Birçok çeşide sahip olan hurma, tatlı bir lezzete sahiptir ve milattan önceki tarihlere kadar bir geçmişe sahiptir. Hurma ağaçlarından toplanır. Taze bir şekilde tüketilir ancak kimi zaman kurutulmuş olarak da tüketilmektedir. Kuru ya da taze tüketilse de faydaları hep aynı şekilde kalmakta ve sağlıksal özellikleri oldukça ağır basmaktadır.

İslamiyet için kutsal bir meyvedir aynı zamanda Ramazan aylarının vazgeçilmezi olarak sofralarda yerini almaktadır. Fiziksel özelliklerine gelecek olursak. Genelde kahverengi bir renge ve buruşuk bir dış görünüme sahiptir. İçerisinde sert bir çekirdeği ve çiğnenebilir bir ete sahiptir. Hurma ağaçları 3 ile 5 yıl arasında meyve vermeye başlarlar. 12 yaşlarında ise en olgun çağlarını yaşar ve en lezzetli hurmayı verirler.

Sağlıksal olarak da oldukça etkili bir görev üstlenmektedir. İçerisinde mineraller, vitaminler ve bitkisel besinler yer almaktadır. En yararlı özelliği ise oldukça kolay sindirilebilir bir yapıya sahip olmasıdır. İçerisindeki lifler kolon yoluyla yapılan taşımayı kolaylaştırdığı gibi LDL yani kötü kolesterol emilimini de minimum düzeye indirir. Bu durum da kansere yakalanma riskini azaltır. Demir içeriği ise kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobinin, kandaki oksijen dengesini sağlamasına olanak verir. Bir diğer faydası ise içerisinde bulunan potasyumun bir elektrolit görevi görerek kalp hızı ve kan basıncını ayarlamasıdır. A vitamini göz sağlığını korurken, K vitamini de kemiklerinizi metabolize etmek için kan pıhtılaşmasına yardımcı olur. Ayrıca sinir sistemi rahatsızlıklarını azaltır, gece körlüğüne karşı etkilidir ve zehirlenme etkilerini ortadan kaldırır. İçerisinde bulunan diğer faydalı besinler ise bakır, magnezyum, manganez, vitamin B6, niasin, pantotenik asit, riboflavin ve benzer vitamin ve minerallerdir.

1.Kabızlık

kabizlik_nedir_dogal_tedavi

Kabızlığa en iyi gelen şüphesiz ki müshil ve benzeri besinlerin tüketimidir. Sık sık kabızlığa yakalanan kişiler müshil tüketerek bu durumdan ve rahatsızlıktan kurtulmanın yollarını aramaktadırlar. Müshil etkisi yapan bir diğer besin de hurmadır. Hurmada bulunan laktasif etkiyi elde etmek için 1 gece boyunca suda bekletmeniz gerekmektedir. En iyi sonucu alabilmek için de akşamdan suya batırmış olduğunuz hurmaları sabah aç karnınıza tüketin. Hurma, oldukça yüksek seviyede çözünür lif, sağlıklı bağırsak hareketini sağlayacak besinleri, bağırsak yoluyla rahat gıda geçişini sağlayacak ve kabızlık semptomlarını azaltacak maddeleri barındırmaktadır.

2.Kemik Sağlığı

ll

Hurmada bulunan besinlerden önemli miktarlarda mineral alımı kemikleri güçlendirmede, kemik ağrılarını azaltmakta ve osteoporoz rahatsızlığının önlenmesinde önemli bir role sahiptir. İnsanların yaşları ilerledikçe kemik sağlıklarında düşüş meydana gelmektedir. Kemik sağlığını geliştirmek ve kemikleri güçlendirmek için hurmanın içerisinde bulunan selenyum, manganez, bakır ve magnezyum gibi minerallerin alınması çok büyük bir önem arz etmektedir. Hurma, kemik sağlığınız için oldukça değerli besinleri barındırır.

3.Bağırsak Hastalıkları

Digestion

Bağırsak sorunlarını çözmek için hurmanın içerisinde bulunan nikotin içeriğinin alınması gereklidir. Düzenli olarak hurma tüketimi, patolojik organizmaların gelişmesinde yardımcı olmakta ve bağırsaklarda bulunan yararlı bakterilerin gelişmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Sindirim problemlerinde hurmada bulunan çözünür ve çözünmez lifler faydalı olmaktadır. Bunu da içerisinde bulunan yararlı amino asitler sayesinde yapar. Sindirim sisteminizin en verimli şekilde kullanılmasını ve işlevini sürdürmesinde oldukça yardımcı etkileri vardır.

4.Alerjiler

Woman Looking Concerned --- Image by © Royalty-Free/Corbis

Hurmanın en ilginç özelliklerinden biri de içerisinde organik kükürt bileşiklerini barındırmasıdır. Yapılan mevsimsel araştırmalara göre bu organik kükürt çok yaygın bir unsur olmamasına rağmen alerjik reaksiyonların azaltılması gibi sağlıksal faydalar içerir. 2002 yılında yapılan bir araştırmada ABD’de 23 milyon insanı etkileyen SAR virüsünün etkisinin azaltılmasında organik kükürt bileşiği içeren ilaçlar tedavi edici olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak içerdiği organik kükürt ile hurma, mevsimsel alerjilerin etkilerinin ortadan kaldırılmasında oldukça önemli bir paya sahiptir.

5.Kilo

dikkat-gizli-sisman-olabilirsiniz

Hurma, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşama da diyet programlarınıza kesinlikle dahil edilmesi gereken bir gıdadır. Bu sağlıklı gıdalar da protein, şeker ve birçok temel vitaminden oluşur. Salatalık salçası ile birlikte tüketilen hurma, kilo dengenizi normal seviyelerde tutmanızda yardımcı olacaktır. 1 kilogram hurmada yaklaşık 3000 kalori bulunmakta ve insanın günlük enerji ihtiyacını karşılar niteliktedir. Tabi ki gün boyunca sadece hurma tüketilmeyecektir. Zayıf ve ince bir vücut yapısına sahip ve kilo almak istiyorsanız hurma tüketimi sizin bu ihtiyacınızı karşılayacak ve ayrıca spor yaparsanız belirli bir kas kütlesinin oluşmasını dahi sağlayacaktır.

6.Kalp

Cardiologist with heart

Hurmanın bir diğer faydası da kalp sağlığınızı korumaktır. Akşamları ıslatılan ve sabahları sudan çıkarılıp ezilen hurma daha sonrasında tüketilir. Bu durumda zayıf bir kalbe sahip olan kişilerin kalp sağlığını güçlendirici etkiler yapacaktır. İçerisinde oldukça zengin miktarlarda bulunan potasyum, inme ve kalp rahatsızlıkları risklerini azaltarak minimum seviyeye indirecektir. LDL yani kötü kolesterol, kalp krizi, kalp hastalıkları ve inme riskini tetiklemektedir. Sağlıklı ve lezzetli olan hurmayı tüketerek LDL emilimini azaltabilir ve kalbinizi bu rahatsızlıklardan koruyabilirsiniz.

7.Cinsel Zayıflık

cinsel_isteksizlik_nedenleri_11

Çalışmalar, cinsel gücü arttırmak için bile hurmanın oldukça faydalı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Taze keçi sütünün içerisinde 1 gece bekletilen hurma, aynı karışım içerisinde bal ve kakule tozu ile karıştırılır. Bu karışım cinsel dayanma gücünü ve cinsel rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan kısırlığı azaltmada önemli bir tonik etkisi gösterir. Bu kullanım geleneksel bir kullanımdır ancak yapılan bilimsel araştırmalar ile de desteklenmiştir. Ayrıca hurmanın büyük de bir afrodizyak etkisi vardır.

Hurma muazzam besin değerleri taşır ve genellikle kirleri çeken bir yapısı vardır. Bu yüzden hurma seçimine önem göstermenizi tavsiye ediyoruz. Düzgün ve temiz olarak paketlenmiş hurmaların tüketimini sağlayın. Ayrıca temizliğinden emin olmak için yemeden önce düzgün bir şekilde yıkamaya özen gösteriniz.

Hurmanın faydalarını ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra şimdi de siz değerli okurlarımıza hurmanın fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek yan etkilerden bahsedeceğiz. Daha sonrasında hurmaya ait bir besin değerleri tablosunu paylaşıp yazımızı bitireceğiz.

Fazla Hurma Yemenin Bir Zararı Var Mıdır?

Hurmanın tüketimi oldukça sağlıklıdır. Ancak fazla tüketilmesi durumunda vücuda zararlı etkiler bırakabilir. Yazımızın kalan kısmında hurmanın verebileceği yan etkilerden bahsedeceğiz.

İlk olarak şeker seviyesinden bahsetmek istiyorum. Meyvelerde doğal bir tatlandırıcı bulunmaktadır. Tabi normal tüketimleri herhangi bir sakınca teşkil etmese de aşırı tüketim durumları kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. Çeyrek kap hurma da yaklaşık 105 kalori etmektedir. Güvenli seviye olarak ifade edilebilir.

Kilo vermek için doğru bir tüketim meyvesi değildir. Bunu da enerji yoğunluğunun yüksek olmasından anlayabiliriz. Normal oranlarda tüketimi sakıncalı olmasa da aşırı tüketimlerinde kilo aldırıcı etkiler gösterecektir.

Mideye verdiği yan etkiler ise gaz oluşumu ve midesel ağrılardır. Şekerli bir besin olması dişlerinizin çürümesini sağlayabilir. Az miktarlarda tüketiyorsanız önlem almanıza gerek yoktur. Ancak aşırı tüketimlerde diş sağlığınızı korumak için gerekli önlemler alınmalıdır. Son olarak da alerji durumlarından bahsetmek istiyorum. Bazı kişilerin hurmaya alerjisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda tüketiminin derhal kesilmesi ve herhangi bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Şimdi de son olarak hurmanın besin değerleri tablosunu paylaşacağız.

Hurmanın Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 • Kalori (kcal): 281
 • Toplam yağ: 0,4 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 2 mg
 • Potasyum: 656 mg
 • Karbonhidrat: 75 g
 • Diyet lifi: 8 g
 • Şeker: 63 g
 • Protein: 2,4 g
 • A vitamini: 10 IU
 • C vitamini: 0,4 mg
 • Kalsiyum: 39 mg
 • Demir: 1 mg
 • D vitamini: 0 IU
 • Piridoksin: 0,2 mg
 • B12 vitamini: 0 µg
 • Magnezyum: 43 mg