Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hızma Sonucu Oluşan Yara Nasıl Geçer?

Son zamanlarda kullanımı giderek yaygınlaşan hızma, belki de dünyanın en eski aksesuarı. Günümüzde topluca piercing olarak adlandırılan ve vücudun değişik yerlerinde açılan deliklere takılan metalik aksesuarların buruna takılanları ülkemizde hızma olarak adlandırılıyor. Anadolu’nun değişik yörelerinde hala geleneksel bir takı olarak kullanılan hızma, günümüz şehirli gençleri arasında da oldukça yaygın.

Doğu kültürlerinde değerli metallerden yapılan, şekil ve boyutlarıyla farklı anlamlar taşıyan geleneksel hızmalara göre, modern kültürde tamamen estetik zevke hitap eden çok daha değişik şekil ve boyutta hızmaya rastlamak mümkün. Hızma kullanımının giderek yaygınlaşmasının, birtakım sağlık sorunlarını beraberinde getirdiği de bir gerçek. Bu yazımızda hızma sonucu oluşan yaraları ve detaylarını inceleyeceğiz.

Hızma Yarası Neden Olur?

Geleneksel hızma kültürü

Hızma için burun deldirme işlemi günümüzde 2 şekilde yapılıyor. Bunlar; tabanca ve iğne yöntemidir.

Her iki uygulama da kendilerine göre riskler barındırır. Fakat delim tabancası çok fazla plastik aksam içerdiği için tam olarak sterilizasyonu mümkün olmadığından, güvenilir pek çok hızma stüdyosu iğne ile delim yapmayı tercih eder. Ne sebeple olursa olsun vücuda bir delik açtırmak, cerrahi bir müdahaledir. Fakat tamamen estetik amaçlı yaptırılan deldirme işlemlerinde bu gerçek hep göz ardı edilir.

Küpe takmak için kulak memesini deldirmek çok daha yaygın ve burun deldirmeye göre nispeten daha kolay, daha az riskleri olan bir işlemdir. Buna karşın burun dokusunun özelliği, kıkırdak dokudan meydana gelmesi ve yüz sinirlerine yakın olması sebebiyle çok daha özenli bir müdahale gerekir. Bunun için en başta yapılacak şey, hızma için delik açacak kişinin seçiminde özenli davranmak. Bu kişi herhangi bir olası komplikasyon karşısında ne yapması gerektiğini bilen bir kişi olmalı. Delik açacağı yerin anatomisini iyi bilmelidir.

Kullanılan aletlerin ve işlemin yapılacağı ortamın steril olması da çok önemli. Her gün onlarca kişiye aynı işlemin yapıldığı yerlerde kullanılan malzemenin sterilizasyonuna çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiği açıktır. Günümüzde kan ile bulaşan pek çok hastalık, bu gibi yerlerde ve ehil olmayan kişiler tarafından yapılan işlemlerle yayılıyor.

Hızma işlemi kadar, işlem sonrası takibi de önemli. Hızma takan kişiye, takının ve deliğin nasıl temizlenesi gerektiği etraflıca anlatılmalı. Yara iyileşene kadar kullanılabilecek takı modelleri, kolay takılıp çıkarmaya uygun seçilmeli. Takıların malzemesi de enfeksiyon gelişmesine yol açmayacak, alerji yapmayacak metaller olmalı. Bunun için en uygun metaller altın, titanyum ve niobyumdur.

Hızma uygulamasında burunda açılan deliklerin simetrisi de yara oluşumuna sebep olan bir başka etken olarak sık karşılaşılan bir şikayet. Buruna açılan deliğin dışarda ve içeride kalan girişleri mümkün olduğunca birbirine yakın olmalı. Aksi taktirde kullanılan takı deride gerginliğe ve bu gerilme de yara oluşumuna sebep olur.

Hızmadan Sonra Oluşan Yara Nasıl Geçer?

günümüzde hızma

Hızma takmak için buruna açılan deliklerin yarası, deliğin açıldığı yere göre genellikle 8 hafta ile 8 ay arasında bir zamanda iyileşir. Özellikle uygulamanın gerçekleştiği ilk günler bölgenin temiz tutulması çok önemlidir. Temizlik için günde 2 defa olmak üzere antiseptik sabunlar kullanılmalı. Bunun yanı sıra karbonatlı su da bu iş için uygun bir solüsyondur. Yıkamadan sonra iyice durulanan bölge kendi kendine kurumaya bırakılmalı. Temizlik işleminin ardından, doktor tarafından reçete edilen ve eczanelerden satın alınan antibiyotikli pomatların kullanımı tercih edilmelidir.

Piercing bakım spreyleri de hızma yaralarının iyileşmesinde kolay bir kullanıma sahip oldukları için tercih edilebilir. Yara iyileşene kadar alerji ve enfeksiyona sebep olmayan malzemelerden yapılmış, pratik kullanımı olan bir takı tercih edilmeli ve bölgeyi çok fazla kurcalamaktan kaçınmalı. Deliğin kapanmaması ve takıp çıkarırken enfekte olmaması için, uygulamadan sonra en az 1 ay, hızma yerinden çıkarmamak gerekir. Bu süre zarfında özellikle havuzda yüzmek de tavsiye edilmez.

Hızma delim işlemini, vücutta oluşan herhangi bir kesik, yara gibi düşünün. Elinizi kestiğinizde meydana gelen yara için gösterdiğiniz özeni hızma sonucu oluşan yaraya da göstermelisiniz. Hızma uygulaması yapılan yerde ağrı, acı, şişme, kızarıklık, akıntı olursa vakit geçirmeden bir doktora baş vurmak yapılacak en doğru şeydir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.