Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Huzursuz Bağırsak Sendromunu Hafifleten Çaylar

Huzursuz bağırsak sendromunu hafifleten çay tariflerimize geçmeden önce bağırsak sisteminde meydana gelen başlıca rahatsızlıkların neler olduğu, bu rahatsızlıkların görülen belli başlı belirtilerini, rahatsızlığın meydana gelmesindeki nedenleri ve başlıca tedavi yöntemleri hakkında bilgilerde paylaşalım.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Nedir?

Genel olarak bağırsakta meydana gelen işleyiş bozukluklarına verilen bir isim hassas bağırsak sendromu. Tıp biliminde ise irritabl bağırsak sendromu olarak isimlendirilir. Kendisini genelde sindirim sistemindeki çeşitli düzensizlikler, ishal, kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık, karın ve mide kramplarına ile alt midede bölgesel ağrı şeklinde gösterir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri

Yaygın belirtileri 4 madde halinde sıralayacak olursak;

  1. Bağırsak işleyişinde meydana gelen bozukluklar,
  2. Midede biriken aşırı gaz hissi ile rahatsızlık oluşturan şişkinlik durumu,
  3. Alt midede ağrı ve sancı hissi,
  4. Vücuttan atılan sümüksü dışkı durumu.

Bu belirtilerden birkaçına veya hemen hemen hepsine sahipsiniz diyelim. Bu durumda huzursuz bağırsak sendromu mu geçiriyorsunuz? Yanıtımız hayır. Çünkü bu belirtilerin kişide kendini göstermesi sendromu geçirme adına bir kesinlik taşımaz. Fakat bir ihtimal bu belirtilerin 6 aydan fazla süredir yaşanılıyor olması sendromu geçirmeniz adına bir belirti olabilir.

En doğru ve bilimsel olan kesin tanı için uygun gördüğünüz bir gastroentroloji uzmanına görünmeniz ve muayene olmanızda fayda var.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun Nedenleri

Bu sendromun oluşmasındaki temel sebep bilinmiyor. Birkaç bilinen sebebi olsa da onlar da kişiden kişiye farklılık gösteriyor. Örneğin kimi kişilerde besinlere karşı gelişen vücut duyarlılığı meydana gelirken, kimi kişilerde ise endişe ve kaygı hissiyatı yükselebiliyor, hatta beyin ile sindirim sistemi arasında da çeşitli uyarıcıların işlevini yerine getirememesi de bilinen küçük belirtiler arasında.

Hassas bağırsak sendromu, erkeklerden çok kadınlarda görülen bir hastalık başlangıcı olarak kendini gösteriyor. Bu rahatsızlık dünyada bağırsak hastalıkları arasında en çok karşılaşılanı.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tedavisi

Tedavisi zor olmayan hastalık gruplarından olan huzursuz bağırsak sendromu, yaşam biçiminizde değiştireceğiniz küçük alışkanlıklar ile tedavi edilebilen bir durum.

Beslenme en önemli adım tedavi sürecinde. Doktorunuz tarafından size özel geliştirilen bir diyet ile bu rahatsızlık oluşturucu durumdan kısa sürede kurtulabilirsiniz. Fakat olumlu sonuçlar elde etmeniz için tek yapmanız gereken düzenli diyet planınıza bağlı kalmaktır.

Beslenme Önerileri

1. Lifli Yiyeceklere Ağırlık Verin

Lifli yiyeceklerin tüketiminden gelen sağlıksal fayda kanıtlanmış bir gerçek. Bazı zaman kabızlığı önlerken, bazı zamanlarda da vücutta gaz üretimini hızlandırarak midede krampların oluşumunu arttırabiliyor. Bu sebeple lifli gıdaya ani bir yüklenme yapmadan yavaş yavaş doz doz artırmakta fayda var. Tahıl, fasulye, sebze ile meyve de tüketmeye dikkat ettiğiniz sürece vücudun lif talebini doğal olarak karşılamış olursunuz.

2. Hassasiyet Yaşatan Gıdalardan Kaçının

Bazı içecekler vardır ki tüketildiği zamanlar bağırsak ve midede huzursuzluk oluşturabilir. Bunlar genel olarak; kafeinli içecekler, gazlı içecekler, özellikle laktoz içeren süt ve süt ürünleri ve alkol gibi bazı tüketim grupları hassas bağırsak sendromunun oluşmasına zemin hazırlayan maddeler. Bu sebeple bu gıdaları tüketmemeniz sizin için en sağlıklı seçim olur. Son olarak da gaz ve şişkinlik gibi sizi rahatsız eden bir sıkıntınız var ise fasulye, brokoli, karnabahar ile lahana gibi tetikleyici gıdalardan da uzak durmanız doğru bir seçim olacaktır.

3. Düzenli Beslenin

Sık olarak tüketilen az miktarda yemek bağırsak sisteminizin daha dengeli ve sağlıklı işlevini yerine getirmesi adına önemli bir harekettir. Bağırsak rahatsızlıklarının başlıca nedenlerinden olan düzensiz ve sağlıksız beslenme alışkanlığı değişmedikçe sindirimle alakalı bir çok rahatsızlıkla karşılaşmanız olasıdır.

Huzursuz Bağırsak Sendromuna Çözüm Olan 9 Çay

1. Anason Çayı

Mide ve bağırsakta meydana gelen bölgesel ağrıların giderilmesinde büyük rol oynar. Özellikle huzursuz bağırsak sendromu yaşayan kişilerin sıkça tüketmesi önerilir. Eğer ishal gibi bir durum yaşıyorsanız tüketmemeniz önerilir. Bu durum haricinde zorluk yaşadığınız diğer tüm mide ve bağırsak rahatsızlıkların kullanımı büyük oranda fayda getirir.

Hazırlanışı:

1 kaşık adar anason tohumunu kaynar suya bıraktıktan sonra demlenmeye bırakıyorsunuz ve isteğe bağlı olarak şeker ilave edebilirsiniz.

Kullanımı:

Kahvaltıdan sonra veya gün ortasında içmeniz sizin için daha sağlıklı ve hazmı kolay olacaktır.

2. Papatya Çayı

Özellikle huzursuz bağırsak sendromunda oldukça güçlü bir bitkisel tedavi yöntemi olan papatya çayı, gevşetici ve rahatlatıcı özelliği ile mide ve bağırsak bölgenizdeki yer yer ağrıların giderilmesinde size yardımcı olur. Ayrıca anti-bakteriyel ve iltihap önleyici bir özelliğinin olduğu da gözlemlenmiştir.

Hazırlanışı:

Bir çay kaşığı kadar papatyayı kaynayan suya ekleyerek 10 dakika kadar kaynar suda beklettikten sonra demlenmeye bırakıyoruz.

Kullanımı

Günlük tüketim halinde 2 fincan kadar içilmesi yeterli olur.

3. Nane Çayı

Nane, içeriğindeki özel maddeler dolayısıyla mide ve bağırsak sistemi üzerinde olumlu anlamda büyük etki sağlar. Öyle ki, nanenin spazm giderici özelliği bilindiği gibi rahatlatıcı ve yatıştırıcı etki sağladığı gözlemlenmiştir. İltihap önleyici ve ağrı giderici özelliği de bulunan nane, doğrudan mide ve bağırsağa etki sağlayan önemli bitkilerden.

Hazırlanışı:

1 çorba kaşığı kadar kuru naneyi 1 fincan kadar suda kaynatarak demlenmiş olarak tüketmeniz önerilir.

Kullanımı:

Şeker ilavesiz olarak tüketilmesi önerilen nane çayı, günlük olarak tüketilebilir.

4. Adaçayı

Adaçayı da yine biraz önce belirttiğimiz şifa kaynağı bitkiler gibi mide ve bağırsak sistemi üzerinde iyileştirici ve yatıştırıcı etkiye sahip önemli otlardan. İshal, kusma, baş dönmesi gibi durumlara birebir fayda sağlayan adaçayı, kanama durdurucu özelliği ile de onarıcı bir görev üstlenir.

Hazırlanışı:

Yaklaşık 10 gram kadar adaçayı bitkisini 3 fincan kadarı su ile kaynatıp 5 dk demleme süresini de geçtikten sonra afiyetle içebilirsiniz.

Kullanımı:

Günlük tüketimde 3 fincan kadar içilmesi yeterli olacaktır.

5. Kekik Çayı

Kekikin bağırsaklar üzerindeki yatıştırıcı etkisi bilinen bir gerçek. Aynı zamanda sindiriminizi kolaylaştıran kekik bölgesel ağrıların giderilmesinde ve iltihap oluşumunu engellemede de birebir. Zararlı bakteriler ve toksinlerle de savaşan kekik’i denemeden geçmeyin.

Hazırlanışı:

Yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar kekik’i bir fincan kadar su da kaynamaya bıraktıktan sonra demlenmesini bekliyorsunuz.

Kullanımı:

Günlük olarak tüketilebilen kekik çayı isteğe göre şekerli de tüketilebilir.

6. Bayotu Çayı

Bağırsak sistemini korumada büyük etki sağlayan bayotu, sindirim sistemi hastalıklarına karşı da son derece faydalı bir bitki. B vitamini açısından da zengin olan bayotu, ağrı giderici ve anksiyete hafifletici olarak da bilinir.

Hazırlanışı:

1 çorba kaşığı kadar bayotu tohumunu su da kaynattıktan sonra demlemeye bırakıyoruz ve afiyetle içiyoruz.

Kullanımı:

Süzgeçten geçirdikten sonra sadece suyunu içtiğimiz bayotu çayını günlük olarak tüketebilirsiniz.

7. Rezene Çayı

Rezene çayı, özellikle şişkinlik halinde tüketilmesi sıkça önerilen bir ot. Gaz oluşumunda, hazımsızlık da ve yer yer mide ağrılarında da kullanımı önerilen rezene, mide suyunun üretilmesini hızlandırarak anti-bakteriyel etki sağlar.

Hazırlanışı:

Kaynar suya bırakılan bir miktar rezene iyice demlendikten sonra günlük tüketilebilen faydası büyük bir çay.

Kullanımı:

Sadece tohumunun çiğnenerek tüketilmesi de etki sağlayabildiği gibi çayı da yine büyük etki sağlar.

8. Zencefil Çayı

Midede meydana gelen hazımsızlık halinde tüketilmesi önerilen zencefil, şiddetli krampların giderilmesinde ve mide bulantısında kullanılan bir şifa deposu. Sindirim sistemine de büyük etki sağlayan zencefil, bağırsaklardaki bölgesel kasların güçlendirilmesinde de etkili.

Hazırlanışı:

Kuru ve taze zencefil olarak ikiye ayrılan zencefilin çayı kaynama noktasına ulaşan suya eklenerek yapılır ve afiyetle içilir.

Kullanımı:

Günlük olarak tüketilen zencefil çayı huzursuz bağırsak sendromu yaşayanların başvurduğu başlıca bitkisel çözümlerdendir.

9. Kimyon Çayı

Mikroplarla savaşan kimyon, anti-spazm etkisi ile de rahatlatıcı ve gevşetici etki sağlar mide ve bağırsak sisteminde.

Hazırlanışı:

Çiğnenerek tüketilebilen kimyon çay olarak da sıkça tercih edilen bir bitki olarak sıcak suya bir miktar elenerek demli olarak içilebilir.

Kullanımı:

Günlük tüketimde isteğe bağlı şeker ilaveli içilebilen kimyon çayı sıcak olarak tüketilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.