Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Horlama Ve Uyku Apnesi İçin Doğal Tedavi

Uyku apnesi ve aynı zamanda horlama birçok insan için sorun oluşturan sağlık problemlerinden biridir. Uyku anında nefesin 10 saniye ya da daha uzun bir süre kesilmesi durumuna apne denir. İnsanların uyku sırasında nefes kesilme sayısı saatte 5’in üzerine çıkarsa uyku apnesi meydana gelir. Uyku anında nefesin kısmi kesilmesi sonucunda horlama olarak ortaya çıkar ve aynı zamanda uyku apnesine sebep olur.

Horlama ise insanların uyku sırasında havanın dar bir alandan geçerken, yanında yer alan yumuşak dokuların titreşimi sonucunda meydana gelen şiddetli bir sestir. Bu darlık arttığı sürece, buna bağlı olarak horlama da şiddetlenecektir.

Horlama ve Uyku Apnesi Neden Olur?

Uyku apnesi, uyku süresince üst solunum yolunu sürekli tıkaması durumudur. Kanın oksijen seviyesinde azalma olduğu zaman uyku apnesi meydana gelir. Yani, hava yolu bazı sebeplere bağlı olarak tıkanır. Uyku apnesine üst solunum yolunda yer alan şişlik, büyük bademcikler, büyük dil, uykuda gevşeyen üst solunum yolu kasları, normalden daha küçük bir çene yapısı, büyük dil, yumuşak damakta hava geçişini azaltan yerleşim şekilleri, obezite gibi sebeplere bağlı olarak meydana gelir.

Horlama Ve Uyku Apnesi İçin 10 Bitkisel Tedavi Yöntemi

1. Bal

Bal uyku apsesi ve aynı zamanda horlama sorunları için çok etkili bir besin maddesidir. Balda bulunan anti-inflamatuar özelliği ile solunum yolunın tıkanmasına yol açan boğaz şişkinliğinin azaltmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bal uyku ve rahatlamaya da yardımcı olur. Horlama ve uyku apnesi için ilk olarak bir bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı bal ilave edin ve karıştırın. Ballı suyu yatmandan önce içmeniz gerekir. Farklı bir çözüm olarak, bir barsak ılık suyun içine 1 tatlı kaşığı bal ve karabiber tozu ilave edin. Bir süre karıştırın ve yatmadan önce yavaş yavaş için. Bu yöntemleri uyguladığınızda mutlaka faydasını göreceksiniz.

2. Papatya

Uyku apnesi ve horlama gibi sağlık sorunları için etkili tedavi yöntemleri arasında papatya da yer alır. Papatya insan vücudunda yer alan kasları ve aynı zamanda sinirleri dinlendirir. Papatya daha rahat bir şekilde uykuya dalma süreci geçirmenizi sağlayan bazı kimyasallar içermektedir. Papatyanın anti-inflamatuar özelliği ile horlamaya yol açan solunum yolu tıkanmasına da son verir.

Bir bardak sıcak suyun içerisinde 2 çay kaşığı kurutulmuş papatya ilave edin. Daha sonra üzerini bir kapakla kapatın ve 5 dakika dinlenmesi için bekletin. Ardından içerisine biraz bal ve biraz tarçın tozu ilave ederek, uyumadan bir saat önce içiniz.

Farklı bir yöntem ise, papatya yağıdır. Papatya yağı ile zeytinyağını karıştırın. Günlük olarak bu yağı boyun masa ıcak suya 2 çay kaşığı kurutulmuş papatya ekleyin. Ardından üzerine bir kapak kapatınve 5 dakika dinlendirin. Sonrasında ise içerisine biraz bal ve bir tutam tarçın tozu Günlük olarak yatmadan 1 saat önce bu çaydan içiniz.

3. Tarçın

Yapılan araştırmalar sonucunda tarçının daha iyi uyumaya ve uyku apnesi ile ilgili solunum sorunlarını tedavi etmede yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Uyku apnesi ve horlama gibi sağlık sorunlarınız varsa, tarçınla ilgili tarifleri denemenizde fayda var.

İlk yöntemde 1 bardak sıcak suya, 1 çorba kaşığı zencefil ve orta boy bir tane çubuk tarçın ekleyin. Birkaç dakika kaynatın ve biraz bal ilave edin. Her gün uyumadan önce mutlaka için. Başka bir çözüm olarak bir barsak sıcak su içerisinde 1 ya da 2 çay kaşığı tarçın tozu ekleyin. Günde bir kere bu içecekten için. Başka bir yöntem olarak ise tarçın tozunu su ile karıştırarak macun şekline getirin. Bu macunu göğsünüzün üzerine sürün ve birkaç dakika süresince açıkta bırakın. Daha sonra suyla iyice durulayın. İstediğiniz zaman bu karışımı tekrar uygulayabilirsiniz. Eğer düzenli kullanmanız gereken bir ilaç varsa tarçını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

4. Lavanta

Lavanta, uyku apnesi ve horlama için çok etkili bir bitkidir. Aynı zamanda lavantanın sakinleştirici, yatıştırıcı özelliği ile boğaz ve kas tıkanıklığını önlemede de çok başarılıdır. Uyku apnesi ve horlama sorunu için yöntemden bahsedecek olursak, küveti sıcak su ile doldurun. Sıcak suyun üzerine birkaç damla lavanta yağı ilave edin ve uyumadan önce bu suyun buharını soluyun. Başka bir tedavi yöntemi olarak bir bezin üzerine birkaç damla lavanta yağı damlayın ve yastığınızın altına koyun. Bunu yapmak zor gelirse, uyumadan önce difüzör içine de birkaç damla lavanta yağı damlatabilirsiniz. Lavantayı ağız yoluyla uygulama yapmak isterseniz bir bardak sıcak su içerisine, 2 çay kaşığı kurumuş lavanta tomurcuğu ekleyebilirsiniz. Bardağın üzerine bir kapak kapatın ve 5 ya da 10 dakika kadar dinlendirin. Daha sonra süzün ve içerisinde biraz bal ilave edin. Bu çayı günde 2 ya da üç kere içebilirsiniz.

5. Sarımsak

Uyku apnesi ve aynı zamanda horlama sorunu için yapılan bitkisel tedavide yöntemlerinde kullanılan bir diğer besin maddesi ise sarımsaktır. Sarımsak, solunum yolu iltihabını azaltarak, inflamatuar özelliği ile solumayı kolaylaştırır. Aynı zamanda sarımsak bademciklerde meydana gelen genişleme sonucunda ortaya çıkan horlama sorununu da büyük oranda önler. Sarımsak tedavisini uygulamak için, aç karnına, bir bardak su ile yemeye çalışın ve hemen sonra 2 ya da 3 tane karanfil yiyin. Bu tedavi yöntemini uyku apnesi ve horlama belirtileri geçinceye kadar devam edin. Yemeklere de sarımsak ilave edebilirsiniz.

6. Nane

Nane özellikle solunum yolunda meydana gelen tıkanıklığı azaltmada çok etkili bir bitkidir. Nane anti-inflamatuar özelliği ile iltihabı azaltmaya yardımcı olur. İlk olarak bir bardak suyun içerisine birkaç damla nane yağı ekleyin ve bu karışımla gargara yapın. Bu yöntemi yatmadan önce düzenli bir şekilde mutlaka uygulayın. Aynı zamanda her gün birkaç bardak nane çayı da içebilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir bardak sıcak suyun içerisinde bir yemek kaşığı nane yaprağı ilave edin. Daha sonra bardağın üzerini bir kapakla kapatın ve 10 dakika kadar dinlendirin. Son olarak süzün ve içerisinde çok az bal ilave edin. Nane çayını soğumadan içmeniz önemlidir.

7. Sıcak Zerdeçallı Süt

Süt ve zerdeçal uyku apnesi, horlama gibi sorunların belirtilerini azaltmada çok etkilidir. Sütün içeriğinde yer alan amino asit ve triptofan, uykunun daha kolay hissedilmesini sağlar. Zerdeçallı sütün içeriğinde ise anti-inflamatuar özelliği yer alır. Böylece solunum sistemi iltihabını önleyerek daha rahat nefes almanıza yardımcı olur. Bunun için yapmanız gereken bir fincan sütün içerisine, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin. Kaynayıncaya kadar bekleyin ve kaynayınca biraz dinlendirin. Son olarak içerisine bal ilave ettikten sonra uyumadan yarım saat önce zerdeçallı sütü için.

8. Epsom Tuzu Banyosu

Epsom tuzu uyku apnesi ve horlama gibi sorunlarında kullanılan bir tedavi yöntemidir. İçeriğinde yer alan magnezyum minerali sayesinde boğaz kaslarının gevşemesini sağlar. Uyumadan önce epsom tuzu banyosu yaparsanız çok rahat bir uyku çekebilirsiniz. Epsom tuzu insan vücudunda çeşitli sebeplerle oluşan iltihabı azaltmak için çok etkilidir. Yatmadan en az 1 saat önce, 20 dakika süresince banyoda bekleyin. Bu tedavi yöntemini 2 ya da 3 kere uygulamaya devam edin.

9. Badem

Badem de uyku apnesi ve horlama için yapılan tedavi yöntemleri arasında yer alır. İçinde bulunan magnezyum minerali gevşemeye yardımcı olur. Her gün bir avuç kavrulmuş ya da ıslatılmış olan badem yiyin. Diğer bir çözüm yöntemi olarak uyumadan en az bir saat önce badem ezmesiyle tost yiyin ve daha sonra bir bardak su için.

10. Boğaz Egzersizleri

Uyku apnesi ve horlama sorunu için boğaz egzersizi de yapabilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız boğaz egzersizi ile bu sağlık sorunlarının belirtilerini minumum düzeye indirebilirsiniz. Boğaz egzersizleri aynı zamanda burunda, ağızda ve boğazda daralmış bir şekilde olan hava yollarını engeller ve kasların güçlenmesini sağlar. Aynı zamanda boğaz egzersizleri horlamayı azaltır ve deliksiz bir uykuya kavuşmanıza yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.