Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hodan Çekirdeği Yağının Faydaları

Bilindiği gibi hem ülkemizde hem de dünyanın birçok yerinde insanlar bitkileri birçok amaçla kullanılır. Bunların en başında bitkilerin sağlığa olan katkısı gelir. Toplumlar tarafından çokça kullanılan bitkiler arasında hodan otu da yer alır. Bu bitkinin birçok açıdan insan vücuduna katkısı bulunur.

Hodan Çekirdeği Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Hodan çekirdeği halk arasında sığır dili otu veya yıldız çiçeği olarak bilinen hodan otunun çekirdeğine denir. Hodan bitkisi mavi veya mor renkte olup ülkemiz genelinde çoğunlukla Marmara ve İç Anadolu Bölgesi’nde yetişir. Bu bitkinin çekirdeğinden elde edilen yağ birçok amaçla kullanılır. Çekirdeğin yağını elde etmek için birtakım işlemler kullanılır. Bu işlemlerden elde edilen yağ tedavi amaçlı kullanılır.

Hodan Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Cilde iyi gelir ve cilt bakımını sağlar

Hodan çekirdeği yağı cilt üzerinde meydana gelen birçok yara veya bozukluklara içerisinde bulundurduğu bileşenler sayesinde iyi gelir. Sedef hastalığı veya egzama gibi birçok cilt hastalığına da iyi gelir Bu sebeple cilt hastalıklarında oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Hodan çekirdeği yağının bilinen özelliklerinden biride hücre yenileyici özelliğinin olmasıdır. Bu sebeple ciltte gerçekleşmiş olan kırışıkları gidererek cildin diri durmasında büyük rol oynar.

Hodan çekirdeği yağı anti aging olarak bilinen yaşlandırmayı geciktirme özelliğini cildi nemlendirerek sağlar. Özellikle gençlerin sıkça karşılaştığı akne ve sivilce problemlerine iyi gelir. Cilt üzerinde bulunan lekeleri temizleyici özelliği sayesinde cildi bütün lekelerden arındırır. Cildi dış etkenlere karşı koruyarak ciltte gerçekleşebilecek olan kanser riskinin azalmasına yardımcı olur. Son olarak içerdiği bileşenler sayesinde besleyici bir yapıda olduğundan dolayı saçlara da iyi gelir.

2. Birçok hastalığa iyi gelir

Birçok insanın başına gelmiş hastalıklardan olan romatizma ve romatoid artrid hastalıklarına kemiklerin güçlü tutulmasına katılarak iyi gelir.

Ayrıca prostat kanserine karşı sıkça kullanılır ve kansere karşı vücuda fayda sağlar. Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığına karşı yarar sağlar ve oldukça kullanılır.

Şeker hastalığı olarak bilinen diyabet hastalığına kandaki şeker düzeyinin düzenlenmesinde rol oynayarak iyi gelir.

Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, yüksek ateş, öksürük ve bronşitgibi rahatsızlıklar için oldukça iyi gelir.

Bunun dışında balgam sökücü özelliği de bulunur. Hodan çekirdeği yağının faydaları arasında çocuklarda görülen hiperaktivite bozukluğu da yer alır. Ayrıca dikkat dağınıklığı içinde faydalıdır.

3. Vücuttaki sistem düzenlemelerinde rol oynar

Vücutta gerçekleşen yorgunluklara ve kronik yorgunluklara iyi gelir. Boşaltım sisteminde gerçekleşebilecek olan sorunlar için de iyi gelir. Ayrıca idrar sökücü diye de bilinir. Kanda gerçekleşebilecek olan yüksek basınç içinde kullanılır. Normal olarak vücutta gerçekleşen ağrı ve şişmelere karşıda hodan çekirdeğinin yağı kullanılabilir. Hücre yenilenmesinde büyük rol oynar ve vücuttaki hormonların düzenlenmesini de sağlar.

4. Kalp ve beyin aktivitelerine iyi gelir

Gün içerisinde sinirlenmeye ve strese karşı oldukça iyi gelir ve vücut için rahatlatıcı bir etki yaratır. Kalpte gerçekleşebilen hastalıklara ve inmelere karşı da hodan çekirdeği yağı sıkça kullanılır. Hafıza kaybı hastalığı olarak bilinen Alzheimer hastalığına iyi gelir. Sinirlerdeki uyarılmalarını arttırarak beyne katkı sağlar.

5. Kadınsal problemlere iyi gelir

Kadınların adet dönemleri öncesinde gerginlik, sıkıntı ve vücutta şişkinlik gerçekleşir. Kadınların adet dönemleri öncesinde yaşadıkları bu sıkıntıya karşı rahatlatıcı özellik verir ve adet döneminde gerçekleşen kramp ve ağrılara da iyi gelir. Menopoz dönemindeki kadınların sıkça karşılaştığı terleme ve sıcak basmalarına iyi gelir. Göğüste gerçekleşen ağrılar, hassaslaşmalar ve deri dökülmesine iyi gelir. Doğum sonrasında süt üretimin az olmasını karşılık annelerin süt üretimini teşvik eder ve süt üretiminde artış sağlar.

Hodan Çekirdeği Yağı Nerelerde Kullanılır?

Hodan çekirdeğinin yağının kullanılma amaçlarının başında cilde olan faydaları gelir. Ancak bununla sınırlı kaymayıp birçok hastalığa da iyi gelir. Hodan çekirdeği yağının genel olarak fayda sağladığı yerler sırasıyla boşaltım sistemi, sindirim sistemi, kalp ritim düzenlemesi, deri hastalıkları, saç bakımı, bebekler, kemik hastalıkları ve sinirsel hastalıklardır.

Hodan Çekirdeği Yağı Göz Çevrelerine Sürülür Mü?

Bilindiği gibi hodan çekirdeği yağı cilt üzerindeki faydaları oldukça fazladır. Bu sebeple hodan çekirdeği yağı göz çevresinde gerçekleşebilecek olan bütün sarkma, çökme ve diğer sorunlara oldukça iyi gelir. Bu sebeple hodan çekirdeğinin yağı göz çevresi için oldukça sık kullanılır.

Hodan Çekirdeği Yağı Çatlak Tedavisinde Kullanılır Mı?

Bilindiği gibi hızlı kilo alıp verilmesi durumunda meydana gelen deri problemlerinden biriside çatlaklardır. Bu çatlaklardan kurtulmak için yapılması gereken vücuda çatlakları onarma sürecinde yardımcı olarak onarım işlemini hızlandırmaktır. Bunun için kullanılabilecek olan birçok doğal bitkiler bulunur ve bunlar arasındaki en etkililerden birisi hodan çekirdeği yağıdır. Vücutta bulunan çatlaklar üzerine hodan çekirdeği yağı uygulandıktan sonra yağ deriye nüfuz ederek çatlakların onarılmasına katılır. Böylelikle vücudun onarım işlemini gerçekleştirmesi oldukça hızlanmış olur.

Hodan Çekirdeği Yağı Diz Ağrıları İçin Kullanılır Mı?

Hodan çekirdeği yağı diz ağrıları için kullanılabilir ve kullanım sonrasında iyi geldiği rahatlıkla gözlemlenebilir. Öncelikli olarak yağı kullanarak diz kapağı bölgesine 30 saniyelik bir süre boyunca masaj yapılmalıdır. Daha sonrasında yatış pozisyonuna geçilmelidir. Yatış pozisyonunda dizinizi kendinize doğru çekerek 30 saniye süre boyunca beklenmelidir. Bu işlemleri 3’er ya da 5’er kere tekrarlamanız gerekir. Tekrarlardan sonra yerde düz bir şekilde uzanarak bir başkasından yardım alıp ayağınızı itmesini sağlayın. Ayağınızın size itilmesi sırasında sizde buna karşılık olarak ayağınızla ileriye doğru kuvvet uygulayarak itmelisiniz. Bunları uyguladıktan sonra dizinizi bir sargı bezi ile bağlayarak uyuyabilirsiniz. Sabah sargınızı açarak rahatlıkla dizinizi kullanabilirsiniz.

Hodan Çekirdeği Yağı Kırışıklıklar İçin İyi Gelir Mi?

Bilindiği gibi zamanla vücudumuzun yenileme hızı azaldığından dolayı vücudumuz deride gerçekleşen yıpranmaları aynı performansla iyileştiremez. Bu sebeple dışarıdan takviyelerle bu performansı arttırmak gerekir. Vücudun deride gerçekleştirdiği yenileme işlemine en çok katkı sağlayan şeylerden birisi de hodan çekirdeğinin yağıdır. Hodan çekirdeği yağı içerdiği minerallerin zenginliğinden dolayı vücudun ihtiyaç duyduğu hammaddeleri yenileme sırasında sunar. Bu sebeple vücut yenileme işlemlerini daha kolay ve çok daha hızlı gerçekleştirir. Böylelikle vücutta oluşan kırışıklar zamanla kaybolur ve eski görünüme kavuşur.

Hodan Çekirdeği Yağının Zararları Nelerdir?

  • Hodan çekirdeği yağı hazımsızlık, kabız, ishal, deride dökülmeler ve midede şişkinliklere nadirende olsa sebep olabilir.
  • Hamilelikte ve daha sonrasındaki emzirme döneminde hodan çekirdeği yağının kullanılmaması tavsiye edilir.
  • Kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu sebeple kullanılan ilaçlarla etkileşime girme ihtimaline karşın doktorunuza başvurmanız önerilir. Özellikle sara veya epilepsi hastalıklarında doktorla iletişime geçmekte büyük fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.