Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hpv Kanser Yapar Mı?

HPV Nedir?

HPV (Human papilomavirus enfeksiyonu) virüsü, cinsel yolla bulaşır. Bu virüs, kadınlarda genital siğil, rahim ağzı ve vajina kanserine yol açabilir. HPV’nin 100’den fazla tipi bulunur. HPV virüsü, vücudun çeşitli yerlerinde siğillere (kondilom), hücre çoğalmalarına ve kansere neden olur. HPV virüsü bireye bulaştıktan sonra iki ile üç ay içerisinde siğil oluşumu ile kendini gösterir. Oluşan bu siğiller en çok genital bölgede görülür. HPV virusunun büyük bir kısmı vücut immün sisteminin savunma hücreleri tarafından ortadan kaldırılır. HPV virüsü kansere on ile on beş yıl arasında döndürür. Ağız kanserlerinin neredeyse tamamı HPV pozitiftir. Erkeklerde penis, skrotum ve anorektal kanserlerin nedenleri arasında HPV virüsü vardır. HPV virüsü çok yaygındır ve kolaylıkla bulaşır. HPV virüsü önemli sağlık sorunlarına neden olur. HPV virüsünün en yaygın türlerine karşı aşılamalar yapılır. Piyasada var olan iki ayrı HPV virüs aşısı kansere neden olan virüs türlerinden kişileri korumayı sağlar.

HPV Nasıl Bulaşır?

Enfekte olan bir kişi ile cinsel temas sonucu skrotum (erkek yumurtalık torbası), penis, vajina ya da dış genital bölge aracılığı ile cinsel yol sonucu bulaşır. Oral yol ile enfekte de genital bölge teması ile gerçekleşir. Prezervatif kullanılsa dahi bulaşma her daim önlenemez. Çünkü virüs, prezervatif ile kaplı olmayan alan dışında da genital yolla bulaşabilir. HPV virüsü sonucu bulaşan bu enfeksiyon genellikle hücresel değişiklikler ile kendini gösterir. Bu değişiklikler çıplak göz ile görülmez. Bu enfeksiyon kadınlarda rahim kanseri teşhis testi ile görülebilir. Enfeksiyon bazı zamanlarda klasik karnabahar görünümlü siğiller ile (kondiloma akuminata) ile kendini gösterir. Genellikle enfeksiyon kişilere bulaşır ve fark edilmeden oluşur.

HPV Virüsü Kansere Sebep Olur Mu?

HPV virüsünü barındıran pek çok kişi olsa da HPV virüsüne sahip her birey kanser değildir. Bunun sebebi, bu virüsün kansere dönüşmesinin farklı faktörlere bağlı olmasıdır. HPV virüsü özellikle sigara içen bireylerde kanser hastalığına dönüşerek kendini gösteriyor.

HPV virüsüne yakalanan bazı insanların bu virüs hastalığa dönüşmeden kendi bağışıklık sistemleri sayesinde yenebildiği belirtiliyor. Ancak virüs bazı insanlarda yenilmeden kendisini kansere dönüştürüyor.

Aşılanma ile HPV virüsü ve kanserden korunmak mümkün. Aşılama kadınlarda dokuz ile yirmi yedi yaş arası yapılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.