olacaksınızdır.

HIV sağlık sorununu tanımlamaya başlamadan önce, HIV belirtilerine sahip iseniz, ilk olarak bir doktor yardımı almanız gerekmektedir. Çünkü HİV kendi kendine geçen bir rahatsızlık olmamak ile beraber, eğer tedavi edilmez ise ölümle bile sonuçlanabilmektedir.

İlk olarak HIV açılımı, İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü demektir. HIV, AIDS oluşumunun nedenidir. HIV bireylerin bağışıklık sistemlerini doğrudan etkileyen bir virüstür. Bağışıklık sistemlerinin bozulması ile birlikle kişiler hastalıklara açık bir duruma gelmektedirler. Vücudumuzdaki bağışıklık sistemimiz, bizi mikroplardan koruma görevini üstlenmektedir. Bu görevini yerine getiremediği zaman vücudumuz hastalıklara açık bir duruma gelecektir.

Kazanılmış bağışıklık noksanlığı sendromu (AIDS), insan bağışıklık eksikliği virüsünün (HIV) neden olduğu yaşamı tehdit edici bir hastalık olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, AIDS veya HIV taşıyan birçok kişi bunun farkında değildir. Ancak HIV ilerledikçe enfeksiyonlar ile mücadele etmek zorlaşacak ve vücudunuz diğer hastalıklara açık bir hale gelecektir.

Risk Altında Olan Kişiler Kimlerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi HIV’de de bazı kişiler risk altında olmaktadır. Yazımızın devamındaki bilgiler yardımı ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • HIV için en yaygın risk faktörü korunmasız cinsel yaşantıdır diyebiliriz. HIV vajinal, anal ve oral olmak üzere her türlü vücuda yayılmaktadır. Ancak, anal seks yoluyla iletimi, vajinal veya oral seks oranla daha yaygındır.
 • Damardan uyuşturucu kullanan bireyler
 • Açık yaralara sahip olan kişiler

Peki bunlara ek olarak HIV nasıl bulaşmaktadır ve nedenleri nelerdir? HIV, vücut sıvıları yoluyla bulaşmaktadır. Bu sıvılar ise şunlardır;

 • Kan
 • Meni
 • Vajinal ve rektal salgılar
 • Anne sütü ile bir başka kişiye geçmesi mümkün olmaktadır.
 • Ayrıca, tükürük, idrar, gözyaşı, dışkı ve kusmuk da HIV’in sizlere geçmesine olanak sağlamaktadır. 
 • İğne paylaşımı ise yine bulaşma durumları arasında yer almaktadır.
 • Hamile bir bayan eğer HIV taşıyor ise, yeni doğmuş çocuğuna HIV taşıması gerçekleşebilmektedir.
 • Kan nakli yolu ile bazı enfeksiyonlara maruz kalarak HIV’e neden olabilmektedir. Ancak alınan önlemler sonucunda, kan bankalarında bu durum hakkında daha geniş çaplı önlemler alınmıştır. Böylelikle kan nakli ile HIV geçişi en aza indirgenmiştir.
 • Ayrıca sünnetsiz erkeklerin HIV olma riski diğerlerine göre daha fazla risk taşımaktadır.

Yayılma riski taşıyan ve nedenlerinden sonra ise, yazımızda sizlere HIV belirtileri hakkında ayrıntılı bilgiler vermeye devam edeceğiz.

1.Ateş

fever

HIV’in ilk belirtisi yüksek ve şiddetli ateş olarak sayılmaktadır. Bu ateş derecesi yaklaşık 40 derecelere kadar varmaktadır. Beraberinde ise, hafif yorgunluk, şişmiş lenf bezleri ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklar meydana gelecektir. Bu belirtiler ile birlikte HIV varlığından şüphelenilmektedir.

2.Yorgunluk

Portrait of a young girl leaning on a backrest.

Bağışıklık sisteminizin çökmesi ile birlikte, bireyler kendilerini yorgun ve uyuşuk hissetmektedirler. Yorgunluk belirtisi HIV için erken bir tanı olabilirken aynı zamanda ilk zamanlarda kendini göstermezken, HIV’in ilerlemesi ile kendini belli edebilmektedir.

3.Kas ve Eklem Ağrıları – Şişmiş Lenf Düğümleri

chronicpain

Bu belirtilerin olması, bazı kişilerce hepatit belirtisi olarak sayılmaktadır. Hepatit belirtileri ise, bu anlamda aynıdır. Ancak ek olarak lenf düğümlerine bakılmalıdır. Lenf düğümleri vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır ve herhangi bir enfeksiyon durumunda iltihaplanma durumu olabilmektedir. Çoğu koltuk altı, kasık ve boyun bölgesinde bulunmaktadır.

4.Boğaz Ağrısı ve Baş Ağrısı

s-907884d39faa118ca003997e7188e8198aa086e2

Genellikle boğaz ağrısı ve baş ağrısı HIV belirtisi olarak sayılmaktadır. Bu kapsamda vakit kaybetmeden test yaptırmanız gerekmektedir. Çünkü HIV erken aşamada en bulaşıcı aşamasındadır. 

5.Deri Döküntüsü

Bir-insan-hayatı-boyunca-ortalama-22-kilogram-deri-kaybediyor.

Deri döküntüleri erken veya geç HIV/AIDS durumunda ortaya çıkabilir. Bu kapsamda, kollarınızda çıban, vücudunuzun belirli bölgelerinde pembe alanlar ve kaşıntılar olmaktadır. Eğer döküntüler kolay tedavi olmaz ise, HIV varlığından şüphenilmektedir.

6.Bulantı, Kusma ve İshal

Woman in the toilet

HIV’in erken dönemlerinde, genellikle bireylerin çoğunda bu belirtiler görünmektedir. Bu enfeksiyonlar, fırsatçı bir enfeksiyon olarak, antiretroviral terapinin sonucu olarak görülmektedir. Tedaviye yanıt vermeyen bağışıklık sistemlerinin belirtisi olarak ishal kabul edilmektedir.

7.Kilo kaybı

Woman showing how much weight she lost. Healthy lifestyles concept

HIV’de kilo kaybının olmasının nedeni olarak kusma ve ishal nedenleri gösterilmektedir. Bu durumda bireyler kilo kaybetmenin yanı sıra yemek yeme düzenlerinde de değişiklik olmasından dolayı bu belirtiyi göstermektedirler. Kilo kaybetmeye başladıysanız bunun anlamı bağışıklık sistemi bittiği anlamına gelmektedir. Mümkün olduğu kadar çok yemeye devam etmenize rağmen, kilo kaybı yaşamaya başlayacaksınızdır. 

8.Kuru öksürük

53b26d6dc333201688d02c90

Kuru bir öksürüğe sahipseniz vücudunuzda birşeyler yanlış gidiyor demektir. Birçok kişi ilk başlarda öksürüğü alerji olarak yorumlamaktadır ancak zamanla bu öksürüklerin şiddeti artmaktadır. Bu belirti HIV hastalarında tipikleşmiştir.

9.Zatürre

oksuruk_nobetlerine_dikkat_h23216

Öksürük ve kilo kaybı da ciddi bir enfeksiyon durumunda bağışıklık sisteminin sizleri mikroplardan korumadığı anlamına gelmektedir. Bu kapsamda ise, vücudunuzun savunmasız kalması nedeniyle zatürreye kadar rahatsızlıklarınız ilerlemektedir. 

10.Gece Terlemeleri

geceterlemesi_450

İnsanların yaklaşık olarak yarısı HIV enfeksiyonunun erken evrelerinde gece terlemeleri yaşamaktadır. Bu belirti, egzersiz ya da oda sıcaklığı ile ilgili değildir. Bu belirti bayanlar için menopozdaki acı sıcak basmalarına benzemektedir. 

11.Tırnak Değişiklikleri

mantar8

Başka bir belirti ise, tırnaklarınızda meydana gelen değişmelerdir. Bu durumda, tırnaklarda, kalınlaşma, renk değişimi (siyah ya da kahverengi çizgilerin oluşması veya dikey ya da yatay olarak oluşması) olur. Bu durum mantar enfeksiyonu olarak adlandırılmaktadır. Tükenmiş bağışıklık sistemi olan hastalar mantar enfeksiyonlarına karşı daha duyarlı olacaktır.

12.Mantar Enfeksiyonları

b_1312201420296956

İlerleyen HIV dönemlerinde, mantar enfeksiyonu pamukçuk olarak karşınıza çıkmaktadır. Mantar enfeksiyonlarında ağız veya yemek borusunda, zor yutmalar başlamaktadır. Pamukçuk ile birlikte dilinizde beyaz lekeler oluşabilmektedir. Bu konuda temiz olmanız gerekmektedir.

13.Konsantrasyon Güçlüğü

Chronic-Fatigue

HIV’in ilerlemesi ile birlikte görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca bunama, öfke ya da sinirlilik gibi hafıza sorunları ve davranış sorunları içerebilmektedir. Bunlara ek olarak sakarlık ve dikkat eksikliği oluşmaktadır.

14.Uçuk

ucuk-nedir-tedavisi-745x450

En son evrelerde kişilerde uçuk oluşumu olmaktadır. Uçuk mikropları genellikle seks sırasında vücudumuza girmelerine neden olmaktadırlar. Bağışıklık sisteminin zayıf olmasından sık sık karşılaşılan bir durumdur.

15.Karıncalanma ve Güçsüzlük

sol-kolda-karincalanma

HIV’in son evrelerinde yine el ve ayaklarda uyuşma ve karıncalanma neden olabilmektedir. Bu genellikle şeker hastalığı olan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Bu durum ilaç gibi ağrı kesiciler ve antiepileptik ilaçlar (gabapentinile tedavi edilebilir.

16.Adet Düzensizlikleri

060320151218320158913_2

HIV hastalığı ileri seviyede adet gecikmesi ve düzensizliğine neden olmaktadır. Bu değişiklikler, kilo kaybının da etkisi ile kadınların kötü sağlık durumlarını göstermektedir. HIV, menopoz yaşının daha erken olmasına neden olmaktadır. Bulaşmamış kadınlar için 49-51 yaşları arasında olurken HIV olan bayanlarda 47 yaşlarında olmaktadır. 

HIV’de tanı ve testler ise doktorunuzun yönlendirilmesi ile yapılacaktır. Bu testler ise şöyledir;

 • CD4 Hücre Sayısı
 • Viral Yük
 • İlaç Direnci Testleri
 • Bunların yanı sıra kan testleri de yapılmaktadır.

HIV / AIDS Tedavisi

HIV yaklaşık olarak tedavi edilmediğinde, 10 yıl içinde AIDS’e dönüşmektedir. Doktorunuz size teşhis koyduktan sonra ise, sizlere reçeteler ve yaşam stilinizi değiştirecek tedavi şekilleri sunacaktır. HIV / AIDS ömür boyu tedavi gerektiren kronik bir durumdur.

HIV / AIDS Komplikasyonları

 • Tüberküloz
 • Unutkanlık, kafa karışıklığı ve diğer nörolojik komplikasyonlar
 • Depresyon ve anksiyete
 • Kandidiyaz
 • Zatürre
 • Pnömosistis pnömonisi (PCP)

HIV’i önleminiz için ise bazı yöntemler elbette bulunmaktadır. HIV ve AIDS önlenebilir.

 1. Kendinizi korumak için, kan, meni, anne sütü ve vajinal sekresyon gibi enfekte vücut sıvıları ile temastan kaçınmalısınız.
 2. Korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin, prezervatif kullanmanız gerekmektedir.
 3. İğne paylaşmaktan sakının.
 4. Yaralı bir kişiye yardım ederken, kan ile temastan kaçınmanız gerekmektedir ve eldiven giyiniz.
 5. Eğer, hamile iseniz ve HIV var ise, çocuğunuz için doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.