Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hodan Yağının Faydaları 

Hem ülkemiz genelinde hem de dünyanın pek çok çeşitli yerinde bitkiler oldukça sık kullanılır. Bitkilerin bu kullanım amaçları arasında tabi ki vücudumuza olan faydaları gelmektedir. Bu faydalar gerek sindirim sistemi gerekse kalp sağlığı gibi birçok alanda kendini gösterir. Bu yüzden bu faydalar görmezden gelinemediği için hayatlarımızda da çok önemli bir yere sahiptir. İnsanlar tarafından çokça kullanılan bitkiler arasında hodan otu da yer alır. Hodan otu diğer bitkiler gibi vücudumuz için birçok fayda sağlar.

Hodan Yağı Nedir ve Nasıl Elde Edilir?

Hodan yağı, hodan otundan elde edilen özüte denir. Hodan otunun vücuda olan faydalarından oldukça fazla yararlanabilmek için bitkinin yağı elde edilir. Çünkü bitkinin kendisine kıyasla bu yağ çok daha hızlı etki eder. Hodan yağının elde edilmesi için 2 farklı yöntem mevcuttur.

İlk olarak yapılması gereken hodan otundan elde edilen tohumların herhangi bir ısıtma işlemine maruz bırakmadan sadece preslenme işlemine sokulmasıdır. Böylelikle ezilen tohumlarda bulunan yağlar dışarı çıkar. Diğer bir yöntem ise hodan otunun tohumlarının kavurulma işlemine sokulmasından sonra sıkılma işlemine girmesidir. Bu iki işlemle elde edilen yağ daha sonrasında tedavi amaçlı rahatlıkla kullanılır. Ayrıca tohumdan elde edilen yağ yaklaşık olarak tohumun 26-38% civarında bir kısmını kaplar. Bu yüzden elde edilen yağ miktarı oldukça fazla olur.

Hodan Yağının Kullanım Alanları Nelerdir?

Hodan yağı birçok açıdan vücudumuz için faydalıdır. Her türlü alanda katkısı bulunan hodan yağı oldukça sıkça kullanılmaktadır. Kullanım alanları aşağıda sıralı bir şekilde verilmiştir.

 • Sindirim sistemi
 • Boşaltım sistemi
 • Kalp sağlığı
 • Beyin sağlığı
 • Cilt bakımı
 • Cilt hastalıkları
 • Saç bakımı
 • Saç problemleri
 • Sinir hastalıkları
 • Dikkat problemleri

Görüldüğü gibi hodan yağı birçok alanda faydalı olur. Yukarıda belirtilen alanların dışında birçok hastalıklarda da kullanılır. Bunların arasında kanser gibi ağır hastalıklar da yer alır.

Hodan Yağı Nasıl Kullanılır?

Hodan yağının kullanım amacına göre uygulanış biçimi de değişir. Öncelikli olarak hodan yağının sıkça kullanıldığı alanlardan biri olan cilt için kullanım alanı diğer durumlara göre farklı olabilir. Cilt üzerinde gerçekleşen herhangi yara, kırışıklık veya diğer durumlar için hodan yağını ilgili bölgeye sürmek gerekir. Sürme işlemi gerçekleştikten sonra yağın oradaki bölgeye nüfuz etmesi beklenir.

Saçlar için ise hodan yağı saçlara iyice masaj yapılarak uygulanması gerekir.

Diğer vücut içinde gerçekleşen sıkıntılara karşı içilmesi gerekir. Böylelikle vücut içinde doğrudan etki göstererek çabucak iyileşmesini sağlar.

Hodan yağının ağız yolu ile alınması pek çok kişi tarafından kolay kolay gerçekleştirilemez. Tadının etkisi yüzünden ağız yolu ile alınması çok hoş karşılanmayabilir. Ancak hodan yağının salatalarda, zeytin yağının yanına sadece 1 kaşık katarak tüketilmesi mümkündür. Bu şekilde hodan yağı mide yolu ile vücuda yayılarak cilt ve iç organlarda gerçekleşebilecek olan enfeksiyon oluşumlarını rahatlıkla önleyebilir.

Hodan Yağı Göz Çevresi İçin Kullanılır mı?

Bilindiği gibi çoğu zaman göz çevresinde morarma, şişme veya kararma gerçekleşebilir. Bu durumda genellikle yapılan hata organik olmayan kremlerin göz çevresine sürülmesidir. Ancak bunun yerine daha organik yöntemlerle göz çevresinde gerçekleşen problemleri ortadan kaldırmak gerekir. Bu amaçla kullanabileceğiniz en etkili yöntem hodan yağıdır.

Öncelikli olarak hodan yağını göz çevrenize yavaş yavaş sürün. Herhangi bir çatlak, şişlik veya kararmanın olduğu bölgeye iyice nüfuz etmesini sağlayın. Bu işlemi belirli aralıklarla gerçekleştirmeniz göz çevresindeki hücrelerin yenilenmesini etkileyecek ve çok daha çabuk bir şekilde bölgede iyileşme gerçekleşecektir. Bu sebeple yağın uygulamasını belirli aralıklarla tekrarlamanız gerekir. Bu işlemi iyileşme gerçekleşene kadar rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hodan Yağı Çatlak Tedavisinde Kullanılır mı?

Hodan yağının kullanım amaçları arasında cilt bakımı da yer alır. Özellikle cilde olan faydaları ile bilinen hodan yağı çatlaklar için de iyi gelir. Cilt üzerinde oluşan çatlaklar için yapılması gereken hodan yağının çatlaklar üzerine sürülmesidir. Hodan yağını çatlaklar üzerine sürerek bir süre beklemeniz gerekir. Sürüldükten sonra yağ çatlaklı bölgeye yavaş yavaş işleyecek ve oradaki cilt yenilemesini hızlandıracaktır.

Bu faydayı içerisinde bulunan bileşenleri sayesinde gerçekleştirir. Çatlak bölgeyi yenileme işlemi sırasında deri yağ içerisinden aldığı bileşenleri kullanır. Bu sebeple güçlendirilmiş yenileme performansı ile deri çatlakları oldukça hızlı bir şekilde iyileştirmeye çalışacaktır. Ancak bu işlemi bir kere gerçekleştirmeniz pek bir sonuç sağlamayacaktır. Bu sebeple yağı ilgili bölgeye uygulamasını düzenli olarak yapmanız gerekmektedir. Zamanla yağ bu bölgeyi eskisi haline döndürecektir.

Hodan Yağının Faydaları Nelerdir?

1. Boşaltım sistemini düzenler

İdrar yolunda gerçekleşebilecek olan problemlere karşılık idrar söktürücü özelliği de vardır. Böylelikle idrara çıkamama sorununun çözülmesini sağlar. Bağırsaklarda gerçekleşebilecek olan sorunlar yüzünden gerçekleşen sindirememe veya kabızlık gibi sorunlar için de hodan yağı etkili olur. Böylece sindirim ve boşaltım problemlerinin ortadan kalmasını sağlar. Tam pişirilmeden yenilen yiyecekler yüzünden oluşabilecek olan bağırsak kurtlarının vücuttan atılmasına oldukça iyi gelir. Böylelikle bağırsakların yabancı organizmalardan temizlenmesini sağlar.

2. Cilde faydalıdır

Hodan yağının ağız yolu ile alınması ciltteki PG1 seviyesini arttırarak kronik iltihaplanmalarını engeller. Cilt üzerinde gerçekleşen hastalıklarda doğrudan olarak etkisi olan hodan yağı, bu hastalıkların tamamen geçmesini de sağlar. Ciltte gerçekleşebilecek olan kırışıklıklara ve yaşlanmalara karşı oldukça iyi gelir. Kırışıklık ve yaşlanma belirtilerini de böylelikle ortadan kaldırır.

3. Vücutta düzenleyici etki yaratır

Baş ağrısı olduğu zaman hodan yağını içerek vücudunuzda ruhsal ve zihinsel dinginlik sağlayarak baş ağrısının geçmesini sağlayabilirsiniz. Vücutta gerçekleşen iltihap oluşumlarına karşı iyi gelir. Böylelikle vücutta gerçekleşebilecek olan iltihap kaynaklı hastalıklarında önceden önlenmesini sağlar. Ateş dürücü etkisi yaratarak vücudun ateşinin düşmesini sağlar. Bu sayede yüksek ateşe bağlı gerçekleşebilecek olan riskleri önceden yok eder. Kanın temizlenmesinde büyük rol oynar. Kanın temizlenmesini sağlayarak vücudun halsiz düşmesini önler ve daha büyük hastalıkların gerçekleşmesini engeller.

4. Hastalıklara karşı vücuda direnç katar

Kas, romatizma ve eklem ağrılarının vücutta oluşması durumunda ağrıyan bölgeye hodan yağını masajla beraber sürülmesi gerekir. Böylelikle hodan yağı o bölgeye nüfuz ederek o bölgedeki ağrıların giderilmesini sağlar. Ancak bu işlemin düzenli olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Uzun vadede etkisini en iyi şekilde gösterir.

5. Saçlara bakım etkisi yaratır

Yağlanmış Saç

Organik olan diğer yağlar ile hazırlanan bir karışımın saçlara ve saç derisine uygulanması ile saçın ve saç derisinin nemlenmesini ve beslenmesini sağlar. Böylelikle uygulama öncesine göre çok daha sağlıklı ve güçlü saçlar elde edilebilir.

Hodan Yağının Zararları Nelerdir?

 • Normal ilaçların aksine hodan yağının tüketiminde aşırı doz uygulanmasının bilinen herhangi bir zararı yoktur. Ancak yine de kullanımının zararlı olduğu bazı durumlar mevcuttur.
 • Kan sulandırma amacı ile kullanılan heparin, aspirin ve warfarin gibi ilaçlarla birlikte kullanılması sakıncalıdır. Bu sebeple bu ilaçları kullanan kişilerin hodan yağını kullanmamaları gerekir.
 • Gebelik döneminde ve emzirmede hodan yağının kullanılması sakıncalıdır. Bu sebeple doğum öncesi ve sonrasındaki annelerin hodan yağını kullanmamaları gerekir.
 • Özellikle şizofreni ve epilepsi hastalıklarında hodan yağını kullanmak kesinlikle sakıncalıdır. Bu sebeple bu tür ağır hastalıklarda hodan yağı kesinlikle kullanılmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.