Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Hurma, palmiyegiller familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye çeşididir. Palmiyeler gibi tropikal, ılıman ve çöl ikliminin bulunduğu bölgelerde yetişmektedir. Ağacın pürüzlü bir yapıya sahip olmaktadır ve meyve olarak bizlere hurmaları sunmaktadır.

Hurmaların bizlere sağlamış olduğu sağlık yararlarının yanı sıra, bizler için dini bir öneme sahiptir. Bunun için özellikle Ramazan aylarında yemek masalarımızı süslemektedir. Hurma birçok Hadis-i Şerif’te yer almaktadır.

Hurma ise, vücudumuz için oldukça yararlı bir meyve olmaktadır. Hurmanın yararları ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Bizleri çeşitli kanser türlerinden korumaktadır. İçerisindeki lif miktarı oldukça fazladır. Bu lif sayesinde kanser ve kalp rahatsızlıklarından korunabilirsiniz. Kanser çeşitlerinden ise; kolon, rahim ve göğüs kanserinden koruduğu bilinmektedir.
 • Hurmalar aynı zamanda antioksidan görevini üstlenerek, vücudumuzu temizlemektedirler. Damar ve kalp tıkanıklarını önlemektedir. Hurmayı diğer meyvelerden ayıran bir özelliği ise, içerisinde bulunan antioksitler bekledikçe artmaktadır.
 • Yaşlanma karşıtıdır.
 • Hafızaya iyi gelmektedir. Beyin sorunları ile mücadele etmektedir.
 • Hurma içerisinde bulundurdukları ile diyabet ve yüksek tansiyon hastalarını tedavi etmektedir. Bu özelliği yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.
 • Sizlere enerji vermektedir.
 • Anemi yani kansızlığa iyi gelmektedir. Gün içerisinde 12-17 arasında tüketecek olduğunu hurma, günlük demir ihtiyacınızı karşılamaya yetecektir.
 • Karaciğerimizin ihtiyaç duyduğu B1 ve B2 vitaminlerini barındırmasından dolayı, karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • İçerisinde bulundurduğu A vitamini ile birlikte göz ve göz sorunlarına iyi gelmektedir.
 • Kalsiyum ve fosfat açısından zengin olan hurma, kemikler için oldukça faydalıdır.
 • Hemen hemen herkesin stresli bir yaşam sürmekte olduğu şu günlerde, hurma içerisinde bulundurduğu B6 vitamini sayesinde, sinir sitemini ve kasları güçlendirmektedir. Bunun için ise günde 7-8 hurma tüketmeniz yeterli olacaktır.
 • Damar sertliği, damar tıkanıklığı ve kolesterole iyi gelmektedir.
 • Hurma 3-4 aylık çocuklarda da yararlı etkilere sahiptir. Bunun için hurmayı ezerek bebeğinize yedirmeniz oldukça sağlıklı olacaktır. İçerisinde bulundurduğu antiseptik özelliği sayesinde bebeklerinizin daha sağlıklı büyümesine yardımcı olmaktadır.
 • Sindirim sisteminizi düzenleyerek, sağlıklı bir şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır.
 • Hurmanın antioksidan özelliği sayesinde, cildiniz daha sağlıklı bir görünüme sahip olacaktır.

Hurmanın kendisinin yanı sıra aynı zamanda, Trabzon Hurması yani cennet hurması ve hurmanın çekirdeğinde birçok yararı bulunmaktadır. Cennet hurması, B1, B3, C vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu meyvede hemen hemen hurmanın bizlere sağlamış olduğu yararları sağlamaktadır.

Hurmanın çekirdeği de aynı şekildedir. Ancak herhangi bir sağlık sorunundan dolayı ilaç kullanıyorsanız, bu konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Hurma çekirdeği glikoz, kalsiyum ve protein açısından oldukça zengindir. Çekirdeğini toz haline getirip bal veya yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz.

Ayrıca bunlara ek olarak hurma pekmezi de aynı şekilde oldukça yararlı olmaktadır. Özellikle kış aylarında, soğuk algınlığı veya grip gibi durumlarda sizlerin iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Hurmanın Zararları Nelerdir?

Yazımızın öncesinde de sizlere belirtmiş olduğumuz gibi hurmanın birçok faydası bulunmaktadır. Ancak bunların yanı sıra da bazı zararları da bulunmaktadır. Zararları genellikle hurmanın içerisinde bulunan şeker miktarının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra, hurmanın içerisinde bulunan maddelere olan karşı olan alerji sonucunda vücudunuzda bazı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Hurmanın gün içerisinde gereğinden fazla tüketilmesi de aynı zamanda sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun için doktorunuza danışarak, gün içerisinde yeterli dozlarda hurma tüketmeye özen gösteriniz.

1.Kilo Alımı

kilo-aldiran-hastaliklar-nelerdir

Hurmalar ​​1/4 fincan bir porsiyon içerisinde yüksek kalori içermektedir. Küçük porsiyon büyüklüğü göz önüne alındığında 111 kalori vardır. 100 gram kadar hurma ise yaklaşık olarak 277 kaloriye sahiptir. Eğer düzenli bir diyetin parçası olarak hurma tüketiyorsanız – bir tabak içinde çerez olarak – sizlere ekstra kalori eklediğini bilerek hareket etmeniz ve bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı, hurmanın düzenli kullanımı belirli bir süreden sonra sizlerde kilo alımına neden olmaktadır.

2.Lif Sorunları

shutterstock_988404621

Hurmanın içerisinde doğal lif oranı oldukça yüksek bulunmaktadır. 1/4 porsiyon içerisinde 2.7 gram lif bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar kapsamında ise, bayanların 20 ile 35 gram lif tüketmesi önerilirken; erkeklerin kadınlardan daha fazla lif ihtiyacı olduğundan dolayı, daha fazla lif tüketebilirler. Kişilerin çoğu lif tavsiye alımının yaklaşık yarısını tükettiklerinden diyet lifinde meydana gelen ani bir artış gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi sindirim şikayetleri neden olabilir.

3.Fruktoz Sorunları

7. Kabızlık

1/4 porsiyon başına şeker miktarı yaklaşık olarak 27 gramdır bu da doğal olarak hurmanın tatlı olmasına neden olmaktadır. Hurmanın doğal tatlılık oranının içerisinde bulundurduğu fruktoz içeriğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Fruktoz, meyve ve birkaç sebzeler bulunan doğal şekerdir ve bazı insanlar bu şekeri sindirmede bazı sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca fruktoz intoleransı olarak bilinen, yoksul fruktoz emilimini vücudunuzun yıkması mümkün değildir, çünkü sindirim sistemini geçerek şekere yol açmaktadır. Bu bağırsaklara ulaştığında doğal bakterilerle reaksiyona girerek ishal ve gaz gibi karın ağrısına neden olabilir.

4.Yüksek Glisemik İndeksi

hurma

Yüksek şeker içeriğinden dolayı hurma ​​yüksek glisemik gıda olarak kabul edilir. Glisemik indeks ya da GI gıda, kan şekeri düzeylerini nasıl etkilediğini hızlı bir ölçüsüdür. Hurmaların glikoz oranı 100 ile ölçülür iken onlar da bir gıdanın karbonhidrat içeriği ve kan şekeri seviyesini nasıl etkilediğinin bir ölçüsüdür. Bu kapsamda hurmalar yüksek glisemik kapsamında 103 GI gibi bir puan almıştır. Karbonhidrat, yüksek olduğundan, tip-2 diyabet, kalp hastalığı ve obezite şansınızı artırabilir. Bunun için doktorunuza danışarak hareket etmeniz gerekmektedir.

5.Diğer Zararları

1170771_81d4a9cd7ee62952bdcdaa086b1ac4d5_640x640

Hurmanın çok tüketilmesi ile birlikte bazı sorunlara neden olmaktadır. Bu durumda, hurmanın fazla tüketilmesi baş dönmesi, gözlerinizde bulanıklaşma gibi sorunlara neden olmaktadır.

Hurmanın aşırı tüketilmesi ise, dalağınızda bazı sorunlara da neden olabilmektedir.

Bunlara ek olarak, olgunlaşmamış cennet hurması da bazı sindirim sorunlarına neden olmaktadır. Bu yüzden meyvelerin taze olmasına özen gösteriniz. Aç karnına yenilen cennet hurmaları da ishale sebep olmaktadır.

Gün İçerisinde Ne Kadar Hurma Tüketmeliyiz?

Yapılan araştırmalar kapsamında, her gün 2-3 adet hurma yemek sizlere yarar sağlayacaktır ve herhangi bir zarara neden olmayacaktır. Özellikle yeni doğum yapmış kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir.

Hurma, diğer meyvelerden farklı olarak, uzun ömrü ve bekledikçe besin maddelerinin gücü artması sebebiyle yıl içerisinde gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Cennet hurması kış aylarında olan bir meyve olduğu için, bu meyveyi kışın tüketmenizi tavsiye ederiz.

Zararlarına rağmen, bilinçli ve yeterli düzeyde hurma tüketmek sizler için oldukça iyidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.