Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Kilo vermek, ideal kiloya ulaşmak, daha sağlıklı bir vücuda ulaşmak… Bu saydıklarımız, yanına ekleyebileceklerimiz kilosunu takıntı haline getiren ya da daha sağlıklı olmak için gerçekten de kilo vermeye ihtiyacı olan herkes için kulağa hoş gelir. Yaptığı diyet programları, spor ile birlikte aynada eski halinden çok daha farklı birini görmek eminiz ki hepimiz için rüya gibi.

Kilo vermek, daha doğrusu ideal kiloya ulaşmak her zaman “güzelleşmek” adı altında değerlendirilmemeli. Öyle ki kimi zaman kişiler daha kaliteli bi yaşama ulaşmak için de kilo vermek zorunda kalabiliyor. Hastalıkların gerilemesi için, kilo ile bağlantılı hastalıklı oluşumunu engellemek için doktorlar hastalarına eğer fazla kilolar varsa vermeleri için mutlaka uyarıyor. Özellikle son yıllarda yanlış beslenmeden dolayı obeziteye varan bu fazla kilolar birçok kişi için rahatsızlık vericidir. Durum böyle olunca da bu kiloları takıntı haline getirenler ya da gerçekten vermek zorunda olanlar zayıflamak için birçok yönteme başvurur. Kimi diyetisyene danışarak kilo vermeyi tercih ederken kimi de sadece spor yaparak ya da başka yerlerden öğrendiği kulaktan duyma bilgilerle kilo vermeyi tercih ederler. Kimimiz bu kilo verme işlemini zamana yayarak daha kalıcı sonuçlar elde etmeyi tercih ederken kimimiz de diyet programımızın ya da sporumuzun yanında zayıflama hapları ya da zayıflama çayları gibi ek ürünleri tercih ederek daha hızlı ve ani kilo vermeyi tercih eder.

Her ne kadar kısa vadede aldığımız sonuçlar bizi çok mutlu etse ve başarmış hissi verse de ne yazık ki bu ani ve hızlı kilo kaybının vücudumuza birtakım zararları var. Yani aslında dış görünüşümüzü istediğimiz hale getirirken vücudumuza genel olarak zarar da veriyoruz. Bu hızlı kilo vermenin bize etkilerini ve vücudumuza ne gibi zararları olduğunu sizin için araştırdık ve listeledik.

Hızlı Kilo Vermenin Zararları Nelerdir?

1. Kas kaybetmenize neden olur

Hızlı kilo vermek için uzun süreli bir şekilde kalorili beslenmek gerekiyor. Uzun süreli az kalorili beslenildiğinde vücut ihtiyacı olan enerjiyi harcamak için ise yeterli kaloriyi alamadığı için kaslardan harcamaya başlar. Ayrıca az kalorili beslenmede kemik yoğunluğunun azalması da söz konusudur. Kemik yoğunluğunun azalması ise kişide eklem ve kemik ağrılarına neden olur.

2. Kan şekerinizi düşürür

Hızlı kilo verdiren diyetlerde uzun süreli aç kalma ve az kalori alma mevcut. Uzun süreli aç kalan vücutta kan şekeri sürekli olarak düşük olur ve kişide çok şiddetli açlıklar, baş dönmeleri, açlıktan bayılmalar, sinirlilik hali, halsizlik gibi vücudun dengesini bozan birtakım etkiler görülür.

3. Diyabete neden olur.

Hızlı kilo vereyim derken kişinin uzun süre aç kalması kan şekerini düşürür dedik az önce. İşte bu kan şekerinin sürekli dengesizleşmesi kişide insülin direnci ve Tip1, Tip2 olarak değişen diyabete neden olur. Tip1 olarak adlandırılan diyabet hastalığı insüline bağlı olan diyabet hastalığıdır. Tip2 olarak adlandırılan diyabet ise insüline bağlı olmayan diyabet hastalığıdır. Hem de bu rahatsızlığa yakalanmanız için yatkın olmanı gerekmiyor. Hızlı kilo verildiğinde vücut kendiliğinden üretmeye başlıyor.

4. Saç dökülmesine neden olur

Hızlı kilo vermek, hemen sonuçlar almak istiyor alabilirsiniz. Fakat bunu yaparken vücudunuza ne gibi zararlar verdiğinizi bilmenizde fayda var. Saç ile kilo vermenin ne alakası var diye düşünebilirsiniz. Fakat saç özellikle proteinden beslenen bir yapıya sahiptir. Yani vücuda giren proteinler aynı zamanda saç köklerinizin de güçlenmesine yardımcı olur. Durum böyleyken hızlı kilo vermenize yardımcı olan diyetler vücudunuza ihtiyacınız olandan daha az protein almanıza neden olur. Saçlarınız da ihtiyacı olan proteini alamadığından dökülmeye başlayacaktır.

5. Kalp ritmini bozar

Hızlı kilo vermek için zayıflama hapları ve zayıflama çaylarına başvuran ve bu yöntemlerle kilo veren kişilerde bu çayların ve hapların içinde bulunan maddelerden dolayı vücutta aşırı derece sıvı kaybı meydana gelir. Aslında kişi kilo verdiğini zannederken vücudunun su ve protein dengesini bozduğu için kalp ritminde de bozukluk meydana gelir ve bu ritim bozuklukları kalp krizleri ve ani ölümlere sebep olabilir. Bu yüzden hızlı kilo vermemek kişinin kalp rahatsızlıkları yaşamaması için önemlidir.

6. Daha fazla kilo almanıza sebep olur


Fazla kilolarını hızlı bir şekilde veren herkes kısa bir süre sonra, diyeti ya da sporu bıraktığında aynı kiloları hatta daha fazla olacak şekilde kilo alımını tekrar yaşadıklarını ve aldıkları bu kiloları tekrar vermelerinde daha da zorlandıklarını söylüyor. Uzmanlar da hızlı kilo vermenin vücut için bir diğer zararının da metabolizmayı yavaşlatıp hatta öldürüp kilo alımına karşı daha yatkın olduğunu ve kilo vermede daha da zorluk çekileceğini her fırsatta söylüyor. Bu yüzden fazla kilolarınız varsa ve bu kiloları vermek istiyorsanız eğer, ayda en fazla 4 kilo olacak şekilde bu kiloları vermeniz; diyeti ya da sporu bıraktığınızda geri alma gibi ya da yukarıda saydığımız zararlar gibi birtakım rahatsız edici sonuçlardan da uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

7. Adet düzensizliğine neden olur

Hızlı kilo vermenin kadınlardaki bir diğer etkisi de adet düzensizliğine neden olmasıdır. Kişi az kalori aldığında bunun yanında fazla sıvı kaybı yaşadığında vücudunun dengesi de bozulur. Bu yüzden hızlı bir şekilde kilo veren çoğu kadında adet düzensizliği şikayetleri oluşur. Ağrılı adet dönemine sebep olması da hızlı kilo vermenin bir diğer sonucu olarak görülür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.